مذاکره با تولیدکنندگان ایرانی + صوتی

با تامین کنندگان باید به چه نحوی برخورد کنیم؟ یا به چه نحوی قرارداد ببندیم تا در تجارت و خرید و فروش مان به مشکل بر نخوریم؟
من این نکات را به پنج دسته تقسیم می کنم. که ما حتماً باید قبل از اینکه پول به حساب تامین کننده واریز کنیم. یا اینکه کالایی را به دست مشتری برسانیم. همه این پنج اصل را با تامین کنندگان ببندیم.

 🔻 اصل اول، وفادار سازی تامین کننده

اصل اول، وفادار سازی تامین کننده است. گاهی اوقات ما در تجارتمان پیش خواهد آمد. یعنی مشتری که می خواهد از ما خرید های کلانی را انجام دهد طبیعتاً بعضی از مشتریان اینگونه هستند. دوست دارند کارخانه را از نزدیک ببینند. یعنی از نزدیک بیایند محصول خود را ببینند. همان جا هم قرارداد ببندند.ما باید اینها را از قبل ببندیم یعنی به تامین کننده خودمان می گوییم مشتری را با این قیمت می فرستیم ۳۰% سود من است هر آنچیزی که توافق کردیم با مشتری و تامین کننده سود شما می شود.
اینها را قبل از اینکه مشتری به دفتر تامین کننده برود همه اینها را باید بسته باشید. پس اولین نکته وفادار سازی تامین کننده بود.
خیلی از دور خوردن ها همین است. یعنی ما مشتری را می فرستیم با تامین کننده قرار میگذارد قرارداد می بنددد. پول اول را به ما می دهد پول بعدش را نمی دهد. آنجا فرقی ندارد. ما باید طوری با تامین کنندگان تعامل کنیم که تامین کننده بفهمد ما مشتری را برای ایشان ارسال می کنیم.سودش از سمت ماست مجرای ایشان از سمت ماست و اگر پول را به ما ندهد پولش مشکل دار است. این نکته را مد نظر داشته باشید.
🔻 اصل دوم، افزایش درصد سود

اما نکته دومی که باید با تامین کنندگان ارتباط بگیریم یعنی طوری با تامین کنندگان ببندیم که اینها زیر این حرف خود نزنند افزایش درصد سود می باشد.
اوایل کار ما با تامین کنندگان با عددهایی می بندیم می گوییم به ما چند درصد سود می دهی؟ می گوید ۲۰ درصد مثلاً، ۳۰ درصد زیر قیمت اعلام شده. اوایل ما مشتری کمتر داریم کمتر سمت شان ارسال می کنیم با درصد سودی کار می کنیم. بعد از یک مدت که مشتری های ما زیاد شوند ما مشتریان بیشتری را سمت تامین کننده ارسال می کنیم.و جنس های بیشتری را از انبارهای آنها خریداری می کنیم. طبیعتاً سودما باید متفاوت باشد. همانطوری که مشتریان بیشتری را داریم برای تامین کننده می فرستیم طبیعتاً داریم برای تامین کننده برند سازی بیشتری انجام می دهیم. پول بیشتری داریم خرج می کنیم. و سود بیشتری هم باید گیرما بیاید. باید طوری اعتماد تامین کننده را جلب کنیم که درصد سود بیشتری به ما بدهد.
الان هستند تاجران موفقی که درصد سود بیشتری می گیرند و قیمت پایین تری در بازار ارائه می کنند.

 🔻 ایجاد بازار رقابتی

نکته بعدی این است که ایجاد بازار رقابتی حتماً باید از تامین کننده قیمتی را دریافت کنیم که مشتری را ترغیب کند از ما جنس را خریداری کند. الان بخصوص در بازار فعلی ما هم داریم می بینیم که قیمت ها نوسانی هستند.
امروز یک قیمتی است فردا قیمتی دیگر است کیفیت روی محصول خیلی مهم است. کیفیت بالاتر یا پایین تر باشد روی محصول تاثیر دارد. باید قیمت متناسب با کیفیت عرضه شود.یعنی ما باید در پایین ترین حد تامین کننده را مجاب کنیم به این که به ما جنس بدهد.
🔻 منحصر نکردن تاجر

چهارمین موضوع که اکثر تامین کنندگان دنبال این هستند و غلط است. منحصر نکردن تاجر می باشد. ما یک سری از محصولات را داریم یا اکثر محصولات تامین بومی نیازی نیست داشته باشد.ما می توانیم با ۱۰ تامین کننده کار کنیم. ما می توانیم با ۲۰ تامین کننده کار کنیم. شما فوم را بخواهید استفاده کنید نمی توانیم از چند تا استان خارج کنیم. اهن را نمی توانیم اینکار را انجام دهید.خیلی موارد محصولات مختلفی است اصلاً خود کسانی که مشتری هستند دوست دارند از هم استانی خودشان بخرند. من الان می خواهم روغن بدهم مشتری دارم در شیراز، از هم استانی خود به ایشان جنس بدهم راحت تر از من خریداری می کند تا من بگویم از شمال جنس برای شما می فرستم. از شرق برای شما جنس می فرستم.هزینه بار بیشتری برای ایشان می خورد.

مشتری های ما تمایل دارند از جاهای نزدیک جنس بگیرند. یعنی ما را انحصار نکنند. تو فقط از من باید جنس بگیری. تامین کنندگان این تفکر را دارند و غلط می باشد. ماهم نباید با اینها ببندیم. من هم می گویم ما از این مشتری ها زیاد داریم. جنس های شما را می خرم. نگران فروش اجناست نباشد اما ما با تامین کنندگان زیادی ارتباط می گیرم.
این باعث خواهد شد قیمت محصول را پایین بیاورم این باعث می شود تامین کنندگان راحت تر به مشتریان شما پیوند داده شوند. سریعتر جواب پس بدهند. اینها را رعایت کنید.

🔻 راه های جلب رضایت مشتری در خوش قولی

اما نکته بعدی و مهم ترین نکته که اصل پنجم با ما هست. راه های جلب رضایت مشتری است در خوشقولی. این نکته بسیار مهمی است که اکثر تاجران ما این را رعایت نمی کنند. متاسفانه ما سود کلان ما از دست خواهد رفت.
با بدقولی های ما به مشتری می گوییم ده روزه جنس را می دهیم عموماً می گوییم ۱۰ روز، ۱۰ روز جنس را نمی دهیم. به مشتری می گوییم ۱۰ روزه ۲۰ روزه جنس را تحویل می دهیم… هر روزی که جنس را شما قرارداد کردید همان روز را به مشتری بگویید. نترسید از این که مشتری را از دست می دهید. نگران این موضوع نباشید.
متاسفانه تبلیغات می کنیم. برند می کنیم. مشتری می دهیم. شما با یک بدقولی ساده همه را از دست می دهید. نه تنها شما در نمونه بار دو روزه می گویید ده روزه به مشتری جنس می رسانید. بگویید ده روزه از اول هیچ ایرادی ندارد.اگر صداقت شما را مشتریان ببینند با شما کار خواهند کرد. با مشتریان کار کنیم نمی خواهیم خرده فروشی کنیم. در کلان همه می دانند ده روزه است ۲۰ روزه است یک ماهه است.
به تامین کنندگان خود بگویید مثلاً در تیراژ ۱۰۰۰ عددی اگر ۵ روزه می دهند به ما بگویند. تیراژ ۲۰۰۰ سفارش است بگویید چندروزه تحویل خواهید داد.زودتر هم به شما قول نمی دهم من از بدقولی خوشم نمیاد.
مشتریان خوششان می آید برای تامین ۱۰۰۰ عدد این کالا ده روز زمان می برد امروز دوم است ۱۲ ام تحویل شما خواهم داد.اینم به شما بگویم خیلی از بدقولی ها در تاریخ وجه انجام می شود. امروز مشتری با شما صحبت می کند در تاریخ ۳ روزبعد می ریزد بعد چند روز بعد می گوید من ۱۰ روز پیش به شما گفتم به مشتری ها بگویید. گفتن دلیل نمی شود ما ثبت سفارش را انجام دهیم یا بار را برای شما ارسال کنیم.هر زمان که پول به حساب ما بیاید و تایید بشود ده روز بعد کالا دست شما خواهد بود. یعنی شما فردا بریزید ده روز بعد. یک هفته بعد بریزید ده روزبعد …

اگر بخواهیم این کار را انجام بدهیم هزار مشتری داریم که فقط باید وقت مارا بگیرد ثبت سفارش انجام بدهیم. پول بریزید ما محصول را در ۱۰ روز آینده در هفت روز آینده برای شما ارسال می کنم.پس امروز ۵ اصل را برای صحبت با تامین کننده ها مد نظر داشته باشید. قبل از اینکه به تامین کننده پولی بدهید. قبل از اینکه با تامین کننده صحبت کنید برای ارسال کار حتما این ۵ نکته را با تامین کننده ببندید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ