رفتار انسان ها در هنگام بلا + فیلم

رفتار انسان ها در هنگام بلا به چند گونه است؟ و موفقیت از آن کدام گروه می شود؟ کدام دسته از انسان ها می توانند بعد از نازل شدن بلا و سختی به موفقیت رسیده و به خوبی آن را پشت سر بگذرانند.

مردم از نظر مقابله با بلا، به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.

دسته اول: بی قرار می شوند

افرادی هستند که در هنگام نازل شدن بلا، بی تاب می شوند. امیر المومنین علیه السلام فرمودند: چه صفت زشتی است بی تابی برای مومن و چه حقیر کننده است ترسیدن برای او.

تصور کنید معامله ای انجام دادید و مشکلی در آن برای شما پیش آمده است. اگر در این شرایط شما بی تاب شده و شخصی شما را ببیند، با خود می گوید: چه قدر این فرد حقیر است.

زمانی که شما رئیس شرکت هستید و همه چیز خوب است و افراد به شما رئیس می گویند، نباید با یک زنگ زدن پلیس و پرسیدن سوال هایی از شما درباره بارتان، ترسیده و شل شوید.

دسته دوم: بی تاب نمی شوند ولی کاری هم نمی کنند

دسته دوم کسانی هستند که بی تاب نمی شوند، ولی به سختی تحمل می کنند. این افراد درونشان غوغا، ولی ظاهرشان آرام است و خودشان را به سختی نگه می دارند تا بقیه چیزی متوجه نشوند.

دسته سوم: صبر کرده و شکر خدا را به جا می آورند

دسته سوم افرادی هستند که بر بی تابی صبر کرده و خدا را به سبب آن سختی شکر می کنند. شخصی از آن ها سوال کرد: برای چه شکر می کنید؟ پاسخ دادند: به خاطر وعده ای که خدا در کتابش داده است. پرسید: چه وعده ای؟ گفتند: آن جا که خداوند فرمود﴿ فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا ﴾ ( سوره الشرح آیه ۵)

خداوند آسانی ها را در همراهی با سختی ها قرار داده است. در این صورت وقتی سختی را می بینند، یقین دارند که پس از این سختی، آسانی می آید. چون این وعده خدا را قبول می کنند، هم صبر کرده و هم شکر خدا را به جا می آوردند.

ایمانت کامل نیست، مگر این که مردم به دیوانگی ات اعتراف کنند

اگر در چنین شرایطی شکر خدا را کردید، ممکن است افرادی با خود بگویند: خدایا این دیوانه است؟ در بدترین شرایط سختی قرار دارد ولی الحمدالله می گوید!

بر اساس روایتی که می گوید لا یکمل ایمان عبد حتی [یا إلا] یظنون الناس انه مجنون ، ایمانتان کامل نمی شود مگر مردم به شما دیوانه بگویند. پس اگه مردم به شما گفتند: چه قدر خوبید! یعنی هنوز ایمانتان کامل نشده است.

دسته چهارم:  هم صبر و شکر می کنند و هم به تلاششان ادامه می دهند.

دسته چهارم کسانی هستند که هم صبورند و هم شکر خدا را به جا می آورند و هم تلاش آن ها  همانند گذشته ادامه دارد.

تفاوت دسته سوم و چهارم

هر دو آن ها، صبر کرده و شکر می کنند ولی به دسته سوم، این قدر سختی و مشکلات فشار می آورد که دیگر توانی برای تلاش ندارند. اما دسته چهارم به گونه ای تلاش می کنند که انگار بلایی سرشان نیامده است.

دسته سوم مانند پسری است که دختری را دوست دارد و عاشق او شده است ولی دختر به آن جواب رد می دهد.

خلاصه ای از همه دسته ها 

دسته اول، بی تاب می شوند. دسته دوم، بی تاب نشده ولی یه گوشه نشسته و هیچی نمی گویند. دسته سوم، الحمدالله گفته و صبر می کنند. در این شرایط دیگران به آن ها می گویند: بلند شوید و تلاشی بکنید. در جواب می گویند: توانش را نداریم. این افراد نهایت قدرت و توانشان همین است که شکر خدا را به جا آورند.

دسته چهارم، علاوه بر صبر و شکر گذاری به تلاش ادامه می دهند، آن هم به گونه ای که انگار بلایی نازل نشده است. ولی در حقیقت بلا آمده است اما به گونه ای تلاش می کنند که اگر کسی این ها را ببیند، خواهد گفت: هیچ اتفاقی برایشان نیفتاده است.

برتری دسته چهارم

امام علیه السلام در تفسیر آیه ذکر شده می فرمایند: این ها کسانی هستند که هَزّ عظیمی بردند و خداوند آن ها را (افراد دسته چهارم) غصب کرده است. این افراد به واسطه تلاششان به هنگام نزول بلا، مصیبتی که به آن ها رسیده است را از مردم مخفی می دارند.

در سه دسته قبلی، با توجه به این که افراد شکر خدا را به جا آوردند، اما مردم فهمیدند که مصیبتی وارد و اتفاقی افتاده است. اما دسته چهارم به گونه ای به تلاششان ادامه می دهند که کسی متوجه بلا نمی شود.

بعدا اگر شخصی از دسته چهارم بگوید که من چنین درد بزرگی داشتم، همه متعجب شده و می گویند: چه مرد بزرگی بود! این همه سختی به دوش می کشید و ما اصلا چیزی نفهمیدیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. راضیه یاراحمدی
  راضیه یاراحمدی گفته:

  باسلام
  امام علی (ع) بزرگترین گناه ترس است.

  همه ما این روزها شرایطی را تجربه کردیم که بگونه ای که ممکن است جز یکی از ۴ دسته نامبرده باشیم.
  بیایید اینطور فکر کنیم که بلا و مصیبت و مشکلات یک امتحان از طرف خداوند است که به واسطه آن در این دنیا ازموده میشویم. پس هرگاه زندگی برما سخت شد و دچار گرفتاری شدیم به خدا پناه ببریم و با مدیریت درست سرانجام کار خود را به خدا واگذار کنیم.
  خدایا چنان کن سرانجام کار، تو خشنود باشی و ما رستگار

  پاسخ
 2. لاله
  لاله گفته:

  با سلاااام و دروووود.بابت مطلب نامبر وان شما.
  واما خدایی انرژی مثبت گرفتم. یک جمله از،خودم تولید کردم ارتباط زیادی با متن شما داره.
  این شهر، نیازمند است…نیازمند یک دیوانه…. دیوانه ای که هیچ زنجیری مهارش نکند….دیوانه ای که خدا رو فریاد می زند….

  پاسخ
 3. مهین موسوی
  مهین موسوی گفته:

  این بلا ها بی دلیل نیست یکم به خودمون بیام از خدا بی خواییم خدایا من جز دعا چیزی ندارم سلاحم گریه است …
  با برخی حرف های که جز حرف هایی که بارها بارها شنیدی تکراری خودمون رو گول می زنیم فقط. همیشه
  بلاها به منزله ی امتحان نیست ممکنه‌خود بلا باشه ،گناه خودش ترس داره از خدا بترسیم نمی خواد بعدش بترسیم دوستون دارم.

  پاسخ
 4. ثریا شریفی زاده
  ثریا شریفی زاده گفته:

  سلام
  مطلب خیلی مفیدی بود که امیدوارم با صبر و تلاش و توکل بتونیم در گروه چهارم قرار بگیریم. به ویژه در این دوره که بلا زیاد شده و علاوه بر صبر و شکر گزاری باید از جنبه ای هم خوشحالی کرد.
  بزرگ شدن با بلا مشق صبر و تلاش و توکل عزت نفس میاره و خیلی قشنگه.
  ممنون از رئیس محترم مجموعه بابت نکات دینی خیلی قشنگ و کاربردی که ارائه میدهند. امیدوارم در عمل به این موارد موفق باشیم.

  پاسخ