🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

اخبار صادرات آرد ایران + فیلم

کشورعراق دومین وارد کننده آرد در دنیا است. عراق سالیانه حدود ۵۸۰۰۰۰۰۰۰ دلار آرد واردات و مصرف دارند. این مبلغ تقریبا ۱۰ درصد از میزان مصرف کل آرد در دنیا است. از طرفی آمار واردات کشور عراق نشان می دهد که در پنج سال گذشته به طور متوسط، ۸ درصد رشد واردات آرد داشته اند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

سهم ایران از بازار آرد عراق

 1. قرابت جغرافیایی
 2. قرابت دینی و مذهبی
 3. چندین برابر بودن ارزش پول کشور عراق نسبت به ایران

سبب شده تصور در ابتدا به این گونه باشد که ایران توانسته است سهم قابل توجهی از بازار آرد عراق را به خود اختصاص دهد. آیا در واقعیت این گونه است؟

آیا تاجران آرد ایرانی توانسته اند در بازار، سهم بیشتری برای آرد مصرفی عراق بگیرند؟ متاسفانه باید گفت که این طور نیست. در حال حاضر ایران نهایتا ۴۲ میلیون دلار که تقریبا می شود ۷ درصد، توانسته است به عراق صادرات آرد داشته باشد.

آرد عراق از کدام کشور تامین می شود؟

این کشور ترکیه است که بازار آرد عراق را به دست گرفته است. در شرایط کاملا یکسان کشور ترکیه توانسته است بیش از ۹۱ درصد از آرد به کشور عراق صادرات داشته باشد.

ضعف ایران در صادر کردن آرد به عراق

ایران در به دست آوردن سهمی در بازار آرد عراق کاملا ضعیف عمل کرده است. متاسفانه بیشتر تجارت ها در ایران با کشورهای همسایه، به صورت سنتی انجام می گیرد.

به طور مثال: اگر آردی از ایران به عراق صادر شده است خود تجار عراقی وارد ایران شده اند و با تولیدکننده های ایرانی مذاکره کرده اند و بخشی از نیاز خود را یا تامین یا خرید کرده و برده اند. در واقع ایران هیچ اقدامی در جهت رشد صادرات آرد به عراق انجام نداده است.

صادرات آرد به کشور افغانستان

افغانستان بزرگترین وارد کننده آرد در دنیا است. افغانستان سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون دلار آرد مصرف می کند. افغانستان در طی پنج سال گذشته ۳۱ درصد رشد واردات داشته اند.

متاسفانه ایران در ورود به بازار آرد افغانستان هم کاملا ضعیف عمل کرده است. در حال حاضر ایران فقط ۱ درصد یا به عبارتی ۲ میلیون دلار آرد به افغانستان صادر کرده است.

آرد افغانستان از کدام کشورها صادر و تامین می شود

کشور قزاقستان توانسته است ۶۵ درصد نیاز آرد کشور افغانستان را تامین کند. از طرفی دیگر کشورهایی مانند هندوستان و ازبکستان هر کدام با ۱۷ درصد سهم قابل توجهی از بازار آرد افغانستان را به خود اختصاص داده اند.

آمار جهانی از سهم مصرفی آرد

بررسی های صورت گرفته است تا این موضوع و مسئله مورد توجه قرار گیرد که اکثر کشورهای مصرف کننده آرد در اطراف کشور ایران هستند. به عبارتی بیش از ۵۰ درصد از آرد دنیا در کشورهای اطراف ایران مصرف می شود. فقط کشور عراق و افغانستان ۳۶ درصد مصرف آرد دنیا را دارند و این یک بازار جذاب برای تولید کننده های آرد ایران به وجود می آورد.

مشتری آرد ایران چه کشورهایی هستند؟

کشورهایی مانند یمن، قطر، سوریه، که کشور یمن و قطر بعد از جنگی که داشته اند نیاز مبرم به تغذیه مناسب دارند. کشورهای cis و Eurasia و کشورهای ازبکستان، بلاروس، ترکمنستان، روسیه، اوکراین می توانند مشتری خوبی برای آرد ایران باشند.

تولیدکننده و تامین کننده آرد

با برند سازی فارسی، عربی، انگلیسی و روسی می توان در حوزه کشورهای عربی، در حوزه کشورهای cis و Eurasia و در جنوب و شرق آفریقا، بخشی از اروپا، مخصوصا اروپای شرقی مطرح شد و ایران را به عنوان تولید کننده و تامین کننده آرد شناساند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.12 پاسخ
 1. Avatar
  اسماعیل ف گفته:

  اگر بخوایم آرد به افغانستان و عراق صادر کنیم آیا قیمت آرد در ایران افزایش پیدا نمیکنه؟ و آیا در ایران دچار کمبود آرد نمیشیم؟

  پاسخ
  • Avatar
   تابان گفته:

   برای جلوگیری از این اتفاقات به نظرم مقامات بخش صادراتی کشور باید اعلام کنن که چه میزانی امکان صادرات وجود داره تا دچار این مشکلات نشیم

   پاسخ
 2. Avatar
  میم گفته:

  امیدورام کیفیت آرد ایران آنقدری باشد که بعدا در این موضوع هم دچار مشکل نشویم و آبروریزی نشود

  پاسخ
 3. Avatar
  طهورا روستایی گفته:

  بازار عراق را هم ترکیه از چنگ ایران درآورد. خوب آقاجان وقتی مدیریت نادرست در مقابل مدیریت درست و کارآمد قرار میگیرد قطعا دومی برنده است.
  تا زمانیکه شیوه ی مدیریتی و کلان کشور تغییر نکند امیدی برای پیشرفت وجود ندارد. همه ناامیدی ست و ناامیدی

  پاسخ
   • Avatar
    صابری گفته:

    در حال عقب گرد صددرصدی هستیم و شما حرف از پیشرفت میزنید؟!!!!!!!!! شما در ایران زندگی نمیکنید گویا شاید هم آنقدر ثروتمند هستید که به چشم شما نمی آید این سختی ها و مشکلات اقتصادی ملت

    پاسخ
  • Avatar
   علی حسین اکبری گفته:

   نه ابران نمی توانه ارد را به عراق صادر کنه یا گشور دیکه چون چند سال بود که خوشگ سالی داشتیم ولی کتاب به افغانستان صادر مکند

   پاسخ
 4. Avatar
  ناشناس گفته:

  ایران خودش یکی از بزرگترین وارد کننده هایه گندمه ما تو تامین آرد مورد نیاز خودمون مشکل داریم چطوری بریم صادر کنیم

  پاسخ
 5. Avatar
  مصطفی گفته:

  سلام اگر ترکیه تونسته ۹۱ درصد از ارد عراق رو تعمین کنه چرا ایران نتونه برای اینکه ترکیه هرچیزی رو که صادر میکنه ثبت میکنه ولی ایران به روش های نامعلوم مثلا قاچاقی میفروشه که اونم باید جلوشو گرفت به امین روزی که ایران به وسیله تاجرانی مثل ما بهترین صادرات رو به خود اختصاص بده

  پاسخ