🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

سود کالاهای صادراتی ایران + فیلم

در تحلیل کالاهای صادراتی بسیار مهم است که سود فروش را در نظر بگیریم زیرا صادرات وقتی سودآور می شود که درآمد دلاری برای مایی که به ریال و تومان خرج میکنیم داشته باشد.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
تحلیل کالاهای صادراتی بر اساس سود

در این تحلیل اولین بحثی که داریم این است که بر اساس سود بررسی کنیم. سود یک کالا به مقدار خرید و فروش و میانگین عددی که حاصل از آن می ‌شود سود می ‌گوییم، پس مهم است من این کالا را چند بخرم.

نکاتی که در صادرات خودتان باید توجه کنید

اگر یک کالایی در حال حاضر در کشور روند صادراتی خوبی داشته باشد، تولید کننده ها و فروشنده های آن کالا در بازار داخل، قیمت صادراتی این کالا را می ‌دانند و چون می ‌دانند، سعی می ‌کنند قیمت آن را به قیمت‌ های بازار های جهانی برسانند و این کار آنها در بازارهای جهانی به منزله سود کمتر برای ما می باشد.
امروزه اگر قیمت دلار بالا برود قیمت پسته هم بالا می رود، چون فروشنده های پسته نرخشان را بر اساس نرخ بازار جهانی تامین می کنند، اما آیا قیمت دلار که بالا می رود قیمت مثلا میز، صندلی و مبلی که یک نجار تولید می‌ کند به همان عدد و با همان تغییرات، تغییر می ‌کند؟ نه به آن کیفیت، شاید به خاطر یکسری از موادش که که وارداتی می باشد مقدارش تغییر کند اما نه به دقت قیمت پسته، زعفران، سیمان و ‌میلگرد.
پس کالاهایی سود دارند که در حال حاضر خیلی صادرات نمی شوند اگر بخواهید تصورتان را بگذارید بر اساس کالاهایی که خیلی صادرات می ‌شوند، توقع سود زیادی از این کالا نباید داشته باشید.

 عواملی که در سودآوری یک کالا تاثیر دارند

هر کالایی که برای شما گذاشتند شما این چند معیار ساده را بررسی کنید، آیا متریال این کالا کاملاً داخلی است یا وارداتی؟ اگر وارداتی است یعنی من هزینه واردات این کالا را باید بر اساس دلار بدهم، پس یک پایه آن بر اساس نرخی است که از خارج از ایران وارد می‌ شود و این نشان می‌ دهد که قیمت من نمی تواند خیلی رقابتی باشد چون مواد اولیه من و آن کشور دیگری که دارد رقابت می کند در بازار جهانی یکسان است.
اما محصولی مثل کاشی سرامیک، ظروف چینی، آرکوپال ها و امثال این ها آیا مواد اولیه اش وارداتی است یا داخل کشور است؟ آیا برای تولید این محصول، غیر از مواد اولیه، هزینه تولید بالایی دارد یا هزینه تولید پایینی دارد؟ اگر هزینه تولید بالایی دارد حتی اگر مواد اولیه هم وارداتی باشد چون هزینه تولید و نیروی انسانی در ایران ارزان قیمت است قیمت ما می ‌تواند رقابتی باشد و این یکی از مزیت هایش می باشد.

این مواردی که برای یک کالا سودآوری دارد را باید بدانید، متریال داخلی، هزینه نیروی انسانی داخلی و هزینه سوخت، اگر هر کدام از این ها در آن کالا پررنگ باشد آن کالا قطعاً در بازار جهانی سودآور خواهد بود و چشم بسته باید بگویید که این سودآور است، اصلاً نیاز به تحقیق خیلی پیچیده ای هم ندارد چون می ‌بینیم متریال داخلی است و این متریال داخلی یک ارزش افزوده بسیار بالایی برای صادرات کالا به ما می ‌دهد.

کالاهای گمنام

کالاهایی هستند که گمنام می باشند، این کالاها همانطور که گفته شد صادرات نمی شوند اما ظرفیت های خیلی خوبی برای صادرات دارند، این ها بر خلاف کالاهای دیگر فرصت های تجاری و صادراتی بیشتری دارند. فرصت هایش با سود همراه است، یعنی ما در این مرحله می توانیم سودهای خوبی از این کالا به دست بیاوریم.

پس خیلی توجهتان به این نباشد، صرفاً دنبال گردش مالی ایران در بازار جهانی باشید. یا بعضی از افراد می‌ گویند فلان محصول ایران شناخته شده نیست، چطور ما می خواهیم در آن محصول صادرات کنیم، روش، تکنیک و ظرفیت را در نظر بگیرید، نگران این باشید که چطور باید صادرات کنید بلکه می توانید نتیجه هایتان را به دست بیاورید چون سودآور است.

اول از همه ذهنیت این باشد، نگاه نکنید که بزرگ ‌ترین تراکنش مربوط به چه محصولاتی است، نگاه نکنید که توانمندی ‌های ایران در فلان محصول بالا است، مثلاً بعضی از افراد می‌ گویند ما می ‌خواهیم نفت صادر کنیم، مثلا پپه، مازود و گازوئیل می‌ خواهیم کار کنیم، این ها همه محصولات پتروشیمی و کالاهای نفتی هستند، بله عددهایشان بزرگ است اما سود ندارند، این محصولات رقبای خیلی قوی در تجارتشان دارند و برای ما آن صورت را نمی ‌توانند فراهم کنند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ