آشنایی با صندوق ضمانت صادرات ایران + فیلم

صندوق ضمانت صادارت ایران از سال ۱۳۹۳فعالیت خود را آغاز کرده است، این صندوق یک نهاد دولتی و ضامن صادرات ایران است .
در واقع، این مجموعه ریسک های سیاسی ، اقتصادی، تجاری وحتی تامین مالی فعالان کسب و کار کشور را در حوزه ی صادرات کالا و خدمات ، تحت پوشش قرار می دهد.

برای مثال : سازمان توسعه تجارت ایران که زیر نظر وزارت صنعت و معدن تجارت است ، تلاش میکند تا ریسک  صادرات کالا و خدمات تجار ایرانی را کاهش دهد و تجار ایرانی میتوانند  با اطمینان خاطر ، ریسک کمتر و شرایط کاری مطمئن تر با افراد خارجی ارتباط برقرار کنند.
مشکلاتی که در زمینه ی صادرات وجود دارند عبارتند از : تاخیر در دریافت پول برای بار ارسال شده، عدم تسویه حساب در زمان مشخص قرارداد و عدم تعهد مشتری نسبت به بار ارسال شده که تمامی این مشکلات دغدغه ذهنی همه ی تجار و صادر کنندگان است .
در این شرایط، صندوق ضمانت صادرات ایران از طریق ایجاد راهکارها ، ایجاد مشاوره ها ، ایجاد بیمه نامه و ضمانت نامه ها در تلاش است تا راه گشای تجار ایرانی در شرایط خاص باشد و به نوعی جبران خسارت برای افرادی است که در قرارداد های خود دچار مشکل میشوند.

ریسک های تجاری و سیاسی تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران

صندوق ضمانت نامه ایران عمده ی مشکلاتی که در قرارداد های بین المللی به وجود می آید را در دو دسته ی ریسک های سیاسی و ریسک های اجتماعی تحت پوشش قرار میدهد .

ریسک های  تجاری : عدم پذیرش کالا ی صادر شده یا خدمات انجام شده توسط خریدار ، عدم پرداخت بهای کالا بنا بر دلایل مختلف مالی مانند : ورشکست شدن خریدار .

ریسک های سیاسی : وقوع جنگ ، که شمار زیادی از کشورهای همسایه ی ایران مانند عراق ، سوریه ، یمن، لبنان و… درگیر آن هستند و در همین بازه ی زمانی تجار ایرانی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند .
تیره شدن یا قطع شدن روابط سیاسی با کشور خریدار که نتیجه ای جز ناموفق بودن صادر کننده در دریافت مطالبات خود ندارد .
اعمال سیاست های اقتصادی مانند : تحریم ها ،که باعث مسدود و بلوکه شدن مطالبات صادر کنندگان میشود.
سلب مالکیت از خریدار بر اثر ملی شدن یا مصادره اموال به نحوی که موفق به دریافت مطالبات خود نشود .

هدف از تاسیس صندوق ضمانت صادرات  ایران چیست؟

پوشش مطالبات صادر کنندگان از خریداران خارجی در برابر ریسک های سیاسی و تجاری با صدور انواع بیمه نامه های کوتاه ، میان و بلند مدت .
امکان تامین مالی فعالیت های صاداراتی صادرکنندگان از طریق صدور انواع ضمانت نامه های اعتباری به نفع بانک ها و موسسات اعتباری داخلی هدف های اصلی صندوق ضمانت صادرات ایران است .
به طور کلی، توسعه و بهبود صادرات غیر نفتی و کاستن از مشکلات صادر کنندگان، هدف صندوق ضمانت صادرات ایران است .

این صندوق در تلاش است با ایجاد زیر ساخت های مناسب ریسک معاملات بین الملل را به حداقل برساند و این گونه ،تجار و صادرکنندگان با ریسک کمتر و با شرایط مناسب تر  تجارت خود را انجام میدهند.

انواع خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران را بشناسید !

خدمات اعتبار سنجی ،که شامل اعتبار سنجی خریدار خارجی ، اعتبار سنجی بانک های خارجی و اعتبار سنجی دولت ها است .

خدمات بیمه نامه های صادراتی، که این بیمه نامه ها به چهار دسته ی کوتاه ، میان، بلند مدت و بیمه نامه های سرمایه گذاری تقسیم میشوند و هر کدام هم انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

بیمه نامه های کوتاه مدت : یک سال

بیمه نامه های میان مدت: دو تا پنج سال

بیمه نامه های بلند مدت : پنج سال به بالا

خدمات صدورضمانت نامه های صادراتی ، که شامل انواع ضمانت نامه های اعتباری و بانکی است .
خدمات مدیریت ریسک یا خدمات مشاوره ای در قالب استراتژی پوشش کشور که از طریق خود صندوق است یعنی اگر بخواهید کار صادرات را انجام بدهید یا در کشور دیگری دفتر کار تاسیس کنید این صندوق  به شما خط نماد های مشاوره ای میدهد تا بتوانید از میزان سرمایه اولیه و مقدار ریسک موجود در کار مطلع شوید .

انواع بیمه نامه ها و ضمانت نامه ها

بیمه نامه های کوتاه مدت : بیمه نامه کل گردش صادرات، بیمه نامه خاص صادرات ، بیمه نامه خرید دین اسناد صادراتی ، بیمه نامه بلا اثر شدن قرارداد صادراتی، بیمه نامه های تضمین مطالبات بانک بابت اعتبارات اسنادی .
شما با توجه به شرایطی که دارید میتوانید از این بیمه نامه ها استفاده کنید.

بیمه نامه های میان و بلند مدت : بیمه نامه پوشش ضمانت نامه های بانکی، بیمه نامه صدور خدمات فنی و مهندسی و بیمه نامه سرمایه گذاری .
در واقع بیمه نامه سرمایه گذاری، سود سرمایه گذاری میان و بلند مدت سرمایه گذاران ایرانی را در کشور های مختلف تحت پوشش قرار میدهد .
ضمانت نامه های اعتباری : ضمانت نامه اعتباری ریالی ، ضمانت نامه اعتباری ارزی و ضمانت نامه تولیدی.

چه کسانی میتوانند از صندوق ضمانت صادرات ایران استفاده کنند ؟

اگر صادر کننده کالا و خدمات هستید، اگر قصد دارید در یکی از کشورهای دنیا سرمایه گذاری کنید و اگر پیمانکار عمرانی و خدماتی در پروژه های خارج از کشور هستید میتوانید از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران استفاده کنید.
همه ی این خدمات بدون پرداخت سود انجام میشود و فقط باید با توجه به استفاده شما از این صندوق کارمزد بپردازید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ