📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

صادرات بوقلمون از ایران آموزش گام به گام + آمار

بوقلمون گونه ی بزرگی از پرندگان است که از جنس ملیگریس و بومی آمریکای شمالی می‌باشد. بوقلمون‌ها در راسته ماکیان‌سانان قرار دارد. بوقلمون در مراسم‌های خاص مردم آمریکا و اروپا به خصوص روز شکرگزاری اهمیت زیادی پیدا می‌کند دارد و به طور کلی گوشت آن مانند گوشت مرغ طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل صادرات بوقلمون هم ارز آوری خوبی برای کشور و هم تجارت پرسودی برای تاجرین است.

بوقلمون‌ها با یک ریش گوشتی که از زیر نوک آویزان است و با یک برآمدگی گوشتی که از بالای نوک آویزان است و اسنود (snood) نامیده می‌شود، متمایز می‌گردنند. با طول بالی از ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر، بوقلمون‌ها بزرگ‌ترین پرندگان جنگل‌های محل زندگی خود هستند. همچون بسیاری از دیگر گونه‌های راستهٔ ماکیان‌سانان، بوقلمون نر بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تر از بوقلمون ماده است.

گوشت این پرنده حاوی هر دو نوع گوشت سفید و قرمز است. ۶۵ درصد گوشت بوقلمون سفید و در ناحیه سینه و ۳۵ درصد آن تیره و در ناحیه ران‌ها قرار دارد. هریک از این گوشت‌ها از نظر طعم و مزه باهم متفاوتند. گوشت سینه و بال‌ها سفید و گوشت قرمز آن که اغلب در ران‌ها یافت می‌شود.

بوقلمون زنده (Live Turkey) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۱۰۵۱۲ شناخته می شود.

وضعیت بازار جهانی

آمار صادرات بوقلمون

رقم کل صادرات: ۱۸۲,۵۸۸,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۳ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱- درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۱,۳۰۵ KM

آمار واردات بوقلمون

رقم کل واردات: ۱۵۱,۱۲۶,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۲ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۲- درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۱,۳۶۹ KM

بنظر شما دلیل رشد منفی و کاهش صادرات بوقلمون در پنج سال اخیر چه بوده است؟

نمودار کشور های صادرکننده بوقلمون

کشور آلمان با ۲۵ درصد از سهم بازار جهانی بیشترین میزان صادرات بوقلمون در جهان را دارد اما این بازار به صورت انحصاری در دست هلند نیست و فرانسه و اتریش با ۱۷ درصد و ۱۶ درصد در رتبه های بعدی صادرات این موجود قرار دارند.
در واردات بوقلمون لهستان ۲۱ درصد از واردات آن را در دست دارد..
آمریکا و مراکش رتبه ی دوم و سوم واردات این پرنده را دارند.

ایران به دلیل موقعیت مناسب استراتژیک خود تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی صادرات به ۵۰ کشور را دارد.

کشورهای دارای رشد در واردات بوقلمون

مراکش دارای بازار رو به رشد خیلی مناسبی در پنج سال اخیر است. کشورهای فرانسه، اسپانیا، دانمارک، اوکراین و لهستان نیز دارای رشد مثبت بوده و می توانند مورد توجه تاجرین قرار گیرند.

فواید و مضرات گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون به دلیل بافت ویژه‌ای که دارد هنگام طبخ حجم خود را از دست نمی‌دهد و به دلیل داشتن پروتئین بالا، حداقل چربی اشباع، کمترین سطح کلسترول و فقدان چربی میان بافتی در مقایسه با گوشت قرمز از اهمیت بسیاری برخوردار است و منبع مناسبی از ویتامین‌های A, B1، B3، B6، B12 و املاحی چون سلنیوم، منیزیم، مس، آهن، روی، پتاسیم و اسید آمینه تریپتوفان به شمار می‌رود.

گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است؛ بنابراین بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی باید در مصرف آن محتاط باشند. این گوشت به دلیل حاوی بودن اسید آمینه پورین در مبتلایان به نقرس باید به میزان بسیار کم‌مصرف شود.

پتانسیل صادراتی بوقلمون

سوریه، افغانستان، چین، عراق، تایلند، پاکستان، ترکیه، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، عمان و هند در آسیا بیشترین میزان پتانسیل صادراتی بوقلمون را دارند. ترکمنستان، ارمنستان، ازبکستان، آذربایجان، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، گرجستان و اوکراین در شرق اروپا و آسیای مرکزی دارای ظرفیت خوبی برای صادرات بوقلمون زنده می باشند.

هنگامی که این پرنده مضطرب یا هیجان‌زده می‌شود پوست برهنه در ناحیه گلو و سر می‌توانند از خاکستری به رنگهای قرمز، سفید و آبی تغییر رنگ دهند. به همین علت در زبان فارسی به آن بوقلمون می‌گویند. بوقلمون نوعی از پارچه دیبا است که با تغییر جهت تابش نور به آن از رنگی به رنگی دیگر درمی‌آید.
اروپاییان در نخستین برخورد با بوقلمون در شمال آمریکا آن را به اشتباه گونه‌ای از پرنده گینی دانستند که از راه ترکیه وارد مرکز اروپا شده بود. با این حال نام کشور ترکیه بر روی این پرنده در زبان انگلیسی باقی‌ماند و نیز این اشتباه موجب شد که نام علمی آن «ملیگریس» (نام پرنده گینی در یونان است) شود. همچنین نام‌های زیادی در زبان‌های دیگر برای بوقلمون‌ها که خاستگاه غیر بومی دارند، دیدگاه‌هایی از زمان قدیم دربارهٔ این پرنده دیده شده‌است و باید اضافه کرد که معلوم نیست که بوقلمون‌ها واقعاً از کجا آمده‌اند.

میزان ظرفیت صادراتی

کشورهای افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان دارای بازار اشباع شده برای صادرات این پرنده از ایران هستند و بیشتر از ظرفیتشان صادرات به آن ها انجام شده است. در عوض کشورهای سوریه، ارمنستان، ازبکستان، چین، روسیه، تاجیکستان، قراقستان، میانمار، عراق، تایلند، پاکستان، ترکیه و اندونزی دارای پتانسیل خوبی می باشند.
البته کشورهای اوکراین و گرجستان نیز به عنوان مقاصد صادراتی خوب می توانند مورد توجه قرار گیرند.

بهترین مقصدهای صادرات بوقلمون از ایران با توجه به میزان پتانسیل صادراتی و آسان بودن روابط تجاری دو کشور را کشور سوریه، ارمنستان و ازبکستان دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ارمنستان دارد.

بازار اوکراین بیشترین ظرفیت تقاضا را برای بوقلمون زنده دارد.

سوریه بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۲٫۵ میلیون دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ