تجزیه و تحلیل سود کالای صادراتی + صوتی

🔻 امروز می خواهم در مورد این صحبت کنم که در تجارت چه قدر می توانید سود کنید؟ خیلی مهم است من وقتی می خواهم کالایی را انتخاب کنم بدانم دقیقاً چقدر ممکن است با آن سود کنم؟ مثلاً می خواهم در مبلمان کار کنم باید بدانم ممکن است سود کنم یا در بلور و شیشه کار کنم، در کاشی و سرامیک و سنگ ساختمانی کار کنم، در درب پیش ساخته و امسال اینها کار کنم…. باید بفهمم چقدر سود می کنم؟ گاهی اوقات محاسبه چنین سودهایی خیلی پیچیده است اما واقعیت تا ارزش افزوده این کالا را درک نکنیم نمی توانیم بفهمیم چقدر می توانیم سود کنیم، همه ما می دانیم فروختن و سود کردن یک کالا به اینکه چه قدر بخریم و چگونه بخریم و… یعنی اگر خوب و ارزان بخری خودش یک دنیا سود است. به اینکه چگونه بفروشی و خوب بفروشی و گران بفروشی هم یک دنیا سود است. اما اینکه به کی هم بفروشیم هم مهم است.

🔻 اگر شما آمدی به شخصی فروختی که دم در خانه ات، همسایه ات بود به این همسابه بخواهی بفروشی نمی توانی گران بفروشی اما اگر به شخصی آن طرف دنیا که دسترسی به او سخت تر است، و تقاضای کالای شما بیشتر است بخواهی بفروشی سود خیلی بیشتری خواهد داشت. پس پارامتر های مختلفی دارد، باید یک دلی از این که چقدر برای خودمان سود می کنیم در بیاوریم. به کالا ها بر می گردیم، چند قشر کالا داریم من می خواهم از سود های تجاری را بگویم یک مواقعی سود ها سود های حاصل از معامله های چمدانی است.

🔻 یا سود های حاصل از تک فروشی است اینها را نمی خواهم بگویم می خواهم دقیقاً یک مثالی بزنم و مدلی برای شما تعریف کنم که ذهن شما باز بشود که اگر کالای من این مؤلفه ها را داشت احتمالاً این حدودها در آن سود خواهم کرد و اگر کالای من این پارامت ها را داشت احتمالاً این حدود را سود می کنم یعنی حدودی از سود را بدانید.

🔻 خیلی از کالاها دوستان می گویند بهشان می گویم فلان شما احتمالاً این قدر سود می کنید به این علت، به این علت… می گوید شما مگر فروختی؟ می گویم نه این کالا را من نفروختم، شاخصه من ممکن است این کالا را من نفروخته باشم درست است من 13 سال است دارم کار صادرات انجام می دهم، درست است بیش از چندهزار نفر اینجا کارگر دارم ولی همه چیز را از بر نیستیم یا همه چیز را کار نکردیم… خیلی از کالا ها را کار کردیم این تجربه بوده که دانشی دارد.

🔻 می خواهم قسمتی از این دانش را در اختیار شما قرار بگذارم، قسمتی از اطلاعاتی که می تواند برای شما راهگشا باشد بفهمید دقیقاً چقدر ممکن است سود کنید؟ کالا ها را تفکیک کنید. یکسری کالا ها، کالاهایی هستند که خریداران آنها یکبار می خرند یعنی چه؟ یعنی مثل دستگاه یک بار خریداری می شود و بعد تا مدتها خریدی نمی کند، ممکن است دستگاه ها را افرادی خریداری کنند که کارشان خرید و فروش دستگاه باشد ولی ممکن است دستگاه ها را خود مصرف کننده ها بخرند.

🔻 مثلاً دستگاه بزرگ بستنی ساز، دستگاه مربوط به سورتینگ است، یک دستگاه مربوط به ادوات کشاورزی است، ممکن است شخصی کارش توزیع و فروش و پخش ادوات کشاورزی باشد یا ممکن است شخصی باشد برای مزرعه خودش بخواهد خرید کند. اینهایی که تک فروشی هستند چون مشتری که دارد می خرد، از سمت مشتری دارم می آیم گفتم نگاهتان را برعکس کنید تا مسیرهای شما عوض بشوند. چون مشتری که دارد دفعه اول می خرد سابقه خرید زیادی ندارد و با هرکسی که معمولاً ارتباط می گیرد پارامتر های کمی و کیفی بازار جهانی آن را دفعه اول آشنا می شود.
🔻 مثلاً امروز آمده خرید کند یک ماه، دو ماه تحقیق می کند اما این نیست که ده بار خریده باشد، اکثراً آنهایی که تک خریدارند گران قیمت است بالای 10000 دلار، 20000 دلار حتی 100000 دلار خرید دارند ممکن است یک پک کامل 10 تا کانتینر خرید کند اما یک بار می خرد. سود های اینها می تواند تا 100% هم باشد یعنی بین 20% تا 100% داخل معامله این محصولات می توانید سود کنید. دیدم کسانی را که سه برابر هم فروخته اند.

🔻 حالا خودتان مثال های خودتان در ذهنتان مرور کنید، من اصول را به شما می گویم. اصل کار را به شما می گویم دارم به شما سنگ محک می دهم. حالا می آییم این طرف، محصولاتی که خوراکی هستند و تکرار خرید آنها زیاد است، نظیر حبوبات، گندم، جو، ذرت، امثال اینها، بماند که آنهایی که کالای اساسی هستند اکثراً چنین چالشی دارند.  مثلاً در کالای اساسی چالش این است که قیمت بازار جهانی آن یک نرخی دارد بعضی کشور ها خیلی خوب تولید می کنند و تعیین کننده نرخ بازار هستند.

🔻 اما می گوئیم اساسی، کالایی که مصرفی هست و فساد آن سریع نیست، مهم است که فساد سریع داشته باشد یا فساد سریع نداشته باشد. نظیر خشکبار و تکرار دارد یعنی هر ماه، هر دو ماه هر سه ماه باید خرید کنند. چون تاجران این کالا ها حرفه ای می شوند بر نرخ تمام شده این کالا مطلع می شوند و سود حاصل از این کالا ممکن است بین 3% تا 10% باشد پس یک چنین نرخی وجود دارد. پس این در مورد کالاهای اساسی، مثل شکر، گندم، آرد، جو ذرت، حبوبابت همه اینها جزو این محصول حساب می شوند، کالایی که مدت ماندگاری بالایی ندارد و ریسک صادرات آن بیشتر است از 10% تا 50% سود می شود یعنی شیرین می شود 10 الی 20% در این دسته از کالا ها سود کرد.

🔻 در مورد کالاهایی که خوراکی نیستند و مصرفی هستند و دوره های خرید آنها طولانی تر است، یعنی مثلاً ماه به ماه نمی خرند، سه ماه، شش ماه، و… خرید می کنند مثل بلور و شیشه، مبلمان و… باشد در این حالت قشری که از شما می خرد می تواند بین 20% تا 35% در این محصولات سود کنید و بازی شما روی سودش با تنوع مدل و کمی و کیفی است یعنی اگر کالای شما تنوع مدل کمی و کیفی نداشته باشد نمی شود این کار را انجام داد.

🔻 مثلاً مواد معدنی از شما خریداری می کنند این تکرار خرید دارد اگر ماده معدنی شناخته شده باشد در ایران و بدانند که این کالا صادراتی است و کلاً نرخشان را براساس دلار تعیین کنند این ماده معدنی مثل سنگ آهن، ارزش سود آنچنانی ایجاد نمی کند اما اگر این کالا مثل خیلی از مواد معدنی داخل ایران که شناخته شده نیست و فروشنده های آن در ایران به ریال می فروشند اصلاً بحث دلار ندارند قیمت بازار جهانی آن را هم نمی دانند اینها در واقع سود خیلی خوبی از کار آنها براساس آن مقدار فروشتان می توانید در بیاورید مثلاً ما ماده معدنی داریم آنها هم بین 10% تا 30% را راحت سود می دهد حالا هرچقدر ماده اش ناشناخته تر باشد و فرصت های صادراتی آن بیشتر ممکن است درصد سودش بیشتر باشد.

🔻 پس کالا ها، مدل های مختلفی شد، کالاهایی که تکرار خرید دارند و فساد و ریسک زیادی در صادرات آنها وجود دارد سودش بالاتر است، آنهایی که تکرار خرید دارند فساد و ریسک آنها پایین تر است سود کمتری دارند مخصوصاً کالاهای خوراکی ارزان مصرف کننده قشر عمومی. شما نگاه کن کالایی که داری می فروشی چون مدل های آنها هم فرق می کند یک موقع کالایی که داری می فروشی خریداران آن انسان های لوکس و پولداری هستند یا خریداران آن قشر ضعیف جامعه هستند.

🔻 وقتی خریداران محصول شما آدم های پولداری باشند سود شما بالا خواهد رفت، وقتی نباشند سود شما پایین خواهد آمد. امروز دیگر نمی خواهم خیلی فایل طولانی بشود. یکسری راهکارها به شما پیشنهاد کردم که بفهمید چه قدر مظنه این کالا در بازار جهانی حدوداً چقدر می شود پیش بینی کرد؟ این پارامتر ها از سمت مشتری بود نرفتم در بحث تکنیکال بیشتر در فاندامنتال صحبت شد نهایتاً امیدوارم موفق باشید، با من در ارتباط باشید خدا نگهدار.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ