📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

پتانسیل صادرات کشور قطر + فیلم

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست که ثروتش را از منابع طبیعی خود، مثل نفت و گاز بدست می‌آورد و این باعث شده که در بخش صنایع نفت و گاز و منابع طبیعی خیلی پرقدرت وارد شود.
از لحاظ جغرافیایی در جنوب کشور ایران قرار دارد و چون در حوزه خلیج ‌فارس می باشد می تواند یکی از پتانسیل های خوب برای صادرات محصولات ایرانی باشد.
فقط با عربستان و امارات مرز زمینی دارد و با بقیه کشورها مثل ایران و بحرین مرز دریایی دارد و این باعث شده است که خیلی از محصولات ما مثل صیفی جات و میوه جات از طریق دریا به این کشور صادر شود.

در این کشور بنادر مهمی وجود دارد که می توانیم به بنادر دوحه و ام سعید اشاره کنیم، که از طریق این بنادر کالا ها به کشورهای مختلف وارد یا صادر می شود.
از آنجایی که قطر آب و هوای خشکی دارد و زمین های زراعی خیلی کمی دارد، این باعث شده که از لحاظ محصولات کشاورزی خیلی افت کند و ما می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم.
چون کشور ما کشور حاصلخیزی است و کیفیت محصولات کشاورزی مان هم به نسبت خوب می باشد می‌توانیم محصولاتمان را به این کشور صادر کنیم.
اگر بخواهیم از لحاظ آمار و ارقام بررسی کنیم متوجه می‌شویم که کشور قطر تقریبا ۸۵ میلیارد دلار صادرات و حدود ۳۲ میلیارد دلار هم واردات دارد که اختلاف این ها چیزی حدود ۵۲ تا ۵۳ میلیارد دلار می شود، که ترید بالانس خیلی مثبتی دارد.
ترید بالانس همان اختلاف میزان صادرات و واردات می باشد. اگر دقت کنیم می بینیم که کشورهای در حال توسعه همیشه سعی دارند که ترید بالانس شان را مثبت نگه دارند یعنی هر چقدر که ترید بالانس در کشور مثبت تر باشد، می توانیم روی ظرفیت و پتانسیل هایی برای صادرات به آن کشور حساب کنیم.
علت ترغیب تاجران ایرانی برای صادرات به قطر

روابط سیاسی خیلی خوب با ایران

تجار و بازرگانان ایرانی تمایل زیادی دارند که با این کشور وارد مبادلات شوند و صحبت های تجاری داشته باشند. یکی از دلایل این کار این می باشد که کشور ما روابط سیاسی خیلی خوبی با کشور قطر دارد و این امر خیلی به تاجرهای ما کمک می‌کند تا بتوانند محصولاتشان را به این کشور صادر کنند.
چون اگر روابط سیاسی دو کشور خوب نباشد یا بحث تحریم‌ها را داریم یا یک سری مسائل و مشکلات ارزی پیش می آید که مقداری کار را سخت تر می‌کند.
شرایط جغرافیایی کشور قطرچون قطر آب و هوای خیلی خشکی دارد و مرز زمینی آنچنانی ندارد (به جز با کشورهای عربستان و امارات) و بیشتر مرزهایش دریایی است همین باعث شده که از نظر حمل و نقل و مبادلات کالا بتواند پیشرفت زیادی کند و شرایط خوبی برای صادرات داشته باشد.

بخش تولید کشور قطر

این کشور تولیدات آنچنانی در محصولات کشاورزی و مدرنیته یا محصولات معدنی ندارد. فقط بیشتر پتانسیل آن روی نفت و گاز می باشد. از لحاظ صنعت تا حدودی ضعیف می باشد و از لحاظ تولید مقداری رو به رشد هست که آن هم تک بعدی است و فقط در بخش نفت و گاز می باشد.
پس این موارد که شامل روابط سیاسی، شرایط جغرافیایی یا حتی مرزهایی که وجود دارد (مثلاً در کشور ایران مرز بندر بوشهر و بندرعباس می تواند دو تا بندر خیلی خوب برای کار کردن با این کشور باشد) و همچنین بخش تولید را بررسی کنیم و ببینیم این کشور در چه بخشی ضعیف تر عمل می کند و با توجه به این موارد می‌توانیم محصولاتمان را به این کشور صادر کنیم.

کشور قطر از لحاظ وارداتی

تقریباً ۹۰ درصد کالاهای قطر وارداتی است. این کالاها شامل موارد مختلفی می باشد، پوشاک، مواد غذایی، مواد صنعتی مثل رنگ هایی که وجود دارد، مصالح ساختمانی مثل گچ و سیمان، حتی بیسکوییت و کیک و کلوچه، جواهرات و مواد بازیافتی به این کشور وارد می شوند.
پس به طور کلی کشور قطر صنعت قوی ندارد ولی از نظر تولید در حال رشد است. اما اینکه می‌گویم از لحاظ تولید در حال رشد است، منظور تولید در محصولات کشاورزی یا مواد غذایی نیست، منظور از لحاظ منابع طبیعی مثل نفت و گاز که در این کشور وجود دارد.

با این بررسی‌ها می‌توانیم نتیجه بگیریم که این کشور یک اقتصاد تک بعدی دارد که فقط در این مسائل خیلی قوی کار می کند. پس ما اگر بخواهیم محصولاتمان را به این کشور وارد کنیم نباید روی بخش مواد پتروشیمی و محصولات شیمیایی یا حتی ذخایر طبیعی مثل نفت و گاز عمل کنیم، باید روی مواردی عمل کنیم که این کشور در آن ضعیف عمل می کند. در بخش کشاورزی، مواد غذایی و کنسروی که وجود دارد و در بخش دانه های روغنی می شود خوب کار کرد.

بهترین محصول برای صادرات

ما اگر بخواهیم کالایی را به کشورهای دیگر مثل قطر وارد کنیم باید نیازهای اقتصادی آن کشور را در نظر بگیریم. یعنی بررسی کنیم و ببینیم بازار آن کشور چه نیازی دارد و با توجه به این موارد ما می توانیم عمل کنیم .

نحوه ورود به بازار کشورها

شما نمی‌توانید در بازار کشورهای عربی همانطور که در بازار کشورهای اروپایی کار می‌کنید تبلیغات و بازاریابی انجام دهید. هر کشوری پتانسیل‌ها و بازاریابی مخصوص به خودش را دارد که با توجه به آن می‌توان در نظر گرفت که بهتر است چه محصولاتی را کار کنیم.
مثلا اگر بخواهیم در بخش پوشاک کار کنیم باید ببینیم که روی چه جنسی می‌خواهیم کار کنیم، آیا بهتر است که وارد پوشاک بچه شویم یا روی پوشاک مردانه کار کنیم. در کشوری مثل ترکیه ما نمی‌توانیم روی شلوارهایی مثل جین کار کنیم چون خودش خیلی خوب در این زمینه عمل می کند.
اما اگر دیدیم در یک بخشی دیگر از پوشاک ضعیف تر عمل می‌کند بهتر است ما روی آن بخش ضعیف کار کنیم. پس با توجه به نیازهای اقتصادی آن کشور و تبلیغات و بازاریابی می‌توانیم محصولاتمان را به آن کشور صادر کنیم.

بازاریابی در کشور قطریک نکته خیلی مهمی که در بخش بازاریابی باید به آن دقت شود این است که ما باید به کیفیت محصولمان، به میزان رقابتش با کشورهای دیگر، به بسته بندی که می خواهیم انجام دهیم خیلی دقت کنیم. چون کشوری مثل قطر مثلا در بسته‌بندی محصولات خیلی مانور می دهد و اگر بسته بندی ما بسته بندی خوب و مورد توجهی باشد می توانیم بازار آن کشور را در دست بگیریم.
بازار سنتی یا تجارت الکترونیک

نکته ای که وجود دارد این است که ما چطور می توانیم وارد آن بازار شویم؟ اگر ما به روش سنتی عمل کنیم یعنی مثلا وارد بازارهای آن کشور شویم، می‌بینیم که هم وقت و انرژی و هزینه خیلی زیادی از ما می گیرد هم اینکه ما به آن هدفی که می خواهیم و در نهایت تعداد مشتری‌های بیشتر، نمی رسیم.
از مزایای بازار سنتی این می باشد که اعتماد بیشتری می آورد یعنی شما مستقیما با مشتری در ارتباط هستید.اما با توجه به اینکه پول ما بی ارزش شده است و سفر به کشورهای دیگر برای ایرانی ها خیلی خیلی پر هزینه تر می باشد نسبت به اینکه یک فرد خارجی بخواهد وارد ایران شود، با توجه به این ها شما می خواهید یک سفر تجاری بروید و حدوداً ۱۰ تا ۱۵ روز در آن کشور بمانید و تمامی تولیدکننده ها و تجاری که آنجا هستند را بشناسید و با آنها ارتباط بگیرید یا حتی اگر خیلی خوش شانس باشید در نمایشگاه ها و غرفه ها بتوانید شرکت کنید.
حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون هزینه می‌کنید و وقت و انرژی می گذارید تا تازه بتوانید مثلاً یک تعدادی مشتری را بشناسید که حالا آیا محصولتان را بخرند یا نخرند. دقت که می‌کنیم می‌بینیم که معایب این کار از مزایای آن بیشتر می باشد.حالا اگر بیایم از روش تجارت الکترونیک استفاده کنیم. یعنی ایران بمانیم و برند سازی کنیم و روی محصولمان تبلیغات انجام دهیم.
اگر مثلاً در کشورهایی مثل ترکیه، قطر یا جاهای دیگر، کسی خواهان دستگاه سورتینگ باشد ولی در کشور ما کسی تبلیغات دستگاه را انجام نداده باشد، مشتری از کسی که تبلیغات انجام داده و کیفیت محصولش را به نمایش گذاشته است خرید می کند.
اما وقتی بررسی کنیم می‌بینیم که دستگاهی که در ترکیه مثلاً ۱۰ میلیون تومان است، در ایران یک میلیون تومان به فروش می رسد. پس اگر ما خودمان را در بازارهای مختلف مطرح می‌کردیم می‌توانستیم کاری کنیم که آن محصول را از ما بخرند نه از یک کشور دیگر.پس این نکته هم خیلی مهم است که هدف ما فقط یک کشور نباشد، هدفمان این باشد که از کشورهای مختلف بتوانیم مشتری داشته باشیم.ما از طریق تجارت الکترونیک می توانیم بازاریابی انجام دهیم، تبلیغات کنیم و برند و محصول مان را در بازارهای جهانی مطرح کنیم. یعنی داخل ایران باشیم و از طریق سایت هایی که می زنیم و از طریق تبلیغاتی که در آن سایت ها انجام می دهیم می توانیم با کشورهای مختلف حتی به زبان های متفاوت تبلیغات انجام دهیم و با توجه به نیاز مشتری محصولمان را به آن کشورها صادر کنیم.

طرح شتاب دهنده

طرح شتاب دهنده طرحی است که اگر شما مثلا بخواهید فقط با قطر کار کنید، این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید فقط از آن کشور مشتری داشته باشید. یا مثلا یک نفر معمار است و می‌خواهد یک شرایط کاری خوبی در این کشور داشته باشد، این طرح به شما کمک می کند که شما خودتان مهارت‌هایتان و حتی محصولاتتان را در آن کشور شناخته کنید.

بخش رتبه‌ بندی پیچیدگی اقتصادی

به اصطلاح به آن ECI گفته می شود. در بخش پیچیدگی اقتصادی اگر بیاییم دقت کنیم می‌بینیم که مثلاً کشور ژاپن در صدر است و بعد از آن کشور آلمان قرار دارد، کشور آمریکا رتبه ۷، کشور کره رتبه ۶ و کشور قطر رتبه ۴۲ را دارد. یعنی در واقع میزان نرخ رشد اقتصادی و میزان دانش صادرات و واردات را بررسی کرده است.ما نمی توانیم با کشور ژاپن رقابت کنیم چون در صدر می باشد و رقابت با آنها کار سختی می باشد. اما رتبه صادراتی کشور قطر ۴۷ می باشد و رتبه صادراتی ایران ۳۶ می باشد که اختلاف یازده تایی ما داریم یعنی ما میزان صادراتمان از کشور قطر بیشتر هست و ما در صادرات قوی تر هستیم.
یک موضوع دیگر موضوع پی سی آی می باشد. مثلا بیاییم بررسی کنیم روی چه کالاهایی کار کنیم روی چه کالاهایی کار نکنیم تا بتوانیم به موفقیت بیشتری برسیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ