کلیدهای مهم در صادرات آجر ایران

قصد داریم در این مقاله به بررسی صادرات آجر بپردازیم و این محصول را از جنبه‌های گوناگون آنالیز کنیم. آیا آجر محصول مناسبی برای صادرات است؟ آجر صادراتی باید چه کیفیتی داشته باشد و بهتر است به چه کشورهایی آجر صادر کنیم؟

آجر مناسب برای صادرات

در حوزه آجر، بیشتر کشورهای جهان با قیمت‌های پایین کار می‌کنند و کسی به سراغ قیمت بالا نمی‌رود.
جالب است که خود ما یکی از بزرگترین صادرکنندگان آجر ارزان هستیم، اما در عین حال یکی از واردکنندگان کوچک هم هستیم که آجر گران قیمت وارد می‌کنیم.
کشورهای اطراف ما واردکنندگان آجر ارزان هستند، ما هم صادرکننده ارزان هستیم و محدوده قیمت ما در پایین‌ترین سطح است.
پس اگر روی آجر دست می‌گذارید، باید به‌سراغ محصولات ارزان بروید؛ چون محصول گران مزیت صادراتی و رقابتی ندارد و این تفکر که کالای لوکس خوب است، کاملا اشتباه است.
چینی‌ها کالای باکیفیتی تولید و صادر می‌کنند، اما بیشتر آسیایی‌ها کالای متوسط و رو به ضعیف تولید و صادر می‌کنند. واردکنندگان هم خواستار کالای متوسط و رو به ضعیف‌اند و بیشتر تقاضاها در آسیا همین است.

به کجا آجر صادر کنیم؟

آجر محصول سنگینی است و هزینه حمل آن در قیمتش تاثیر می‌گذارد، بنابراین فاصله پارامتر مهمی است. به همین دلیل، تمام واردکننده‌ها سعی می‌کنند از نزدیک‌ترین مکان ممکن و نزدیک‌ترین تامین‌کننده ممکن خرید کنند.
محصولی که این ویژگی را داشته باشد، این مزیت را هم دارد که شما دیگر دغدغه رقابت با چین را نخواهید داشت یا دیگر این دغدغه را نخواهید داشت که آمریکا هم آن را تولید می‌‌کند.
البته چنین محصولی عیب‌هایی هم دارد؛ مثل اینکه جامعه هدف شما را کوچک‌تر می‌کند و می‌دانید که فروش آجر به استرالیا، آمریکا یا کانادا توهمی بیش نیست و هرگز رخ نمی‌دهد.
پس اگر یک تاجر آجر که در شبکه‌های اجتماعی هشتگ‌گذاری می‌کند و سعی می‌کند با فرهنگ‌سازی مخاطبان کشورهای مختلف را جذب کند، هشتگی مرتبط با استرالیا بگذارد، فقط وقتش را تلف کرده و این نشان می‌دهد که او هیچ چیزی از تجارت نمی‌داند، بلکه فقط کتابی درباره صادرات خوانده و وارد تجارت شده است.
همه کشورهای آسیایی از فاصله ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کیلومتری خود آجر وارد می‌کنند و سعی می‌کنند تا جای ممکن از نزدیک‌‌ترین تامین‌کننده به خودشان خرید کنند و جای دوری نروند. اما خرید و فروش آجر در جهان چه وضعیتی دارد؟

صادرات آجر

روند خرید و فروش آجر در جهان

کسانی که فکر می‌کنند تجارت با روسیه جذاب است و هر محصولی که به فکرشان می‌رسد، به روسیه ارسال می‌کنند، باید بدانند که آجر به درد روسیه نمی‌خورد؛ چون آن‌ها آجر نمی‌خرند.
بعضی تاجران به سراغ کشور خاصی می‌روند و بدون اینکه آنالیزی داشته باشند، فقط با آن کشور کار می‌کنند؛ مثلا آجر را فقط به عراق صادر می‌کنند.
آنالیزمان به ما می‌گوید صادر کردن آجر به روسیه حماقت است. اما به جز روسیه، واردات آجر به بقیه کشورها رشد مثبت دارد، بنابراین کار کردن در حوزه آجر برای شما ریسکی را به همراه نخواهد داشت.
اگر کمی دقیق‌تر بررسی کنیم، می‌بینیم که در آسیا برخی کشورها مثل عراق و سوریه، به این دلیل که در پنج سال گذشته درگیر جنگ بودند، رشد منفی داشتند. اما اگر نمودار ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ عراق یا سوریه را بررسی کنید، قطعا شاهد رشد خواهید بود؛ چون جنگ در این کشورها به پایان رسیده است.
به همین دلیل است که می‌گوییم در کنار تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و آنالیز به‌روز داشته باشید.
تقریبا همه کشورهای خاورمیانه در واردات آجر رشد داشته‌اند و برای صادرکنندگان آجر مشکلی به‌وجود نمی‌آید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ