📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

اسناد بازرگانی بین المللی + فیلم

پروفرما اینویس دارای فرمت مشخصی است که در تمام کشورها از این فرمت تبعیت می شود و البته در وزارت بازرگانی ایران نیز فقط این فرمت مورد قبول کارشناسان وزارت بازرگانی می باشد.

مخفف قرارداد تجاری
مخفف قرارداد تجاری T/C می باشد.
خیلی از معاملاتی که در سطح جهان انجام می شود قرارداد تجاری نیست.

پیش فاکتور یا پروفرما اینویس
Performa Invoice به فارسی ” پروفرما اینویس ” و به معنی پیش فاکتور یکی از اسناد مقدماتی و الزامی جهت واردات و ترخیص کالا است که فروشنده به خریدار ارائه نموده و خریدار توسط این مدرک ثبت سفارش و مقدمات اولیه ترخیص کالا را انجام می دهد.
پروفرما اینویس دارای فرمت مشخصی است که در تمام کشورها از این فرمت تبعیت می شود و البته در وزارت بازرگانی ایران نیز فقط این فرمت مورد قبول کارشناسان وزارت بازرگانی می باشد.ارکان اصلی پروفرما اینویس
ارکان اصلی پروفرما اینویس عبارتند از:
1- نام ، ادرس و تلفن فروشنده و خریدار.
2- شماره و تاریخ صدور و انقضای پروفرما.شماره پروفرما می تواند عدد تنها باشد یا ترکیبی از حروف انگلیسی و عدد باشد؛ اما نمی تواند فقط ترکیبی از حروف انگلیسی باشد.
در نوشتن تاریخ صدور پروفرما اول چهار رقم سال ( 2021 یا 2020 ) و بعد دو رقم ماه و در آخر دو رقم روز نوشته می شود.
دقت شود ماه و روز باید حتما دو رقمی باشد نه تک رقمی. ( 2020-01-01 صحیح می باشد نه 1-1-2020 )
از نقطه (.) یا ممیز (/) به هیچ عنوان نباید در نوشتن تاریخ پروفرما استفاده شود بلکه باید از خط تیره (-) استفاده شود.

3- نحوه حمل بار (دریایی، زمینی، هوایی)
4- مشخصات کالا (نوع کالا، مقدار، ارزش، وزن خالص و ناخالص، شماره استاندارد، کرایه حمل)
5- مهر و امضای فروشنده.

مخفف پروفرما اینویس P/I می باشد.
هر صادرکننده ای می تواند بر طبق سلیقه خودش پروفرما اینویس را بنویسد و برای خریدار صادر کند؛ اما پروفرما اینویسی را محاکم حقوقی تجارت بین الملل به رسمیت می شناسند که موارد ستاره دار در پروفرما توسط صادرکننده تکمیل شده باشد.علت اهمیت پیش فاکتور
در زمانی که اختلاف تجاری بین خریدار و فروشنده به وجود می آید، از روی پروفرما اینویس سه عامل مهم را تطبیق می دهند
1- روش پرداخت.
2- روش حمل و نقل.
3- استانداردهای کالا.در این سه مورد است که ممکن است فروشنده یا خریدار فریب بخورند؛ مثلا ممکن است صادرکننده ای کالا را با آرم استاندارد ایران به کشوری صادر کند و خریدار پس از دریافت کالا به صادرکننده بگوید من استاندارد کشور شما را قبول ندارم، در اینجا اگر صادرکننده در پروفرما اینویس در قسمت نوع استاندارد، استاندارد کشور ایران را ذکر کرده باشد، در محاکم حقوقی تجارت بین المللی حرف صادرکننده پذیرفته می شود.اعداد مهم در پروفرما اینویس
در پروفرما اینویس چند مورد است که با عدد نوشته می شوند که بسیار مهم هستند و اگر در درج این اعداد در پروفرما صادرکننده اشتباه کند راه کلاهبرداری را برای خریدار باز کرده است.

در پروفرما اینویس سه چیز با عدد نوشته می شود.
1- مبلغ.
2- وزن.
3- تاریخ.شماره کارت بازرگانی
یکی از موارد اختیاری در پروفرما اینویس ثبت شماره کارت بازرگانی صادرکننده است.

مجوز تجارت بین الملل در تمام کشورها ثبت هویت تجاری تاجر است، در ایران و 38 کشور دیگر ثبت هویت تجاری را ” کارت بازرگانی ” و در 170 کشور دیگر reference code ( کد مرجع ) می گویند.Country of beneficiary
یکی از قسمت های پروفرما اینویسCountry of beneficiary است. Country of beneficiary یعنی کشور ذی النفع.
کشور ما تحریم است، ممکن است صادرکننده ایرانی کالایش را صادر کند اما نتواند پول کالایش را بخاطر تحریم وارد ایران کند، می تواند به خریدار بگوید پول من را در کشوری غیر از ایران پرداخت کن لذا حتما باید در پروفرما اسم آن کشور ( مثلا ترکیه، امارات، عمان ) ذکر شود.

relevant location
یکی دیگر از قسمت های پروفرما اینویس relevant location ( محل تحویل کالا ) می باشد.
partial shipment
قسمت مهم دیگر پروفرماpartial shipment ( حمل به دفعات ) می باشد.
ممکن است تاجر دو هزار تن سنگ بریده شده صادر کند، دو هزار تن سنگ بریده شده با یک دفعه قابل حمل نیست.شرح کامل کالا
در پروفرما اینویس شرح کامل کالا را بنویسید مثلا اگر سنگ بریده شده صادر می کنید فقط ننویسید کالای سنگی بلکه بنویسید سنگ بریده شده مخصوص شومینه؛ یا اگر خرما صادر می کنید بنویسید رطب مضافتی در بسته های 250 گرمی.

تعرفه کالا
هر کالایی تعرفه مخصوص به خود دارد که می توانید از روی کتاب قانون صادرات و واردات تعرفه کالای صادراتی خود را پیدا کنید.
صادرکنندگانی که از طریق ترخیص کار، کالای خود را صادر می کنند باید به طور دقیق تعرفه صادرات کالایشان را بلد باشند تا ترخیص کار نتواند آنها را فریب دهد و پول بیشتری بابت تعرفه کالا از آنها بگیرد.کلیه هزینه های گمرکی شامل بارگیری، تخلیه، انباری داری بیشتر از 4% ارزش کالا نمی شود.
هر کالایی یک تعرفه چهار رقمی مادر دارد و توصیه می شود در قسمت تعرفه کالا هشت رقم بدون نقطه و ممیز و ویرگول و خط تیره بنویسید.مبلغ نویسی در پروفرما
باید دقت کنید که در زمانی که می خواهید مبلغ کالا را در پروفرما بنویسید بین هر سه عدد یک ویرگول انگلیسی قرار دهید مثلا قیمت کالایی 150,000,0 دلار است باید به همین گونه ای که در اینجا نوشته شده، بنویسید.
نباید بین اعداد نقطه یا ویرگول فارسی یا ممیز یا خط تیره بگذارید فقط ویرگول انگلیسی.یکی از تجار بیست میلیون دلار کالا صادر کرده بود اما خریدار فقط بیست دلار به او داده بود و کالا را از گمرک کشورش ترخیص کرده بود چون این تاجر به جای استفاده از ویرگول انگلیسی در بین اعداد از ممیز استفاده کرده بود.
واحد وزن کالا و تعداد قطعات کالا را در پروفرما به صورت دقیق بنویسید.Amount
یکی از قسمت های پروفرما Amount می باشد؛ ممکن است کالای صادراتی یک یا چند قلم باشد.
اگر کالا یک قلم باشد فقط می توانید از اعداد انگلیسی و حروف کوچک انگلیسی استفاده کنید.
اگر از حروف بزرگ انگلیسی استفاده کنید یعنی شما آن کالا را هزار برابر فروخته اید.اهداف سازمان تجارت جهانی
سازمان تجارت جهانی سال 1994 تاسیس شد و دو آرزوی و هدف مهم داشت: 
1- عدالت اقتصادی و تجاری در تمام دنیا محقق شود.
2- قانون تجارت و اسناد تجارت یکسان سازی شود.تعداد کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی 169 کشور می باشند اما 182 کشور از یک فرم پروفرما اینویس استفاده می کنند؛ یعنی 12 کشوری که عضو ناظر سازمان تجارت جهانی هستند ( که یکی از آن 12 کشور ایران است ) نیز از این فرم پروفرما اینویس در صادرات استفاده می کنند.
سازمان تجارت جهانی زیر مجموعه سازمان ملل متحد است و یکی از زیر مجموعه های سازمان تجارت جهانی اتاق بازرگانی بین المللی ( I.C.C ) است که فرم پروفرما اینویس را اتاق بازرگانی بین المللی تهیه کرده است.زبان پروفرما اینویس
هر پروفرمایی باید به زبان انگلیسی نوشته شود، در غیر این صورت در محاکم حقوقی تجارت بین الملل اعتبار ندارد.
تعریف پروفرما اینویس از نگاه سه سازمان مهم
سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی و اتاق بازرگانی بین المللی، پروفرما اینویس را اینگونه تعریف می کنند :” پروفرما اینویس خلاصه ترین، کاربردی ترین و قانونی ترین قرارداد تجارت بین الملل است که از سوی فروشنده واجد شرایط برای خریدار واجد شرایط صادر می گردد و برای هر دو طرف الزام آور است”.پروفرما اینویس ممکن است خلاصه یک قرارداد 50 صفحه ای باشد.
حدود 85% از تجار ایرانی با قرارداد تجاری، تجارت انجام نمی دهند بلکه با پروفرما تجارت انجام می دهند.
منظور از فروشنده و خریدار واجد شرایط
منظور از فروشنده و خریدار واجد شرایط که در تعریف پروفرما اینویس ذکر شده است تجاری هستند که یا کارت بازرگانی دارند و یا تجاری که کد مرجع تجاری دارند.اعداد بر روی کارت بازرگانی
بر روی هر کارت بازرگانی سه عدد نوشته شده است
1- کد ملی یا کد شناسه شرکت.
2- شماره عضویت در اتاق بازرگانی صادرکننده کارت.
3- کد بین المللی صاحب کارت یازرگانی.نتیجه تخلف در تجارت
اگر تاجری مثلا سیب زمینی به عراق صادر کرد و در بالای کیسه سیب زمینی های درشت و مرغوب و در پایین کیسه سیب زمینی های ریز و خراب قرار داد، خریدار می تواند از روی پروفرما اینویس یک شکایت تنظیم کند و در محاکم حقوقی تجارت بین الملل از فروشنده شکایت کند حتی اگر فروشنده توانست رضایت کتبی خریدار را جلب کند اما اتاق بازرگانی بین المللی اسم آن فروشنده را به مدت پنج سال در لیست سیاه خود به عنوان تاجر کلاهبردار قرار می دهد.NOTE
در قسمت NOTE پروفرما اینویس خیلی از توافق هایی که بین فروشنده و خریدار انجام شده و در سایر قسمت های دیگر پروفرما درج نشده ( مثل گواهی بازرسی ) ذکر می شود.

قسم نامه در پروفرما
در قسمت پایین پروفرما قسم نامه است که بعضی از تجار ایرانی آن قسم نامه را از پروفرمای خودشان حذف می کنند.اقسام بازار داخلی
بازار داخلی بر سه قسم می باشد:
1- بازار بومی و محلی ( شهری )
2- بازار منطقه ای ( استانی ).
3- بازار فرا منطقه ای ( چند استانی ).
هر تاجر بازار داخلی حداقل در یکی از این سه قسم بازارها مشغول به تجارت است.اقسام بازار خارجی
بازار خارجی بر دو قسم می باشد: 
1- بازار بین المللی.
در بازار بین المللی هم تعداد بازارها ( کشورهای هدف ) محدود است و هم تعداد و نوع کالا محدود است مثل تجارت پراید در بازار بین المللی ( پراید در چند کشور محدود عراق و افغانستان و پاکستان معامله می شود ) اما کسی نمی تواند صد هزار پراید را در انگلستان یا آلمان یا فرانسه بفروشد.

2- بازار جهانی.
در بازار جهانی هم تعداد بازارها زیاد است ( تقریبا شامل اکثر کشورهای دنیا می شود ) و هم در تعداد و نوع کالا محدودیتی وجود ندارد مثل فروش بنز در سراسر جهان.تفاوت بازار داخلی با بازار بین المللی و بازار جهانی
بین بازار داخلی و بازار بین المللی و بازار جهانی چهار فرق وجود دارد که هر صادرکننده ای باید این چهار فرق را علاوه بر یادگیری، درک نیز کند تا در تجارتش موفق باشد.
1- بازار داخلی درون مرز جغرافیایی کشور است اما بازار بین المللی و جهانی در خارج از مرز جغرافیایی کشور است.
2- تعریف قیمت در بازار داخلی با بازار بین المللی و جهانی فرق دارد.در بازار داخلی قیمت این گونه تعریف می شود ” هزینه تمام شده + ارزش مطلوب ( سود ) “.
در بازار جهانی و بین المللی قیمت این گونه تعریف می شود ” قیمت محل برخورد منحنی عرضه و تقاضاست “.
چینی ها که رتبه اول صادرات جهان را در اختیار دارند ضرب المثل معروفی دارند می گویند ” یک بشقاب پول بریز یه دیس پول جمع کن “.شرکت دوو می خواست در کشورهای حوزه ی بالکان ( به چند کشور صربستان، مجارستان، بوسنی، رومانی، لتونی ) خودرو بفروشد، خودروی محبوب در آن کشورها ” فیات لادا ” بود. خودروی دووسیلو را با 5% تخفیف نسبت به فیات لادا در آن کشورها عرضه کرد و مورد استقبال مردم آن سرزمین ها واقع شد و پس از استقبال مردم، شرکت دوو بعد از دو سال قیمت دووسیلو را گران کرد.
در بازار جهانی ممکن است ابتدا سود چندانی عائد صادرکننده نشود چون گاهی باید ارزان بفروشد تا بازار را تسخیر کند اما بعد از تسخیر بازار صادرکننده است که قیمت بازار را تعیین می کند.

3- در بازار داخلی تجار و اشخاص طرف حساب یکدیگرند ( حساب تاجری پول ندارد و سررسید چکش رسیده به تاجر طرف حسابش زنگ می زند و از او برای پر شدن موجودی حسابش فرصت می گیرد) اما در بازار بین المللی و جهانی اسناد و نهادها طرف حساب یکدیگرند نه تجار و اشخاص.
4- حاکمیت عملکرد در بازار داخلی با نقدینگی می باشد یعنی هر تاجری که پول بیشتر داشته باشد سهم بیشتری از بازار در اختیار اوست اما در بازار بین المللی و جهانی حاکمیت عملکرد با اعتبار است؛ لذا صادرکنندگان نباید با اعتبار خودشان بازی کنند.صاحبان امضاء در پروفرمای شرکتی یا حقوقی
سه فرد در یک شرکت می توانند پروفرما را امضاء کنند: 
1- رییس هیئت مدیره.
2- مدیرعامل.
3- نفر اول بازرگانی.

نفر اول بازرگانی در ایران اسامی مختلفی مثل ” مدیر تدارکات، معاون صادرات، معاون صادرات و واردات، معاون خریدهای خارجی ” دارد.
افراد حقیقی فقط خودشان باید پروفرما را امضاء کنند و تنها در صورتی وکیل می تواند به جای او امضاء کند که اسم وکیل در قرارداد قبل از پروفرما ذکر شده باشد.توصیه یک فرد باتوجه در اتاق بازرگانی
دکتر تقسیمی که سابقه 33 سال حضور در اتاق بازرگانی را داشته است، می گوید بیشترین جایی که در پروفرما تجار ضرر کرده اند و به قول معروف کلاه سرشان رفته در ” عدد نویسی ( وزن و قیمت کالا ) پروفرما ” می باشد.هدف اساتید و مجموعه آراد برندینگ
هدف اساتید و مجموعه آراد برندینگ این است که راه و روش تجارت را هم تئوری و هم عملی به شما بیاموزد تا شما در تجارت تان حرفه ای عمل کنید و فریب نخورید و ضرر نکنید.

سومین سند مهم بازرگانی
سومین سند مهم بازرگانی ” سند بارنامه ” می باشد که مخفف آن B/L می شود.

راه جلوگیری از فریب خوردن در سند بارنامه
هر صادرکننده ای باید برای سند بارنامه اش از دو چیز مطمئن باشد
1- شرکت باربری از وزارت راه و شهرسازی ایران مجوز داشته باشد و اعتبار مجوزش تمام نشده باشد.
مجوزهای شرکت های حمل و نقل سالیانه یا هر سه سال یکبار تمدید می شود.

2- آن شرکت باربری باید عضو اتحادیه باربری بین المللی شده باشد.
شرکت هایی که عضو اتحادیه باربری بین المللی نشده باشند، نمی تواند بارنامه بین المللی صادر کنند.تفاوت بارنامه با پروفرما اینویس
در پروفرما اینویس اطلاعات قسمت هایی که ستاره دار است، ضروریست تا نوشته شود ولی در بارنامه باید تمامی قسمت ها به صورت کامل نوشته شود.
بارنامه تنها سندی است که یک ستون آن نباید خالی باشد بلکه باید اطلاعات تمام ستون ها دقیق تکمیل شود.قرارداد مختصراقسام وسایل حمل در بارنامه دریایی
وسایل حمل در بارنامه دریایی سه قسم است:
1- کشتی ها سبک که به آن ” ship ” می گویند.
2- کشتی های بزرگ مخصوص باربری که به آن ” vessel ” می گویند.
3- شناوری به اسم ” barj ” که کوچک است و مخصوص حمل بار در دو بندری که به یکدیگر نزدیک هستند، می باشد.قرارداد تجاری بین المللیاقسام وسایل حمل در بارنامه هوایی
وسیله حمل در بارنامه هوایی دو نوع است:
1- هواپیمای مسافربری که به آن ” airplane ” می گویند.
2- هواپیمای باربری که به آن ” crgo ” می گویند.راه نامه زمینی
بارنامه زمینی اشتباه است و صحیح آن است که گفته شود راه نامه زمینی ( CMR ).
وسیله حمل در راه نامه زمینی کامیون و قطار می باشند.
تنها تفاوت بارنامه دریایی و بارنامه هوایی و راه نامه زمینی فقط در وسیله حمل است و گرنه در سایر قسمت های بارنامه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.بارنامه حمل مرکب ( FB/L )
حمل مرکب، حملی است که در آن بیش از یک وسیله حمل غیر مشابه استفاده می شود مثلا کامیون و کشتی یا کشتی و هواپیما یا کشتی هواپیما قطار.
F مخفف FIATA است چون بارنامه حمل مرکب سال 1981 در کنوانسیون فیاتا در رم تصویب شد.
همه شرکت های حمل و نقل بین المللی نمی تواند حمل مرکب انجام دهند فقط شرکت های فروادر می تواند حمل مرکب انجام دهند چون حمل مرکب یک سند فروادری است.دارنده بارنامه فیاتا مالک کالا محسوب می شود چون بارنامه فیاتا سند انتقال کالا از فروشنده به خریدار است؛ لذا تاجر باید خیلی از بارنامه فیاتای کالایش مراقبت کند که مفقود یا سرقت نشود چون اگر سرقت شود، سارق مالک بارنامه می شود و می تواند بار را از گمرک دریافت کند.

سوال: در بارنامه فیاتا اسم خریدار ثبت شده است پس چطور دارنده بارنامه مالک کالا محسوب می شود؟
جواب: چون در بارنامه فیاتا از چند وسیله حمل استفاده می شود لذا برای سهولت در جابجایی سازمان تجارت جهانی قانون وضع کرده است که دارنده بارنامه فیاتا مالک کالا محسوب می شود.انواع رنگ در بارنامه فیاتا
بارنامه فیاتا با توجه به اولین وسیله ای که کالای بارنامه را حمل می کند چند رنگ دارد
1- رنگ آبی.
اگر اولین وسیله ای که کالای بارنامه فیاتا را حمل می کند هواپیما باشد، رنگ بارنامه فیاتا آبی می باشد.
2- رنگ سبز.
اگر اولین وسیله ای که کالای بارنامه فیاتا را حمل می کند کشتی یا شناور دریایی باشد، رنگ بارنامه فیاتا سبز می باشد.

3- رنگ زرد.
اگر اولین وسیله ای که کالای بارنامه فیاتا را حمل می کند قطار باشد، رنگ بارنامه فیاتا زرد می باشد.
4- رنگ قهوه ای.
اگر اولین وسیله ای که کالای بارنامه فیاتا را حمل می کند کامیون باشد، رنگ بارنامه فیاتا قهوه ای می باشد.سخن پایانی
داشتن اطلاعات زیاد تاجر را صادرکننده حرفه ای نمی کند بلکه تاجر باید رفتار حرفه ای در صادرات داشته باشد.
رفتار حرفه ای یعنی توجه به جزئیات و عمل به جزئیات؛ رمز ماندگاری تاجر در بازارهای جهانی همین نکته است.
حرفه ای ترین صادرکننده کسی است که بتواند سهم خودش را در بازار نگه دارد و همیشه بخشی از بازار سهم او باشد.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


1 پاسخ