📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

سوالات تجارت بین المللی و پاسخ آنها + فیلم

سوالات تجارت بین المللی و پاسخ بسیاری از آنها را می توانید در این مقاله مشاهده کرده و تعدادی از ابهامات شما در زمینه صادرات حل شود.

کلاس آنلاین پرسش و پاسخ دکتر نظام پرور
تاجر صادراتی می تواند تعریف های مختلفی داشته باشد.
مدت زمان لازم برای تبدیل شدن به یک تاجر صادراتی
به عنوان کسی که اولین صادرات را می توانید انجام دهید معمولاً طی مدت ۶ ماه می توانید روند پیگیری خوبی در پی داشته باشید و حتی می توانید اولین مشتری هایتان را هم داشته باشید، بعضی ها ظرف مدت یک ماه هم این کار را انجام می دهند یعنی اولین معامله صادراتی شان را انجام می ‌دهند، به شرطی که روش ‌های گفته شده از طرف اساتید آراد برندینگ را اجرا کنند.
یعنی فرد اول از همه تماس بگیرد، ارتباط با مشتری اش را داشته باشد، قیمت را درست بدهد و روش هایی که اساتید و مشاورین آراد برندینگ به آنها گفتند را در کارش رعایت کند، در این صورت این فرد می ‌تواند خیلی راحت تر و حتی ظرف مدت چند ماه نگذشته اولین مشتری اش را به دست بیاورد.
متوسط آمار آراد برندینگ می ‌گوید که این کار ۶ ماه زمان می ‌برد، اگر به عنوان یک تاجر مطرح می خواهید باشید، بعد از یک مدتی افرادی به شما اعتماد می ‌کنند و دارای اعتبار و اسم و رسم هستید، این کار به صورت متوسط 5 سال طول می ‌کشد، یعنی شما تاجری هستید که اسم و رسم تان خودش عامل تجارتتان است و نیاز به کار خاصی برای این قضیه نیست و راحت می توانید این کار را انجام دهید.
سرمایه و انتخاب محصول مناسب برای پیشرفت
بالاخره هر کاری یک هزینه ای دارد اگر می خواهید در صادرات کار کنید مثلا می خواهید با آراد برندینگ کار نکنید و می خواهید به عنوان یک روش سنتی به کشور دیگری سفر کنید و برگردید برای این کار به طور متوسط شما باید ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان حتی بیشتر برای یک سفر چند روزه هزینه کنید.
هزار دلار و یا دو هزار دلار در سال برای یک سفر چند روزه، برای کسی که دارد کار صادراتی انجام می دهد خیلی عدد زیادی نیست و خیلی وقت ها شما باید 150 یا 200 دلار فقط برای گرفتن ویزا بدهید، حالا بلیط پرواز، هزینه های اقامت روزانه، هزینه مترجم و هزینه‌ های دیگر جای خودش را دارد.
پس اگر می‌ خواهید کار کنید باید یک سرمایه ای برای این کار کنار بگذارید و یک مقدار هزینه کنید، اما این هزینه به نسبت روش های سنتی خیلی پایین ‌تر است، وقتی شما می توانید برای شروع کار، با یک مبالغ چند ده میلیونی شروع کنید، در صورتی که در صادرات های معمولی شما اگر بخواهید به یک کشور دیگری بروید و برگردید، حالا آیا مشتری پیدا کنید یا نکنید و با چه شرایطی پیدا کنید خود این موضوع چند ده میلیون هزینه دارد حتی بیشتر از آن چیزی که ما آرادی ها داریم هزینه می‌ کنیم، پس این روش کمترین میزان هزینه را در بر دارد.
حالا اینکه چه محصولی را انتخاب کنید، محصول ها را آراد برندینگی ها هر هفته یک کلاسی به عنوان کلاس انتخاب محصول دارند و هر هفته یک محصول جدیدی را معرفی می‌ کنند.
حالا کلاس ها و فایل های قبلی را هم می توانید ببینید و اگر ندیدید هم همان کلاس را انتخاب کنید و آخرین محصولی که می گویند را می توانید ملاک خودتان قرار دهید چون معمولاً یک گروه از محصولات را می‌ گویند که خودش تنوع زیادی دارد و می‌ توانید محصولتان را انتخاب کنید.
ما آرادی ها سعی می ‌کنیم در این کلاس ها موضوعات و محصولاتی را مطرح کنیم که تقریباً همه جای کشور امکانش باشد و شما دغدغه اش را نداشته باشید، حالا نهایتاً اگر نشد می توانید باز به مشاور تان مراجعه کنید و بعد از شروع کار مشاورتان به شما بگوید که چطوری کار را انجام دهید.
ارسال هزینه کالا به صورت FOB یا CAF برای مشتری
اگر قیمت کالایی ۱۰ میلیون تومان در ایران باشد برای ارسال هزینه کالا به صورت FOB و CAF برای مشتری ابتدا باید ببینیم که این قیمت کالا آیا ۱۰ میلیون تومان درب کارخانه در ایران است یا 10 میلیون تومان در بندرعباس یا در هر کجای دیگری است، اگر این موضوع را بدانید آرادی ها در مورد نحوه محاسبه FOB و CAF به شما کمک کنند.
راه تماس تلفنی با مشتریانی که عضو بارگاه نیستند
برای تماس با مشتریانی که عضو بارگاه نیستند شما می توانید با همین سیم کارت معمولی تان با مشتری تماس بگیرید و نیاز نیست حتماً سیم کارت بین المللی تهیه کنید و خیلی وقت ‌ها حتی ممکن است کاربرهای راه دور شماره تلفن شما را نشان ندهند پس جای دغدغه و نگرانی وجود ندارد.
بهترین راه ارسال کالا به هند
برای ارسال کالا به هند بستگی دارد که محصول چه حجمی و با چه کیفیتی است اگر حجم زیاد است، بهترین راه برای این کار کشتی است و کشتی از همه جا ارزان ‌تر است، اما اگر حجم کالای شما کم است و در حد نمونه و سمپل می باشد هواپیما تنها راه و ارزان ترین راه با شرایط ارسال سریع است.
اعتماد کردن مشتری صادراتی به تازه کارها
برای اول کار که فقط می توانیم نقدی کار کنیم تعداد زیادی از مشتری های صادراتی اعتماد نمی ‌کنند که با ما معامله کنند، یک عیب برای ابتدا در مورد کار شما این است که چون شما سابقه و رزومه خوبی ندارید یک تعداد از مشتری هایتان را از دست می دهید و این هیچ اشکالی ندارد.
بالاخره هر کاری هزینه‌ های خودش را دارد و یک تعداد کمی به شما اعتماد می ‌کنند معمولاً ما آرادی ها می گوییم مثلاً 1 تا 3 درصد از مشتری ها وارد اعتماد سازی می‌ شوند یعنی از آن اعتماد سازی شما می گذرند، پس شما نباید بگویید که من دارم با این تعداد مشتری کار می کنم پس توقعم این است که همه آنها به من پول بدهند، نه، یک چنین اتفاقی نمی افتد، بالاخره باید از یک جایی شروع کنید و کم کم تعداد مشتری‌ های تان که زیاد شد، اعتبارتان هم در این ساختار افزایش پیدا می‌ کند.
فیلتر کردن طرح شتاب برای مشتری های هندی
برای اینکه مثلا 15 تا از مشتری های تان را از دست ندهید نمی توانید این کار فیلتر شدن برای مشتری های هند را انجام دهید چون این 15 تا مشتری شما معمولاً همه از هند نیستند، اما ما جایگاه هایش را داریم می‌ گیریم و نمی ‌توانیم هند را غیر فعال کنیم، آن وقت باید به جای ۱۵ تا یک و نیم میلیارد هندی را بیایید فیلتر کنید بعد می بینید که چقدر آمار ریزش پیدا می کند.
همه این ها هم انگلیسی سرچ می کنند و در این حالت مثلاً به جای ۱۵ تا می‌ گوییم که 2 تا مشتری تضمینی می ‌توانیم به شما بدهیم، در این صورت کار خیلی سخت می ‌شود و اگر زرنگ باشید همین مشتری هندی را می ‌توانید به مشتری های خودتان تبدیل کنید.
مثلاً یک شخصی که دارد محصول یک شرکت هندی دیگر را که خودش صاحب آن نیست را بازاریابی می کند و می‌ گوید که من یک چنین محصولی را می فروشم، شما می توانید به آن شخص پیشنهاد بدهید که بیاید این محصول را برای شما بازاریابی کند و نظرش را جلب کنید که که این کار را برای شما انجام دهد و عملا از آن فرد برای خودتان یک مشتری بسازید، پس بهتر است در چنین شرایطی زرنگ باشید.
دنبال کردن ما توسط مشتری ها
مثلا شما در لینکدین شماره تلفن و ایمیل تان را درج کنید، در اینستاگرام هم شماره تلفن و ایمیل تان را درج کنید، وقتی مشتری می خواهد با شما ارتباط بگیرد، شماره شما را ذخیره می ‌کند، در لیست پیشنهاد هایش در واتساپ و اینستاگرام، وقتی کانتکتش را با داده‌ های خودش مطابقت می‌ دهد شما را به فرد پیشنهاد می‌ دهد و شما هم می‌ توانید پیشنهاد فردی که شماره اش را ذخیره کردید را ببینید و به او کانکت (لینکدین) شوید یا در اینستاگرام فالووش کنید.
و هم ایمیل شرکتی و هم ایمیل شخصی تان را هم می توانید ذخیره کنید البته بستگی دارد که کدام را به مشتری تان بدهید.
نحوه پرداخت به مشتری با توجه به تحریم بانک های ایرانی
بانک ‌های ایران حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است که تحریم می باشند و این چیز جدیدی نیست که امروز بگوییم بانک های ایران تحریم هستند و شما در چند سال اخیر نمی‌ توانستید از بانک های ایران پول جا به جا کنید و هیچ امکاناتی نداشتید و کاملاً بحث نقل و انتقالات پول در ایران بسته بود و امکان نقل و انتقال در ایران وجود نداشت.
صرافی ‌ها با حساب ها و شرکت هایی که در خارج از ایران داشتند این کار را برای شما انجام می دادند و جای دغدغه و نگرانی ندارد، الان هم این کار انجام می ‌شود.
حداقل محتوا برای سایت های داخلی
بستگی به محتوا و رقابتش دارد، اگر مطلب و موضوع کم رقابتی باشد چیزی حدود 50 الی 200 تا حداقل لازم است اما اگر موضوع پر رقابتی باشد مثلاً در مواردی شاید تعداد ۵۰۰ یا حتی 1000 مطلب هم نیاز داشته باشد.
تبلیغ در سایت تجاری بین المللی
امکان تبلیغ در سایت تجاری مثل سایت علی بابا وجود دارد ولی چندین هزار دلار هزینه دارد و چیزی برای خود شما نمی گذارد و شما را بین آن هزار آدم دیگری که در آن سایت هستند دارد معرفی می کند و خود این ارزش چندانی ندارد و اکثر کسانی که در سایتی مثل علی بابا می گردند فرد را خیلی معتبر نمی بینند که حالا بخواهید در موردش فکر کنید.
صادرات و واردات محصولات در کشور های دیگر
از طریق سایت trade map.org می توانید متوجه شوید که کشورهای دیگر چه محصولاتی را صادرات و واردات می کنند و به راحتی می توانید با یک اکانت دیگری پرینت این اطلاعات را بگیرید و ببینید.
آیا به صراف بگویم که ارز حواله شده به صادرات است؟
اگر با صراف صحبت کنید و به شما اعتماد کند، کاری ندارد که ارز شما از کجا می آید و پول را به شما می دهد اگر اعتماد نکند می ‌گوید من فقط ارز نیمایی از شما می‌ گیرم و ارز معمولی قبول نمی‌ کنم.
تجارت با هند
معمولاً ۷۰ تا ۷۵ درصد از مشتریان شما از هند هستند که البته این موضوع طبیعی است و اینکه چطور با این مشتری ها باید کار کنید باید اول ببینید که چه چیزی از شما درخواست کردند، ما آرادی ها به صورت کلی هندی ها را قبلا توضیح دادیم.
تضمین برای تامین برق کانتینر یخچال دار
در مورد تامین برق، همان شرکتی که دارد این کار را انجام می دهد و آن شرکت حمل کننده موظف است که تامینش را انجام دهد و اگر بابت اینکه برق تامین نمی شود، کالا فاسد شود، بر اساس بیمه نامه باید هزینه‌ های شما را پرداخت کند.
مراحل گمرکی اظهار ترخیص در حمل و نقل زمینی
اگر در گمرک محل خودتان یا هر شهری در داخل کشور انجام شود از آنجا تا گمرک خروجی یا گمرک مرزی، اگر نیاز به دوباره تغییر دادن کانتینر یا انجام امورش باشد (مثل مثلاً عوض کردن کانتینر یا تریلی حمل کننده) اصطلاحا می ‌گویند ترانزیت داخلی شده و از آنجا به بعد صادرات می ‌شود.
اگر نیاز نداشته باشد و مستقیم بتواند برود مثلاً بخواهد به قزاقستان، ترکمنستان یا آذربایجان و کشورهای همسایه برود و اصلاً قرار نیست در مرز تخلیه شود و دوباره بارگیری در یک حمل کننده یا کریر دیگر انجام شود و یا حتی وارد یک کانتینر دیگری شود در این حالت مستقیما از همان‌ جا صادر می شود و اصلا دیگر نیاز نیست که در گمرک دیگری بررسی و یا اظهار شود، ممکن است برای بازرسی مدارک و اسناد در گمرک توقف کند اما این روند ربطی به خود کالا و کار کالا ندارد.
استفاده از سایت trade map دیدن قیمت ها
در قسمت تیبل ها یا همان جدول هایی که دارد آنجا می توانید یک سری از قیمت هایش را ببینید و حتماً سعی کنید عضوش شوید، عضویتش رایگان است، عضو شوید تا بتوانید اطلاعات را دقیق تر ببینید اگر عضو نشوید اطلاعات را ناقص می بینید و دقیق نمی بینید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


25 پاسخ
 1. Avatar
  فاطمه سنجرایی گفته:

  ایران و هند از گذشته تاکنون دارای روابط سیاسی مستحکم و همراستایی بودن که این پشتوانه سیاسی مقدمات ایجاد روابط تجاری گسترده رو فراهم کرده

  پاسخ
 2. Avatar
  مهدی موسوی گفته:

  در فرآیند ترخیص کالا آماده سازی ، ثبت اسناد واردات یا صادرات کالا به شکل فیزیکی یا الکترونیک، محاسبه وجوهی همچون سود بازرگانی ، حقوق گمرکی ، مالیات ، ماخذ تعرفه گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا و … صورت می گیره

  پاسخ
 3. Avatar
  میتراکامیاب گفته:

  ترخیص کالا به منظور ارائه کالا ها و اجناس به گمرک و آزادسازی اون ها برای وارد کننده یا صادر کننده انجام می شه

  پاسخ
 4. Avatar
  قاسم ترکاشوند گفته:

  مرکز تجارت بین المللی(ITC) مرکزیه که فعالیتهاش به جهانی سازی شرکت های کوچک و متوسط(SMEs) کمک میکنه

  پاسخ
 5. Avatar
  حسام ناصری گفته:

  آگاهی از اینکه یک محصول در بازار هدف تا چه میزان استفاده می شه یا چه کسایی به اون نیاز دارن و به طور کلی واردات و صادرات اون در بازارهای محلی و جهانی چجوریه نیاز به مراجعه به منبعی موثق داره

  پاسخ
 6. Avatar
  وحیدلطفی پور گفته:

  برای تبدیل شدن به یک صادرکننده کارکشته نیاز به اخذ مجوزهای مربوطه، فراگیری زبان و اصطلاحات بازرگانی، قوانین، بازاریابی، ایجاد ارتباطات و برخی اقدامات دیگه داریم

  پاسخ
 7. Avatar
  حسین خبری گفته:

  اکثر ما یک دیدگاه ثابت و کلی از صادرات داریم اما باید گفت که این کار به روش‌های مختلفی صورت می‌گیره که هر کدوم از روش‌ها مزایا و معایب خاص خودش رو داره

  پاسخ
 8. Avatar
  محمددرودی گفته:

  هر کدام از صادرکنندها بسته به شرایطی که دارن می‌تونن یکی از شیوه‌های مرسوم صادرات کالا رو انتخاب کنن

  پاسخ
 9. Avatar
  محسن افضلی گفته:

  مروزه با پیشرفت تکنولوژی فرصت‌های کارآفرینی زیادی فراهم شده که برای شروع کار به هزینه‌ی کمی نیاز دارن یا حتی ممکنه به هیچ هزینه‌ای نیاز نداشته‌باشن

  پاسخ
 10. Avatar
  احمددرویشی گفته:

  مطمئنا در مورد چیزهای مورد علاقه‌مون اطلاعات نسبتا زیادی داریم
  مثلا اگر به عطر و ادکلن علاقه داریم بهترین کار برای ما اینه که یک فروشگاه فروش عطر تاسیس کنیم

  پاسخ
 11. Avatar
  حمیدصالحی گفته:

  همدلی اغلب بخشی حیاتی از ایجاد ارتباط صمیمانست چون به ایجاد اعتماد و درک متقابل کمک می‌کنه و به مشتری نشون می‌ده که برای ما در اولویت قرار داره

  پاسخ
 12. Avatar
  مبین بیگی گفته:

  استفاده از اطلاعات دقیق و مستند در مطالعات بازار یک محصول نیاز به دسترسی به منابع آماری و اطلاعاتی قابل اتکا داره

  پاسخ
 13. Avatar
  علی خانجانی گفته:

  در بسیاری از مراکز تماس از کارشناسان می‌خوان از تکنیک گوش دادن و تکرار کردن استفاده کنن

  پاسخ