📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

بندر های تجاری ایران + فیلم

یکی از مسائل مهم مربوط به تجارت، ظرفیت بنادر است. در سال های اخیر، تلاش های زیادی برای توسعه بنادر ایران انجام شده است. در این مقاله می خواهیم جایگاه بنادر در اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که بنادر، چه سهمی از تجارت و صادرات دارند.

حمل و نقل دریایی

امروزه حدود ۹۰% کالاهای تجاری، از طریق دریا جابجا می شوند. علت این تمرکز بر حمل و نقل دریایی، این است که حجم کالاها بسیار زیاد است و هزینه ی حمل و نقل آن ها از راه های دیگر، بسیار زیاد خواهد شد. در واقع جابجایی کالا از طریق دریا، ارزانترین و به صرفه ترین راه است.

جایگاه ویژه ایران

کشور عزیز ما ایران، از جنوب به آب های آزاد راه دارد و در شمال کشور نیز امکان ارتباط دریایی و آبی با چندین کشور بزرگ دنیا را داریم. علاوه بر اینها، کشور ما، پل ارتباطی بین بسیاری از کشورهای شرق آسیا و روسیه و دیگر کشورهای اروپایی است.

جایگاه ویژه ایران در منطقه، سبب شده است که به گسترش بنادر و افزایش ظرفیت آن ها توجه خوبی شود و امروزه یکی از اهرم های قدرت ما، همین راه های دریایی و بنادری است که در اختیار ما قرار دارد.

مهم ترین بنادر ایران

در جنوب کشور، بندرعباس، مهم ترین بندر است. بندرعباس، بندر خوبی به لحاظ فنی نیست؛ چرا که خلیج است و عمق آب در این بندر کم است و کشتی های بزرگ نمی توانند به آن نزدیک شوند. اما به خاطر امکاناتی که دارد، مورد توجه است و مهم به شمار می آید. ارسال کالا به بندرعباس و دریافت آن، به سهولت صورت می گیرد. به همین علت مهم ترین بندر ما در کشور، بندرعباس است.

بعد از بندرعباس، بندر چابهار در جنوب، بندر امیرآباد در شمال و بنادری مانند خارک و امام و … که این بنادر، جزو بنادر فله ی ایران به حساب می آیند. برخی از این بنادر، مانند بندر خارک، نفتی هستند که به صورت فله صادرات را انجام می دهند.

مهم ترین بنادر شمالی

در شمال کشور، بندر امیرآباد، بندرانزلی و بندر نوشهر وجود دارند. شمال کشور، با وجود اینکه به آب های آزاد راه ندارد، اما چون محل ارتباطی بین کشورهای آسیا و ایران با روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر است، بسیار مهم و استراتژیک است. بندر امیرآباد به همین علت جزو بزرگترین بنادر شمال کشور به حساب می آید و این بندر، به خط ریلی کشور هم متصل است.

بندر نوشهر، نزدیک ترین بندر به تهران است و از این جهت، مهم است؛ چرا که هزینه های حمل و نقل به این بندر، کم است.

کشورهای مهم برای ایران

با توجه به فضای سیاسی و اقتصادی جهان و با وجود تحریم ها، کشورهایی که به آمریکا باج نمی دهند و خودشان را قدرتی در برابر آمریکا می دانند، برای ما مهم هستند و در این شرایط، بیشترین ارتباط ما، با این کشورها صورت می گیرد.

امروزه، روسیه و چین، بزرگترین و مهم ترین شریکان تجاری ما هستند و ما باید تمرکز تجارت و ارتباط اقتصادی خود را با این دو کشور، افزایش دهیم. به همین علت، بنادر امیرآباد و چابهار، اهمیت زیادی پیدا می کنند و این دو بندر، به سرعت در حال گسترش و رشد هستند.

بنادر آینده دار ایران برای تجارت

مزیت بندر چابهار نسبت به بندرعباس، این است که قبل از تنگه هرمز است و در آب های آزاد قرار دارد. به همین علت عمق خوب و مناسبی دارد و کشتی های بزرگ، به راحتی به آن نزدیک می شوند.

با توجه به نکاتی که گفته شد، بندر چابهار و امیرآباد، مهم ترین بنادری هستند که آینده ی بسیار خوبی دارند و می توانند به سرعت پیشرفت کنند.

چابهار، بهشت سرمایه گذاری

توصیه ما این است که اگر قصد سرمایه گذاری دارید، بندر چابهار را انتخاب کنید. این بندر، ضریب رشد بسیار بالایی دارد. اگر قصد فعالیت و کار دارید، بندرعباس باید برای شما بسیار مهم باشد. با وجود تمام تحریم ها و تحولات جهانی، شلوغ ترین بندر ایران، بندرعباس است.

قبل از شروع کار، حتما بنادر و ظرفیت های موجود در هر یک را به خوبی شناسایی کنید و در نهایت با توجه به شرایط خودتان، به صرفه ترین بندر را انتخاب کنید.

نحوه ی شروع کار در بنادر

یک تاجر می تواند مستقیما با شرکت های کشتی رانی در ارتباط باشد یا با کسانی که مجوزهای لازم را از شرکت ها گرفته اند و محموله ها و بارهای آن ها را فراهم می کنند.

آغاز کار با کشتی رانی ها شاید کمی دشوار باشد؛ چرا که ممکن است حجم کالای شما به مقدار لازم نباشد، یا شرایط کشتی رانی ها را به درستی ندانید که هر شرکت، چه محموله هایی را جابجا می کند.

در آغاز کار، راحت ترین و بهترین کار، این است که با فورواردرها ارتباط بگیرید. با دادن مشخصات بار خود به این افراد، به راحتی فرآیند حمل و نقل کالای خود را می توانید انجام دهید. این افراد را با جستجوی در گوگل به راحتی می توان پیدا کرد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.5 پاسخ
 1. Avatar
  شاهد گفته:

  سلام و عرض ادب
  مقالات شما را که میخوانم و ویدیوها رو که میبینم به این نتیجه میرسم که به شدت بی سوادیم هرچند چندین هزار نفر با مدرک دکتری در کشور بیکارند
  بی سوادیم که بیکاری زیاد است بی سوادیم و هیچ آموزش ندیدیدم و بلد نیستیم کاری رو راه بندازیم برای خودمون با وجد تمام پتانسیل هایی که در کشور وجود داره

  پاسخ
 2. Avatar
  سلحشور گفته:

  شما کار بزرگی میکنید که اینقدر دقیق تجارت و صادرات و فروش داخلی رو آموزش میدید. تمام آموزش هاتون هم رایگانه!
  سایت رو که چک میکنم یاد سایت های انگلیسی میفتم که رایگان هرچیزی رو آموزش میدن اما استفاده ازشون خوب به دلیل ندونستن انگلیسی راحت نیست.
  حالا من دارم یک سایت وطنی رو دور میزنم و لذت میبرم از آموزش هاش
  سربلند باشید

  پاسخ
 3. Avatar
  صداقت گفته:

  ولی حیف که در شرایط تحریم باید یاد بگیریم که دور بزنیم تحریم رو و کارمون سخت میشه. باید انرژی بزاریم که چطور میشه تحریم رو دور زد به جای اینکه بیشتر وقت مون بزاریم که چطور کسب و کارمون رو گسترش بدیم و پیشرفت کنیم

  پاسخ
 4. Avatar
  انصاری گفته:

  خوب خاطرم هست که قبل از تحریم ها چند کشور اروپایی و هند و روسیه بر سر سرمایه گذاری در بندر چابهار بحث میکردند و هرکس در تلاش بود که زودتر سرمایه گذاری کند ولی حالا….

  پاسخ
 5. Avatar
  جعفریان گفته:

  با وجود بنادر خیلی خوب در شمال اما آمار بیکاری شمال کشور بالاست!!!
  و خیلی از جوان تر ها مهاجرت میکنند به شهرهای دیگه

  پاسخ