مراحل قانونی صادرات

صادرات کالا همیشه برای کشورها سودآوری مناسبی را داشته است. البته صادرات در هر کشوری دارای قوانین و مراحلی می باشد که باید از آنها پیروی نمود.

مراحل قانونی صادرات در کشور ایران نیز توسط وزارت صنعت،معدن ،تجارت تعیین می گردد.

Image result for مراحل قانونی صادرات

برای طی کردن مراحل قانونی صادرات باید زمان زیادی را صرف نمایید. البته در مواقعی شما زمان زیادی را برای صادر نمودن کالای خود صرف خواهید کرد که ، برای اولین بار بخواهید از این امتیاز استفاده نمایید.

در مراحل بعدی صادرات ، طی کردن مراحل قانونی صادرات بسیار آسان تر صورت خواهد پذیرفت . صادرات کالا به سه دسته تقسیم بندی می شوند :

مراحل قانونی صادرات و دسته بندی انواع کالاهای صادراتی

۱ . کالاهای مجاز : این دسته از کالاها ، از نوع کالاهایی می باشند که خارج شدن و وارد شدن آنها برای کشور از اهمیت خاصی برخوردار نخواهد بود. به نوعی این کالاها مجاز می باشند.

۲ . کالاهای ممنوع : اما این نوع از کالاها ، به دسته ای از کالاها تعلق می گیرد که ،خروج و ورود آنها برای کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده ی این نوع از کالاها برای واردات و صادرات ، جریمه های بسیار سنگین و در برخی از موارد پیگردهای قانونی را در پی خواهد داشت.

۳ . کالاهای مشروط : این نمونه از کالاها را می توان با استفاده از مجوز های لازم ،از کشور خارج و یا به کشور وارد نمود. به نوعی واردات و صادرات این نمونه از کالاها با در دست داشتن مجوزهای مربوطه امکان پذیر خواهد بود.

انواع صادرات در رویه های گمرکی

صادرات کالا در رویه های گمرکی به دو دسته تقسیم بندی می شوند . این نوع از تقسیم بندی ها و مراحل قانونی صادرات ، توسط سازمانها و نهادها تعیین شده اند. این نوع از صادرات دارای قوانین و هر قانون دارای تبصره های بسیار زیادی می باشد.

Image result for مراحل قانونی صادرات

۱ . صادرات موقت : این نمونه از صادرات در زمانی صورت می گیرد که کالا برای مدت مشخصی از کشور خارج می شود. این کالاها اغلب برای ورود به برخی از جشنواره ها، نمایشگاه ها و … از کشور خارج شده و سپس دوباره وارد کشور خواهند شد.

۲ . صادرات قطعی : در این نوع از صادرات ،کالاهای خاصی که به برخی از خریداران در خارج از کشور فروخته شده اند ، از کشور خارج می شوند. این صادرات بدون بازگشت خواهند بود . از این رو از این نوع صادرات به عنوان صادرات قطعی یاد می شود.ر

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ