🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

حق و باطل در تجارت + فیلم

امیر المومنین علیه السلام فرمودند: باطل رواج پیدا نمی کند، مگر اینکه از حق بهره بجوید. قرآن کریم نیز در این باره می فرماید﴿ إِنَّ الْبَاطِلَ کانَ زَهُوقا(سوره اسرا آیه ۸۱ ). یعنی همانا باطل محو شدنی و سزاوار نابودی است.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تصدیق حق و تکذیب باطل

اهل باطل برای جلوگیری از نابودی و ثابت ماندن خود، از حق بهره می گیرند. برای مثال: ابتدا با ۱۰ مورد حرف حق شما را نسبت به خودشان علاقمند کرده و سپس حرف های باطل را در ذهن شما جای می دهند.

اگر همیشه حرف های باطل بزنند کسی جذب شان نشده و مخاطب پیدا نمی کنند. پس واضح است که اهل باطل هم تعدادی حرف حق دارند ولی شما باید حق شان را هم تکذیب کنید که مبادا محبت شان در دل مردم جای گیرد.

از طرفی دیگر، اگر فرد درستی دیدید حتما تصدیقش کنید. اگر شما تکذیب کنید ممکن است مخاطبی همه سخنان آن شخص را بد برداشت کند.

پس، تصدیق و تکذیب اولین نکته مهمی است که باید به این دو سر سلسله آموزش داد.

سلم با دوستان اهل بیت و حرب با دشمنان آن ها

در ادبیات دینی واژه ای به نام سلم و حرب داریم. حتما این دو کلمه را شنیده اید چراکه امام حسین علیه السلام فرمودند: إِنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَکُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَکُمْ. سلم به معنای دوستی، آشتی، رفاقت، تسلیم بودن و حرب به معنای دشمنی است.

شخصی نزد پیغمبر صلی الله علی و آله آمد و گفت: یا رسول الله، قلبم باید چه کسانی را دوست داشته و از چه کسانی بدش آید؟ امام علی علیه السلام در کنار ایشان ایستاده بودند، پیامبر با اشاره به امام پاسخ دادند: دوست بدار هرکس او را دست دارد و دشمن بدار هرکس با او دشمن است.

در ادامه فرمودند: با دشمن او دشمنی کن ولو پدر یا فرزندت باشد و با دوست او دوستی کن ولو قاتل پدر و فرزندت باشد، چراکه خداوند از هیچ بنده ای عملی را نمی پذیرد مگر به دوستی یا دشمنی با علی علیه السلام.

دشمنی به این معنا نیست که شمشیر یا تفنگ برداری و او را بکشی. حداقل دشمنی این است که در قلبت از آن بدت بیاید و دشمنی ات را نشان بدهی.

اطاعت از دوستان اهل بیت و نافرمانی از دشمنان آن ها

سومین مسئله ای که وجود دارد، اطاعت دوستان و نافرمانی دشمنان است. یعنی سخن دوستان اهل بیت را گوش بده و سخن دشمنان آن ها از عمد گوش نداده و خلاف آن بروی.

شخصی خدمت امام صادق علیه السلام آمد و گفت: مولای من، درباره ی عملی از پدرتان امام باقر علیه السلام شنیده ام که بنده مومن آن را انجام نمی دهد، مگر این که خداوند برای او هزار قصر بنا کرده، گناهانش را بخشیده و ثواب زیادی برایش نوشته می شود. چرا به این صورت است؟

امام علیه السلام عرض کردند: روایت را ناقض نخوان. شخص گفت: کامل آن چه بوده است؟ فرموردند: پدر ما این طور بیان کردند” به شرط آن که نیت او از انجام این عمل، نافرمانی از دشمن ما باشد.”

اقرار به خوبی دوستان اهل بیت با اطاعت کردن آن ها

سه چیز وجود دارد: ۱- تصدیق و تکذیب ۲- سلم و حرب ۳- اطاعت و نافرمانی. به مجموعه این موارد اقرار می گویند. یعنی اگر کسی اهل خوبی را تصدیق کند و با آن ها در سلم باشد و از آنان اطاعت کند، به خوب بودن آن ها اقرار دارد و اگر چنین نکند یعنی اقرار ندارد.

اگر کسی اهل بدی را تکذیب کند و با آن ها در حرب باشد و از آنان نافرمانی کند، یعنی به بد بودن آن ها اقرار دارد. همه ی حقیقت همین اقرار است.

از خدا بخواهیم به حق حضرت فاطمه سلام الله علیها، ما را اهل اقرار به خوبان و اولیا و دوست داران خدا قرار بدهد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ