بهترین روش های صادرات فرش دستباف و ماشینی ایران

احتمالا درباره سبک و سیاق صادرات فرش زیاد شنیده‌اید، اما فرش‌ها انواع مختلف و ظرفیت‌های مختلفی دارند و شما می‌توانید از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کنید.

مزیت خوب تجارت در فرش این است که با توجه به اینکه فرش ایرانی اکثرا در دنیا شناخته شده است و اکثر بازارهای دنیا تقاضای فرش، راگ یا کارپت دارند به راحتی می‌توانید آن را بفروشید و مشتری‌های خود را پیدا کنید. رقبای سرسختی دارید، اما روشی که ما می‌گوییم می‌تواند آن جایگاه یا مسیری که در صادرات فرش می‌خواهید را برایتان فراهم کند.

چگونگی صادرات فرش دستباف و ماشینی

فقط فرش‌های دستباف را در نظر نگیرید؛ فرش های ماشینی، قالیچه ها و حتی موکت هم فروش دارد.

انواع موکت هم مورد تقاضاست و جزء فروش فرش به حساب می‌آید. شاید در ایران بین موکت و فرش تفاوت قایل شویم، اما اساسا آن هم نوعی کفپوش است.
تقریبا تا ۲۵ سال پیش فرش ایران به عنوان یک کالای سرمایه‌ای در کشورهای مختلف دنیا در نظر گرفته می‌شد، بماند که چه علتی و چه دردسرهایی موجب این شد که فرش دستباف تبدیل به یک کالای مصرفی شود. یعنی دیگر مانند طلا یا ساعت سوئیس که نگهداشتن آن باعث افزایش ارزش آن می شود و قیمت آن براساس دلار افزایش می یابد، در نظر گرفته نمی‌شود.

این قسم کالاها را به عنوان کالاهای سرمایه‌ای می‌شناسند. متأسفانه در حال حاضر اینطور نشده و امروز فرش دستباف به بازارهای چین هم راه پیدا کرده است و چینی‌ها فرش دستباف می‌بافند. اما هنوز مسیرهای متفاوتی در حوزه فرش دستباف برای ایران وجود دارد و مسیر فرش‌های سنتی و قدیمی ایران برای چین باز نشده است و طرح‌های خاص ایرانی هنوز هم توانسته بازار و سلیقه خود را تأمین کند.

می‌توانید در زمینه فرش ماشینی، دستباف، فرش‌های قدیمی و کهنه و عتیقه و امثال این‌ها کار کنید که هرکدام قیمت متفاوت خود را دارند.

یکی از عیب‌های فرش این است که شما باید معنای نخ و پود و طرح را بفهمید. هر طرحی معنای خود را دارد، استاد خود را دارد و هر فرش بافنده خود را دارد. اگر هم وارد حوزه فرش‌های قدیمی شوید که دنیای خاص خود را دارد و تاریخچه فرش هم به اطلاعات فنی اضافه می‌شوند. اما با همه این‌ها شما می‌توانید در زمینه فرش کار کنید، به خصوص فرش‌های ماشینی بازار خوبی دارند و لزومی ندارد که از ابتدا روی فرش‌های گران‌قیمت کار کنید که زحمت و هزینه زیادی داشته باشد.

اکثر تولیدکننده‌های فرش و قالیچه در ایران دنبال فروش کالای خود هستند. وقتی وارد مسیر فرش شوید می‌بینید که هر روز تعداد بسیار زیادی از آن‌ها به شما می‌گویند که محصول ما را بخرید. تنها لازم است که عکس و طرح آن‌ها را بگیرید و از طریق دایرکتوری خودتان در دسترس مشتری قرار دهید. اگر طبق مسیری که ما می‌گوییم مشتری‌های بازارهای خارجی به شما دسترسی داشته باشند، خواهید دید که مشتری‌های خیلی خوبی برای این فرش‌ها پیدا می‌شوند و سود بسیار خوبی می‌کنید چون هر فرش دستباف طرح خاص خود را دارد و دومی ندارد.

زمان و مکان و شدت و فشار گرهی که هر بافنده وارد می‌کند و حتی برشی که می‌زند معنای خود را دارد و به همین دلیل دومی ندارد و تکرار نمی‌شود.
مشتری‌ها هم بعد از مدتی به شما اعتماد می‌کنند و بازار بسیار عالی را به دست می‌آورید. حوزه بسیار ارزشمندی است.
حتی در حوزه فرش ماشینی هم شرایط بسیار خوبی وجود دارد. تولیدکننده‌های فرش ماشینی بسیار خوبی در بازار ایران داریم و می‌توانید از ظرفیت آن‌ها برای صادرت استفاده کنید. بازار دنیا هم مصرف‌کننده آن است.

فرش (Rug) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۷۵۰۲ شناخته می شود.
این کد شامل کف پوش ها چه ماشینی چه دستباف میباشد.

 • لازم به ذکر است که همه ی محصولات را به طور دقیق و جزئی نمی توان بررسی کرد و به همین علت گروهی از کالا ها را که مرتبط به کالای مورد نظر شما است، تحلیل و بررسی میکنیم تا استعداد های بازار محصول منتخب را در مناطق مختلف دنیا بشناسیم.
 • تمام گزارشات زیر براساس آنچه تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در گمرکات اظهار و ثبت شده، درج شده است.
 • تلاش بر این است که با مطالعه این گزارشات فضای تجاری محصول مدنظرتان را بهتر بشناسید و با آگاهی بیشتر اسباب نتیجه گیری قوی تر را برای تجارت خود فراهم آورید.

آمار صادرات فرش

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.

رقم کل صادرات: ۵,۰۳۵,۷۵۴,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۰ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۶ درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۴,۷۰۰ KM

آمار واردات فرش

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.

رقم کل واردات: ۴,۸۶۸,۷۴۰,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۲ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۷ درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۵,۷۳۷ KM

بنظر شما چرا صادرات فرش در سال های اخیرافزایش و رشد داشته است؟

نمودار صادرکننده ها

نمودار میله ای زیر، نشان دهنده ی رتبه و حجم صادرات کشور های جهان است.

نمودار وارد کننده ها و میانگین فاصله از مبدا

هرچه دایره ها به سمت بالاتر باشند گویای این است که فاصله ی کشور واردکننده تا محل تامین آن بیشتر است به عبارتی شعاع فاصله ای که میتوانیم در آن فعالیت کنیم بیشتر است.
اگر خط عمودی این نمودار زیر ۲ الی ۳ هزار کیلومتر را نشان بدهد یعنی حمل و نقل و تامین کالای مورد نظر بسیار مهم و موثر می باشد پس راهکارهای حمل و نقلی را باید بررسی کرد.
تامین برخی از کالاها محدود به کشورهای خاصی است لذا تامین آن از کشورهای دورتر انجام میشود و به علت ارزش زیاد آن محصول حمل و نقل در آن مطرح نیست.

ایران تا شعاع ۴ هزار کیلومتری قابلیت پوشش و صادرات در ۴۰ الی ۵۰ کشور را دارد.

نمودار نرخ رشد واردات

نمودار عمودی نشان دهنده مقدار رشد یکساله بازار محصول انتخابی و نمودار افقی نشان دهنده ی رشد بازار در ۵ سال گذشته می باشد.هرچه نمودار به صفر نزدیکتر باشد به این معنا است که میزان رشد بازار این محصول کاهش پیدا کرده، در حال کوچکتر شدن است و دارای ظرفیت های رشد زیادی نیست. چنانچه زیر صفر و منفی باشد یعنی فرصت های تجاری این بازار در حال از بین رفتن است و آینده قابل پیش بینی ندارد و تمرکز اصلی را باید روی بازار کشورهای بالای نمودار گذاشت. حجم و اندازه دایره های این نمودار نیز نشان دهنده ی رقم میزان تجارت کشورهاست.

فرش کالایی است که مستهلک می‌شود و مصرف آن دائمی است، پس نگران توقف تولید آن و بی‌نیازی دنیا یا کاهش آن نباشید.

تحلیل پتانسیل صادراتی

در این نمودار میزان توان و ظرفیت صادرات به کشورهای دیگر را به ترتیب عددی، که نشان دهنده ی رتبه پتانسیل صادراتی و به ترتیب اندازه دایره که نشان دهنده ی میزان تقاضای کشورها و به ترتیب پهنای خط که نشان دهنده ی سهولت معامله با آنهاست، میتوان مشاهده کرد.
اسم هر کشور کنار دایره نوشته شده و رنگ دایره هر کشور طبق منطقه آن دسته بندی شده است. برای مثال دایره های قرمز کشورهای منطقه شرق آسیا را نشان میدهد.

نمودار میزان پتانسیل صادراتی

در این نمودار دو نوع خط دیده می شود. خط های ممتد و خط های متقاطع (خط چین).
طول خطوط ممتد نشان دهنده ی فاصله ی میان ظرفیت صادراتی و صادرات واقعی و در نتیجه پتانسیل موجود در بازار آن کشورهاست.
بازار کشورهایی که دارای خطوط متقاطع هستند، واردات بیشتری نسبت به تقاضا و پتانسیل واقعیشان دارند و در نتیجه پتانسیل صادراتی قوی ای ندارند.

نقشه جغرافیایی بر اساس پتانسیل صادراتی

در این نقشه هر کشور با دایره و رنگ مربوط به منطقه آن نشان داده شده است.
دایره داخلی و پررنگ تر هر کشور نشانگر میزان صادرات واقعی به آن کشور است و دایره کمرنگ تر دور آن نشان دهنده پتانسیل موجود بازار در آن کشور است.
درصد نوشته شده در هر دایره بیانگر درصد پتانسیل صادرات به آن کشور است.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات این محصول از جمهوری اسلامی ایران را کشورهای عراق، آلمان و چین دارا هستند.

جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ترکمنستان دارد.

بازار آمریکا بیشترین ظرفیت تقاضا را برای کالای ذکر شده دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۲۶۷٫۵ هزار دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 پاسخ
 1. Amir ahmady
  Amir ahmady گفته:

  سلام،اطلاعاتی درمورد صادرات فرش ماشینی به اروپا میخوام.لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 2. فروزان
  فروزان گفته:

  سلام دوست عزیز. من اطلاعاتی درباره صادرات فرش به دبی میخوام . هیچ اگاهی درباره فرش و نخ و … ندارم . میخوام بدونم از کجا و چجوری باید شروع کنم.

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام. باید ابتدا ساختار فروش ایجاد کنید و سپس بازاریابی و داشتن مشتری و بعد از آن مذاکره و مکاتبه و قرارداد و حمل و نقل و تحویل کالا به مشتری.
   جهت یادگیری برای شروع به کار به صورت جدی پیشنهاد میکنم با مشاورین آراد برندینگ به صورت تلفنی ارتباط بگیرید:

   پاسخ
  • سجاد
   سجاد گفته:

   سلام ممنونم از راهنماییتون.من تولید کننده گلیم دست بافت هستم و می‌خوام برای ترکیه بفرستم.مشتری هم دارم اونجا.اما ظاهراً شرایط گمرک نمیزارن ممنونم راهنمایی کنید

   پاسخ
 3. علیرضا رحیمی
  علیرضا رحیمی گفته:

  سلام تولید کننده قالی دستبافت ترکی هستم، برای فروش محصولاتم در کشور های خارجی راهنمایی ام کنید.سپاس

  پاسخ
 4. .
  . گفته:

  تولید ، پخش و صادرات فرشهای دکوراتیو

  بختیاری
  ۰۹۰۵۵۴۲۵۶۳۰

  Production and Distribition of Decorative, Vintage and Overdyed Rugs

  For more information please contact us on Whatsapp: +989055425630

  پاسخ
 5. برارپور
  برارپور گفته:

  تولید ، فروش و صادرات فرش دست بافت کلاردشت ۰۹۱۱۴۰۶۳۰۷۱
  مازندران کلاردشت ۳۰۰متر بعداز پمپ بنزین جنب املاک پارسیان داوودی

  پاسخ
 6. غفوری
  غفوری گفته:

  سلام می خواستم جهت حمایت از قالی باف های زحمت کش فرش ایرانی با تاجر بزرگ یا کسی که بدون دلال فرش دستباف خصوصا فرش هریس را به خارج صادر می کند ارتباط داشته باشم۰۹۱۴۲۴۲۸۴۱۱

  پاسخ
 7. عباسیان
  عباسیان گفته:

  با سلام می خواستم با صادرکننده فرش دستبافت که فرش را به خارج صادر می کند ارتباط داشته باشم (تولید کننده فرش دستبافت و تابلو فرش هستم) با تشکر

  ۰۹۳۳۱۵۷۵۳۸۵

  پاسخ
 8. سامان
  سامان گفته:

  من تعداد زیادی فرش دستبافت دارم ودر حال حاضر آمریکا زندگی می کنم و متاسفانه هیچ مشتری برای فروش فرشهای پیدا نکرده ام اگه ممکنه راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • نوید
   نوید گفته:

   سلام ، شما جسارتا کدوم شهر امریکا هستین، اگر مایل به خرید فرش چه دستبافت و چه ماشینی به صورت مستقیم از بازار تهران و شهرستان و با قیمت عالی و صادقانه هستین با این شماره تماس بگیرین09199612443, البته با کشور های واسطه فک کنم باید جابجا کنیم

   پاسخ
 9. Milad
  Milad گفته:

  با سلام خدمت آرادی های عزیز

  مطالب بسیار عالی بودن ممنون بابت این اطلاعات خوب
  منم قصد دارم تو عرصه تجارت فرش وارد بازر تجارت به کمک آراد بشم
  ان شالله که موفق خواهم شد

  پاسخ
 10. تولید کننده فرش دست بافت
  تولید کننده فرش دست بافت گفته:

  باسلام،وقت بخیر لطفااگر امکانش هست در مورد قیمت انواع فرش دست بافت تبریز دربازارهای دبی راهنمایی بفرمایید باتشکر

  پاسخ
 11. علی کریمشاهی
  علی کریمشاهی گفته:

  خسته نباشید
  بنده از پایتخت فرش ماشینی ایران یعنی کاشان و شهرستان آران و بیدگل هستم و آماده همکاری با یک تاجر خبره و کار درست در زمینه صادرات هستم این اطلاعات پایین یعنی تمام انواع فرش های ماشینی دنیا بنده این امکان را دارم که هر تعداد و در هر نوع خواستید رو اماده کنم جهت صادرات و به یک شرکت تجاری معتبر و کار درست نیاز مندم.
  و یک سوال از سایت دارم اینکه میتوانید بنده رو به عنوان تامین کننده فرش ماشینی معرفی کنید؟

  پاسخ
 12. علی کریمشاهی
  علی کریمشاهی گفته:

  سلام‌و عرض ارادت
  خسته نباشید
  بنده از پایتخت فرش ماشینی ایران یعنی کاشان و شهرستان آران و بیدگل هستم و آماده همکاری با یک تاجر خبره و کا درست در زمینه صادرات هستم این اطلاعات پایین یعنی تمام انواع فرش های ماشینی دنیا بنده این امکان را دارم که هر تعداد و در هر نوع خواستید رو اماده کنم جهت صادرات و به یک شرکت تجاری معتبر و کار درست نیاز مندم.
  و یک سوال از سایت دارم اینکه میتوانید بنده رو به عنوان تامین کننده فرش ماشینی معرفی کنید؟
  فرش های در دسترس ما یعنی تمام‌فرش های از شهرک های صنعتی کاشان تولید شده در انواع محصولات از قبیل فرش،گلیم،جاجیم،قالیچه،فریب،گَبه،تابلو فرش،پشتی و ‌پادری و …انواع محصولات از این قبیل در انواع طرح های فانتزی ، کلاسیک،کودک و…و در تمام رنگ های موجود و خاص و سفارشی مانند لاکی ،گردویی،فیلی،فیروزه ایی،و ..و انواع رنگ های سفارشی
  فرش های تولیدی با جنس رنگ های آکرولیک و الیاف بایر آلمان و ابریشم مصنوعی و BCF و الیاف براق ترک و …
  در تمام شانه های موجود ۷۰۰،۱۰۰۰،۱۲۰۰،۱۵۰۰و کمتر
  دو تراکتم های ۸۰۰ تا ۴۵۰۰
  تمامی فرش های شرکت ها دارای استاندارد جهانی و ایزو های معتبر هستند و با دستگاه های باکیفیت از بلژیک و المان تولید میشوند.

  پاسخ
  • ۰رضا قهرمانی
   ۰رضا قهرمانی گفته:

   قهرمانیم ممنون میشم که به واضحی خوبی توضیحش دادید. خشنودم کردن متشکرم. انشالله اگر خدا خواست با شما تماس می گیرم.

   پاسخ
 13. PEDRAM
  PEDRAM گفته:

  سلام اگه شما یک مجتمع فرش که محصولاتش ( تابلو فرش ، فرش سنتی کلاسیک مدرن گبه و گلیم و فرش کودک) باشه و فروشش از طریق فروش داخل و صادرات و واردات(انواع فرشی که در بازارهای جهانی متداول هست) باشه برای تبدیل شدن به برترین برند داخل و موفقیت نسبی و خوب در صادرات و تعادل (بالانس)مثبت سودآور در واردات چه پلنی (برنامه) رو در کوتاه مدت ( 1تا2 سال) و بلند مدت ( 3 تا 5 سال) در نظر میگیرید یعنی چقدر روی فروش داخل ، فروش از ناحیه صادرات و فروش از ناحیه واردات حساب باز میکنید به برندگان بهترین پلن(برنامه)
  (برنامه آنها مورد موافقت هیات مدیره قرار بگیرد) علاوه بر جوایز نقدی ، قرارداد یکساله به عنوان مشاور با حقوق ثابت و سهم از سود شرکت تعلق میگیرد

  پاسخ
 14. خانی
  خانی گفته:

  سلام خسته نباشید من به صادرات فرش علاقه مندم و در باکو آشنا دارم میتونید کمکم کنید که چطوری این کار رو شروع کنم راه حل هایی به ذهنم می رسه ولی اگه ممکنه راهنمایی اصولی میخام
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  پاسخ
 15. اپراتور ماشین ۱۲۰۰شانه واندویل Hci
  اپراتور ماشین ۱۲۰۰شانه واندویل Hci گفته:

  دمتون گرم قشنگ وحرفه ای راهنمایی میکنید ،کاش روزی منم یک بازرگان فرش بشوم این بزرگترین آرزوی من است???

  پاسخ
  • مهدی صدقی
   مهدی صدقی گفته:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   بنده صدقی هستم از شهرستان کاشان ،قلب تپنده فرش ایران و جهان آماده همکاری با تجار و صادرکنندگان محترم فرش ماشینی در سرتاسر کشورهای دنیا بصورت مستقیم و بدون واسطه هستم.

   بنده به عنوان یکی از تولیدکنندگان فرش ماشینی ، افتخار تولید انواع و اقسام فرش های ماشینی کلاسیک و مدرن را دارم و با تولید انواع فرش از ۵۰۰ ،۷۰۰ ،۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه با تنوع بالا و استثنایی در کیفیت طراحی و رنگبندی با همکاری یک تیم برجسته و مجرب طراحی ، اعلام آمادگی خود را جهت یک همکاری عالی خدمت بزرگواران عرصه صادرات جهانی اعلام میدارم.انشالله بتوانیم با همکاری شما زحمتکشان گامی در راه توسعه ایران عزیزمان داشته باشیم.

   پاسخ
 16. شاهین فتاحی
  شاهین فتاحی گفته:

  اگه کسی مایل به همکاری در مورد صادرات فرش هست از تولید تا صادرات من دنبال یک شریک هستم

  پاسخ
 17. اپراتور ماشین ۱۲۰۰شانه واندویل Hci
  اپراتور ماشین ۱۲۰۰شانه واندویل Hci گفته:

  دمتون گرم قشنگ وحرفه ای راهنمایی میکنید ،کاش روزی منم یک بازرگان فرش بشوم این بزرگترین آرزوی من است???

  پاسخ

تعقیب

 1. […] of the disadvantages of export of Iranian handmade is that you have to understand the meaning of the yarn, the fabric and the […]

 2. […] you get on the exporting handmade carpets track, you see a lot of people telling you every day to buy our product. You just […]