📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

قوانین مهم در معاملات تجاری

ما قصد داریم پیش از اینکه بار را به مشتری تحویل بدهیم، از او پول بگیریم. اما چگونه می‌توان این کار را کرد؟ شما در تجارت دو بازه زمانی دارید: ۱٫ هنگامی که تازه شروع کرده‌اید؛ ۲٫ هنگامی که مدتی از کار کردن شما می‌گذرد.

راه‌های پول گرفتن از مشتری در ابتدای کار

در بازه زمانی اول که کار را تازه شروع کرده‌اید، خودتان ضعیف هستید، محصول را نمی‌شناسید، اعتماد به نفس‌تان پایین است، عددهای تجاری پایینی دارید و بزرگترین مبلغی که تا به حال به حساب‌‌تان واریز شده، پول یارانه بوده است!
در چنین حالتی، باید از مشتری حضوری پول بگیرید؛ چون قوی و مطمئن نیستید. برعکسِ حالت دوم که امکان پرداخت چند مرحله‌ای وجود دارد، در ابتدای کار تامین‌کننده با این شرایط به شما بار نمی‌دهد؛ چون اعتباری برای شما قائل نیست.
پس در شروع کار، جلسه‌ها را به سمت جلسه‌های حضوری سوق دهید؛ یا در دفتر تامین کننده جلسه حضوری داشته باشید یا در دفتر خودتان، البته اگر در ابتدای کار دفتر داشته باشید.
شاید بگویید احتمال دور خوردن وجود دارد، اما اهمیتی ندارد، چون ما با اصطلاح دور خوردن در تجارت خداحافظی کرده‌ایم.
تاجری که با روش‌های سنتی کار می‌کند، شاید در کل سال سه مشتری جدید داشته باشد، بنابراین باید بسیار مواظب باشد که حتی یکی از آن‌ها هم او را دور نزند؛ در غیر این صورت یک سوم سودش را از دست می‌دهد.
ولی ما می‌توانیم هفته‌ای سه مشتری جدید داشته باشیم، بنابراین اگر یکی از آن‌ها را هم از دست بدهیم، اهمیتی نخواهد داشت.

اگر در ابتدای فعالیت تجاری، مشتری را به دفتر تامین کننده ببرید، ممکن است دور بخورید و چون تازه‌کار هستید، تامین کننده برای شما اعتباری قائل نمی‌شود و به شما پول نمی‌دهد.
اما حداقل فایده‌هایی که این کار برای شما دارد، این است که تجربه شما را در معامله بیشتر می‌کند؛ دوم اینکه نزد آن تامین کننده اعتبار کسب می‌کنید و اگر دفعه بعد از او بخواهید با دریافت ۳۰ درصد پیش‌پرداخت، به شما بار بدهد، قبول می‌کند.

در شروع کار سعی کنید حضوری پول بگیرید و دریافت غیرحضوری را فراموش کنید.

ممکن است مشتری بگوید اول باید بار به دست من برسد تا به شما پول بدهم. اما رسیدن بار به دست مشتری مساوی است با خارج شدن آن از مالکیت شما، بنابراین نباید به این شکل معامله کنید، بلکه از مشتری بخواهید بار را ببیند، حضوری تحویل بگیرد و همان‌جا پولش را بپردازد.

شرایط پرداخت‌های چند مرحله‌ای

با گذشت زمان قوی می‌شوید و می‌توانید به سراغ پرداخت‌های چند مرحله‌ای بروید که رایج‌ترین روش معامله است.
در پرداخت چند مرحله‌ای، ۳۰ درصد بار را به مشتری تحویل بدهید و از او بخواهید ۳۰ درصد پول را بپردازد، بارگیری کنید و بعد، رسید باربری یا بیجک را به او بدهید.
یا بعد از اینکه بار به شهرش رسید، در باربری آن شهر باقی پول را بدهد و بار را تحویل بگیرد. آیا رسیدن بار به آن شهر به این معناست که بار از دست شما خارج شده؟
خیر، چون بارنامه را به نام خودتان ثبت می‌کنید، هم فرستنده خود شما هستید و هم گیرنده. بنابراین تا زمانی که با تماس تلفنی به باربری تایید ندهید، بار آزاد نمی‌شود.
اما اگر از این هم فراتر بروید و جایگاه و اعتبار بیشتری پیدا کنید، می‌توانید نقد معامله کنید. اما در شیوه کار ما که اینترنت بستر آشنایی با مشتری است، کمی رویایی است که انتظار داشته باشید در شروع کار نقد معامله کنید.
اگر کارخانه‌دار بودید، شاید مشتری حضوری و نقد معامله می‌کرد. اما شما مشتری را نمی‌بینید و این طبیعی است که در ابتدای کار نتوانید کاملا نقد بگیرید. پس بی‌جهت چنین انتظاری نداشته باشید و در این مسیر حرکت نکنید، چون همین کار مشتری‌های شما را کم می‌کند.

چند درصد پیش پرداخت بگیریم؟

برای بارگیری کردن، باید چند درصد از مبلغ معامله را بگیریم؟
حداقل باید به اندازه هزینه‌های رفت و برگشت، تخلیه و بارگیری پول بگیرید؛ ولی هر چه این درصد بالاتر برود، معامله شما هم قطعی‌تر می‌شود و حاشیه‌های آن نیز کمتر خواهد بود. اما یک استثنا در مورد بارهای سفارشی یا فسادپذیر وجود دارد.
اگر شما برای مشتری چنین کالاهایی را تامین کنید و او سفارش را لغو کند، این بار برای شما هیچ کاربردی نخواهد داشت. بنابراین در چنین مواردی باید کل پول را بگیرید؛ چون ممکن است بار، محصولی مثل کاهو باشد که اصلا کشش رفت و برگشت را ندارد.

تا اینجا درباره کلیات روش‌های پول گرفتن از مشتری مثل پرداخت چند مرحله‌ای، پرداخت نقد و نحوه دریافت پول در اوایل کار توضیح دادیم. اما چگونه باید از مشتری پول بگیریم؟ چطور ممکن است مشتری حاضر شود هفتصد میلیون تومان پول بدهد؟ در نوشتار جداگانه‌ای به این موضوع هم می‌پردازیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ