🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

نیازهای بازار عمان + فیلم

وقتی نیازهای بازار عمان را بشناسیم به سادگی می توانیم نسبت به صادرات و همکاری با تجار این کشور اقدام کنیم و سودهای کلانی را به دست آوریم.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
بازار عمان و فرصت های آن

عمان یک کشور پادشاه نشین است که جزء کشورهای در حال توسعه خاورمیانه محسوب می‌شود و در چند سال اخیر رشد بسیار خوبی در اقتصاد داشته است و توانسته فرصت های تجاری خیلی خوبی را برای خودش و کسانی که در بازارهای این کشور سرمایه‌ گذاری کرده اند، ایجاد کند.

آشنایی با ظرفیت های عمان

کشور عمان در شمال غربی خودش با کشور امارات همسایه است. امارات یکی از مهمترین همسایه ‌های عمان است و شرکای تجاری این کشور هم محسوب می ‌شود.
عمان از غرب با عربستان سعودی همسایه است که طبیعتاً با عربستان هم رابطه تجاری خیلی خوبی دارد و با این کشور هم مراودات اقتصادی و تجاری خوبی را توانسته است از سال های گذشته تا به امروز داشته باشد.

این کشور از جنوب غربی با یمن هم مرز است و از شمال با ایران همسایه است. یه قسمتی از کشور عمان که استان مسندم نام دارد در خاک امارات قرار گرفته است که به این واقعه برون بوم می گویند، یعنی قسمتی از خاک یک کشور که جدا از آن کشور قرار گرفته است.
این شهر از لحاظ منطقه‌ ای در جنوب تنگه هرمز قرار دارد که این منطقه برای عمان بسیار حیاتی هست و چون صاحبان اصلی تنگه هرمز ایران و عمان هستند، به این دلیل برای ایران هم مهم است.

ایران و عمان تصمیم گیرنده برای تنگه هرمز هستند و می توانند تصمیم بگیرند که این تنگه بسته یا باز باشد که با این تصمیم ممکن است اتفاقات خیلی زیادی برای اقتصاد دنیا بیافتد، پس این منطقه یک منطقه استراتژیک و مهم برای کشور عمان هست .
پایتخت عمان بندر مسقط هست که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که چرا یک بندر در شمال کشور به عنوان پایتخت آن معرفی شده است؟
در اکثر کشورهای دنیا پایتخت ‌های سیاسی آن ها را شهرهای مهم تجاری آن ها تشکیل می دهند که عمان هم از این قاعده مستثنا نیست. به هر حال بندر مسقط یکی از مهمترین بنادر در حال حاضر دنیاست که تاثیر زیادی در تبادلات منطقه ‌ای خاورمیانه دارد که برای ایران و کسانی که با این بندر کار می‌کند اهمیت زیادی دارد.
منطقه مسندم که در امارات قرار گرفته و جدا از خاک عمان است منطقه ای کوهستانی است که قسمت شهری آن از لحاظ آب و هوایی عالی و زیبایی خاص خودش را هم دارد و جاذبه‌ های توریستی خوبی را توانستند در آن منطقه ایجاد کنند.

جمعیت عمان

کشور عمان در سال ۱۹۶۰ و قبل از آن زیر یک میلیون نفر جمعیت داشت. یک رشد جمعیتی خیلی ملایم و معمولی را تقریباً تا اواسط دهه اول هزاره دوم یعنی بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ داشته است و از سال ۲۰۰۶ یک سیر صعودی فوق ‌العاده را در جمعیت کشور می توانیم ببینیم.
در حال حاضر جمعیت عمان حدود ۵ میلیون نفر می باشد که این جمعیت تقریباً در سال ۲۰۰۵ حدود ۲ میلیون نفر بوده و شما می‌ بینید که در این بازه زمانی یک رشد جمعیتی دو برابری نسبت به نرمال همیشگی خودش داشته است.دلیل این افزایش جمعیت سیاست های متفاوتی بود که حکومت این کشور برای رشد اقتصادی خودش تدوین کرده است.
رشد اقتصادی هر کشور نیاز است که مراوداتش را با سایر کشورها بیشتر کند، سرمایه ‌گذار هایی از کشورهای دیگر جذب کند و بتواند ظرفیت‌ های تجاری خودش را افزایش دهد.
در حال حاضر این کشور توانسته است یک موقعیت خیلی خوب سرمایه گذاری برای خارجی ها و اتباع خارجی خودش ایجاد کند که این موقعیت ها باعث شده جمعیت عمان یک مقداری رو به افزایش برود.
استان های عمان شامل استان مسندم می باشد که از خاک کشور جدا مانده است، استان مسقط پایتخت این کشور، استان های ظاهره، وسطی، داخلیه، شرقیه، باطنه جنوبی و باطنه شمالی تقسیمات کشوری عمان را مشخص می کنند.

ظرفیت های اقتصادی کشور عمان

این کشور عربی اولین تمرکز و انرژی اش را روی بحث نفت و گاز گذاشته که این صنعت بخش عمده ‌ای از درآمد کشور را تشکیل می ‌دهد.
نفت، گاز و ذخایر آن ها در کشور عمان رو به اتمام است و حاکمان این کشور این موضوع را کاملا متوجه شده اند و برای اینکه بتوانند اقتصاد خودشان را نجات دهند رو به صنایع دیگر هم آورده اند و از ظرفیت های دیگری که خودشان دارند یا از سایر مناطق دنیا می‌ توانند استفاده کنند، برای رشد و توسعه کشورشان استفاده می‌کنند.
صنعت دامداری، کشاورزی و ماهیگیری که از دیرباز و حتی قبل از اینکه نفت در این کشور کشف شود سابقه دیرین داشته و این صنعت ادامه هم خواهد داشت ولی نقش آنچنانی در رشد و توسعه این کشور نداشته و نخواهد داشت.
صنعت قایق سازی و کشتی سازی کشور هم صنعت بسیار قوی است که در این صنعت حرف‌ های زیادی برای گفتن دارند.
در بخش دارایی، مالیات و سرمایه‌ گذاری که فعالیت بانک‌ های تجاری در عمان و سرمایه‌ گذاری شرکت‌ های خارجی در این کشور سهم بسیار بزرگی در رشد و توسعه این کشور ایفا می کند.

واردات عمان

۴۸.۸ درصد واردات و محصولات مورد نظر این کشور از همسایه خودش یعنی امارات تامین می‌ شود. کشورهای چین، هند، امریکا، ژاپن، عربستان سعودی، ایران و سایر کشورها دیگر برای تامین محصولات کشور عمان رقبای هم هستند.
پس همانطور که می بینید ایران هم سهم خیلی خوبی در تامین محصولات مورد نیاز عمان دارد و ما می ‌توانیم روی این بازار خوب، تمرکز داشته باشیم.

صادرات عمان

بیشترین حجم صادرات را به امارات، عربستان، چین، عراق، یمن، آمریکا و سایر کشورها دارند. اما نکته ای که اینجا وجود دارد این است که وقتی آمار وارداتی را مشاهده می‌ کنید می بینید که حدود ۳۰ میلیارد دلار در سال هست ولی در صادرات ۳۱.۲ میلیارد دلار می ‌باشد، یعنی یک میلیارد دلار سرانه تجاری این کشور رشد داشته است.
حالا اگر بخواهیم اقتصادی ایران را با این اقتصاد نوپا و در حال توسعه مقایسه کنیم می بینیم که اصلا قابل مقایسه نیستند.

رشد اقتصادی کشورها را این تراز های تجاری هست که مشخص می‌ کند کشور عمان تراز تجاری مثبتی دارد که یک میلیارد دلار تراز تجاری اش نسبت به وارداتش مثبت هست و این باعث رشد کشور رو به توسعه و کم جمعیت عمان شده است. کشوری که تشنه یک سری محصولات است و می‌توانیم در آن محصولات جایگاه خیلی خوبی را برای خودمان داشته باشیم.

کشورهایی که سهم وارداتی به عمان را داشتند

امارات ماشین آلات، تجهیزات الکترونیکی، سنگ های قیمتی، فلزهای گران ‌بها، آهن، پلاستیک، نمک، گوگرد، تخم مرغ و عسل به عمان می فروشد.
تمامی محصولاتی که نام بردیم محصولاتی هستند که از ایران به امارات ارسال می شوند. می دانیم که امارات ظرفیت آن را ندارد که بخواهد مثلا عسل، سیمان و گوگرد تولید کند اما همه این محصولات را از ایران و سایر کشورها به صورت فله خریداری می‌ کند و با نام تولید خودش به سایر کشورها می ‌فروشد.

این کار را ما نتوانستیم انجام دهیم، ما به عنوان یک کشوری که متاسفانه در خام فروشی گیر کرده ایم این ظرفیت فوق ‌العاده را از دست دادیم.
۴۸ درصد سهم وارداتی کشور عمان را امارات به خود اختصاص داده است این خیلی از این سهم می ‌توانست متعلق به ایران باشد.
چین ماشین آلات و تجهیزات الکترونیکی، آهن یا فولاد، کالاهای شیمیایی، سوخت های معدنی، مبلمان، لاستیک، پلاستیک و چوب را به عمان می فرستد.
ما در قسمت مبلمان ظرفیت‌ ها و توانایی هایی خیلی خوبی در داخل کشور داریم. صنعت مبلمان تقریباً در بازار داخل ما رو به شکست است که فعالین این حوزه برای نجات دادن خودشان می توانند به راحتی از ظرفیت های صادراتی کشورهای خاورمیانه استفاده کنند، این کشورها متقاضی محصول شما هستند و حاضرند برای تهیه این محصول و خرید آن زمان زیادی را بخرند و دو یا حتی سه ماه برای دریافت یک محصول مثل مبلمان صبر کنند که این محصول را از چین دریافت کنند.

ما ظرفیت ‌های خیلی خوبی در کشور داریم که می‌توانیم از این ظرفیت ‌ها استفاده کنیم.
کشور هند را اگر بررسی کنیم می‌بینیم که سوخت های معدنی مثل نفت، محصولات آهن و فولاد، نمک، گوگرد، سنگ و سیمان، محصولات سرامیکی، ماشین آلات و تجهیزات الکترونیکی، غلات، فرآورده های شیر، لبنیات، گوشت، تخم مرغ و عسل را به عمان می‌فرستد که باز هم این محصولات را ما در ایران تولید می‌ کنیم و به راحتی می توانیم به کشور عمان ارسال کنیم.
عربستان سعودی لبنیات، تخم‌ مرغ، عسل، پلاستیک، صابون ها و روان کننده ها، شمع ها، عطر، لوازم آرایشی، سنگ، گچ و سیمان را صادر می کند.
امریکا ماشین ‌آلات، هواپیما و فضاپیما، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و فنی و داروها را ارسال می‌ کند. تجهیزات پزشکی و فنی و داروها، هواپیما و فضاپیما در اقلامی که عمانی ها از سایر کشورها می خریدند موجود نبود.دلیلش مشخص است چون امریکایی ها این فناوری‌ ها را دارند ولی سایر کشورها ندارد، پس کار کردن روی این چند مورد را پیشنهاد نمی‌ دهیم.
خود عمان اعلام کرده که نیازمند چه محصولاتی است و چه محصولاتی را از ایران تقاضا دارد و ایران می تواند به عنوان یک تامین کننده خوب برای این محصولات محسوب شود.

ما باید متوجه باشیم که روی چه محصولات توانایی تامین داریم و عمان بازار این محصولات را دارد و ما می ‌توانیم روی بازار این محصولات تمرکز داشته باشیم.
محصولات آهنی، لبنیاتی، سرامیکی، غذایی، حیوانات زنده، محصولات شیمیایی، میوه‌ها، پلاستیک و چسب، سبزی ها، محصولات فلزی، فرش و تابلو فرش و فرش های دستبافت، ادویه ها، گوشت، ماشین آلات صنعتی، محصولات مربوط به حیوانات یا فرآورده های آن ها مثل چرم و پوست، محصولات شیشه ‌ای و سایر فلزات.
این ها همه محصولاتی هستند که ما به راحتی می توانیم از بازار آن ها استفاده کنیم و ظرفیت هایی را در این کشور برای خودمان ایجاد کنیم.

بازار عمان و فرصت های آن

آیا درست است که ما در بازار عمان سرمایه گذاری کنیم و تمام سرمایه مان را روی این کشور متمرکز کنیم و از ظرفیت ‌های فوق ‌العاده ای که این کشور را دارد نهایت استفاده را ببریم یا خیر؟
این انتخاب شماست که آیا بخواهید خودتان را روی یک کشور متمرکز کنید و سرمایه تان را فقط در یک کشور خرج کنید و ظرفیت بازارهای آن کشور را استفاده کنید یا خیر، عمانی ها را وارد بازار ایران کنید و از آن ها ریال عمانی دریافت کنید، ریالی هزینه کنید و ریال عمانی دریافت کنید.
ریال عمانی که معادل ۲.۶ دلار هست و از لحاظ ارزش پولی یکی از ارزشمندترین ارزهای دنیا هست و از لحاظ اعتباری بسیار بسیار ارزشمند است ۳۰۰ برابر ریال ایران ارزش دارد.

یک ریال عمان الان حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان ایران است. شما تصور کنید یک آب معدنی که شما در ایران آن را ۱۵۰۰ تومان می‌ خرید در عمان باید یک ریال بابت آن پول دهید، تفاوت قیمت ‌ها را احساس کنید.پس این انتخاب شماست که تمامی ظرفیت ‌ها و سرمایه‌ ای که دارید را یک کشور بگذارید یا نه از تمامی ظرفیت ‌های که در کشورهای اطراف وجود دارد استفاده کنید.
هدف ما از بررسی این آمارها این بوده که به شما بگوییم کشورهای خاورمیانه چه ظرفیت ‌های فوق العاده ای دارند. کشورهایی که در حال توسعه هستند، کشورهایی که به خاطر توسعه دادن خودشان یکسری صنایع که شما شاید باورتان نشود که این صنایع مورد نیاز این کشورهای عرب از دید ما مصرف کننده و تنبل هست، دارد استفاده می شود.
عمان کشوری هست که بیشترین حجم خرید ماشین‌آلات را دارد. ممکن است این سوال برای شما پیش آمده که عمان چرا به خرید ماشین آلات بسته بندی و چاپ روی آورد است؟
همانطوری که گفته شد سهم عمده ‌ای از آمار وارداتی عمان مربوط به کشور امارات است. کشوری که مهارت زیادی در بسته بندی و origin کردن دارد در صورتیکه اکثر محصولاتی که در امارات فروخته می ‌شود محصولاتی است که بومی ایران است، اما از ایران به صورت فله و خام به آن کشور ارسال می شود و امارات این کار را روی آن ها انجام می‌ دهد که عمانی ها هم این قضیه را متوجه شدند و فهمیدند که برای حضور در بازارهای جهان نیاز به این دارند که صنعت چاپ و بسته ‌بندی خودشان را قوی کند و جا پای امارات بگذارند و از این بازار فوق العاده استفاده کنند.

پس این انتخاب شماست که تمام سرمایه و انرژی خود را در یک بازار ۵ میلیون نفره معطوف کنید یا نه، بازار ۵ میلیون نفره را هم جزء یکی از آن بازارهای هدف خودتان قرار دهید.
آراد برندینگ به شما پیشنهاد می کند که از تمامی ظرفیت هایی که وجود دارد به خوبی استفاده کنید و با نهایت تمرکز بیشترین استفاده را ببرید.
عمان هم یکی از کشورهای خاورمیانه است که می ‌شود از بازار این کشور به خوبی استفاده کرد.
کسانی که می‌ خواهند در بحث صادرات فعالیت کنند لازم است که کشورها را یکی یکی بررسی کنند و ظرفیت هر کشور را بدانند که به چه صورت است. روی محصولاتتان اشراف داشته باشید، بازار هدف تان را آنالیز کنید و بدانید که به عنوان مثال اگر تاجر پسته هستید علاوه بر ایران چه کشورهایی در بازار عمان فعالیت دارند و عمان دارد این محصول را از چه کشورهای و به چه قیمتی خریداری می‌کند.
این ها همه مواردی است که مشاورها و اساتید در آراد برندینگ بعد از آنالیزی که روی آن ها انجام می شود به راحتی در اختیار شما قرار می دهند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.2 پاسخ
  1. Avatar
    عقیل جدری گفته:

    سلام.خیلی عالی بود.از زحمات شما کمال تشکر را داریم. با ارزوی موفقیت برای شما.طبیعتا اگر شما موفق باشید ما هم سهمی از ان داریم.

    پاسخ