نحوه انتقال پول از طریق صرافی + فیلم

بعد از اینکه ایران تحریم شد، انتقال پول در معاملات بین المللی از طریق بانک ها امکان پذیر نیست و یکی از راه هایی که بسیار مرسوم در بین تجار است نحوه انتقال پول از طریق صرافی می باشد.

صرافی ها و انتقال پول

خیلی از شما در جریان فرایند و معاملات تجاریتان با بحث انتقال پول، با مشکل و موانعی که وجود دارد مواجه می ‌شوید و خیلی چیز طبیعی است، با توجه به شرایط ویژه ‌ای که ما در کشور داریم و با توجه به موقعیتی که داریم، نقل و انتقال پول در ایران به روش‌ های معمول انجام نمی شود، پس ما باید روش ‌های خاص تر و متفاوت تری داشته باشیم و ما امروز می ‌خواهیم این روش را برای افرادی که در زمینه تجارت کار می کنند شفاف کنیم تا بهتر بشناسند.

روند کار صرافی ها در ایران

صرافی ها جایگزین بانک ‌ها شدند، قبل از اینکه اتفاقات و شرایط خاصی در بحث تحریم و نقل و انتقال پولی در ایران اتفاق بیافتد و بانک ‌ها از ارائه خدمات ارزی به ایرانی ها خارج شوند و این امکان وجود نداشته باشد و خود ایرانی ‌ها هم در کشورهای دیگر با پاسپورت ایرانی شان نمی ‌توانند خدمات ارزی یعنی دلاری یا یورویی دریافت کنند و یا خیلی سخت می ‌توانند این خدمات را دریافت کنند و اکثراً بحث نقل و انتقال و تحریم‌ هایی که برای خود اشخاص ایرانی هم برای شرکت ‌های تجاریشان واقف است.

 یعنی شما اگر بخواهید خارج از ایران هم فعالیت کنید و بگویید من می خواهم از بانک ‌های خارجی استفاده کنم حتی با این شرایط هم به خاطر اینکه اقامت و پاسپورت ایرانی دارید نمی ‌توانید از این خدمات استفاده کنید و با مشکل مواجه می‌ شوید.

صراف ها در ایران جایگزین بانک ‌ها شدند، شما قبلاً به بانک مراجعه می‌ کردید، آنجا یک حساب باز می کردید و بانک می گفت این سوئیفت من است، این شماره حساب شماست و اگر مشتریتان می خواهد پول را به این حساب واریز کند در حساب شما نمایش داده می شود و تمام سیستم اتوماتیک بود.

ولی صراف ها این طوری هستند که شما به صرافی مراجعه می ‌کنید صرافی می ‌گوید این سوئیفت و شماره حساب من است (در یک کشور و منطقه دیگری) و شما آن را به مشتری خودتان می دهید و تفاوتش این است که در بانک وقتی پول واریز می ‌شود اتوماتیک وارد دفترچه حساب، کارت یا اینترنت بانک شما می شود اما در اینجا به محض اینکه پول واریز می شود شما باید مدارک دال بر واریز را به صراف ارائه کنید تا صراف بعد از تایید این مبلغ را برای شما و به حساب شما منظور کند حالا شما هر طوری که خواستید می توانید آن را تبدیل کنید.

یعنی صرافی ها عملاً بانک‌ هایی هستند، کسانی هستند که خارج از ایران حساب دارند حالا ممکن است خودشان داشته باشند یا دوستانی غیر ایرانی داشته باشند که حساب مربوط به آن ها باشد، شرکت ‌هایی در خارج از ایران دارند که از طریق آن شرکت‌ ها نقل و انتقال پولی انجام می ‌گیرد، بعد پولی که به این حساب می ‌آید را دوباره به یک نفر دیگر می فروشند یعنی الان با شما که معامله می ‌کنند باز به یک نفر دیگر این را می ‌فروشند و این پول جابجا می شود.

این روند کار صراف ها در ایران است و هیچ مشکلی هم در این کار ندارند و عملاً هیچ گونه تحریمی بر بحث نقل و انتقال صراف ها نمی ‌تواند تاثیرگذار باشد، درست است که اگر مقدار تقاضای بازار برای خرید ارز افزایش و میزان صادرات کاهش پیدا کند قیمت ارز بالا می ‌رود اما در روند کار صراف ها هیچ مشکلی به وجود نمی آید یعنی ما به یک مرزی نرسیدیم که صفر شود یعنی بگوییم ما هیچ ارز وارداتی نداشتیم و هیچ ارز صادراتی نداریم، هیچ کدام از این ‌ها اتفاق نیافتاده است که کار صراف ها کلا تعطیل شود.

صراف چه کسی است؟

صراف در دنیا کسی است که شما به او مراجعه می کنید و یک واحد پولی را به واحد دیگر تغییر می ‌دهد البته بانک‌ ها هم این کار را انجام می‌ دهند اما صراف ها با نرخ پایین تر این کار را انجام می ‌دهند و صراف ها بیشتر کارشان کش است یعنی اسکناس کار می ‌کنند ولی بانک ها بیشتر حساب (پول) کار می ‌کنند.

معمولاً مسافرینی که می روند مبالغی مثلا ۵ یا 10هزار دلار همراهشان است، وارد فرودگاه که می ‌شوند به یک صرافی مراجعه می ‌کنند و آن را به پولی که می‌ خواهند تبدیل می ‌کنند، این تغییرات و تبدیلات را صراف ها انجام می دهند و یک نرخ تبدیلی دارند.

بر فرض می گوید هر یک دلار می ‌شود این عدد و یک عددی به شما می دهد و شما در این تبدیل می توانید یک پولی را به پول دیگری تبدیل کنید و در آن کشور که می ‌خواهید سفر کنید، خرجش کنید، و این واحد پولی شما، گردش پولی شما و تبدیل پول شما را صراف ها انجام می ‌دهند.

در ایران اینطوری نیست، درست است که این کار را هم انجام می ‌دهند اما بیشتر کارشان خدماتی است که مبتنی بر بانک‌ ها است چون خدمات بانک ها متوقف شده است و صراف ها دارند در این زمینه کار می ‌کنند و این کار خیلی بیشتر برایشان سود دارد.

اگر خدمات بانکی نبود و تراکنش برای صراف ها ایجاد نمی‌ کرد، صراف ها امروز در این حد رشد نمی کردند و بزرگ نمی شدند و به خاطر این کارهایشان سود زیادی می‌ کنند.

یک زمانی صراف ها اینقدر بزرگ نبودند یعنی شما وقتی به صرافی مراجعه می ‌کردید یک مغازه خیلی کوچک بود و کارش همین تبدیل پول بود ولی الان شما به صرافی هایی مراجعه می ‌کنید که فقط داخل غرفه صرافی چند میلیون دلار اسکناس است حالا در دنیا چنین چیزهایی بود ولی در ایران متداول نبود.

x

از نظر ما آرادی ها صراف کسی است که مجوز بانک مرکزی داشته باشد قبلا به این مجوزها نیاز نداشتند اما الان باید مجوز از بانک مرکزی داشته باشند و چند سطح درجه یک، دو و سه دارند که بر اساس سطح اعتبارشان مشخص می ‌شود اما خیلی مهم نیست.

به یک چنین فردی که یک مغازه دارد، مجوز دارد و امکان این را دارد که خدمات ارزی انجام دهد و مجوز خدمات بانکی از بانک مرکزی داشته باشد صراف می‌ گوییم، صرافی هایی هستند که این مجوز ها را ندارند و بدون مجوز کار می ‌کنند این افراد هم اسمشان صراف است اما صرافی های بدون مجوز هستند.

باید آشنایی عمیقی با فرد داشته باشید و مطمئن باشید که در یک چنین معامله ای یا در هر نقل و انتقالی به پول و مال شما آسیب نمی زند.

به صراف ها چقدر می شود اعتماد کرد؟

این یک مسئله خیلی مهمی است، در طول زمان نشان داده شده است که صراف هایی بودند که ور شکست کردند یا صراف هایی بودند که با پول ‌های مردم فرار کردند، اکثر این اتفاق ‌ها در مورد صراف هایی بوده است که مجوز نداشتند و یا صراف هایی که به علت های مختلف بدهکار شدند و مجبور شدند که از مردم، صراف های دیگر و جاهای دیگر ارز به صورت بهره ای خرید کنند و حالا به علت های مختلف کم آوردند و ور شکست کردند.

مثلاً چند سال پیش یک صرافی بود که با دلار ۴۰۰۰ تومان با ۸۰ میلیارد تومان پول فرار کرد، این گونه صراف ها زیاد بودند اما اکثرا صراف ها در رقم هایی که معمولاً در معاملات انجام می دهیم (۵۰ یا ۱۰۰ هزار دلار)، خیلی مشکل ندارند و به اکثر صراف ها می شود اعتماد کرد ولی سعی کنید صرافی پیدا کنید که معروف تر، معتبر تر و بزرگتر باشد و نسبت به آن از طرف چند نفر شناخت داشته باشید.

اگر معاملاتتان در حد کم می باشد که خیلی مهم نیست اما اگر در حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار دلار می ‌شود در مورد صراف ها بیشتر تحقیق کنید و صراف مناسب تری را انتخاب کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 پاسخ
 1. عباس حقانی
  عباس حقانی گفته:

  سلام میخوام مبلغی زیر ده هزار دلار به یکی از دانشگاههای کانادا بفرستم از طریق صرافی باید چکار کنم ؟ شیراز هستم ضمنا از راهنمایی وحوصله شما بسیار ممنونم

  پاسخ
 2. علی اصغرقاسمی
  علی اصغرقاسمی گفته:

  سلام وقت بخیر.
  من به صرافی مراجعه کردم ولی صرافیها میگویند که دیگر بصورت آزاد و شخصی برای کسی کار نمی‌کنند. و اگر صرافی هم تقبل کنه و پول رو از تاجر خارجی بگیره اونوقت شما برای دریافت پولتون باید اجازه نامه از گمرک مبنی بر ارسال بار به خارج بگیرین تا صرافی پول شما را بدهد.

  پاسخ
 3. احسان
  احسان گفته:

  ایا صرافی ها ۲ ملیون دلار هم میتونن جابجا کنند؟ از اون طرف بگیرن و اینجا دلار تحویل من بدن؟

  پاسخ