🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

صادرات کاغذ از ایران آموزش گام به گام + آمار

صادرات کاغذ به دلیل مصرف بالای آن در سراسر جهان و کاربرد آن در بخش های زیادی از زندگی روزمره ی انسان ها تجارت پرسودی می باشد.
مصرف کاغذ با اختراع آن همراه بوده‌است که گفته می‌شود مصریان پیشقدم در این اختراع بوده‌اند و از بسیاری جهات نشانگر سطح رشد علمی و فرهنگی جامعه می‌باشد. با پیشرفت اطلاعات و معلومات بشر از دانش رنگ، کاغذهای رنگی برای جلب توجه و زیبایی و مقوا و کارتن‌های رنگ آمیزی شده برای بسته‌بندی و بالاخره جعبه‌های شیرینی و شکلات برای مصرف خانگی و نظایر این‌ها همه دلیل بر دانش برتر و استفاده بشر از این صنعت و اختراع است که روز به روز رو به توسعه و تکامل می‌باشد و در تاریخ از آن یاد شده‌است.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

کاغذ، به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان یا پنبه یا کنف یا چوب یا ضایعات کشاورزی یا بعضی گیاهان مثل درخت بامبو و… ساخته شود و به کار نوشتن آید و در اصطلاح علمی عبارت است از تراکم الیاف سلولزی که به‌طور نامنظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک مادهٔ فشرده را می‌دهد که در ابعاد و اوزان مختلف بدست می‌آید.

کاغذ از زمان اختراع آن تا به امروز قابل اعتمادترین وسیله انتقال اندیشه بشر بوده‌است و نقش مهمی در جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات و دانش بشر که نتیجه‌ای از تجربیات و تفکرات اوست دارد و از این رو با پیدایش مرکب و صنعت چاپ و مواد رنگ دار این اندیشه بشری با ابزار نوین درآمیخت و به صورت یک پدیده ی مهم، امروزه با آن برخورد می‌گردد.

کاغذ (Paper) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۴۸۰۴ شناخته می شود.

وضعیت بازار جهانی

آمار صادرات کاغذ

رقم کل صادرات: ۱۳,۲۱۹,۱۱۱,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۵ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۲- درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۳,۷۶۵ KM

آمار واردات کاغذ

رقم کل واردات: ۱۳,۵۴۷,۲۰۱,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۵ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۲- درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۳,۸۷۰ KM

بنظر شما دلیل این حجم از کاهش و رشد منفی صادرات کاغذ در پنج سال اخیر چیست؟

کشور های برتر در صادرات کاغذ

عمده صادرات کاغذ از کشور آمریکا انجام می شود و کشورهای سوئد، آلمان، فنلاند و کانادا در رتبه های بعدی قرار دارند.
آمریکا با ۲۵ درصد و ۳,۳۵۱,۹۹۸ هزار دلار از سهم بازار جهانی، سوئد با ۱۵ درصد و ۱,۹۹۲,۷۳۴ هزار دلار و آلمان نیز با ۶ درصد و ۷۳۷,۳۲۵ هزار دلار رتبه های یک تا سه صادرات این محصول را دارند.

آلمان، چین و ایتالیا به ترتیب با ۱۰، ۸ و ۷ درصد بیشترین میزان واردات کاغذ را دارا هستند.

ایران تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی ارسال بار به ۵۰ کشور جهان را دارد.

کاغذ A4 پرکاربردترین و پرمصرف ترین نوع کاغذ در ایران و دیگر نقاط دنیاست . بیشترین مصرف کاغذ A4 در شرکت ها و ادارات می باشد که یکی از اقلام مصرفی اداری به حساب می آید، در نتیجه کیفیت نوع کاغذ و همچنین قیمت مناسب کاغذ A4 برای مدیران شرکتها و موسسات بسیار حائز اهمیت می باشد. کیفیت بالا و قیمت مناسب کاغذ موجب میگردد که یک برند، جایگاه ویژه ای را در بازار کاغذ پیدا کند.

بررسی ها حاکی از آن است که کیفیت بالای کاغذ با طول عمر دستگاههایی که از کاغذ استفاده میکنند رابطه مستقیمی دارد، برای مثال میتوان گفت که دستگاه کپی، دستگاه پرینتر، دستگاه فکس و سایر دستگاههایی که ماده اصلی مصرفی آنها کاغذ است طول عمر مشخصی دارند، که قطعاً با استفاده از کاغذ های مناسب و با کیفیت بالا میتوان بیشترین استفاده را از طول عمر مفید دستگاه داشت .

نرخ رشد کشورهای وارد کننده

همانطور که نمودار زیر نشان می دهد چین، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، هلند، کانادا، فرانسه، آلمان، مکزیک و آمریکا دارای بازار با ظرفیت رو به رشد در پنج سال گذشته هستند.
کشور کانادا نیز رشد یک ساله خوبی داشته است.

ظرفیت صادرات کاغذ کشورهای دنیا

با توجه به نمودار زیر کشورهای چین، ترکیه، امارات، هند، بنگلادش، سوریه، پاکستان، عراق و عمان در آسیا و ایتالیا، اسپانیا، آلمان، یونان و بلغارستان در اروپا دارای پتانسیل بالا برای صادرات کاغذ از ایران هستند. آذربایجان و ازبکستان نیز دارای ظرفیت صادراتی خوبی می باشند.

سه شکل تامین کاغذ استاندارد در کشور ایران وجود دارد:

  1. تولید کنندگان داخلی
  2. وارد کنندگان غیر قانونی
  3. نمایندگی های اصلی

نمودار میزان پتانسیل صادراتی کاغذ

طبق این جدول چین، اسپانیا، آلمان و بنگلادش دارای بیشترین ظرفیت صادراتی کاغذ هستند و پاکستان، مصر، آذربایجان و ازبکستان در رتبه های بعدی قرار دارند.
در کشورهای ایتالیا، ترکیه، امارات، سوریه، عراق، کره جنوبی، سودان و کنیا ظرفیت صادرات کاغذ تمام شده است و این کشورهای دارای بازار اشباع شده برای صادرات کاغذ هستند.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات کاغذ از ایران را کشورهای چین، اسپانیا و آلمان دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با آذربایجان دارد.

بازار چین بیشترین ظرفیت تقاضا را برای کالای ذکر شده دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۲۰۲٫۳ هزار دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ