ارتباط قراردادهای تجاری و قواعد اینکوترمز + صوتی

🔻 با سلام خدمت همه دوستان و آرادی های عزیز دستوریان هستم از مدیران شرکت آراد و بیست و ششمین دوره از مجموعه های آموزشی صفر تا صد با آراد را خدمت شما ارائه می کنم. طی بیست و پنج دوره آموزشی ما مکرر در مورد اینکوترمز در خلال صبحت هایمان گفتیم و طی تماس هایی که دوستان با من گرفته بودند و اصرار داشتند که آموزش های در رابطه با آن داشته باشیم. ولی تا امروز چون احساس نیاز به آن نداشتیم در مورد آن صحبت نکردیم ولی از آنجایی که ما آموزش های مربوط به درخواست قیمت و پیش فاکتور تجاری را پشت سر گذاشتیم وقت این رسیده است که مسائل اینکوترمز هم رسیدگی کنیم.

استاد دستوریان
ارتباط قراردادها و قواعد اینکوترمز
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

🔻 البته خدمت دوستان همیشه عرض کردم که در تجارت و خصوصا در موضوع صادرات ما ترتیب بندی یا انضباط خاصی را نمی توانیم در آموزش ها داشته باشیم و اطلاعات مربوط به تجارت باید کاملا به صورت موازی و همزمان آموخته بشود اما به دلیل این که خیلی از دوستان تازه وارد هستند و مبنای بخش بندی آموزش های بنده بر اساس احساس نیازی بود که این دوستان به عنوان یک فرد مبتدی می توانستند داشته باشند تصمیم گرفتم که یک دوره جامع از صفر تا صد موارد مربوط به تجارت را به صورت منظم و الزامات احتمالی آن آموزش بدهم و دوستان در جریان باشند که صرف بخش بندی آموزش ها و اجرای عملی آن الزاماً نمی تواند مقید به این باشد که حتما این موارد پشت سر هم و به ترتیب اتفاق می افتد.

اینکوترمز(International Commercial Terms) یک زبان مشترک بین المللی شامل قواعد یازده گانه ای است که به صورت حروف اختصاری سه حرفی نوشته می شود و در رفتار و کنش ها و استانداردهایی است که بین دو طرف یک معامله تجاری اتفاق می افتد و در آن شرایط و ضوابط یگانه ای که در سراسر دنیا شناخته شده است گنجانده شده است و تجار و بازرگانان تمایل بسیاری به تبعیت از آن دارند چرا که با اتکاء به اینکوترمزها خیلی از مسائل در ارتباط با تعریف و تدوین قواعد کار و تقسیم نقش های فروشنده و خریدار و نحوه ارسال و بسیاری از موارد قابل بحث دیگر شفاف سازی می شود و به صورت اجرایی درمی آید.

🔻 فارغ از این که اینکوترمز را نباید با قرار داد تجاری اشتباه بگیرید و در یک ردیف و جایگاه قرار بدهید اما رابطه نیاز و ملزوم یک قرارداد با استناد به قواعد اینکوترمز خصوصا در روش های مدرن تجارت بین المللی حائز اهمیت است.خاصیت این قواعد به گونه ای است که هیچ وقت منحصر به یک کالا یا دسته ای از کالا نمی شود و تمام محصولات می تواند اشراف پیدا کند. البته موارد حاشیه ای قراردادها شامل حوادث غیر مترقبه و بد عهدی و مطالبه برای زیان و فساد و ویژگی های محصول و خیلی از مسائل دیگر شامل این قواعد نیست.

🔻 آخرین نسخه اینکوترمز معروف به اینکوترمز 2020 است که در تاریخ ده سپتامبر 2019 به دنیای تجارت معرفی شد و قبل از آن تمام تجارت ها با نسخه 2010 صورت می گرفت که از نظر تعدد قواعد آن هم شامل 11 بخش بود که در اینکوترمز 2020 این قاعده تغییر نام داده شده است.آشنایی بیشتر با اینکوترمز قاعدتاً مبحث مفصلی را می طلبد که سعی می کنم حداکثر در دو پادکست آن را به اتمام برسانم که البته باز هم مشخصاً خیلی فشرده این اتفاق می افتد اما به هرحال آشنایی و شناخت اولیه هم بسیار ضروری است. برای این که بهتر کاربرد اینکوترمز را بشناسید در ابتدا بهتر است بدانید که اینکوترمز به چه مواردی اصلا ورود پیدا نمی کند و یا چه کارهایی را انجام نمی دهد.همانطور که گفتم وجود اینکوترمز اثبات کننده وجود قرارداد تجاری یا عدم وجود آن نیست. یعنی شما نمی توانید با توجه به این که اشاره ای به اینکوترمز در مخاطبانتان یا مشتری هایتان داشتید دلیلی بر انجام یک قرارداد باشد هر چند که اصولا اشاره به آن بابت قرارداد خرید و فروش است.

🔻 نکته دوم که اینکوترمز به آن نمی پردازد در واقع ویژگی های مربوط به کالا است که کالایی را مورد مذاکره قرار می دهیم که موارد نیاز ما به کالا را تعریف می کنیم و یا مثلا در مورد بسته بندی و وضعیت ظاهری و مسائل دیگر صحبت می کنیم. اینکوترمز راجع به این که کالا از بُعد فنی چه شرایطی داشته باشد را بررسی نمی کند و مرجع رسیدگی به این موارد قراردادهای تجاریتان است آن ها ممکن است در بخشی از مسائل به طول غیرمستقیم بحثی راجع به آن انجام بشود. مثلا در مورد بسته بندی به نکاتی اشاره می کند اما حکم تصمیم گیرنده ندارد و در واقع شرایط قراردادها است که آن را مشخص می کند. به دلیل این که هزاران کالا وجود دارد و رسیدگی به آن ها عملا امکان پذیر نیست و از حوصله هم خارج است. نکته دیگر که اینکوترمز ورود نمی کند روش یا ابزار پرداخت است دوستان این را با زمان پرداخت اشتباه نگیرند چون اینکوترمز مشخص کننده زمان پرداخت در بعضی از قواعدش است و البته این را هم مقید بشویم که درست است که من این را خدمتتان عرض کردم اما باید بدانید که اینکوترمز باز م رسالتی برای زمان پرداخت هم ندارد.

🔻 ولی تعاریفی را می توانید از آن داشته باشید وقتی صبحت از روش یا ابزار پرداخت بشود یعنی دارید از نحوه پرداخت ها صحبت می کنیم که به طور مثال فرضا قرار است که از طریق اعتبار اسنادی انجام بشود یا با استفاده از برات یا با استفاده از هر ابزار دیگری به کاربردن یکی از ابعاد اینکوترمز این را مشخص نمی کند. از موارد دیگر موضوع تحریم است، هر چند تحریم از نظر حقوق دانان جزء  مواد فورس ماژور محسوب می شود اما در متن نگارش اینکوترمز 2020 دقیقا اشاره شده است که ورود به این مقوله نخواهد کرد و نیاز است شما این موضوع را در ماده ای از قراردادتان به عنوان ماده فورس ماژور قرار بدهید و به توافق برسید. مورد بعدی اعمال محدودیت است اینکوترمز در موضوع محدودیت و ممنوعیت هم ورود نمی کند هر چند به نظر می رسد که به طور مثال قواعد Exwork که خود خریدار مسئول کالا است و اگر محدودیتی ایجاد بشود به عهده خودش است و ممکن است باعث نکات ابهامی باشد اما آنچه عرض شد قطعیت دارد و در قوانین اینکوترمز بیست بیست صریحاً در مورد آن تذکر داده می شود که به هیچ وجه ورود نخواهد کرد.

🔻 موضوع بعدی موضوع مالکیت است که در آن ورود نمی کند خیلی از دوستان و بازرگانان کهنه کار هم گاها این اشتباه را انجام می دهند به طور مثال از زمانی که کالا کنار شناور قرار گرفته است می بایست مالکیت کالا از فروشنده به خریدار منتقل بشود یک اشتباهی است که مالکیت اساساً طبق قرارداد خرید و فروش و مواد مربوط به خودش انتقال پیدا می کند و حتی در موضوع انتقال فکری و معنوی هم ورود می کند به عنوان مثال وقتی شما دستگاهی را خریداری می کنید این دستگاه دارای یک نوع دانش فنی است و این که این دانش به خریدار منتقل شده است یا نه هم از مواردی نیست که مربوط به اینکوترمز بشود یا به ورود اینکوترمز به آن لازم باشد.

🔻 موضوع قابل بحث این است که خیلی ها فکر می کنند که اینکوترمز تفسیر قواعد تعدیل کالا است و این در واقع یک سوء تفاهم است اینکوترمز به نوعی یک شرط است که به جایگاه خودش را در متن قرارد پیدا می کند و استاندارد تعدیل یا حمل و نقل کالا نیست. می شود گفت که مشخص کننده وظایف و تعهدات خریدار و فروشنده است که ماهیت خودش را در شرح قرارداد پیدا می کند. مسئله بعدی تعهدات طرفین در اعتبار اسنادی است که اینکوترمز در این موضوع هم ورود نمی کند و قید نمی کند که تعهدات طرفین در مورد اعتبار اسنادی و ابزار پرداخت به چه شکل است. موضوع بعدی در ارتباط با مبانی مربوط به روش یا محل حل و فصل اختلافات است که در هیچ قاعده ای مشخص نمی کند که این مرجع، مرجع قضایی یا مرجع داوری یا روش هایی که در حل و فصل اختلافات وجود دارد است.

🔻 تا این جا به مجموعه ای از نباید ها و نشاید هایی که در اینکوترمز باید می دانستید قرار گرفتیم و بقیه آموزش ها را به پادکست آینده منتقل می کنیم و در آن موارد از شرایط و قواعد اینکوترمز را خدمتتان می گویم. ملزومه این که شما بدانید اینکوترمز چی هست می دانید که ابتدا با این مضامین آشنا بشوید بخش تکلمیلی را در پادکست بعدی خدمتتان ارائه می کنم از این که وقت گذاشتید سپاس گزارم و به خدای بزرگ می سپارمتان .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ