ابزار های مهم اعتماد سازی در تجارت + فیلم

برای رسیدن به موفقیت در تجارت و کسب و کار، پیش از هر چیز باید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید و حتی اگر شرکت یا مجموعه بزرگی ندارید، باید مانند شر‌کت‌های بزرگ و معتبر رفتار کنید تا نزد مشتری هم بزرگ و معتبر به نظر برسید.
سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی دو مسیر مهم و اصلی برای برقراری ارتباط با مشتری در اینترنت است، در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم که در هر کدام از این مسیرها چگونه باید رفتار شرکتی را رعایت کرد.

جلب اعتماد مشتری در اینترنت

ما ادعا می‌کنیم می‌توانیم برای هر محصولی که معرفی می‌کنیم، مشتری جذب کنیم و به شما نیز آموزش می‌دهیم که بتوانید بی‌دغدغه از مشتریان خود پول بگیرید.
برای رسیدن به این هدف باید مواردی را رعایت کنید که ارائه رفتار شرکتی مهم‌ترین آیتم برای جلب اعتماد مشتریان و پول گرفتن از آن‌هاست.
ساختار سایت‌های اینترنتی بسیار مهم است و از جمله مواردی که باید در سایت‌های اینترنتی به آن‌ها توجه شود، عبارت‌اند از: زیبا سازی تخصصی، داشتن سایت ویترینی، لوگو، نام برند و دامنه.
چه در سایت‌های فارسی و چه در سایت‌های خارجی‌ زبان، این موارد را تا جای ممکن رعایت کنید تا مجموعه شما بزرگ دیده شود و در نتیجه، بتوانید از مشتریان خود پول بگیرید.

چرا باید سایت داشته باشیم؟

کار اصلی سایت‌های اینترنتی ایجاد دسترس‌پذیری و جذب مشتری است.
اما در کنار این دو هدف، ما می‌خواهیم از طریق سایت اعتماد مشتری را نیز جلب کنیم.
در سایت‌های اینترنتی چند ابزار وجود دارد که باید حتما به کار گرفته شود.

دلیل پافشاری ما این است که اگر چه سایت‌های اینترنتی مشتری می‌آورند، اما اگر مشتری به جای سایت فقط یک صفحه تبلیغاتی ببیند، پولی نمی‌دهد.

بسیاری از همکاران با زیباسازی تخصصی سایت‌ها مخالف‌اند و معتقدند اگر سایتی واقعا خوب باشد، باید از طریق دسترس‌پذیری هم توانایی فروش داشته باشد.
درست است که چنین سایتی توانایی فروش دارد، اما از هر صد مشتری فقط به یک مشتری فروخته می‌شود.
این در حالی است که زیبا سازی سایت می‌تواند آمار فروش را حداقل ده برابر بیشتر کند.

مفهوم زیباسازی سایت

زیباسازی تخصصی سایت به این معناست است که سایت شما مختص محصول خودتان طراحی شده باشد و در زمینه آن محصول نوعی مرجع به شمار رود.
سایتی که اطلاعات تخصصی درباره محصول داشته باشد و به بهترین شکل عرضه شود، اعتماد جلب می‌کند. بنابراین باید زیباسازی سایت را جدی بگیرید.
زیباسازی صفحه اول سایت، برگه‌های هدر و فوتر، ساختار برگه «تماس با ما» بسیار اهمیت دارد، چون این موضوعات برای مخاطبین شما هم مهم‌اند.
منظور از زیبا سازی سایت این نیست که مثلا بنرها یا هدر سایت، در فتوشاپ به بهترین نحو و بسیار حرفه‌ای طراحی شده باشد، بلکه زیبا سازی سایت باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب پس از ورود به سایت، به جز محصولی که شما عرضه می‌کنید، چیز دیگری نبیند.
به عبارت دیگر، مشتری باید بلافاصله پس از ورود به سایت حس کند که این سایت مرجع کاملی در زمینه محصول شماست و می‌توان به شرکتی که چنین سایتی دارد، اعتماد کرد.

سایت ویترینی چیست؟

هر شرکت بزرگ و معتبری قطعا یک سایت ویترینی یا شرکتی با برند، لوگو و دامنه خودش دارد.
شرکت‌هایی مثل ایرانسل، همراه اول، کاله، میهن، آیدین، چی‌توز و بسیاری از مجموعه‌های بزرگ دیگر سایت شرکتی دارند و هر آنچه هستند، در آن سایت‌ها معرفی می‌کنند.
به عبارت دیگر، سایت ویترینی همان کار کمپانی پروفایل و کاتالوگ را انجام می‌دهد و ساختار شرکت را معرفی می‌کند.
البته باید در نظر داشته باشید که نداشتن سایت ویترینی یا زیبا سازی تخصصی به منزله فروش پایین نیست. شاید شخصی از این پنج آیتم فقط یکی را داشته باشد و باز هم موفق به فروش شود.
ما نمی‌گوییم فقدان این پنج عامل، مانع فروش شما می‌شود، بلکه به کارگیری عواملی چون زیبا سازی سایت‌ها باعث ارتقای ساختارهای شما و افزایش فروش می‌شوند.
اگرچه بدون داشتن این عوامل هم می‌توانید به پول برسید، اما داشتن آن‌ها باعث می‌شود بسیار راحت‌تر از مشتری پول بگیرید.

انتخاب نام دامنه سایت

وقتی صاحب برندی هستید، باید برای آن لوگو داشته باشید، اسم برند شما مشخص شده باشد و نام دامنه را هم بر همین اساس انتخاب کنید.
پیش‌تر اشاره کردیم که سایت‌ها به دو دسته سایت‌های برندینگی و ویترینی تقسیم می‌شوند.
برای دامنه سایت‌های ویترینی عینا از اسم برند استفاده می‌شود، اما در سایت‌های برندینگی اسم محصول برای ساخت دامنه به کار گرفته می‌شود.
فرض کنید محصول شما خرماست، برای دامنه سایت‌های برندینگی می‌توان از عبارت‌هایی مثل iKhorma، KhormaMarket، DatePal و عبارت‌های مشابهی استفاده کرد که کلمه خرما در آن به کار رفته باشد.
برای نام برند هم می‌توانید از عنوان‌هایی همچون خرماپزان، دمباز، پیارم و غیره استفاده کنید.
اگر محصولی مثل ایزوگام را عرضه می‌کنید، برای دامنه سایت‌های برندینگی یا سایت‌هایی که در آن‌ها تبلیغ می‌کنید، می‌توان از عناوینی همچون IsogamMarket، MyIsogam یا هر عنوانی که کلمه ایزوگام در آن به کار رفته باشد، استفاده کرد.

جلب اعتماد مشتری در شبکه های اجتماعی

نوع آگهی‌ها، نام برند، اکانت پاسخگویی و زمان‌های پاسخگویی از جمله عواملی هستند که برای جلب اعتماد مشتری و ارتباط بهتر در شبکه‌های اجتماعی باید به آن‌ها توجه کرد.
نوع آگهی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی درج می‌کنید، بسیار مهم است؛ چون قرار نیست فقط تبلیغ کنید، به معرفی محصول‌تان بپردازید و یا قیمت بدهید.
بزرگترین شرکت‌ها هیچ‌گاه چنین کاری نمی‌کنند؛ مثلا شرکت‌هایی مثل ایرانسل و همراه اول که کارشان فقط فروش خدمات است، در مواردی به محتواهای آموزشی روی می‌آورند و حتی گاهی تعرفه‌های خود را در قالب آموزش بیان می‌کنند و با افزایش تنوع آگهی‌ها، برای مخاطبان خود جذابیت ایجاد می‌کنند.

ویژگی های آگهی تبلیغاتی موثر

برای بزرگ جلوه دادن ساختار و مجموعه خود، باید تنوع آگهی‌ها را بالاتر ببرید.
بنابراین نباید همیشه به معرفی محصول یا اعلام قیمت بپردازید.
می‌توانید در یک آگهی درباره محصول خود آمار بدهید، درباره بازار آن اطلاعاتی ارائه کنید و یا محتوای آموزشی بگذارید.
مثلا اگر محصول شما ایزوگام باشد، می‌توانید درباره کیفیت ایزوگام صحبت کنید یا نحوه نصب ایزوگام را آموزش بدهید.
از این طریق می‌توانید مخاطبان خود را مجاب کنید که شرکت بزرگی هستید؛ چون برای سلیقه‌های مختلف مخاطبان خود وقت می‌گذارید و علاوه بر فروش، محتوای آموزشی هم ارائه می‌دهید.

ساخت اکانت در شبکه های اجتماعی

همان‌طور که در سایت‌های اینترنتی نام برند اهمیت دارد، در شبکه‌های اجتماعی نیز نام برند باید جلوه‌گر باشد.
توصیه می‌کنیم با اسم برند خودتان در شبکه‌های اجتماعی کانال و صفحه بسازید.

نام حساب کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی باید با نام برند و سایت ویترینی شما یکسان باشد.

علاوه بر این باید در شبکه‌های اجتماعی یک اکانت پاسخگویی هم در نظر بگیرید.
برای ساخت این اکانت می‌توانید از همان شماره پاسخگویی تلفنی خود استفاده کنید و یا شماره مجزایی را به کار ببرید.
اگر با شماره مجزایی در شبکه‌های اجتماعی اکانت ساختید، با استفاده از آن اکانت فقط در تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، واتساپ و غیره پاسخگوی مشتری‌ها باشید، اما نباید از این شماره برای پاسخگویی تلفنی استفاده کنید.
می‌توانید با استفاده از ترکیب اسم برندتان به اضافه کلمه ادمین، اسم اکانت پاسخگویی خود را انتخاب کنید، همچنین می‌توانید عکس برند خود را به‌عنوان تصویر حساب کاربری به کار بگیرید.

زمان مناسب برای پاسخگویی به مشتری

تعیین زمان مناسب برای پاسخگویی به مشتری در شبکه‌های اجتماعی بسیار اهمیت دارد، بنابراین در این زمینه باید به دو اصل کلی توجه کنید.
نکته اول: اگر می‌خواهید شرکتی رفتار کنید، باید برای پاسخگویی در شبکه‌های اجتماعی ساختار و ساعت کاری مناسبی تنظیم کنید.
مثلا نباید در ساعت دوازده شب به پیغام مشتری پاسخ بدهید.
اگرچه این کار ایرادی ندارد، اما اگر بتوانید در ساعات اداری به پیام‌ها پاسخ بدهید، بهتر است.
نکته دوم: قرار نیست پاسخگویی شما به مشتری حالت چت به خودش بگیرد.
چون کسی که کار واجبی دارد، زنگ می‌زند، اما کسی که در شبکه‌های اجتماعی پیام می‌دهد، باید منتظر باشد تا شما پیام را ببینید و بعد به آن پاسخ بدهید.
فراموش نکنید که هر پیامی را در نهایت تا یک ساعت بعد از دریافت آن، جواب بدهید.
مهم‌تر آنکه، همه پیام‌ها باید پاسخ داده شوند و هیچ پیامی نباید بدون پاسخ بماند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ