محصولات مناسب برای صاردات

پرسود ترین محصولات صادراتی را بشناسیم

محصولات بسیاری وجود دارد که مغفول مانده و می‌توانید از بین آن‌ها یکی را برای صادرات و تجارت انتخاب کنید.
از بین ده هزار محصولی که برای صادرات وجود دارد، آرادی‌ها همین الان با بیش از هزار محصول کار می‌کنند، بنابراین نه هزار محصول بکر باقی می‌ماند که کسی به سراغشان نرفته و به فکر هیچ‌کسی نرسیده که با چنین محصولاتی هم می‌توان کار کرد.
اما من می‌خواهم به شما ماهیگیری یاد بدهم، نه اینکه به شما ماهی بدهم و مستقیم بگویم با چه محصولی کار کنید، بنابراین می‌خواهم ذهن شما این قدرت را پیدا کند که بتوانید خوبی‌ها و بدی‌های هر محصولی را تشخیص بدهید.

صادرات دمنوش گیاهی از ایران

صادرات مساوی با فروش محصول نیست؛ چون حمل و نقل و بسته‌بندی محصول هم اهمیت دارد.

محصولی مثل دمنوش همه این عوامل را در کنار هم دارد، چون این محصول با بسته‌بندی‌های شکیلی عرضه می‌شود و به دلیل حجم کمی که دارد، حمل و نقل و ارسال آن بسیار راحت است.

اگر چه دمنوش گزینه بسیار خوبی برای صادرات است، اما به این معنا نیست که همه باید به سراغ این محصول بروند.
صادرات دمنوش گیاهی از ایران

محصولات غذایی کنسرو شده

کنسروها مواد غذایی پخته‌شده‌ای هستند که در ظرف‌های خاصی نگهداری می‌شوند، به‌‌گونه‌ای که هوا به درون کنسرو نفوذ نمی‌کند و مدت ماندگاری آن بسیار بیشتر می‌شود. بنابراین حمل و نقل محصولات کنسروی راحت است.
این گروه شامل محصولات مختلفی می‌شود؛ از رب گوجه گرفته تا ماهی تن، زیتون، حبوبات، کمپوت میوه‌ها و خورش‌های مختلف.
قبلا چنین تنوعی در محصولات کنسرو شده وجود نداشت، اما الان تقریبا هر نوع ماده غذایی به‌صورت کنسرو شده عرضه می‌شود؛ از خوراک لوبیا گرفته تا خورش قورمه سبزی و حتی الویه. بنابراین محصولات کنسروی به راحتی دسته‌بندی می‌شود.

انواع بسته بندی کنسرو

وقتی صحبت از کنسرو می‌شود، اولین چیزی که به ذهن همه می‌رسد، یک ظرف فلزی است که از استیل، آلومینیوم یا ورق گالوانیزه ساخته شده.

اما مواد کنسروی می‌تواند در هر ظرف شیشه‌ای و پلاستیکی هم قرار بگیرد و الزامی نیست که ظرف نگهدارنده حتما فلزی باشد.

کنسروها در ظرف‌هایی با شکل‌های مختلف از جمله دایره، مستطیل، مربع و بیضی عرضه می‌شوند.

مناسب ترین کنسرو ها برای صادرات

در ایران گوجه تولید می‌شود، بنابراین رب گوجه گزینه خوبی برای صادرات است.
کشور ایران از شمال و جنوب به دریا متصل است، پس کنسرو ماهی هم گزینه‌ای عالی است.
اما زیتون گزینه مناسبی برای صادرات نیست، چون حجم زیتون تولیدشده در ایران بسیار کم است.
محصولاتی مثل ذرت، گوشت و مرغ هم به صورت کنسرو شده عرضه می‌شود.
جالب است بدانید که حتی حلیم و کله پاچه هم به صورت کنسروشده خرید و فروش می‌شود.
کله پاچه کنسروشده تجارت بالایی دارد و اتفاقا ایران هم در این زمینه بسیار قدرتمند عمل می‌کند؛ چون در کشورهای اروپایی به سراغ تولید چنین محصولی نمی‌روند و همان‌طور که گفتیم، برخی محصولات به‌قدری ناب هستند که حتی به ذهن کسی هم نمی‌رسد.
البته برخی محصولات مثل مایه ماکارونی هم به‌گونه‌ای هستند که همه به آن‌ها فکر می‌کنند، بنابراین می‌توان سس یا مایه ماکارونی کنسروشده را در حجم نامحدودی تولید کرد و محصولاتی که در حجم بسیار زیاد و نامحدود تولید می‌شوند، برای صادرات گزینه مناسبی هستند.
مناسب ترین کنسروها برای صادرات

چه محصولاتی را می توان صادر کرد؟

شاید گمان کنید برخی محصولات در ایران فراوان است، بنابراین چنین گزینه‌هایی برای صادرات مناسب‌اند.
مثلا در طارم و رودبار زیتون زیادی تولید می‌شود، اما حجم تولید آن‌ها در سطح صادرات نیست و نمی‌توانیم مقدار محصولی که برای صادرات مدنظر است، تامین کنیم.
تفکر عمومی این است که در ایران گردو فراوان تولید می‌شود، به‌خصوص در شهرهایی مثل شهمیرزاد و سمنان.
اما بیشتر گردویی که شما در بازار می‌بینید، به‌صورت قاچاق از اسرائیل وارد شده و شما آن را به‌عنوان گردوی سمنان یا فیروزکوه می‌خرید.
محصولات وارداتی زیادی در بازار ایران وجود دارد؛ مثلا شاید گمان کنید حبوباتی که می‌خریم، در داخل تولید شده، اما باید بدانید که حبوبات هم وارد می‌شود.به همین دلیل است که می‌بینید در گذر زمان قیمت این محصولات افزایش زیادی پیدا می‌کند
چه محصولاتی را می توان صادر کرد؟

صادرات میوه و سبزی

برای صادرات میوه و سبزی، گزینه‌های بسیاری وجود دارد، از سیب، انگور، هندوانه، خربزه، طالبی و کیوی گرفته تا دنیای مرکبات. ولی کدام یک از آن‌ها برای صادرات مناسب‌اند؟
آیا مرکبات گزینه خوبی برای صادرات است؟ شاید گمان کنید که چون در شمال و جنوب و بسیاری از مناطق ایران مرکبات تولید می‌شود، گزینه خوبی است، اما باز هم حجم تولید مرکبات کشور در سطح صادرات نیست.
صادرات میوه و سبزی

انواع میوه های صادراتی ایران

بهترین گزینه‌ها برای صادرات میوه کدام‌اند؟
هندوانه محصول فوق‌العاده‌ای برای صادرات است، همچنین حجم تولید سیب و انگور در ایران بسیار زیاد است و محصولاتی مثل خربزه و طالبی فراوان تولید می‌شود، کیوی هم برای صادرات عالی است.
توت فرنگی در ایران هم به صورت باغی و هم گلخانه‌ای تولید می‌شود.

شاید به خاطر داشته باشید که در گذشته فقط در فصل خاصی از سال می‌توانستیم توت فرنگی تهیه کنیم، اما الان توت‌فرنگی در تمام طول سال عرضه می‌شود و بنابراین برای صادرات مناسب است.


میوه های صادراتی ایران

ظرفیت تولید میوه در کشور

شرایط جغرافیایی ایران حجم تولید برخی محصولات را بسیار بالا می‌برد و بنابراین می‌توانید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که برای صادرات فوق‌العاده هستند.
امروز به خاطر دستگاه‌های جدید و سردخانه‌ها شرایط فوق‌العاده‌ای برای فعالیت در حوزه میوه و سبزی وجود دارد، در حالی که ما ده سال پیش این شرایط و امکانات را نداشتیم و بنابراین، نمی‌توانستیم از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود کشور استفاده کنیم.

پس به سراغ میوه و سبزی هم بروید، چون امروز شرایط خوبی برای کار کردن با آن‌ها وجود دارد.

در آینده به این موضوع می‌پردازیم که آیا سبزی تازه هم گزینه خوبی برای صادرات است یا نه.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ