🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

بررسی ظرفیت صادراتی کالاهای ایرانی

ظرفیت صادرات کالاها در کشورهای مختلف به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد. به عنوان مثال شرایط جغرافیایی در کشورهای مختلف می تواند موجب تولید یک محصول کشاورزی شود که در سایر کشورها قابل کشت نیست؛ لذا این محصول می تواند صادرات یک کشور را افزایش و واردات سایر کشورها را کاهش دهد.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

مهم ترین فعالیت تجاری

صادرات از مهم ترین فعالیت های تجاری هر کشوری می باشد که متناسب با قوانین سیاسی و اقتصادی کشورها، قوانین و محدودیت هایی بر آن اعمال می شود. به عنوان مثال هر کشوری مطابق با قوانین اجرایی خود برای کالاهای مختلف یک ظرفیت به عنوان ظرفیت صادرات معین می کند تا تجار و بازرگانان مطابق با این ظرفیت صادراتی تجارت کنند و فرآیند صادرات مطابق با قوانین کشور انجام شود.

ظرفیت صادرات کالاهای مختلف هر کشور علاوه بر قوانین سیاسی و اقتصادی کشورها، به پارامترهای دیگری نیز وابسته می باشد. در واقع این عوامل بر ظرفیت صادرات کالاها تاثیر گذارند و منجر به افزایش یا کاهش ظرفیت صادرات کالاهای مختلف می شوند. از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار بر ظرفیت صادراتی کالاهای مختلف می توان به شرایط جوی و جغرافیایی کشورها، میزان تولیدات داخلی، میزان ذخایر معدنی، روش های اقتصادی و تجارتی، تقاضای وارداتی کشورهای دیگر و قوانین صادراتی کشورها اشاره کرد.

به عنوان مثال اگر بخواهیم توضیحی در خصوص پارامترهای تاثیرگذار ظرفیت های صادرات ارائه کنیم، می توان گفت شرایط جغرافیایی هر کشوری موجب تولید برخی محصولات کشاورزی می شود که در سایر کشورها قابلیت تولید این محصولات وجود ندارد؛ لذا این کشورها مجبورند برای برطرف کردن نیازهای خود، این محصولات را از کشورهای دیگر خریداری کنند. در نتیجه شرایط جغرافیایی کشورها می تواند ظرفیت صادرات برخی کالاها را بالا ببرد و بالعکس آن می تواند تقاضای واردات را برای دیگر کشورها افزایش دهد.

بنابراین می توان گفت ظرفیت صادرات در کشورهای مختلف بسته به عوامل و پارامترهای گوناگون، در هر کشوری متفاوت می باشد و لذا برای جلوگیری از مشکلات اقتصادی مثل تاثیرات منفی واردات یا آلودگی های محیط زیستی که در صورت صادرات بی رویه محصولات کشاورزی به وجود می آیند، نیازمند قوانین و ظرفیت های از پیش تعیین شده ی صادراتی می باشند

ظرفیت صادرات کالاهای مختلف در ایران

کشور ما از نظر شرایط جوی و جغرافیایی در ناحیه گرم و خشک آسیایی قرار دارد؛ اما با وجود دریای خزر، خلیج فارس و مناطق کوهستانی دارای شرایط متعادل آب و هوایی نیز می باشد؛ لذا در کشور ما سالانه محصولات مختلف کشاورزی تولید می شوند و گاها از این محصولات به عنوان کالاهای صادراتی به کشورهای همسایه استفاده می شود.

از نظر اقتصاد صادراتی کشور ما جزء سومین صادرات کنندگان نفت و ذخایر طبیعی همچون گاز طبیعی می باشد. در واقع با وجود تولیدات کالاهای مختلف صنعتی و محصولات کشاورزی در کشور، بخش اعظمی از صادرات کشور متعلق به محصولات نفتی و مواد شیمیایی است.

همانطور که گفتیم صادرات مهم ترین و موثرترین فعالیت اقتصادی در تمام کشورها است و می تواند در کشورهای مختلف توسعه اقتصادی ایجاد کند یا موجب گسترش اقتصاد کشورها شود؛ اما با توجه به مسائل زیست محیطی و حقوق بین الملل لازم است که میزان ظرفیت صادرات کالاها توسط بخش های اجرایی هر کشور معین شود.

در واقع با استفاده از قوانین صادراتی کشورها می تواند از بروز مشکلات و تخلفات در حوزه ی بین الملل جلوگیری کرد و آلودگی های زیست محیطی به وجود آمده توسط صادرات بی رویه ی محصولات مختلف، را کاهش داد.

در کشور ما نیز مطابق با قوانین سیاسی و اقتصادی کشور، در بخش های اجرایی تصمیماتی در خصوص ظرفیت کالاهای صادراتی در نظر گرفته شده است تا علاوه بر کاهش آلودگی های زیست محیطی، از بروز تخلفات غیر قانونی تجار و بازرگانان در حوزه ی بین الملل نیز جلوگیری شود. بنابراین برای بررسی ظرفیت صادراتی کالاهای ایرانی می توان به قوانین صادراتی تعیین شده در کشور مراجعه کرد تا اطلاعاتی از ظرفیت صادرات کالاهای مختلف به دست آورد

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ