🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

تجارت ایران با قطر + فایل صوتی

تجارت با کشور قطر، یکی از مقصدها  و هدف های تاجران و تولیدکنندگان ایرانی است که میتوانند به خوبی از تجارت با کشور قطر استفاده کنند. بعد ازتحریم کشور قطر که توسط  چند تا از کشورهای عربی انجام شد، باعث شد که فرصت بسیارخوبی برای تاجران و صادرکنندگان ایرانی فراهم شود تا کالاهای خود را به این کشورصادر کنند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

حدود( ۹/۴) چهارممیزنه دهم میلیارد دلاراز کالای  وارداتی قطر را کشورهایی مثل عربستان، امارات، بحرین، یمن ومصرتامین میکردند.

یک سری جلسات بین دولت، تشکلات و انجمن ها برگزارشد که قرار بر این بود که یک لیستی از محصولاتی که قطرنیازدارد تهیه شود تا بتوان برای انها تامین کرد ولی بازهم ایران نتوانست از این فرصت استفاده کند چرا که کشور ترکیه توانست از ایران سبقت بگیرد و کالاهای قطر را تامین کند و از ان سود زیادی ببرد.

 ۴ دلیل ناکامی ایران  در صادرات به قطر

۱)زمانی که ایران در حال انجام جلسات و بروکراسی های اداری بود که ایا میتوانیم برای قطر محصولات تهیه کنیم یا نه ؟ کشور ترکیه کل بازار قطر را از محصولاتی که میخواست پر کرده بود به همین دلیل فرصت را از دست دادیم.

۲)یکی از دلایل دیگر که باعث شد ترکیه بتواند ازاین فرصت استفاده کند، روابط انتقال پولی بین ایران و قطر بود،  که ترکیه راحتر از ایران توانست این کار را  انجام دهد، این مشکل برای آنها وجود نداشت واز فرصتش به خوبی استفاده کرد.

۳)مشکل دیگری که وجود داشت مساله محدودیت تردد کشتی های ایران بین بنادرایران و قطراست که ارسال محموله های ایران را با مشکل مواجه کرده است.

۴)همچنین صدور روادید برای تجار ایرانی از کشور قطر یکی دیگراز موانعیست که برای صادرات کالاهای ایرانی وجود دارد.

اوایل مرداد سال ۹۸ قطر اعلام کرده بود که طبق دستور عملی که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است، فقط اقلام دارویی و غذایی  را میتواند از ایران وارد کند. این اعلام محدودیت قطر در صادرات کالا به ایران در صورتی انجام شد که تا مدتی پیش، ایران تامین کننده مواد غذایی و کشاورزی برای کشورقطر بوده است.

وقتی که کشورهای امارات، بحرین، عربستان، مصربا قطر قطع رابطه کردند و تحریم هایی را علیه قطر انجام دادند ایران اعلام کرد که برای تامین موادغذایی قطر آماده  است، که بعد از آن قطر براثر فشارهای آمریکا  تصمیم می گیرد روابطش را با ایران  کم کند.

فرصت های اقتصادی قطر

 قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب میشود اما اکثر ثروتش در منابع طبیعی مثل نفت وگاز خلاصه میشود. این کشوررا میتوانیم یکی ازغول های جهان در زمینه  صادرات  گاز بدانیم .

کم داشتن زمین های زراعی در کناراینکه آب وهوای خیلی خشکی هم دارد باعث شد که یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد غذایی در دنیا باشد.

قطر از جمله کشورهایی است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد و طی چند سال گذشته اقتصاد این کشور پیشرفت های خیلی چشمگیری هم داشته، به نحوی که در دهه اخیر از شرکت ها و سرمایه گذاران مهم از سراسردنیا دراین کشورسرمایه گذاری کردند.

قطرهمسایه جنوبی ایران است که کناریکی از بزرگترین آب راه های جهان، یعنی خلیج فارس قرارگرفته است و از ظرفیت و پتانسیل خیلی بالایی برای ترانزیت کالا و همچنین گردشگری برخورداراست. که در چند سال اخیر درآمدهای هنگفتی را از طریق گردشگری بدست اورده است.

جمعیت کل قطردو و نیم میلیون است، که فقط ۴۰۰ هزار نفر تبعه اصلی قطر هستند و مابقی برای ایجاد فرصت های اقتصادی به این کشور مهاجرت کرده اند.

در حال حاضر قطر دوباره  روابط خود را با ایران به حالت قبل برگردانده است و رابطه خوبی با ایران دارد، به همین دلیل باعث شده تا یکی از بهترین بازارهای صادراتی برای ایران، باشد.

این در حالی است که رابطه قطر با دیگرهمسایه های عربی خودش همیشه دچار تلاطم بوده است، که ایران باید بتواند از این فرصت و موقعیتی که به وجود امده استفاده کند، تا دوباره فرصت سوزی هایی که در گذشته به وجود آمد انجام نشود.

چون کشور ایران در منطقه خاورمیانه قرار دارد، کل دنیا به شکل های مختلف دوست ندارند که این کشورها روابط خوبی با هم داشته باشد.

استفاده از روابط اقتصادی پر سود با قطر

کشورهای امریکا، اسرائیل  و اروپاییان سعی میکنند خطرات و معذلاتی را در منطقه خاورمیانه ایجاد کنند تا کشورهای خاورمیانه نتوانند با هم ارتباط سیاسی خوبی داشته باشد و در نتیجه روابط اقتصادی خوبی هم نداشته باشند این کار را انجام میدهند تا خودشان از این ظرفیت ها و پتانسیل ها و منابع به خوبی استفاده کنند و سود ببرند.

روابط سیاسی تاثیرشدیدی بر روابط اقتصادی بین کشورها دارد ما باید بتوانیم ازاین فرصت استفاده کنیم و به  درآمد خوبی  برسیم .

درست است دولت تاثیر گذاراست در روابط سیاسی و در نهایت در روابط اقتصادی واگر رابطه خوبی با کشور قطر داشته باشد میتوانیم رابطه اقتصادی خوبی هم داشته باشیم و همچنین درست است قطر، یکی از پتانسیل های بالا برای صادرکردن محصولات است اما ما نمیخواهیم معطوف به یک کشور باشیم بلکه با برند سازی درست، معرفی درست خودمان به کل دنیا، با مشتری های بیشتر و ظرفیت های بیشتر اشنا شویم و بتوانیم محصولاتمان  را بیشتر صادرکنیم و به سود بالاتری هم دست پیدا کنیم .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.5 پاسخ
 1. Avatar
  تابش گفته:

  این هم از هوشیاری مقامات ایرانی بود که به محض اینکه قطر تحریم شد وارد عمل شدند و ایران چه در عرصه ی تامین مواد غذایی و چه در تامین امنیت خطوط هوایی قطر به سرعت خود را جایگزین دیگر کشورها کردند و رسما قطر را از یک بحران مهم نجات دادند

  پاسخ
 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  همین قوانین و بوروکراسی های بیجا و بی دلیل باعث عقب ماندن تجارت ایران در عرصه ی بین الملل شده است

  پاسخ
 3. Avatar
  رحمان گفته:

  پس تولیدکنندگان موادغذایی در ایران به راحتی میتوانند محصولات خود را به قطر صادر کنند. چقدر از این فرصت استفاده میشود خدا میداند

  پاسخ