قوانین حمل و نقل بین الملل + فیلم

بسیاری از محصولات در ایران با قیمت های بسیار اندک تولید می شوند، اما نمی توان آن ها را صادر کرد! دلیل اول آن نداشتن مشتری است. در صورتی هم که مشتری وجود داشته باشد، یک بحث خرید و فروش محصول است و بحث دوم بحث حمل و نقل محصول می باشد. اینکه چگونه بتوانید محصول را به مشتری تحویل بدهید!
پس باید بدانید که صادرات صرفا فقط فروش محصول نیست. نیاز هست که شما شرایطی را برای تحویل محصول محیا کنید! البته در دنیای صادرات برای حل این مسئله شرایط مشخصی را در قالب اینکوترمز تعریف کرده اند. اینکوترمز شرایط حمل و نقل کالا و ریسک ها و خطر های آن را بررسی می کند.

مسئول اتفاقات حین بارگیری

زمانی که محصولی را به کشوری فروختید، پس از فروش کالا باید آن را بارگیری کرده و برای مشتری ارسال کنید. ممکن است جلوی درب کارخانه و یا در حین انجام بارگیری لیفتراک چپ کند و یا به مشکلی بر بخورد، مهم است که مشخص شود، هزینه ها و خطرات آن به عهده کیست؟! ریسک های آن را چه کسی متحمل می شود؟!

ممکن است پس از اینکه بار ها در کانتینر ها و تریلی بار شده و به حرکت درآمدند، در طول مسیر ماشین خراب شود، در این صورت مسئولیت آن به عهده چه کسی است؟! مشتری باید خسارت آن را بپردازد و یا فروشنده؟! این ها مباحثی هستند که در قالب اینکوترمز بررسی می شوند.

تغییرات قوانین اینکوترمز

در چند دهه اخیر در سال ۱۹۹۰ و ده سال بعد در سال ۲۰۰۰ و سال۲۰۱۰ و به این ترتیب هر ده سال یک بار قوانین اینکوترمز دقیق تر شدند. اکنون که در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته اید، به زودی از قوانین اینکوترمز سال ۲۰۲۰ هم رونمایی می شود. تا به امروز هر اتفاقی که رخ می داد، تابع قوانین اینکوترمز ۲۰۱۰ بودند.

عدم آشنایی کارخانه های ایرانی با مباحث صادراتی

اکثر کارخانه های ایران متاسفانه آشنایی کاملی با بحث صادرات نداشته و آن را بلد نیستند. اگر مشتری صادراتی پیدا کنند به او می گویند، بار موجود هست و برای معامله با او قرار ملاقات ترتیب می دهند. دقیقا به همین علت است، که در دنیا و در بحث صادرات تاجران ایرانی به مشکل بر می خورند. چرا که هیچ آشنایی با آن ندارند و نمی دانند، حداقل کاری که برای راضی شدن مشتری باید انجام دهند، چه کار ها و رفتار هایی است.

قوائد بین الملل

برای این که تمام کشور ها با یکدیگر متحد شوند و زمانی که شخص تاجری در رابطه با نحوه تحویل بار سخنی می گوید، مشتری متوجه منظور او شود، این سازمان تمامی اصطلاحات را یکسان سازی کرد. در رابطه با بحث قواعد بین الملل و تجارت و صادرات در جهان چهار گروه وجود دارند.

گروه E

اولین گروه E می باشد. زمانی که شما به مشتری خود می گویید: Ex-Work به این معناست که بار را در مقابل درب کارخانه تحویل می دهید. این واژه در سراسر جهان به همین معنا یعنی تحویل درب کارخانه است.

گروه F

گروه دوم گروه F هستند. گروهی که تحویل در مبدا است. یعنی قرار است به صورت رایگان شما محصول را به مشتری تحویل دهید. خود گروه F نیز به سه بخش تقسیم می شود، که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد و متوجه خواهید شد که بهترین مدل آن گروه FOB است.

گروه C

گروه بعدی گروه C است که در این گروه قرار است محصول در مبدا تحویل داده شود. اما تمام هزینه های کرایه و حمل و همچنین بیمه با شخص فروشنده و یا تاجر باشد. در این گروه قابلیت بیمه کردن کالا نیز وجود دارد و فروشنده می تواند محصولی را که وارد کانتینر و کشتی می شود را برای شخص خریدار بیمه کند.

گروه D

گروه بعدی گروه D است، که فروشنده محصول را درب کارخانه مقصد تحویل می دهد. البته در ایران چندان از این روش استقبال نمی شود و در دنیا هم زیاد متداول نیست و اکثر مواقع روش های F و C مورد استفاده قرار می گیرند.

اینکوترمز

محصولی در کارخانه توسط Seller تولید می شود، قرار است به Buyer که مشتری است، تحویل داده شود. پس محصول در یک محل تولید می شود و قرار است در یک محل دیگر تحویل مشتری داده شود. برای اینکه شما به عنوان تاجر در این فضا بتوانید حمل و نقل را انجام دهید، چند مدل اینکوترمز برای آن وجود دارد.

مناسب ترین روش های اینکوترمز

گروه اول، گروه E بود. یعنی Ex-Work و تحویل درب کارخانه! در این روش خود مشتری به کارخانه مراجعه کرده و درب کارخانه محصول را تحویل می گیرد. این روش چندان متداول نیست. پس تلاش نکنید به مشتری های خود این روش را تحمیل کنید!
گروه بعدی گروه F است. این گروه شامل سه بخش است: FCA و FAS و FOB! دو بخش اول نیز برای شما که تاجر و فروشنده هستید، مناسب نیستند. یعنی این ها نیز زیاد متداول نبوده و مورد استفاده قرار نمی گیرند. در صورتی که شما به مشتری خود بگویید: در گروه FCA بار را تحویل می دهید، به این معناست که بار را حمل کرده و فقط تا بندر می رسانید!

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ