تهیه و تنظیم اسناد تجاری + فیلم

در این مقاله قصد داریم در مورد تنظیم اسناد تجاری صحبت کنیم تا تاجران عزیز در این مورد اطلاعات کافی کسب کنند.

 

روش های صدور اسناد :
بنابر صحبت های قبلی در مباحثی که در جلسه قبلی گفته شد ، اسناد توسط سه دسته افراد حقیقی و حقوقی صادر می شود که دسته اول دولت های هستند ، بعضی از اسناد وجود دارند که دولت آنها را صادر می کند مانند فرم ثبت سفارش و کارت بازرگانی و بارنامه های که شرکت های حمل و نقل صادر می کنند.دسته دوم شرکت های حقوقی که تسهیل کننده تجارت خارجی یک کشور هستند، مانند شرکت های حمل و نقل خصوصی و اتاق های بازرگانی و سازمان های بازرسی کننده کالا و …دسته سوم یک سری اسنادی هستند که توسط خود بازرگان صادر می شود که بازرگان می تواند خودش فرد حقیقی باشد یا فرد حقوقی باشد که بنابراین کسی که سندی صادر می کند فردی است که کارت بازرگانی دارد.طبق صحبت هایی که در جلسه قبل گفته شد ممکن است کدهای برای تجارت داشته باشند که امروزه بسیاری از کشورها از این حالت استفاده می کنند.گواهی یا سند بازرسی کالا:
زمانی که به عنوان یک تاجر یا صادرکننده وارد دنیای تجارت می شوید انتظار نداشته باشید که طرف مقابل سریعا به شما اعتماد کند ، به طرف مقابل خود حق بدهید و خود را جای او قرار دهید و نمونه ای که برای مشتری فرستاده اید از طریق عکس یا ویدئو یا ارسال نمونه به صورت حقیقی ، ممکن است یک ماشین آلات فروخته باشید و نمونه کار را برای مشتری فیلم گرفته و ارسال کرده باشید.برای این منظور شرکت های بازرسی کننده در ایران و کشورهای دیگر برای تسهیل صادرات وجود دارند که به عنوان مثال شما قصد صادرات به کشور چین را دارید و به یک شرکت بازرسی در ایران مراجعه کرده و مشتری شما در کشور خود یا باید یک شرکت بازرسی پیدا کند یا با شرکت بازرسی ایرانی یک قرارداد امضا کند.پس گواهی بازرسی کالا قراردادی است که بازرسی کالا را برای مشتری انجام می دهد و هزینه صدور این سند به عهده خریدار است و فروشنده نسبت به آن هیچ مسئولیتی ندارد.
شرکت بازرسی کالا یک کارشناس و مهندس برای بازرسی کالا می فرستد و فرد بازرس در هنگام بارگیری نیز حضور پیدا کرده و کالا را بررسی می کند.
کارشناس از کالاها و محصولات به صورت تصادفی نمونه برداری کرده و آزمایش می کند و با مدارکی که خریدار در اختیار او قرار داده است تطابق می دهد.پس بنابراین اصلا جای نگرانی وجود ندارد و پس از تحریم هایی که آمریکا علیه ایران صادر کرده است تمامی کالاهای تجاری از ایران در مبدا و در مقصد با گواهی بازرسی کالا صادر می شود پس اگر مشتری از شما چنین چیزی بخواهد ناراحت نشده و نگران نباشید چرا که این امری طبیعی است.که امروزه در هر مرحله ای تقریبا برای تمامی کالاهای صادراتی از ایران گواهی بازرسی نیاز است همچنین شما هم برای واردات می توانید از فروشنده های خارجی خود درخواست سند بازرسی کالا را انجام دهید و طرف مقابل در صورتی که مشکلی در کارش وجود نداشته باشد اصلا نباید ناراحت شود.
بهترین شرکت برای بازرسی کالا شرکت sgs است که در حال حاضر ایران را تحریم کرده است ولی در سال های 1382 تا 1384 ایران این شرکت را تحریم کرده بود و اجازه بازرسی کالاهای ایرانی را نداد.مخفف گواهی بازرسی C/I می باشد.
گواهی مبدا :
تشکل دیگری در ایران وجود دارد که از آن در دنیا 40125 شعبه فعالیت دارد که به نام اتاق های بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی است .
در ایران اتاق های بازرگانی صنایع و معادن سندی را صادر می کنند که به نام گواهی مبدا می باشد و سندی است که کشور سازنده کالا را مشخص کرده و سند کالا می باشد.گواهی مبدا پیچیدگی های زیادی ندارد و مشخصات فروشنده ، سازنده کالا ، مشخصات کالا در آن ذکر می شود ، که بسته به نوع کالا شرح کالا و … در این سند نوشته می شود.همچنین مشخصات وسیله حمل کننده کالا هم در آن ذکر می شود و اطلاعات گمرکی که منظور از آن اطلاعات گمرک مبدا و مقصد می باشد.
گرفتن و اخذ گواهی مبدا با فروشنده می باشد ، یعنی وظیفه گرفتن گواهی نامه مبدا با صادرکننده می باشد که برای گرفتن آن باید مدارکی از جمله کپی اظهارنامه گمرکی بدون مهر خروجی و کارت بازرگانی ، که این دو مدرک باید برای صدور گواهی مبدا در دست صادرکننده باشد.
اگر ترخیص کار استخدام می کنید حتما باید از شما وکالت داشته باشد.برای صادرات هر کالایی یک وکالت نامه بدهید و از شما خواهش می کنیم که هرگز وکالت نامه کلی سالانه ندهید تا دست افراد سودجو و کلاهبردار را بسته باشید.
گواهی مبدا دارای دو مهر است که یکی از آنها مهر اتاق بازرگانی بین المللی است که این فرمت ها را در اختیار اتاق های بازرگانی سراسر دنیا قرار می دهد یکی هم مهر اتاقی است که آن را صادر کرده است.گواهی مبدا برای همه کشورهای دنیا در 5 نسخه صادر می شود ، ولی در 27 کشور اتحادیه اروپا گواهی مبدا در 6 نسخه صادر می شود .
یکی از آنها در دست فروشنده و دیگری در گمرک و باقی نسخه ها ضمیمه اسناد می شود.
در هر گمرکی که قرار است فتوکپی ببرید این گمرک باید نزدیک ترین به اتاق بازرگانی باشد چرا که مربوط به استان می شود و نباید باهم مغایرت داشته باشد.

بعضی از اتاق های بازرگانی هزینه های گواهی مبدا آنها کم است مانند شهرهای اصفهان و یزد هزینه های اتاق های بازرگانی 25 تا 30 هزار تومان است ولی شهرهای جنوبی مانند خلیج فارس هزینه 150 هزار تومان می باشد.کلمه اختصاری گواهی مبدا C/O است .
همه کشورهای مبدا گواهی مبدا صادر می کنند به جز چند کشور جزئی که نمی توان برای آنها گواهی مبدا صادر کرد و آنها هم نمی توانند برای خودشان گواهی مبدا صادر کنند.این کشورهای تازه استقلال یافته از کشور شوروی هستند مانند گرجستان ، ارمنستان ، آذربایجان ، بلاروس ، قرقیزستان و قزاقستان ، ترکمنستان و …. اما برای کشور روسیه گواهی مبدا صادر می شود.پکینگ لیست یا P/L :
سند بعدی که در مورد آن صحبت می کنیم سندی می باشد که خود صادرکننده صادر می کند ، این جا است که فرد حقیقی هم می تواند سند صادر کند.
در این سند مشخصات ظاهری کالا ، محتویات هر بسته ، وزن کالا و محصولات نوشته می شود اگر کالا شما منسوجات تخت باشد مثل فرش ، موکت ، فرش ماشینی ، روفرشی ، گپه ، در این صورت حالت لیست پیدا می کند.شرکت های همگی لیست ادوندی دارند و در قسمت آدرس به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشته می شود.
هرچه پول بیشتری داشته باشید سهم بیشتری از بازار را کسب می کنید و حاکمیت عملکرد با نقدینگی است البته در بازار داخلی ، ولی در بازار خارجی و بین المللی حاکمیت عملکرد با اعتبار و برند است .

بهتر است افراد حقیقی برای خود سر نسخه درست کنند و کسب اعتبار داشته باشند ، از دو عنوان می توانید استفاده کنید ، دفتر و بنگاه ، که در این صورت دارای اعتبار و برند می شوید .
دفتر بازرگانی محمد امیدوار که زمانی که شما فردی حقیقی هستید می توانید از چنین عنواوینی استفاده کنید.برای خودتان مهر درست کنید ، زمانی که پکینگ لیست را امضا می کنید در کنار آن از مهر خود استفاده کنید ، وقتی در بازارهای جهان برای خودتان ارزش و اعتبار بدهید آنها هم به شما اعتبار می دهند.
از قدیم گفته اند امامزاده را را ابتدا باید متولی اش حرمتش را نگه دارد ، حرمت و اعتبار شما در بازارهای بین المللی اول با خودتان است .

اینوویس:
سندی دیگری که خود صادر کننده صادر می کند انوویس نام دارد ، این سند در زبان ایرانی به نام سیاهه تجاری گفته می شود ، منظور از این سیاهه تجاری همان فاکتور یا صورت حساب است .وقتی به یک رستورانی می روید در نهایت به شما یک صورت حساب می دهند ، در فضای صادرات به صورت حساب سیاهه تجاری می گویند که یک نسخه از آن در اسناد گمرکی قرار داده می شود و در انتهای این سند دو تاریخ قرار دارد که یکی از این دو تاریخ مربوط به زمان حمل و دیگری مربوط به زمان ایجاد صورت حساب است.در یک صورت این دو تاریخ در یک روز و مشترک خواهد بود ، در صورتی که شما اطمینان داشته باشید که سیاهه تاریخ در همان روزی که از گمرک خارج می شود در همان روز کالا به دست مشتری می رسد.
نام اختصاصی این سند I/V است .بیمه حمل کالا :
سند بعدی که برای شما صادرکنندگان محترم مهم است و باید به خوبی به آن توجه داشته باشید بیمه حمل کالا است .
کالایی که مربوط به شما است و می خواهید که به گمرک ببرید تا ترخیص کنید تا درب ورودی گمرک مسئولیتش با شما است ولی زمانی که وارد گمرک می شود بلافاصله توسط گمرک بیمه می شود که به آن بیمه محلی می گویند.اما بیمه حمل و نقل از درب خروجی گمرک یعنی گمرک کشور شما تا گمرک کشور مقصد است .
معمولا بیمه ایران ، آسیا ، البرز است که بیشتر با گمرک کار می کنند بیمه محلی فرمولی دارد که باید مواظب باشید که ترخیص کار سر شما کلاه نگذارند.هزینه بیمه = هزینه ریالی کالا شما * 0.55 تقسیم بر عدد 1000 که این می شود هزینه بیمه محلی .
که چه در مقصد یا در مبدا با خریدار است ، تاریخ تکمیل فرم را باید وارد کنید .
اینکه شرایط بیمه A,B,C می خواهید باید نوع آن را درج کنید ، نوع قرارداد شما چی است که شرایط اینکوترمز را قطعا مطالعه کرده یا در مورد آن اطلاع دارید که وابسته به آن مشخص می کنید که تحویل در چه مکانی باشد.به عنوان مثال ، تمام مسئولیت در روش DDP با شما است ، تاریخ تکمیل فرم را وارد کنید.
از کدام مرز خارج می شود ؟ که در صورتی که از مرز دریایی بندر عباس خارج می شود باید مرز زمینی بندر عباس بنویسید.
چون ممکن است هزینه بیمه شما براساس مالیات بر ارزش افزوده زیاد شود اگر وارد کنید منطقه آزاد ، دیگر هزینه های اضافی ارزش افزوده ندارید و منطقه آزاد محسوب می شود .ستون بعدی مربوط به دلار است که باید نوع ارز را وارد کنید ، اگر در میان حمل کالا انتقال از یک وسیله حمل به وسیله دیگر داشته باشد ، قطعا هزینه های بیمه افزایش پیدا می کند .
بیمه کردن وسیله حمل کننده هم دارای هزینه است ، کشتی کمترین هزینه حمل و بیمه را دارد و کامیون بیشترین هزینه حمل و بیمه را دارد ، حمل کالا با کانتینر هزینه بیشتری دارد چون کمتر آسیب می بیند .کل هزینه های شما در گمرک که از شما می گیرند تا کالا برای خروج به سمت بنادر ارسال شود بیشتر از 4 درصد کل هزینه کالا شما نمی باشد .
کالاهای که حجم بسیار زیادی داشته باشند ممکن است شامل آن 4 درصد شود و در غیر این صورت حتی به 4 درصد هم نمی رسد .فقط زراعت بانک در ترکیه و بانکی که مشترک ایران و چین است و برای ایران خدمات می دهند باقی بانک ها همگی ایران را تحریم کرده اند و برای ایران و امور اقتصادی آن کاری انجام نمی دهند.هر کدام از شما که بتواند واردات در مقابل صادرات را انجام دهد قطعا در کار خویش حرفه ای می شود ممکن است شما بخواهید که کارتان با گشایش اعتبار باشد که باید اسناد مربوط به آن را به بانک تحویل دهید تا گشایش اعتبار برای شما انجام شود .
گذر از حالت یک تاجر معمولی به یک تاجر حرفه ای این است که حتی اگر شده یک بار واردات را در مقابل صادرات انجام دهید.

 

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ