آیا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟ + فیلم

در این مقاله می خواهیم بورس را مورد بررسی قرار دهیم و با ساز و کار آن بیشتر آشنایی پیدا کنیم.
میزان سودآوری بورس، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار و چگونگی آن، از مطالبی هستند که در ادامه مطرح می شوند تا در نهایت ببینیم بورس برای فعالیت اقتصادی، مناسب است یا خیر.

مقدار کارمزدها در بورس

کارمزدی که بابت خرید و فروش اوراق بهادار و سهام، در بورس  به دست می آید، زیر۱% است که بسیار ناچیز به حساب می آید.
میزان کارمزدها توسط نهادهای قانونی و رسمی تعیین شده است که برای استمرار و پایداری بورس، این کارمزدها باید وجود داشته باشد.

انواع خرید و فروش در بورس

در بورس، دو نوع خرید و فروش می توان انجام داد: خرید و فروش اوراق بهادار، خرید و فروش سهام.

کارمزد خرید و فروش سهام

در خرید و فروش سهام، کارمزد خرید با کارمزد فروش کاملا متفاوت است.
در خرید سهام، کارمزدی که از هر خرید کسر می شود، در حدود ۴۹/۰% است.
در فروش سهام، در حدود ۵۳/۰% بابت کارمزد و ۵/۰% نیز بابت مالیات کسر می شود که در هر معامله فروش سهام، حدود ۳/۱% به دست می آورید.

کارمزد خرید و فروش اوراق بهادار

خرید و فروش اوراق بهادار هیچگونه مالیاتی ندارند و درصد کارمزد در خرید و فروش، ۷/۰ % است و کارمزد خرید با کارمزد فروش هیچ تفاوتی نمی کند.
میزان درصدی که در خرید و فروش اوراق بهادار کسر می شود، باعث می شود اکثر کسانی که در بورس فعالیت می کنند، متمرکز بر خرید و فروش اوراق بهادار شوند.
با توجه به درصدهایی که بیان شد و با یک محاسبه ی ساده ی ریاضی می توان به این نتیجه رسید که سرمایه گذاری در بورس می تواند مفید و سودآور باشد. اما این، همه ی مطلب نیست.

میزان پورسانت در بورس

به ازای خرید و فروش هایی که در بورس صورت می گیرد، می توان پورسانت هایی را هم دریافت کرد.

نحوه ی محاسبه ی پورسانت

شیوه های مختلفی برای محاسبه و دریافت پورسانت وجود دارد.
شیوه ی عادی و مرسومی که شما از این طریق می توانید پورسانت خود را دریافت کنید این است که اول دوره ی پورسانت خود را تعیین کنید که در چه دوره ای پورسانت شما پرداخت شود.
میزان این دوره توافقی و کاملا اختیاری است. سپس باید پایه پورسانت خود را مشخص کنید که درصد سهم شما به ازای هر معامله چه قدر است.
در این شیوه پورسانت شما به این نحو محاسبه می شود که در دوره ای که تعیین کرده اید، از حجم تمام معاملات انجام شده، درصد شما پرداخت می شود؛ مثلا هر میزان معامله که در یک دوره پانزده روزه انجام شود، ۵% سهم شما به عنوان پورسانت خواهد بود.

خرید و فروش های آنلاین

یکسری خرید و فروش هایی به صورت آنلاین نیز صورت می گیرد که معمولا در مورد اوراق بهادار است اما سهام نیز به این شیوه گاهی خرید و فروش می شود.
در این خرید و فروش ها، کارمزدی تعیین می شود که باید در نظر گرفته شوند.
در خریدهای آنلاین به ازای هر خرید، ۴۶/۰% کارمزد کسر می شود.
در فروش آنلاین، ۵۷/۰% کارمزد، و ۱/۰% مالیات به ازای هر فروش کسر می شود.
به این کارمزدهای آنلاین که کسر می شوند نیز باید توجه کرد تا در تعیین پورسانت خود براساس فرمولی که بیان شد، آن ها را لحاظ کنید.

با توجه به مواردی که بیان شد می توان نتیجه گرفت که با کسر کارمزدهای ناچیز و دریافت پورسانت های مناسب، فعالیت اقتصادی خوبی را می توان در بورس داشت و سود خوبی حاصل می شود.

اما برخی ایرادات کلی در این زمینه وجود دارد که به خاطر این ایرادات، توصیه ما این است که از بورس فاصله بگیرید و وقت و سرمایه خود را در جای بهتری هزینه کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 پاسخ
  1. ناشناس
    ناشناس گفته:

    تجارت کردن و کار کردن با پول خودمون خیلی گزینه ی بهتری از سرمایه گذاری در بورس هست. یه موقع هواپیمایی چیزی رو بزنن دوباره بورس میاد پایین و بدبخت میشیم

    پاسخ