در تحریم ها چطور تجارت کنیم؟ + صوتی

🔻 خیلی وقت ها صحبت از این است که با وجود تحریم های زیادی که بانک های ما در ایران هستند آیا می شود تجارت کرد؟دغدغه و نگرانی شما قابل درک است. اما روند کار امروز را ببینید. امروز افراد زیادی در بازار درحال فعالیت هستند.  و واردات می کنند و صادرات انجام می دهند و با وجودی که هیچ خدماتی از بانک های ما در ایران نمی گیرند پیش می روند.

استاد نظام پرور
صادرات در شرایط تحریم
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

🔻 آیا راه حلی وجود داشته و قطعاً دارد که این افراد دارند در این مسیر کار می کنند. من می خواهم در این موضوع راه حل را باز کنم. یعنی ما بدون بانک و خدمات بانکی در ایران می توانیم کار صادرات انجام دهیم. و کاری که ما بدنبال آن هستیم چیست؟
🔻 فرض کنید می خواهم پولی را در ایران جابه جا کنم و صاحب عابر بانک یا حساب بانکی در آن بانک نیستم. مثلاً به شخصی می گویم فلانی من کارت بانکی ندارم تو کارت بانکی داری؟ من می گویم پول را به حساب تو بزنند بعد تو این پول را به من بده.
آیا این امکان پذیر است یعنی من حتی کارت عابر بانک معمولی در ایران ندارم اما دارم پول خود را جابه جا می کنم. حالا در بازار صادرات چطور این اتفاق می افتد؟ افرادی به نام صراف وجود دارند. اینها شرکت هایی و حساب هایی در خارج از ایران دارند. و این شرکت ها و حساب هایی که در خارج از ایران می باشد.
🔻 ممکن است متعلق به خود صراف باشد و ممکن است متعلق به یک دوست شریک یا کسی باشد که خارج از ایران فعالیت می کند و تبعیت ایرانی هم ندارد. این شرکت ها و حساب ها اکثراً در مناطق آزاد فعالیت می کنند.
و هرمقدار پول کمی که باشد می توانیم به این حساب ها حواله کنیم تا سقف ده میلیون دلار معمولاً وجود دارند. حتی اگر شما بخواهید سنگ آهن و سیمان هم بخواهید صادر کنید معمولاً قرارداد شما بیشتر از ۱۰ میلیون دلار نخواهد شد.
این صرافی ها با شرایطی که دارند این امکان را فراهم می کنند که از طریق آن شرکت ها شما پولی که لازم دارید را به آن حساب بزنید.
🔻 پس در شرایطی که من نمی توانم در تحریم های بانکی به حساب های ایرانی پول بریزم اما می توانیم به حساب های بانک ایرانی پول دریافت کنیم یعنی مشتری شما مثلاً من شرکت دارم در عمان یا شرکت من در امارات فعال است.
نمی گوییم که برای صراف است. شرکت من در هنگ کنگ می باشد و شما این مبلغ را بزنید به حساب من در هنگ کنگ چون نمی توانیم از طریق بانک های ایران پول دریافت کنید.و مشتری پول را به حساب آن بانک واریز می کند و رسید انتقال وجه یا اصطلاحا تلکس ریلیز به آن حسابی که معرفی کردید را به شما رسید را تحویل می دهد و شما رسید را دریافت کرده و به صراف ارائه می کنید.
🔻 صراف بعد از بررسی کردن و تایید آن حساب به شما خواهد گفت بله پول به حساب من آمده و پول دریافت شده صراف چکار می کند صراف متعاقباً کسانی که قصد واردات کالا دارند این پولی که به حسابش آمده را به آنها می فروشد. و در قبالش از آن افراد در ایران ریال خواهد گرفت مثلاً می گوید من ۱۰۰ هزار دلار در حساب لازم دارم اگر داری پس به من بده یک تاجر ایرانی که قصد واردات دارد.
و این پول را به تاجر ایرانی می فروشد و پول خود را در ایران دریافت می کند و این پول را با نرخ تفاوتی که سود خودش هست الباقی آن را به حساب شما واریز می کند و چون این روند خیلی تکرار خواهد شد و کار مداوم صراف همین می باشد هیچ وقت ما در این بحث توقف نخواهیم کرد.
🔻 یعنی صراف همیشه پولشان در بازار خرج می شود و فروخته خواهد شد و ریال خود را دارند و بماند که اکثر صراف ها سرمایه های خوبی را هم دارند.
در شرایط تحریم و شرایط صادراتی که امروز وجود دارد ما اگر بانک های ایران تحریم هستند. در مسائلی نظیر اینکه من می خواهم معاملات بزرگ و ارقام بزرگ را به داخل ایران بیاورم مشکل دارم.
و گرنه در معاملات خارجی و صادراتی این مشکل مطرح نیست چون حجم معاملات زیر ۱۰ میلیون دلار می باشد و ۱۰ میلیون دلار عدد بزرگی است. مثلاً شما صد هزار دلار، بیست هزار دلار، پنجاه هزار دلار می توانید پول دریافت کنید.
🔻 قرار نیست که در روز اول بیایید و صد میلیون دلار مثلاً پول دریافت کنید. خیلی معاملات سنگین و خاصی باید باشد که عدد های آن بالای ده میلیون دلار باشد. و اگر کسی قرارداد ده میلیون دلاری هم بخواهد ببندد آن ده میلیون دلار را یکجا نمی گیرد و آن رقم را در چند قسمت دریافت خواهد کرد.پس همه اینها امکان پذیر می باشد. پس شما این پول را در آن بانک دریافت خواهید کرد و اسناد و مدارک اش هم در آن بانک خود آن صراف تنظیم خواهد کرد و هیچ مشکلی هم در این روش پیش نخواهد آمد و اکثرا هم اصطلاحاً حساب های آبشور اکانت یعنی حساب های منطقه آزاد است.
🔻 این موضوعات مباحثی است که در ابتدای تجارت مطرح نیست و دوستانی که مجموعه های بسیار بزرگ دارند مثل مجموعه های فولاد یا مجموعه های سیمان بزرگی است و معاملات سالانه آن بسیار زیاد است و معاملات بالای چندصد میلیون دلار دارد آنها را ما شرایطی را فراهم می کنیم که صاحب حساب و صاحب شرایط نقل و انتقال پولی بشوند و اختیار پول خودشان در اختیار خودشان باشد.

دغدغه اینکه ما بخاطر تحریم های بانکی نمی توانیم صادرات کنیم دغدغه نابه جایی است. به این اصل هم که همین الان دارند کار می کنند پول خود را دریافت می کنند هزینه اش افزایش پیدا کرده است ولی مزیت آن در این است که قیمت ارز هم افزایش پیدا کرده و قیمت ارز مزیت های صادراتی را رونق داده و روی آن تاثیر مثبت گذاشته است. و می توانیم از این مزیت ها استفاده کنیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ