شرایط پرداخت در اینوویس چگونه است + فیلم

در این مقاله صد داریم در مورد شرایط پرداخت در اینوویس صحبت کنیم تا تاجران عزیز از این موارد مهم استفاده کرده و بهره لازم را ببرند .

 

شرایط پرداخت :
شما به عنوان یک صادرکننده ، فروشنده کالا یا خدمات خاصی به یک مشتری در خارج از کشور هستید.
کالا و خدمت که فروشنده آن هستید دارای قیمتی می باشد که احتمالا در مکاتبات قبلی به اطلاع خریدار رسیده است .
همچنین شما برای دریافت مبلغ حاصل از فروش محصولات خود باید شرایطی را به عنوان شرایط پرداخت تعیین نمایید .علاوه بر تعیین شرایط پرداخت باید روش پرداخت را نیز معرفی نمایید که در جلسه بعدی به آن خواهیم پرداخت .
شرایط پرداخت گوناگونی وجود دارد که می توانید براساس شرایط خود آن را در قرارداد خود وارد نمایید.
تعیین شرایط پرداخت از اهمیت بالایی برخوردار است .شما با تعیین شرایط پرداخت ، تعهدات و مسئولیت طرف قرارداد را تعیین کرده و الزام قانونی برای او تعیین خواهید کرد .
استفاده از عبارات استاندارد ، ذکر جزئیات و عبارات مودبانه و مختصر از نکاتی است که باید در نوشتن شرایط پرداخت و پیشنهاد آن به مشتری خود به آن توجه نماید .شرایط پرداختی که در قرارداد آورده می شود باید به 3 سوال پاسخ دهد :
1) زمان پرداخت
2) شرایط پرداخت
3) تخفیف مشروط به خریدار
برای اطلاع شرایط پرداخت عبارات استاندارد و معمولی وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت .PIA:
عبارت PIA مخفف PAYMENT IN ADVANCE می باشد .
در حالت کلی به معنای عبارت پرداخت در شروع فرآیند سفارش گذاری است .
شما می توانید از این روش زمانی استفاده نمایید که مشتری به شما اعتماد کامل داشته باشد و دست بالا در چانه زنی با شما می باشد ( به علت قیمت مناسب یا خاص بودن )اگر از این روش استفاده نمایید لازم نیست تمام مبلغ را به صورت پیش پرداخت دریافت نمایید .
به عنوان مثال می توانید 30 درصد از کل مبلغ را به عنوان پیش پرداخت دریافت کرده و 70 درصد باقی مانده را به صورت در زمان مشخص دریافت نمایید .NET10 :
با استفاده از این عبارت شما زمان پرداخت در آینده را 10 روز تعیین کرده اید .
در این روش خریدار متعهد می شود 10 روز بعد از تاریخ اینوویس اقدام به پرداخت مبلغ فاکتور نماید .
پرداخت با شرایط NET10 بیشتر جهت زمان دادن به مشتری به منظور ارسال پول صورت می پذیرد و مزیت پرداخت در آینده با زمان بیشتر را ندارد .در واقع این نوع پرداخت به نوعی پرداخت نقد محسوب می گردد .
علاوه بر ده روز تعداد روزها را می تون به تعداد 7_ 30_ 60_ 90 تغییر داد.
بدیهی است که تغییری در مفهوم عبارت ایجاد نمی شود.NET 90 :
از گزینه های مختلف و مرسوم تعیین زمان پرداخت در آینده مثالی هم برای NET 90 ارائه شده است .
با دیدن این عبارت در اینوویس یا با نوشتن آن در اینوویس ، این مفهوم را به طرف مقابل می رسانیم که پرداخت مبلغ فاکتور توسط خریدار بایستی در زمان 90 روزه از تاریخ اینوویس صورت پذیرد .بدیهی است هر چه زمان بیشتری به خریدار جهت پرداخت داده شود ، جذابیت آن برای خریدار افزایش یافته و همچنین ریسک خطر و زیان برای فروشنده بیشتر می شود .
معمولا انتخاب شرایط پرداخت طولانی مدت برای مشتریان معتبر یا دارای سابقه خرید از فروشنده ارائه می گردد .شرایط پرداخت شامل تخفیف :
گاهی اوقات شما به دریافت مبلغ فاکتور از خریدار در تاریخی مشخص در آینده راضی هستید ، اما برای آنکه مشتری خود را ترغیب به پرداخت در مدت زمانی کوتاه تر نماید به خریدار پیشنهاد برخورداری از تخفیف روی مبلغ فاکتور در صورت پرداخت زودتر از موعد می دهید .
تمام مفهوم بالا را به سادگی می توان با استفاده از کلمه قراردادی زیر ارائه نمود .NET 30 10 2%:
عبارت قراردادی بالا به این مفهوم است:
خریدار متعهد است مبلغ کل فاکتور را تا 30 روز بعد از تاریخ اینوویس پرداخت نماید ، اگر چنانچه اقدام به پرداخت تا نهایتا ده روز بعد از تاریخ اینوویس نماید می تواند از تخفیف 2 درصدی روی مبلغ فاکتور بهره مند شود .شرایط پرداخت شامل تخفیف :
همچنین می توان عبارت قراردادی قبل را به صورت زیرنوشت :
10 net 30 /2
فرض کنید مبلغ کل فاکتور 100000 هزار دلار می باشد .
در انتها اینوویس عبارت 10 net 30 /2 آمده است .خریدار موظف است مبلغ فاکتور را تا نهایتا 30 روزبعد از تاریخ فاکتور پرداخت نماید .
اگر تا ده روز بعد از تاریخ فاکتور اقدام به پرداخت نماید از تخفیف 3 درصدی برخوردار شده و می تواند 98000 دلار پرداخت نماید .
در غیر این صورت باید تا تاریخ سر رسید همان مبلغ اصلی ( 100.000 هزار دلار ) را بپردازد .7 net 60 / 4
فرض کنید مبلغ کل فاکتور 300.000 هزار دلار می باشد .
در انتهای اینوویس عبارت 7 net 60 / 4 آمده است .
خریدار موظف است مبلغ فاکتور را را تا نهایتا 60 روز بعد از تاریخ فاکتور پرداخت نماید .اگر تا 7 روز بعد از تاریخ فاکتور اقدام به پرداخت نماید از تخفیف 4 درصدی برخوردار شده و می تواند 288.000 دلار پرداخت نماید .
در غیر این صورت باید تا تاریخ سر رسید همان مبلغ اصلی 300.000 هزار دلار را بپردازد .شرایط پرداخت مشمول جریمه :
همانگونه که پرداخت زودتر از موعد می تواند مشمول تخفیف گردد ، پرداخت دیرتر از موعد نیز می تواند جریمه در پی داشته باشد .
به عنوان مثال شما می خواهید به مشتری خود بگویید موظف است مبلغ فاکتور را تا نهایتا 90 روز از تاریخ اینوویس پرداخت نماید در غیر این صورت بایستی به ازای هر ماه دیر کرد 2 درصد از کل مبلغ فاکتور جریمه خواهد شد .کل عبارت بالا را می توان در اینوویس به صورت زیر نوشت :
Net 90 , overdue accounts subjects to a service of 2% charge per month
فرض کنید پایین اینوویسی به مبلغ 50000 دلار در قسمت شرایط پرداخت عبارت زیر نوشته شده است.
Net 90 , overdue accounts subjects to a service of 2% charge per monthبدین معنا است که خریدار موظف است 50000 دلار راتا نهایتا 90 روز بعد از تاریخ فاکتور پرداخت نماید .
در غیر این صورت به ازای هر ماه دیر کرد 2% مبلغ فاکتور را جریمه خواهد شد .
یعنی اگر به جای 90 روز د 120 روز پرداخت خود را انجام دهد به جای 50 هزار دلار باید 51 هزار دلار پرداخت نماید (1000 دلار جریمه دیرکرد )فرض کنید پایین اینوویسی به مبلغ 150000 دلار در قسمت شرایط پرداخت عبارت زیر نوشته شده است.
Net 30 , overdue accounts subjects to a service of 2% charge per month 2/10
بدین معنا است که خریدار موظف است 150000 دلار راتا نهایتا 30 روز بعد از تاریخ فاکتور پرداخت نماید .اگر مبلغ فاکتور را تا 10 روز پرداخت نماید از 2 درصد تخفیف معادل 3000 دلار تخفیف برخوردار می شود یعنی کافی است 147000 دلار پرداخت نماید .
اگر در سر رسید مشخص شده اقدام به پرداخت ننماید به ازای هر ماه دیر کرد 1 % مبلغ فاکتور را جریمه خواهد شد .
یعنی اگر به ازای 30 روز در 90 روز پرداخت خود را انجام دهد به ازای 150 هزار دلار باید 153 هزار دلار پرداخت نماید ، (3000 هزار دلار جریمه دیرکرد دو ماه ماهی 1 درصد )EOM :
این عبارت به معنای پرداخت در انتهای ماه جاری می باشد END OF MONTH
اگر در پایان اینوویس در شرایط پرداخت این عبارت را دیدید بدین معنا است که خریدار موظف است تا انتها ماه جاری اقدام به پرداخت مبلغ فاکتور نماید .
اگر تاریخ اینوویس 13 مارچ باشد و در شرایط پرداخت EOM ذکر شده باشد خریدار موظف است تا انتهای ماه مارچ اقدام به پرداخت مبلغ فاکتور نماید .
اگر تاریخ 1 آپریل باشد خریدار تا انتهای ماه آپریل یعنی تقریبا 1 ماه فرصت دارد تا مبلغ فاکتور را پرداخت نماید .21 MFI :
این عبارت به معنای پرداخت در 21 ماه که می رسد می باشد .
اگر در پایان اینوویس در شرایط این عبارت را دیدید بدین معنا است که خریدار موظف است تا 21 ماه اقدام به پرداخت مبلغ فاکتور نماید .
اگر تاریخ اینوویس 13 مارچ باشد و در شرایط پرداخت 21 mfi ذکر شده باشد ، خریدار موظف است تا 21 ماه مارچ اقدام به پرداخت مبلغ فاکتور نماید .
اگر تاریخ 22 آپریل باشد خریدار تا 21 ماه می (ماه بعدی ) یعنی تقریبا 1 ماه فرصت دارد تا مبلغ فاکتور را پرداخت نماید .COD :
عبارت فوق به معنای پرداخت نقدی موقع تحویل می باشد .CASH OF DELIVERI
در این شرایط پرداخت بدین صورت عمل می شود که خریدار در هنگام دریافت اقلام فاکتور ، اقدام به پرداخت نقدی مبلغ فاکتور به نماینده فروشنده که همان فرستنده کالا می باشد ، می نماید .LC :
ال سی یا همان اعتبار اسنادی شرطی در پرداخت است که صادرکننده در اینوویس وارد می نماید .
با دیدن این شرط خریدار باید به سراغ بانک عامل خود رفته و درخواست گشایش اعتبار به نام فروشنده نماید .
بانک خریدار به بانک فروشنده تضمین می دهد که در صورت دریافت مدارک مالکیت کالاهای موجود در اینوویس متعهد خواهد شد که فارغ از پرداخت یا عدم پرداخت مبلغ توسط خریدار اجناس ، اقدام به پرداخت کل مبلغ فاکتور به بانک فروشنده نماید .بانک فروشنده با دیدن گشایش این اعتبار پیامی به مشتری خود فروشنده یا همان صادرکننده ، ارسال می نماید و بیان می کند که در صورت تسلیم مدارک مالکیتی و حمل و نقل کالاهای موجود در اینوویس می تواند کل مبلغ فاکتور خود را از بانک عامل خود دریافت کند .
فروشنده با دریافت این پیام کالاهای خود را ارسال کرده و مدارک حمل و نقل و مالکیتی کالا را تسلیم بانک خود می نماید .با دریافت این مدارک بان عامل صادرکننده کل مبلغ فاکتور را به حساب او در این بانک واریز می نماید.
بانک عامل فروشنده مدارک را به بانک عامل خریدار ارسال کرده و در ازای آن کل مبلغ فاکتور را از بانک عامل خریدار دریافت می کند .
بانک عامل خریدار با ارائه مدارک به مشتری خود ( خریدار ) از او می خواهد کل مبلغ فاکتور را پرداخت نماید .
با این روش هم خریدار به کالای خود می رسد هم فروشنده به پول کالا .ال سی یا روش اعتبار اسنادی یکی از معتبرترین روش ها در پرداخت و تامین مالی تجارت است .
در این روش بانک فروشنده تضمین پرداخت پول به محض دریافت مدارک حمل و مالکیت را می دهد .
این روش بسیار مورد علاقه صادرکنندگان است .شرط DC :
این عبارت مخفف Documentary collection می باشد .
در این روش صادرکننده یا فروشنده مدارک ارسال و مالکیت کالاهایی که فروخته را با یک دستورالعمل تسلیم بانک عامل خود می نماید .
بانک عامل فروشنده مدارک را با دستور العمل آزاد سازی در اختیار بانک عامل خریدار قرار می دهد .بانک خریدار از واردکننده می خواهد با پرداخت کل مبلغ فاکتور و انجام دستورالعمل اسناد را آزاد کرده و در اختیار خود بگیرد .
این روش بیشتر مورد پسند واردکننده می باشد و هزینه کمتری نسبت به lc برای او دارد .
در این روش چون بانک خریدار تضمینی بایت پرداخت پول نداده است امکان تکون وجود دارد .اما در صورت تکون فروشنده می تواند از تسلیم مدارک حمل و نقل و مالکیت به خریدار امتناع نماید و بانک عامل خریدار را از تسلیم مدارک منع کند .
روش dc به فراگیری روش lc نیست .
ممکن است به فراخور قدرت چانه زنی طرفین به عنوان شرایط پرداخت انتخاب شود .CIA :
CASH IN ADVANCE ، به معنای پرداخت کل مبلغ فاکتور توسط خریدار قبل از شروع پروسه آماده سازی و ارسال می باشد .
تفاوت آن با PIA درآن است که در این روش خریدار نمی تواند به صورت اعتباری از فروشنده خریداری نماید و باید از حسابی استفاده نماید که پول نقد دارد.این روش زمانی توسط فروشنده پیشنهاد می شود که از اعتبار مشتری خود نزد بانک تردید دارد .
در مجموع متداول تر از PIA می باشد ، مخصوصا در معاملاتی که طرفین برای اولین بار با یکدیگر معامله می نماید .CND :
CASH OF NEXT DELIVERY ، در این روش پرداخت مبلغ محموله ارسالی از منشا حساب نقدی در زمان تحویل مرسوله بعدی دریافت خواهد شد .
این روش در معاملات و تجارت های تکرار شونده کاربرد دارد .به عنوان مثال مشتری از شما در سال 6 پارت خرید انجام می دهد و از شما می خواهد برای تسهیل پرداخت روش CND را بپذیرید .
در این صورت شما پول محموله اول خود را در زمان تحویل محوله دوم خواهید گرفت .
این شرط برای پرداخت در تجارت های با حجم بالا و تکرار شونده بسیار کاربرد دارد .CBS :
CASH BEFORE SHIPING ، در این روش پرداخت فروشنده به خریدار از منشا نقدی و قبل از بارگیری برای ارسال صورت می گیرد .
فرض کنید شما از بندری در چین اقدام به خریداری کالا نموده اید .
شما دراین بندر کارگزار و نماینده دارید .اگر شرط پرداخت CBS باشد تا زمان رویت کالا در بندر جهت بارگیری شما ملزم به پرداخت نخواهید بود و فروشنده نیز تا زمان دریافت پول ملزم به بارگیری درکشتی نخواهد بود .1 MD :
زمانی که با این شرط روبرو هستید ، خریدار یک ماه کامل از زمان دریافت کالا برای پرداخت مبلغ معامله فرصت خواهد داشت .
اگر این مهلت به دو ماه افزایش یابد از شرط 2MD استفاده خواهیم کرد .
تمامی شروط پرداخت که پرداخت را منوط به زمانی در آینده می نماید جهت تسهیل فرآیند تجارت و دادن امتیاز به خریدار می باشد .CONTRA PEYMENT :
این شرط و ماده برای پرداخت زمانی مطرح می گردد که دو شرکت یا دو طرف درگیر در معامله هر دو نزد هم حساب های تسویه نشده دارند .
در این شیوه طرف بدهکار تر ما به تفاوت بدهی خود از طلبش را می پردازد .فرض کنید در اینوویس فعلی که مبلغ آن 100.000 هزار دلار است شرکت A فروشنده و شرکت B خریدار است .
حال اگر شرکت A از قبل 70.000 دلار به شرکت B بدهکار باشد در این صورت با دیدن عبارت CP شرکت B موظف است تنها 30 هزار دلار (ما به تفاوت) را پرداخت نماید .STAGE PEYMENT یا PP :
در این شیوه براساس توافق میان خریدار و فروشنده پرداخت مبلغ معامله در چند مرحله انجام می شود .
به عنوان مثال اگر نحوه پرداخت به صورت 30 درصد پیش پرداخت 40 درصد در زمان تحویل و 30 درصد 90 روز بعد از نهایی شدن اینوویس تعیین شود خواهیم داشت .

 

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ