اینکوترمز ها و تفکیک وظایف بین خریدار و فروشنده

🔹 امروز می خواهم مجددا کمی در مورد اینکوترمز صحبت کنم. INCOTERMS مخفف است. IN مخفف  INTERNATIONAL است CO مخفف COMMERCIAL  هست و TERMS به صورت کامل نوشته شده که در مجموع اینکوترمز یعنی ترم های   COMMERCIAL INTERNATIONAL  (تجارت و بازرگانی بین المللی) که به صورت بین المللی است که ما به صورت بین المللی بازرگانی به این فرم به صورت انگلیسی بیان می کنیم.

🔹 یکی از مسائل اساسی در خرید و فروش بین المللی تفکیک وظایف بین خریدار و فروشنده است یعنی ما باید بگوییم که تا چه جاهایی این قوانین به عهده فروشنده و کجاها به عهده خریدار است و همه این قوانین و روشهای مختلف اینکوترمز مطرح می شود پس ما زمانی که صحبت می کنیم. یعنی می گوییم که تا چه جاهایی دستور العمل ها به عهده فروشنده و از کجاها به عهده خریدار است و ریسک در کجاها به عهده خریدار و از کجاها به عهده فروشنده است پس همه این ها مطرح می شود حمل کارها و ترخیص کالا و واردات و صادرات کالا و همه این موارد و این که چه کسانی مسئول هستند همه این ها در اینکوترمزها مشخص می شود این که ریسک جابجایی و انتقال کالا در مراحل مختلف به عهده چه کسی است همه این ها مطرح می شود.

🔹 این اصطلاحات به طور کلی همراه با ذکر مکان ها جغرافیایی است یعنی عناوین مرتبط با جابجایی چیزهایی است مهم نیست این که مکان های جغرافیایی کجاست مطرح است و همه این ها در اتاق بازرگانی بین المللی یعنی در واقع چیزی است که به صورت جهانی مشخص شده است اما این اصطلاحات سری های مختلفی دارند یعنی ترتیب سری A و B و  Cو F است که من سعی می کنم به تفکیک همه این موارد را عرض کنم فقط دقت کنید چون خیلی مهم است.

🔹 وقتی که شما توافق می کنید که وقتی در سری A یا B می فرستید یا در گروه F  یا C قرار می دهید همه این ها را باید قیمتشان را طوری قرار بدهید که وقتی که به گوش خریدار می رسد دچار شبهه و یا اشتباه نشود مثلا شما با توجه به یکی از قوانین اینکوترمز مطرح می کنید و هزینه هایی را لحاظ می کنید که از نظر خریدار می بینید با آن چیزی که با خریدار توافق کرده بودید هم خوانی ندارد هم سنخ نیست بنابراین باید خیلی دقت کنید پس به این مسائلی که الان دارم توضیح می دهم خوب گوش کنید.

🔹 ساده ترین روش و ساده ترین گروه گروه A است که همان روش تحویل کالا در مبدا است چه وقت این اتفاق می افتد مثلا آمدیم و شما یک مشتری خارجی از عراق داشتید و اصرار دارد که بیاید تهران و محصول را ببینید و از آن جا تحویل بگیرد به خاطر این که این فرد رابطینی در ایران دارد و می خواهد محصول را خودش انتقال بدهد مثلا در شیراز رابطینی دارد و می خواهد خودش این انتقال را انجام بدهد اینجا ساده ترین روش اینکوترمز مطرح می شود.
ما معمولا وقتی بار را به این صورت ارسال می کنیم می زنیم تحویل بار در کارخانه و شرکتی که در تهران است یا شیراز است پس این روش ها در زمانی است که مشتری اصرار دارد که بار را از درب کارخانه تحویل بگیرد پس وقتی مشتری اینطور می خواهد شما هماهنگ می کنید و بار را از کارخانه برای آن ها ارسال می کنید.

🔹 حالا در  سری F که ما از تاجر انتظار داریم که حداقل سری F را انجام بدهد که خود سری F خودش شامل FCF است یا FAS است و مهمترین آن FOB است پس در گروه F ما معمولا بار را به صورت FOB می فرستیم که به این معنی است که وقتی شما بار را روی کشتی می برید دیگر ریسک فروشنده پایان پیدا می کند هر چیزی که از این به بعد است به عهده خریدار است یعنی فرض کنید بار قرار است از کشتی به بندر مقصد یا مبدا برای خریدار برسد اینجا هزینه حمل با کی هست با خریدار هزینه بیمه هم با خریدار است و فروشنده هیچ دخل و تصرفی ندارد پس وقتی ما بار را به صورت FOB می فرستیم در واقع تحویل کالا روی کشتی در مبدا است و از این جا به بعد فروشنده هیچ مسئولیتی در قبال بار ندارد.

🔹 در سری یا گروه بعدی که گروه C  است که خودش شامل CFR و CIF است که زیاد به گوش شما خورده است یا اگر نشنیدید طبیعتا دوباره توضیح می دهم که CFR یعنی ارزش کالا به اضافه کرایه حمل کالا است در این موارد وقتی من CFR را به کار می برم یعنی من فقط ارزش کالا را به اضافه کرایه حمل را لحاظ می کنم آن جا است که اگر اشتباه کنم در دادن آن قیمت دچار مشکل می شوم.

🔹 CIF هزینه بیمه را هم مطرح می کند یعنی من می آییم ارزش کالا به اضافه کرایه حمل تا مقصد و به اضافه بیمه را لحاظ می کنم که طبیعتا قیمتش بالاتر می رود پس این موارد را باید در نظر داشته باشید وقتی دارید به مشتری قیمت CIF می دهید تفاوت آن با CFR هزینه بیمه و هزینه حمل بار از کشتی تا بندر مقصد است که در این جا دو موضوع دیگر مطرح می شود که CPT  و   CIP است که در زمینه ارسال بار به صورت زمینه است که باز هم مشابه همان است.

🔹 یعنی مشابه CIF   و CFR است منتهی به صورت زمینی یا هوایی بار ارسال می شود که علاوه بر هزینه ها هزینه بیمه را هم برایش لحاظ می کنیم این از گروه C است و گروه نهایی هم گروه D است که در این گروه معمولا DEF و DAS و DQ است تا DBP که DBP بهترین و مناسب ترین روش است و بهترین سود را برای فروشنده دارد و راحت ترین راه برای خریدار است چون خریدار هیچ ریسکی ندارد و هزینه ها را پرداخت کرده است و همه هزینه ها و ریسک ها به عهده فروشنده است و در واقع در مقصد محصول را تحویل می گیرد و به اضافه پرداخت حقوق و همه عوارض گمرکی که همه این موارد به عهده فروشنده است.

🔹 من یک توضیحات اجمالی از گروه های مختلف دادم و عرض کردم که گروه های Aو B و C و F و D که این ها گروه های کلی در اینکوترمز است و ان شاالله سعی می کنم در فرصت های آینده در این زمینه صحبت هایی را خدمت شما ارائه کنم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ