آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد تجاری

در این‌جا می‌خواهیم در مورد اصطلاحات کاربردی تجارت صحبت کنیم و تعاریف اصطلاحات تجاری را  بیان نماییم. ممکن است از خود بپرسید که تجارت چه تفاوتی با شغل‌های دیگر دارد. کاسبی، بنایی، بقالی یا هر نوع شغل دیگر را ممکن است، داشته باشیم. اما تجارت تفاوتی از نظر کمی و کیفی با شغل‌های دیگر دارد.
اصطلاحات تجاری

شیوه‌ها و روش‌های گوناگون در تجارت

تجارت چند شیوه و سبک دارد از جمله تجارت داخلی، تجارت صادراتی محور و تجارت بین‌الملل که در این بخش به تجزیه و تحلیل آنها می‌پردازیم.

 تجارت داخلی و مزایای آن

ساده‌ترین نوع تجارت، معامله داخلی است. یعنی شما کالایی را از یک ایرانی خریده و به ایرانی دیگر بفروشید. این ساده‌ترین و معمولی‌ترین سطح تجارت است که مشکلات زیادی ندارد.
طرف معامله شما به زبان فارسی صحبت می‌کند. خریدار هم به زبان فارسی صحبت می‌کند. کالا در کشور در دسترس است و از طرفی تامین کننده و خریدار هم اگر لازم باشد، خیلی راحت و با هزینه خیلی کم می‌توانند همدیگر یا کالا را ببینند و معامله بسیار راحت‌تر و قابل باورتر است.
فردی هم که با شما صحبت می‌کند شما را به عنوان یک ایرانی راحت می‌پذیرد. نقل و انتقال پول نیز به راحتی انجام می‌شود. از طریق بانک یا حسابی می‌توانند به حساب شما پول‌ واریز کرده  و مسئله خاصی برای نقل و انتقال‌های پولی‌تان بوجود نمی‌آید.

تجارت صادرات محور

حالت بعدی در تجارت که یک سطح بالاتر از تجارت داخلی است؛ صادرات نام دارد. در واقع در این حالت شما از یک ایرانی و هموطن از کسی که زبان و فرهنگ و ذهنیتش با شما یکسان است؛ کالا را خریده و به یک خارجی که زبان و فرهنگ و نحوه پرداختش با شما متفاوت است؛ می‌فروشید.
تجارت صادرات محور

مزایای تجارت صادراتی

چند مزیت برای کشورهایی که صادرات می‌کنند؛ وجود دارد. روند درآمدی خوبی دارد یعنی ارزش افزوده در تجارت، زمانی است که صادرات انجام شود.
بازار داخلی مثل این است که پولی از جیبی به جیب دیگر بگذارید. اما وقتی صادرات انجام می‌شود، شما سرمایه‌ای را واردکشور می‌کنید.
یعنی عامل درآمد یک منطقه جغرافیایی می‌شوید تا به راحتی به درآمد بیشتری برسد. یعنی سطح گردش مالی و سطح تقاضای صادراتی، عامل افزایش درآمد هر کشوری است.
حالت دیگری که در بحث صادرات داریم این است که در این نوع صادرات خریدار شما کسی است با زبان، فرهنگ و ملیت متفاوت که می‌خواهد از شما خرید کند.
مسلما این فرد شما را نمی‌تواند ببیند زیرا برای جلسه و دیدن کالا یا صحبت کردن با شما باید هزینه بیشتری پرداخت کند.
تجارت و صادرات

دلایل تسهیل کننده صادراتی

امروزه  به مراتب نسبت به ۳۰ -۴۰ سال قبل امکانات بیشتری داریم. برای این که اعتماد مشتری را جلب کنیم و کالا را به صورت تصویر ویدئو یا به روش‌های دیگر ببیند. این مدل تجارت مزیت‌های زیادی دارد از جمله این که خریدار ما خارجی است و ما به دلیل بُعد مسافت، به مراتب سود بیشتری می‌توانیم به دست آوریم ضمن این که وفاداری مشتری خارجی نسبت به مشتری‌های بازار داخلی بیشتر است و می‌توانیم راحت تر و طولانی‌تر با درصد سود بیشتر با آنها کار کنیم.
از طرفی خرید کالا در ایران انجام می‌شود و فروشنده این کالا و تامین کننده اصلی در ایران است. زبان ما را متوجه می‌شود و با پول نقد می‌توانیم با آنها کار کنیم.

موانع مالی صادرات

در صادرات موانعی داریم. مثلا پولی که مشتری خارجی قصد انتقال آن را به ایران دارد. که مبحث دیگری جداگانه آنها را برای شما توضیح خواهیم داد که چطور می‌توانیم پول را برای شما انتقال دهیم و چطور می‌توانید وارد سیکل انتقال آن شوید.

 تفاوت تجارت داخلی و صادراتی

به مراتب سود اصلی در یک کشور یا یک منطقه اقتصادی و جغرافیایی زمانی اتفاق می‌افتد که پولی از خارج از کشور به داخل کشور وارد شود.

تجارت در بازار داخلی، مثل این است که پولی از جیبی به جیب دیگر بگذاریم و این گردشی مالی است که با هزینه‌های مختلفی که وجود دارد به مرور عملا کوچک می‌شود.

اما این پول اگر پولی باشد که از خارج از کشور به داخل وارد شود، بسیار موثر می‌باشد.
اکثر کشورهای بزرگ صادر کننده دنیا، وارد کننده‌های بزرگ دنیا هم هستند. چون هم‌زمان که واردات می‌کنند صادرات هم انجام می‌دهند اما چون جریان پولی وجود دارد؛ گردش مالی را با واردات مواد اولیه شان تامین می‌کنند و سپس ارزش افزوده ایجاد کرده و بعد صادر می‌کنند که به این‌ترتیب محدودیت‌های مالی‌شان برطرف می‌شود و گردش مالی خوبی به ‌آنها داده می‌شود. به این ترتیب مردم آن منطقه وزن اقتصادی آنها رشد کرده و بهتر کسب درآمد می‌کنند و اوضاع اقتصادی آنها بهتر می‌شود.

 تجارت در سطح بین الملل

بالاترین سطح تجارت، تجارت بین الملل می‌باشد. یعنی در تجارت بین‌الملل محصول را از فرد خارجی خریده و به یک خارجی دیگر می‌فروشیم. به این ترتیب هر دو طرف در حال خرید و فروش هستند یعنی هر دو در منطقه جغرافیایی متفاوت و با فرهنگ متفاوت هستند و شما فروشنده هستید.
به‌طور مثال کشوری مثل عمارات تولید کننده محصول خاصی نیست اما محصول را از کشوری می‌خرد و به یک کشور دیگری می‌فروشد. بازارهای آفریقا ،کشورهای خلیجی و منطقه سی آِی اس اروپای شرقی، از عمارات خرید می‌کنند.

تجار عمارات توانسته‌اند  در بازارهای دنیا به عنوان تامین کننده و فروشنده محصولات مختلف  فعالیت کنند و خود را به دنیا معرفی نمایند.

تجارت بین الملل

شرایط ورود به بازار بین‌المللی

تجارت خارجی و تجارت بین‌الملل بالاترین سطح تجارت است. و کسی که قصد دارد وارد این نوع تجارت شود باید توان و قدرت بیشتری از سایر تجار داشته باشد.
برای ورود به بازار بین الملل ابتدا در مدل تجاری و مرحله به مرحله پیش می‌رویم. اگرچه برای ورود به بازارهای صادراتی نیازمند پیش زمینه فعالیت در بازار داخلی نیست اما اگر بخواهیم در بازار بین الملل کار کنیم یک‌سری مباحث و پیش نیازهایی وجود دارد. در واقع امکان ندارد فردی به راحتی بتواند از امروز و بدون پیش زمینه وارد بازار بین الملل شود.

برای ورود به بازار بین الملل یا تجارت بین الملل ابتدا باید حساب بانکی خارجی و دفتر خارجی داشته باشید.

به‌خاطر محدودیت‌هایی که در کشور ما وجود دارد، نمی‌توانیم مستقیما وارد بحث تجارت بین الملل شویم. ورود به بازار بین الملل هزینه‌های بسیار زیادی دارد.
با این وجود در صادرات و یا در بازار داخلی با کمترین هزینه ها می‌توانیم وارد شویم. اما چطور؟ در بحث‌های آموزشی بعدی در این رابطه صحبت خواهیم کرد که چطور وارد صادرات شده و چطور شروع کنیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. رهبری فر
  رهبری فر گفته:

  این همه تلاش میکنیم و سایت راه میندازیم و کلی هزینه میکنیم به مرحله ای برسیم که مشتری ها بهمون اعتماد کنند. در واقع همه ی این تلاش ها برای مشتری هاست. حرف اول رو مشتری میزنه

  پاسخ
 2. طالب
  طالب گفته:

  با سلام.
  آیا در زمینه زبان انگلیسی هم که تخصص منه میشه کارهای تجاری کرد؟
  و سوالات دیگه ای دارم که دوست دارم با مشاوران آراد در میان بگذارم.
  ممنون

  پاسخ