🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

روش های پرداخت در تجارت الکترونیک + فیلم

در این مقاله قصد داریم روش های پرداخت در تجارت الکترونیک بین المللی را بررسی کنیم.
کشور ما در حال حاضر تحریم است و پرداخت های بین المللی برایمان مقدور نیست و در مورد این که چطور می توانید با وجود محدودیت ها تجارت کنید، صحبت خواهیم کرد.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
اهمیت و ضرورت پرداخت در تجارت

همانطور که می دانید یکی از مسائل اصلی در تجارت نحوه دریافت و پرداخت پول است، چرا که ممکن است هم ریسک ها و خطراتی را به همراه داشته باشد و هم می تواند باعث اعتماد و اطمینان شود و حس خوبی را از خرید و تجارت به طرفین بدهد.
همچنین پرداخت مناسب می تواند باعث تشویق افراد به تجارت شود.

انواع روش های پرداخت

روش های کم ریسک
پرداخت فیزیکی

روش های پر ریسک

در این روش چالش ها وخطراتی بر سر راه افراد قرار می گیرند که هم از لحاظ روانی و هم موقعیتی برای آنها مشکل ساز است.
به عنوان مثال یکی از آنها روش حساب باز است، که فروشنده محصول را ارسال می کند و سپس پول کالاها را تحویل می گیرد که این روش پرداخت در معامله ها بسیار پر ریسک و دشوار است.

پرداخت دیجیتال:
این روش پرداخت به دلیل اینکه جدید است و اغلب مردم با آن آشنایی کامل ندارند پس کار کردن با این روش دغدغه ای بزرگ و مشکل برای آنها می باشد.

پرداخت نقدی

روش نقدی همان طور که از اسمش مشخص است، از طریق cash صورت می گیرد که معمولا در جلسات و معاملات حضوری مبلغی به عنوان پیش پرداخت، کارت به کارت و یا به صورت نقدی پرداخت می شود.
یا ممکن است با چیز دیگری مثل طلا یا ملک مبادله شود که معمولا به این ها پرداخت نقدی گفته می شود، که در دنیای فعلی بسیار کم اتفاق می افتد و اگر به گذشته بنگریم تقریبا تمامی تجارت ها به همین روش انجام می شده است.
اما امروزه مردم به چنین روش هایی اطمینان نمی کنند، چرا که رسیدهای پرداخت و مدارک واریز از اهمیت زیادی برخوردار است و اغلب مردم سعی می کنند روش هایی را انتخاب کنند که در عوض پرداخت، اسنادی را دریافت کنند.

پرداخت بانکی

پرداخت از طریق بانک به سه دسته تقسیم می شود
۱) برات
در این روش، برات نامه ای را خریدار از طریق بانک برای فروشنده می فرستد، در این جا بانک واسط یا ناظر معامله نیست، بلکه ابزاری است که برات توسط آن فرستاده می شود تا طرف خریدار مطمئن شود که بارگیری در حال انجام است و اسنادی که برایش رسیده واقعیت دارد.
همان طور که گفته شد بانک ناظر معامله نیست و هیچ مسئولیتی را در روش برات ساده یا اسنادی قبول نمی کند.
روال کار به این صورت است که فروشنده و خریدار در مورد معامله صحبت می کنند که یک برات را ازطریق بانک برای خریدار حواله می کند و او با دیدن این برات مطمئن می شود که فروشنده وجود دارد و مشخصاتی که برایش ارسال شده واقعیت دارد.
سپس پول به صورت کامل برای فروشنده ارسال می شود که پس از دریافت پول، محصول را آماده و ارسال می کند.
این روش ریسک بالایی برای خریدار دارد، چرا که به هردلیل اگر فروشنده بار را ارسال نکند، کالای کمتر و یا محصولی با کیفیت پایین بفرستد، در این صورت خریدار دستش به جایی بند نیست چرا که پول را داده ومجبور است تحمل کند تا بار برایش ارسال شود.
دراین روش بیشترین ریسک مربوط به خریدار است.
۲) ضمانت نامه های بانکی

در این روش بانک ضمانت می کند، یعنی بانک طرف سوم معامله است و بین خریدار و فروشنده مسئولیت هایی را می پذیرد، چرا که به اسناد و مدارکی که در مراحل مختلف ارسال می کند نظارت دارد.
البته به این معنی نیست که بانک در معامله ما دخالت کند، فقط ناظر است و اگر اظهار نامه مالیاتی، استاندارد یا آنالیزی در اختیار بانک قرار دهیم این اختیار را دارد که پیگیری کند.
در این روش خریدار از فروشنده درخواست می کند که یک حساب بانکی به عنوان سپرده ضمانت افتتاح کند و خریدار پول کالا را به بانک می سپارد تا در اختیار بانک باشد.
زمانی که کالا توسط مشتری فرستاده شود و به دست خریدار برسد و تاییده توسط مشتری ارسال شود سپس فروشنده می تواند این پول را برداشت کند.
روش ضمانت نامه بانکی، روش خوبی است و امنیت بالایی دارد اما بسیار زمان بر است و برای افتتاح حساب چند هفته زمان لازم است.
مراحل اداری زیادی در پی دارد و اغلب افراد این روش را انتخاب نمی کنند، همچنین در حال حاضر که کشورمان تحریم است این روش را اصلا نمی توانیم انجام دهیم و برایمان مقدور نیست.
۳) LC
روش مهم دیگر LC است و می توان گفت امروزه بیشترمعاملات بانکی در سراسر جهان از این طریق انجام می شود، در این روش هر دو طرف معامله، یکی در بانک مبدا و دیگری در بانک مقصد حساب باز می کند.
بانک ها افراد را تایید می کنند و بعد از اینکه پول توسط خریدار به بانک مقصد ارسال شد، فروشنده مستنداتی را ارائه کرده و اگر مورد تایید بانک قرار گرفت این موضوع به خریدار اعلام می شود.
وقتی بار برای خریدار ارسال و دریافت شد و مشتری تایید دریافت بار را داد، پول برای فروشنده قابل برداشت است، در واقع پول تا زمان رسیدن کالا به مشتری در بانک بلوکه می شود و هیچ کدام از طرفین معامله حق برداشت پول را ندارند.
امروزه بهترین و مطمئن ترین روش انجام معاملات بانکی LC است، چرا که هر دو طرف معامله مورد نظارت قرار می گیرند.

پرداخت از طریق صرافی

از آنجایی که ما در شرایط تحریم هستیم و امکان کار با بانک ها را نداریم، در نتیجه صرافی ها برایمان بهترین گزینه هستند که در حال حاضر می توانیم استفاده کنیم.
اما در انتخاب صرافی برای انجام کارها باید دقت کنید، خودتان تحقیقاتی داشته باشید و به صرافانی که تاجران خارجی به شما معرفی می کنند اعتماد نکنید.
صرافی ها دارای توان بالایی در پرداخت های بین المللی هستند و قبل از اینکه هیچ بانکی وجود داشته باشد، صرافی ها معاملات بین المللی را انجام می دادند.

صرافی ها دارای قوانین سختی هستند و تمامی آنها دارای مجوز و زیر نظر بانک مرکزی می باشند تا بتوانند حواله های ارزی را جا به جا کنند.
بنابراین وقتی با کشوری خارجی وارد معامله می شوید می توانید از طرف مقابل درخواست کنید یک صرافی امین پیدا کند.

منظور از صرافی امین این است که چندین سال سابقه داشته و کاملا شناخته شده باشند، به طور مثال اگر در شهر خود از یک یا دو نفر بازاری سوال بپرسید کاملا متوجه می شوید که کدام صرافی ها معتبر هستند.
که هر دو طرف یک قرارداد با صرافی مورد تایید خود می بندد و اطلاعات و مشخصات مشتری و فروشنده بین هر دو صرافی مبادله می شود.
به طور مثال یک رقم مشخصی قرار است خریدار از طریق صرافی خود به صرافی فروشنده بفرستد که در طرف مقابل فروشنده می تواند این مبلغ را از صرافی خود که با او قرارداد بسته است دریافت کند.
راه دوم این است که شما خودتان در کشور مقصد صرافی آشنایی داشته باشید، برای مثال در کشور دبی شما با صرافی، آشنایی دارید و به طرف معامله خود می گویید به صراف مراجعه کند و مبلغ را به او واگذار می کند و شما اینجا دریافت می کنید.
اگر صراف آشنا باشد شما خیلی راحت تر و بی دغدغه تر می توانید کار تجارت خود را انجام دهید.
ممکن است بعضی از تاجران به شما بگویند که ما مبلغ را دیپوزیت می کنیم یعنی پول را به صراف می سپاریم و اسناد دریافتی برای شما ارسال می شود و شما کالا را برایمان ارسال کنید، وقتی بار به دستمان رسید پول را برایتان آزاد می کنیم تا دریافت کنید.
در صورتی که صراف مورد اعتماد شما نیست و خریدار این صراف را معرفی کرده است، اصلا نباید این روال را بپذیرید چرا که ممکن است خریدار پس از دریافت کالا به صرافی بگوید معامله انجام نشده است و پول خود را پس بگیرد.پس حتما این موضوع را در نظر بگیرید که در معامله ها ابتدا درخواست کنید که پنجاه درصد پول برایتان حواله شود.
و در مورد نوع پول هم خودتان می توانید تعیین کننده باشید که ریال دریافت کنید یا دلار، اگر شما مایل هستید دلار دریافت کنید صراف موظف است به شما دلار بدهد و اگر ریال می گیرید حتما باید دقت کنید به نرخ روز صرف شود.
پس دقت داشته باشید در روش دیپوزیت هرگز بدون دریافت پول، بار را ارسال نکنید.

شرکت های واست

ما در ایامی که تحریم هستیم مجبوریم از این روش های غیرمعمول استفاده کنیم، یک سری شرکت هایی هستند که ایرانی نیستند ولی دفاتری در ایران دارند که کارهای تجاری در داخل کشور را انجام می دهند.
مانند کشورهای هند، چین و … که شما به دفاتر این شرکت ها مراجعه می کنید که بعضی از این ها تبدیل ارزی هم انجام می دهند که از این طریق درآمدی کسب می کنند.
می توانید با این شرکت ها قرارداد ببندید و این ها کار LC را در کشور مقصد خودشان انجام دهند و پول را دریافت کنند و شما اینجا ریال بگیرید.
ممکن است بعضی از این شرکت ها بازرگانی و یا حمل ونقل باشند، که شما برای هزینه های حمل و نقل کالا و محصولتان می توانید با این شرکت ها قرارداد ببندید.

مهم ترین مساله این است که نسبت به این شرکت ها شناخت کامل داشته باشید و حتما باید در کشور مقصد نمایندگی و از طرف دولت مجوزداشته باشد.

به این صورت نباشد که موقتی نمایندگی ایجاد کرده و پول را از مشتری شما دریافت کند و پس از مدتی دفتر را جمع کنند و ناپدید شوند.
پس حتما سابقه شرکت را بررسی کنید و بخواهید در مدتی که ایران بوده است مشتری های خود را به شما معرفی کند.
اگر برای کارتان چنین شرکت هایی را پیدا کنید که در کشور مقصد شما فعال هستند خیلی به فایده شما خواهد بود و از طریق LC مبلغ را برایتان دریافت می کنند و به راحتی می توانید پول خود را دریافت کنید.
همچنین از طریق اداره بازرگانی و اداره صنعت و معدن می توانید این شرکت ها را پیدا کنید.

ارز دیجیتال

درباره بحث ارز دیجیتال یک فایل کامل صحبت شده است که در آپارات و سایت آرادبرندینگ قرار گرفته است.
در روند رشد دنیا و در تاریخچه رشد ارز اگر مطالعه کنید، از روش های کالا به کالا و تحویل طلا یا نقره در مقابل خرید یک کالا، امروزه به مبادله اسکناس در مقابل کالا ها رسیده ایم که اسکناس ها با مقدار و تعداد بسیار بالا در کشورهای مختلف تولید می شود.
وبعد از آن به روش های پرداخت اینترنتی و الکترونیکی رسیده ایم که پرداخت ازطریق دستگاه های ATM و همراه بانک از نمونه های آن است.
امروزه هم رشد جدیدی اتفاق افتاده که ممکن است نشان هایی از این باشد که دنیا خواستار فاصله گرفتن از بانک هاست.
چرا که بانک ها بستری برای قرار گرفتن پول های مردم است که در عوض آن سودی نصیب صاحبان بانک ها می شود.
اما در دنیای پیشرفته امروز مردم دوست دارند سپرده ها و پول هایشان در بانک های شخصی خودشان باشد، ارز دیجیتال این بستر را مهیا ساخته تا شما برای خودتان بانک شخصی داشته باشید.

و هر کسی برای خود رمزهای مشخصی دارد و اگر بخواهد برای کسی پولی ارسال کند به راحتی می تواند این کار را انجام دهد بدون اینکه کسی بر این موضوع نظارتی داشته باشد.
همانطور که مشخص است در ارز دیجیتال هیچ ارگان، سازمان و دولتی نظارت ندارد وهمه امور به دست اشخاص و یوزرها صورت می گیرد.
در نتیجه سوالات و ابهاماتی برای افراد مطرح می شود و عدم اطمینانی در مردم ایجاد شده، چرا که ارزهای دیجیتال به هیچ جایی مربوط نیست و برای آن هیچ ضمانتی وجود ندارد.
عدم اطمینان کافی تنها عاملی است که باعث شده ارز دیجیتال هنوز آن طور که باید جایگاه خود را در کسب و کارها ایجاد نکرده.
ارزهای دیجیتال بسیاری امروزه وجود دارد مثل بیت کوین، لات کوین، ریپ یا اتریوم و انواع دیگری که شاید هفت هزار ارز دیجیتال در حال حاضر از طریق اشخاص، سازمان ها، شرکت ها و مجموعه های مختلف راه اندازی شده و خرید و فروش می شوند.

روش معامله با ارز دیجیتال

مسئله ای که وجود دارد این است که ما چطور می توانیم این ارزها را در پرداخت های تجاری خودمان استفاده کنیم ؟
به عنوان مثال وقتی محصولی را به هند صادر می کنیم چطور می توانیم از مشتری ارز دیجیتال دریافت کنیم؟
پاسخ این سوال ها کاملا ساده است، از آنجایی که معاملات ارز دیجیتال در شبکه های به خصوص خودش انجام می شود و یوزرها در این شبکه ها کار خرید و فروش ارز دیجیتال را پیش می برند.
برای معامله در یک ارز دیجیتالی شما عضو هستید و تاجری که در مقصد طرف تجارت شماست هم عضو همان شبکه است.

به عنوان مثال محصول پسته از ایران به هند صادر می شود و یک قرارداد مانند شبکه های فیزیکی دیگر انجام می شود، تفاوت زیادی ندارد و طرف مقابل متقاعد می شود هفتاد تا هشتاد درصد مبلغ را برای شما ارسال کند تا بار برای ارسال آماده شود.
در این روش این فرد بیت کوین را به فروش می رساند و به نام شما رمزگذاری می کند و شما در ایران می توانید آن رمز را بازگشایی کنید و به نام خودتان تغییر دهید تا صاحب آن شوید و اگر مایل باشید ارز دیجیتال را به ریال تبدیل کنید در همان شبکه می توانید به فروش برسانید تا آن مبلغ به حسابتان واریز شود.
ارز دیجیتال ساختاری بسیار جالب دارد و ممکن است برای بعضی از مردم دور از ذهن باشد.
اما اگر استفاده از آن رواج پیدا کند، تاثیر بسیار زیادی در دنیا خواهد داشت به ویژه برای کشورمان ایران که در تحریم هست ایده ی بسیار جالبی است، اما باید در استفاده از این روش دقت زیادی داشته باشید.

مثلا شما در یک شبکه بیت کوین عضو هستید، یعنی فقط ثبت نام کنید و نیازی نیست رقم بالایی خریداری کرده باشید، در حد ۵۰۰ هزار تومان هم اکانت و حسابی داشته باشید کفایت می کند.
طرف مقابل آن ارزی که باید برای شما ارسال کند را رمز گذاری می کند و شما در اینجا از طریق بلاکچرها رمزگشایی می کنید.
کسانی که با پروسه ارز دیجیتال آشنایی ندارند به هیچ وجه سعی نکنند که از این روش استفاده کنند.
ابتدا اطلاعات خود را بالا ببرند و مطلع شوند که این کار به چه صورت انجام می شود و روش های رمزگذاری و رمزگشایی آن چطور است و این که فروش این ارز به چه صورتی اتفاق می افتد، سپس دست به کار شوند.
جالب است که بدانید در حال حاضر صرافی های ارز دیجیتالی وجود دارد که شما می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

که خریدار و فروشنده هر دو برای خود یک صراف ارز دیجیتال پیدا می کنند و این صراف ها با هم خرید و فروش بیت کوین یا هر نوع دیگر را انجام می دهند و به فروشنده پول تحویل می دهند.
این ها مواردی از انواع پرداخت در تجارت الکترونیک است و با پیشرفت جهان لازم است تا در این شرایط حتما شناخت کافی پیدا کنید، هرچند که اقدام از این طریق را فعلا به دوستان پیشنهاد نمی کنیم.

دگرگونی اقتصاد جهان با ارزهای دیجیتال

بعضی از کشورها در پی رسمیت بخشیدن به ارزهای دیجیتال هستند تا آن را در کنار دیگر ارزهای مرسوم قرار دهند.

ما به سمتی حرکت می کنیم که کم کم این نوع ارز هم وارد پروسه های تجاری ما می شود که به ما کمک می کند تا کارهای تجاری خود را به سادگی انجام دهیم.
فعلا در ایران هیچ رسمیت قانونی برای ارز دیجیتال وجود ندارد و دولت هیچ حمایت یا مخالفتی با آن ندارد و در اصل بلاتکلیف رها شده است و اگر شما با مشکل مواجه شوید دولت نمی تواند از شما پشتیبانی کند، چون فعلا قانونی برای آن وضع نشده.
و نکته آخر این که پرداخت در فروش های تجاری بین المللی و صادرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیشنهاد آرادبرندینگ به دوستان این است که حتما با روش های امن کار کنید و آن پرداخت کامل قبل از ارسال کالا است.

وقتی این مسئله به دوستان گفته می شود خیلی تعجب می کنند که مگر می شود قبل از ارسال کالا کل مبلغ را پرداخت کنند؟
در نظر بگیرید وقتی ما از کشورهای چین یا آلمان دستگاهی خریداری می کنیم تا خط تولیدی راه اندازی کنیم خیلی راحت با ارسال یک پیش فاکتور از ما مبلغ هفده میلیارد تومان درخواست می کنند و پس از شش ماه و یا بیشتر دستگاه را برایمان تولید و ارسال می کنند.
و یا اگر محصول ساده ای مثل کفش را بخواهید از چین واردات کنید، مثلا ۲۰۰۰ جفت کفش را خریداری کنید باید کل مبلغ را بپردازید و بعد از یک تا دوماه آینده خط تولید آن کفش آغاز می شود و تا سه ماه بعد برای شما ارسال می کنند.
تاجران ما با اعتماد به نفسی پایین اظهار دارند که خریدار به ما اعتماد نمی کند.
اصلا این طور نیست باید اعتماد کنند، شما ابتدا روش های اعتماد سازی را اجرا کنید که تمامی این روش ها در آرادبرندینگ به دوستان آموزش داده می شود.

ما در مجموعه آرادبرندینگ تمام روش های رفتاری و ساختاری را به شما می آموزیم و همچنین مستندات و مجوزهایی که شما باید داشته باشید تا خریدار به شما اعتماد کند.

و آنگاه مشاهده خواهید کرد که با ارائه اصول درست تجارت، به راحتی به شما اعتماد می کنند و کل مبلغ را به شما می پردازند و سپس کالا را ارسال می کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ
  1. Avatar
    majid گفته:

    سلام عرض ادب و احترام به برنامه خوبتون ومطالب ارزنده‌ای که بیان میکنید ممنونم ازشما بسیار ارزنده بود؟
    سپاس فراوان majid

    پاسخ