صادرات انار ایران و انواع انار صادراتی

صادرات انار از دیرباز ارزآوری بسیار خوبی را برای کشور به همراه داشته است.بیش از نیمی از انار جهان در ایران تولید و به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود. درگذشته ایران تنها صادرکننده انار به دنیا محسوب می‌شد.
انار میوه درختی است که ارتفاع آن معمولا تا حدود ۴ متر می رسد و در مناطق نیمه گرمسیری می روید. انار، بومی مناطق مرکزی و شرق ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند بوده و یکی از اولین گیاهان اهلی شده توسط انسان ‌است.
دانه‌های انار اغلب قرمز و گاهی سفید یا به رنگ‌هایی بین آن دو می باشند. از نظر مزه هم به سه مزه شیرین، ترش و ملس تقسیم می گردند.

از میوهٔ انار، آب انار، کنسانتره انار، رب انار، لواشک انار و مربای انار تهیه می‌شود.

آیا می دانید ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن انار، بزرگترین تولید کننده انار در دنیا است و هندوستان دومین کشور تولید کننده این میوه است؟

صادرات انار و مهمترین ارقارم صادارتی انار

در ایران بیش از ۷۴۰ نوع انار وجود دارد اما شهسوار دانه قرمز، میخوش، شیرین ساوه، آلک ساوه، ملس اصفهانی دانه قرمز، شیشه کپ خراسان و قجاق قم از انواع معروف انار ایرانی‌اند.

مرفولوژیکی ارقام صادراتی انار مناطق مختلف کشور که برای صادرکنندگان مقبولیت دارند عبارتند از : رنگ پوست ، رنگ دانه ، طعم دانه ، ضخامت پوست و وزن میوه.

انارهایی که دارای صفات مرفولوژیکی هستند و مناسب صادرات:

ملس ساوه ،رباب نی ریز، شیشه کپ فردوس ، نادری بادرود ، ملس یزدی ، قجاق قم ، اردستانی مه ولات ، بجستانی گناباد و خزر بردسکن.

گفتنی است انار تازه به ۲۰ کشور جهان از جمله آلمان، انگلستان، امارات متحده عربی، اوکراین، سوئد، سوئیس، هلند و کره جنوبی صادر شده و در این بین کره جنوبی بزرگترین خریدار انار از ایران بوده است.

برای نگهداری انار به مدت طولانی می‌توانید آن را لای کاغذ روزنامه پیچیده و در سبد چوبی، در جایی دور از آفتاب و خنک مثل زیرزمین، نگهداری کنید.

بهترین دما برای نگهداری انار ۵ درجه سانتیگراد است.

مهمترین خواص انار

انار سرشار از آنتی اکسیدان بوده و دارای مقادیر زیادی ویتامین ث و پتاسیم می‌باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، انار دارای خواص درمانی  است:

 • کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی
 • کاهش خطر سرطان، بخصوص سرطان پروستات و پستان
 • کاهش کلسترول خون
 • جلوگیری از آسیب دیدن سلول‌ها
 • کمک به سلامت لثه‌

انار (Pomegrate) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۱۰۹۰ شناخته می شود.

 • لازم به ذکر است که همه ی محصولات را به طور دقیق و جزئی نمی توان بررسی کرد و به همین علت گروهی از کالا ها را که مرتبط به کالای مورد نظر شما است، تحلیل و بررسی میکنیم تا استعداد های بازار محصول منتخب را در مناطق مختلف دنیا بشناسیم.
 • تمام گزارشات زیر براساس آنچه تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در گمرکات اظهار و ثبت شده، درج شده است.
 • تلاش بر این است که با مطالعه این گزارشات فضای تجاری محصول مدنظرتان را بهتر بشناسید و با آگاهی بیشتر اسباب نتیجه گیری قوی تر را برای تجارت خود فراهم آورید.

آمار صادرات انار

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.

رقم کل صادرات: ۳,۹۵۵,۷۴۰,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱۹ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۳ درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۲,۸۱۷ KM

آمار واردات انار

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.

رقم کل واردات: ۳,۳۰۲,۴۱۰,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۶ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۴ درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۳,۵۹۱ KM

بنظر شما چرا صادرات انار در سال های اخیر کاهش داشته است؟

نمودار صادرکننده ها

نمودار میله ای زیر، نشان دهنده ی رتبه و حجم صادرات کشور های جهان است.

نمودار وارد کننده ها و میانگین فاصله از مبدا

هرچه دایره ها به سمت بالاتر باشند گویای این است که فاصله ی کشور واردکننده تا محل تامین آن بیشتر است به عبارتی شعاع فاصله ای که میتوانیم در آن فعالیت کنیم بیشتر است.
اگر خط عمودی این نمودار زیر ۲ الی ۳ هزار کیلومتر را نشان بدهد یعنی حمل و نقل و تامین کالای مورد نظر بسیار مهم و موثر می باشد پس راهکارهای حمل و نقلی را باید بررسی کرد.
تامین برخی از کالاها محدود به کشورهای خاصی است لذا تامین آن از کشورهای دورتر انجام میشود و به علت ارزش زیاد آن محصول حمل و نقل در آن مطرح نیست.

ایران تا شعاع ۴ هزار کیلومتری قابلیت پوشش و صادرات در ۴۰ الی ۵۰ کشور را دارد.

نمودار نرخ رشد واردات

نمودار عمودی نشان دهنده مقدار رشد یکساله بازار محصول انتخابی و نمودار افقی نشان دهنده ی رشد بازار در ۵ سال گذشته می باشد.هرچه نمودار به صفر نزدیکتر باشد به این معنا است که میزان رشد بازار این محصول کاهش پیدا کرده، در حال کوچکتر شدن است و دارای ظرفیت های رشد زیادی نیست. چنانچه زیر صفر و منفی باشد یعنی فرصت های تجاری این بازار در حال از بین رفتن است و آینده قابل پیش بینی ندارد و تمرکز اصلی را باید روی بازار کشورهای بالای نمودار گذاشت. حجم و اندازه دایره های این نمودار نیز نشان دهنده ی رقم میزان تجارت کشورهاست.

تحلیل پتانسیل صادراتی

در این نمودار میزان توان و ظرفیت صادرات به کشورهای دیگر را به ترتیب عددی، که نشان دهنده ی رتبه پتانسیل صادراتی و به ترتیب اندازه دایره که نشان دهنده ی میزان تقاضای کشورها و به ترتیب پهنای خط که نشان دهنده ی سهولت معامله با آنهاست، میتوان مشاهده کرد.
اسم هر کشور کنار دایره نوشته شده و رنگ دایره هر کشور طبق منطقه آن دسته بندی شده است. برای مثال دایره های قرمز کشورهای منطقه شرق آسیا را نشان میدهد.

نمودار میزان پتانسیل صادراتی

در این نمودار دو نوع خط دیده می شود. خط های ممتد و خط های متقاطع (خط چین).
طول خطوط ممتد نشان دهنده ی فاصله ی میان ظرفیت صادراتی و صادرات واقعی و در نتیجه پتانسیل موجود در بازار آن کشورهاست.
بازار کشورهایی که دارای خطوط متقاطع هستند، واردات بیشتری نسبت به تقاضا و پتانسیل واقعیشان دارند و در نتیجه پتانسیل صادراتی قوی ای ندارند.

نقشه جغرافیایی بر اساس پتانسیل صادراتی

در این نقشه هر کشور با دایره و رنگ مربوط به منطقه آن نشان داده شده است.
دایره داخلی و پررنگ تر هر کشور نشانگر میزان صادرات واقعی به آن کشور است و دایره کمرنگ تر دور آن نشان دهنده پتانسیل موجود بازار در آن کشور است.
درصد نوشته شده در هر دایره بیانگر درصد پتانسیل صادرات به آن کشور است.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات این محصول از جمهوری اسلامی ایران را کشورهای چین، عراق و روسیه دارا هستند.

جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ارمنستان دارد.

بازار چین بیشترین ظرفیت تقاضا را برای کالای ذکر شده دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۴٫۷ میلیون دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 پاسخ
 1. حسن هوشیار
  حسن هوشیار گفته:

  انار صادراتی ساوه یکی از بهترین هاست اما در سال های اخیر به دلیل کم آبی تعدادی از باغات از بین رفته اند

  پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام بنده از باغداران غرب کشور می باشم که در زمینه آب انار ارگانیک و خالص به روش سنتی و بهداشتی و تولید انبوه آب انار، توانایی خوبی دارم .
   میتونیم بنده رو در زمینه بازار فروش به خارج از کشور بازی کنید .

   پاسخ
   • یدالله چلمقانی
    یدالله چلمقانی گفته:

    سلام
    چلمقانی هستم درروستای قهه شهرستان دهاقان استان اصفهان 10هکتار باغ انار دارم وبا توجه باینکه انار تولیدی بنده هرگزطعم کودشیمیایی رانچشیده وازسموم نباتی بهیچ وجه طی پنج سال گذشته استفاده نکرده ام وباغم درمحیطی تقریبا ایزوله قرارداره معتقدم محصولی ارگانیک دارم واز شما راهنمایی وادرس میخوام درمورد چندازمایشگاه معتبر مواد غذایی درکشورهای سویس ،المان،نروژ،ژاپن وکره جنوبی ،لطفا راهنمایی بفرمایید
    ضمنا بنده تمام هزینه های ازمایش وارسال نمونه ها رابعده خواهم گرفت

    پاسخ
 2. ارمغانی
  ارمغانی گفته:

  به نظر بنده یکی از علت های کاهش صادرات انار کم آبی شدید در ایران هست و علت دیگه مدیریت اشتباهی که وجود داره

  پاسخ
  • سعید
   سعید گفته:

   علت کاهش انار در زمان کوتاه با حجم قابل توجه ناشی از سرمای چند سال پیش بود که درخت انار به سرما خیلی مقاوم نیست و خشک شدبیشتر باغات از جمله در ساوه . دلیل اصلیش سرماست .
   از طرفی هم انار اب بریش کمتر هست به نسبت بقیه تره بار و میوه جات .

   پاسخ
  • حمید رضا
   حمید رضا گفته:

   سلام.باور کنید که بهترین انار ایران را میتوانید از نیریز وبختگان گیر بیارین چون با خوشرنگ وخوش سایز و حتی برای صادرات خوبن چون از جنس رباب هستن هرسال تجار عراقی پاکستانی واماراتی میان میخرن ومیبرن کافی هست که فقط یه بار امتحان کنید

   پاسخ
 3. صابری
  صابری گفته:

  سلام تاحالا اقسام انار رو نمیدونستم فقط انارساوه ترش وملس وانار اشرف شیرین است انار بهترین میوه است پوستش رب انار خودانار همش خاصیت دارد

  پاسخ
 4. سعید
  سعید گفته:

  سلام و وقت بخیر
  کاهش صادرات انار دلیل اصلیش ناشی خشک شدن تعداد قابل توجهی از درختان انار در شهرستان های ساوه در چند سال اخیر هست و بنابراین این درختان تا به باردهی دوباره برسند حداقل ۴سال زمان میبره و لذا مشخص بود که صادرات کشاورزی از بابت میوه انار کاهش یابد .دلیل دیگه هم عدم رقابت پذیری و کاهش سهم بازاری ایران از بازار جهانی به دلایل گوناگون دیگه میتون باشد .
  با تشکر مرسی

  پاسخ
 5. مهدي جوكار
  مهدي جوكار گفته:

  انار باید بیایید استان فارس داراب منطقه ده خير ببینید اناری بسیار با کیفیت با پوست قرمز و دانه سیاه رقم انار اشکفتو بسیار با کیفیت و عالی است

  پاسخ
 6. مریم
  مریم گفته:

  سلام.چطور میشه وارد عرصه صادرات انار شد.ایا کسی راهنمایی میکنه؟ ب چ صورت ارسال کرد و چطور مشتری پیدا کرد؟

  پاسخ

تعقیب

 1. […] فروش عمده انواع انار در بازار دیگر کشورها می توان سایت های تخصصی و بزرگ را […]

 2. […] انار صادراتی ایران به بازار کشورهای مختلف دنیا راه یافته و افراد زیادی آن را تهیه می کنند. از این رو قیمت روز انار در اختیار شرکت های وارد کننده دیگر کشورها قرار گرفته و همواره سرمایه گذاری ویژه ای بر روی این محصول صورت گرفته است. به طوری که امروزه بسیاری از کشاورزان انار صادراتی را سورت کرده و برای فروش ارائه می دهند. […]

 3. […] زیادی را در دنیا می توان نام برد که برای خرید انواع انار ایرانی اقدام می کنند. این کشور ها سفارشات خود را به کشورهای […]