📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

صادرات نبات ایران به کدام کشورها انجام می شود؟ + آمار

صادرات نبات به کشورهای اروپا از ایران در شرایطی در جریان خواهد بود که کیفیت نبات تولید شده در حد استاندارد باشد و بهداشت تولید رعایت گردد.
اروپا بازار مصرف نبات است که تاجران ایرانی در زمینه صادرات انواع نبات به مقصد آن فعالیت می کنند.
انواع نبات با بهترین کیفیت در کارخانه های ایران تولید می شود و درصورت نیاز، مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد تا از کیفیت و خواص درمانی آن اطمینان حاصل گردد، سپس محصول را بسته بندی و صادر خواهند نمود.

با افزایش صادرات نبات، تولید کنندگان میتوانند افراد بیشتری را استخدام کنند و اشتغالزایی می شود. صنعت تولید نبات، صادرات این محصول را تحت تاثیر قرار داده و بر رونق یا افت آن تاثیر می گذارد. رعایت استانداردها و نکات بهداشتی در تولید نبات، اولویت اصلی تولید کننده و صادرکننده انواع نبات می باشد.
تولید کننده در تلاش است که کیفیت نبات تولیدی را ثابت نگه دارد و تنوع انواع آن را گسترش دهد، در نتیجه صادرات نبات افزایش پیدا خواهد کرد و نارضایتی از بین می رود.

نبات (Rock candy) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۱۷۰۱ شناخته می شود.

وضعیت بازار جهانی

آمار صادرات نبات

رقم کل صادرات: ۱۹,۳۴۸,۲۶۹,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۴- درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۶- درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۵,۲۲۷ KM

آمار واردات نبات

رقم کل واردات: ۲۰,۴۰۰,۱۳۱,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۴- درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۶- درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۵,۴۸۰ KM

بنظر شما دلیل رشد منفی و کاهش صادرات نبات در پنج سال اخیر چه بوده است؟

برترین صادرکنندگان نبات

بزرگترین صادرکننده نبات در دنیا برزیل با در دست داشتن ۲۷ درصد از سهم بازار جهانی است. در رتبه های بعدی تایلند با ۱۵ درصد، هند ۹ درصد، فرانسه ۵ درصد و گواتمالا با ۳ درصد سهم صادرات نبات در دنیا قرار دارند.

در مقابل کشور آمریکا با ۸ درصد از سهم واردات این محصول بیشترین واردات را دارد. چین و اندونزی در رتبه های بعدی قرار دارند.

نرخ رشد واردات نبات

با توجه به نمودار بالا کشور سودان دارای رشد ۵۸ درصدی در یک سال بوده است. کشورهای اندونزی، اسپانیا، الجزایر، بنگلادش و چین نیز از جمله کشورهای دارای رشد در واردات نبات هستند.

ایران تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی ارسال بار به بیش از ۴۰ کشور جهان را دارد.

مسئله دیگری که در صادرات نبات باکیفیت شرط محسوب می شود، نوع بسته بندی آن است. بسته بندی نبات باید به گونه ای باشد که نه تنها استاندارد بوده و در طولانی مدت بتواند نبات را به شکل اولیه حفظ کند، بلکه باید دارای ظاهری زیبا هم باشد. زیرا می دانید که نوع بسته بندی و طراحی که در ساخت آن به کار گرفته شده است، باید به گونه ای باشد که خریدار را به خود جذب کرده و محصول در بازار به خوبی به فروش برسد. نبات صادراتی نوعی نبات درجه یک در بازار به شمار می رود و حتی افراد ایرانی هم می توانند با پرداخت هزینه بیشتر در ازای کیفیت بالای نبات، نوع بسته بندی و مواردی از این قبیل، نبات صادراتی را از بازار داخلی ایران خریداری کنند.

ظرفیت صادرات نبات در بازارهای جهانی

این محصول در کشور کنیا دارای بازار اشباع شده است و صادرات به آن سوددهی مناسبی ندارد.

نبات در کشورهای عراق، یمن، عربستان و سوریه از خاورمیانه بازار صادراتی مناسبی دارد. اندونزی، مالزی و چین در آسیای شرقی می توانند مورد توجه صادرکننده های این محصول قرار بگیرد.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات نبات با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورهای عراق، یمن، عربستان و سوریه دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

بازار مراکش بیشترین ظرفیت تقاضا را برای کالای ذکر شده دارد.

مراکش بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۷٫۰ میلیون دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ