🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

وضعیت اقتصادی ایران در سال آینده + فیلم

برای موفقیت در تجارت، باید پیش از ورود به بازار، شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت بازارهای کشور را به‌خوبی بسنجید. همچنین لازم است عوامل تاثیرگذار در اقتصاد کشور را بشناسید تا بتوانید برای مقابله با حوادث و رویدادهایی که بر وضعیت بازار و کسب و کار شما تاثیر می‌گذارند، آمادگی کسب کنید.

📞 برای اطلاع از شماره تماس مشاوران آراد و ارتباط با آنها کلیک نمایید.
در این مقاله قصد داریم علاوه بر بررسی شرایط اقتصادی کشور در نیمه اول و دوم سال، به این موضوع بپردازیم که در  کدام بازه زمانی بازارهای کشور با رکود مواجه می‌شوند و در چه دوره‌ای رونق می‌گیرند؟ در ادامه نیز به این سوال پاسخ می‌دهیم که انتخابات اسفند ماه امسال و همچنین عید نوروز چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارند.

شرایط کشور در شش ماهه اول سال

ما اقتصاد ایران را به دو بازه شش ماه اول و شش ماه دوم سال تقسیم می‌کنیم. در شش ماه اول شرایط اقتصادی کل سال مشخص می‌شود و از بررسی وضعیت نیمه اول سال می‌توانیم بفهمیم آیا امسال شرایط اقتصاد کشور، نوسانی است یا ثبات دارد.
در نیمه اول سال، اقتصاد کشور در مقایسه با نیمه دوم از پویایی کمتری برخوردار است، چون علاوه بر تعطیلی‌های نوروز و سه ماه تعطیلی مدارس در تابستان، هنوز بودجه دولتی تعیین نشده است.
تخصیص و واریز بودجه‌ به حساب ادارات دولتی تا برج چهار یا پنج طول می‌کشد و ادارات و ارگان‌های دولتی نیز از مهر ماه خرج کردن این بودجه‌ها را شروع می‌کنند.

وضعیت اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

اقتصاد ایران در شش ماه دوم پویاتر است که این پویایی در دو، سه ماه آخر بیشتر هم می‌شود. مثلا دولت اعلام کرده عیدی را با حقوق بهمن واریز می‌کند، این یعنی ۴۵ درصد از جامعه که مستقیم و غیرمستقیم با دولت در ارتباط‌اند، وضع مالی بهتری خواهند داشت، پول بیشتری خرج می‌کنند و بازارها رونق می‌گیرد.
اگرچه وضعیت بازار در ماه‌های پایانی سال خوب است، اما هیچ‌کس به فکر برنامه‌ریزی برای سال بعد نیست و همه تصمیم‌گیری یا شروع کارهای جدید را به سال بعد یا پس از انتخابات پیش رو موکول می‌کنند.
چنین رفتاری به کارهای بزرگ و بنیادی آسیب می‌زند، بنابراین در ماه‌های پایانی هیچ اتفاقی در اقتصاد کشور رخ نمی‌دهد. حتی بانک‌ها هم در بهمن و اسفند و فروردین ماه سال بعد وام نمی‌دهند؛ چون قرار نیست تولیدی یا کارخانه‌ای راه بیفتد یا تاجری تصمیم بگیرد تجارت را شروع کند.

تاثیر انتخابات مجلس بر اقتصاد

بسیاری از فعالان اقتصادی و تاجران، شروع فعالیت‌های خود را به سال بعد موکول می‌کنند و در کل چنین رفتاری در اقتصاد ایران زیاد دیده می‌شود.

📞 برای اطلاع از شماره تماس مشاوران آراد و ارتباط با آنها کلیک نمایید.

از این نظر می‌توان گفت اتفاقاتی مثل انتخابات مجلس، عید نوروز یا ماه رمضان برای اقتصاد کشور فاجعه به شمار می‌روند؛ چون بیشتر فعالان اقتصادی منتظرند که تاثیر این وقایع بر اقتصاد و وضعیت کشور را ببینند.
شاید عید نوروز برای کسب و کارهای کوچک خوب باشد، چون همه می‌خواهند پرده یا مبل‌هایشان را عوض کنند، اما برای اتفاقات و تغییرات مهم تجاری و اقتصادی خوب نیست؛ چون تصمیم‌گیری برای کارهای مهم کنار گذاشته می‌شود تا ببینند بعد از چنین رویدادی چه اتفاقی می‌افتد.
در حالی که وضعیت کشور پیش از عید نوروز با بعد از آن تفاوتی پیدا نمی‌کند. در هر حال اگر تلاش کنیم، وضع خوبی خواهیم داشت و اگر تلاش نکنیم، بدبخت و بی‌پول می‌شویم.

وضعیت بازار چگونه است؟

گفتیم اقتصاد ایران در نیمه دوم و به‌خصوص سه ماه پایانی سال، وضعیت بهتری دارد، پس چرا در دی و بهمن ماه امسال بازار با رکود مواجه شده؟

باید توجه داشته باشید که بازار ایران به‌شدت تحت تاثیر مسائل سیاسی کشور است و در دی ماه اتفاقات بسیاری رخ داده که باعث افت بازار شده است.
اگرچه این حوادث تاثیر مستقیمی بر بازار ندارند، اما چون بیشتر تاجران دست از کار می‌کشند و منتظر می‌مانند تا نتایج چنین وقایعی را ببینند، بازار افت می‌کند. از طرف دیگر بازار بهمن ماه هم متاثر از انتخابات اسفند است، بنابراین رشد پایین آن طبیعی است.
بازار شب عید بعد از سوم اسفند رونق می‌گیرد و فعالان تجاری می‌توانند از ۵ تا ۲۵ اسفند بازار بسیار خوبی را تجربه کنند. بنابراین کارهای لازم را انجام بدهید، برندسازی بکنید و ارتباطات خود را با مشتری رشد بدهید تا بتوانید از این بازار بهره بیشتری ببرید.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
📺 پخش زنده ما را از اینجا ببینید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.5 پاسخ
 1. Avatar
  خسروی گفته:

  این قضیه ی به روز بعد و فصل بعد و سال بعد موکول کردن پس از مسءولان کشور شروع شده و مثل یک اپیدمی رسیده به کل جامعه و همه کار رو عقب میندازن و میگن بعدا انجامش میدیم…. بعدا که هیچوقت هم از راه نمیرسه

  پاسخ
 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  باید تغییر در روند کاری رو از خودمون شروع کنیم و خودمون روزهای تعطیل مون رو کم کنیم و بیشتر کار کنیم تا بیشتر بدست بیاریم

  پاسخ
 3. Avatar
  امیرساسان گفته:

  نمیتوان امیدی به تغییر ساختار کلی داشت و هرکس باید قواعد و قوانین شرکت خود را داشته باشد و طبق آن عمل کند تا پیشرفتی حاصل شود

  پاسخ
 4. Avatar
  اسماعیلی گفته:

  شش ماه اول سال در ایران در تعطیلی سپری میشود بی اغراق
  اقتصاد زمانی پویا میشود که همیشه فعال و در حال کار کردن باشد

  پاسخ