📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

صادرات به عراق را چگونه شروع کنیم؟ + فیلم

عراق از قدیم الایام مهد تمدن جهان بوده و یکی از بهترین کشور ها برای تجارت و بازرگانی به شمار می رفت .
قرار داشتن این کشور در بین سه قاره ی اروپا ، آسیا و آفریقا و همچنین همسایه بودن این کشور با ایران و ترکیه ، موقعیت بسیار مناسبی را برای این کشور فراهم کرده تا بتواند از این پتانسیل استفاده کرده و خودش را به عنوان یکی از قطب های بازار وارداتی جهان معرفی کند .

عدم توانایی عراق در تولید محصول

باتوجه به اینکه عراق یک کشور کاملا وارد کننده است و مصرف کننده هم می باشد ، فرصت بسیار خوبی برای تولید کنندگان و تاجران ایرانی مهیا شده تا بتوانند ، محصولات غیر نفتی خود را به این کشور صادر کنند .
تاجران عراق معمولا تمایل دارند ، بدون واسطه و به طور مستقیم از خود کارخانه ها اجناس خود را خریداری کنند . اگر بتوانید برند سازی قوی انجام دهید و تبلیغات مناسبی را انجام دهید ، می توانید هر محصولی را که بخواهید به این کشور صادر کنید .

مصرف کننده بودن عراق و عدم توانایی این کشور در تولید محصولات مورد نیاز ، این بستر خوب تجاری را برای صادر کنندگان مهیا کرده تا بتوانند ، محصولات خود را به این کشور صادر کنند .

بالا بودن ارزش پول عراق نسبت به ایران

باتوجه به این که پول عراق نسبت به پول ایران ارزش بالاتری دارد ، مردم عراق تمایل دارند ، بیشتر مایحتاج زندگی خود را از طریق کشور ایران تهیه کنند .
این امر باعث شده است که تاجران عراقی زیادی رایزنی هایی با ایران داشته باشند و مواد مورد نیاز کشور و مردم خودشان را از ایران تهیه کنند .

بهترین راه صادرات کالا از ایران به عراق

بحث حمل و نقل نیز مزید بر این علت شده است . چون کل محصولاتی که از ایران به عراق صادر می شوند ، از طریق مرز های زمینی انجام می شود .
پس در بحث حمل و نقل هزینه ی آنچنان بالایی مصرف نمی شود .
از این رو تاجران عراقی تمایل زیادی به واردات کالا از ایران دارند .
که مهم ترین عاملش همین مورد است .در حال حاضر پول عراق نسبت به پول ایران ارزش بیشتری دارد ، حمل و نقل زمینی گزینه ای بسیار مناسب برای حمل کالا است .
حتی اگر از دور ترین نقطه ی ایران مثل مشهد ، کالایی را به عراق صادر کنید ،با یک هزینه ی ۴ الی ۵ میلیون تومانی می توان کالا ها را ارسال کرد.

شروع صادرات به عراق

برای اینکه بتوانید به کشور چون عراق صادر کنید ، در مرحله اول ، باید محصولی داشته باشید ، محصولی که مورد نیاز مردم عراق باشد ! محصولتان را برند سازی کنید و برای این محصول در کشور عراق تبلیغات و بازار یابی کرده ، محصول را به تاجران عراقی معرفی کنید و مشتری جذب کنید و آن مشتری راغب باشد که کالای شما را خریداری کند .
قیمت و کیفیت محصول شما را بدانند و تمایل به خرید از شما داشته باشند و به شما ثبت سفارش بدهند .

انتخاب محصول برای صادرات

برای این کار باید ببینید مردم عراق به چه محصولی بیشتر نیاز دارند.
برای صادرات آن محصول برنامه ریزی کنید .
برای این کار شناخت فرهنگ معیشتی عراق بسیار مهم است .
اینکه مردم مناطق مختلف عراق به چه محصولاتی نیاز دارند. به عنوان مثال : قسمت کرد نشین عراق عمدتا محصولات با کیفیت را خریداری می کنند و در بحث قیمت اگر کالایی کیفیت خوبی داشته باشد ، زیاد اهل چانه زنی نیستند .
در حالی که در قسمت عرب نشین عراق کاملا مخالف کرد ها هستند .
آن ها همیشه دنبال اجناس ارزان قیمت هستند و کیفیت چندان برایشان مهم نیست .
چون از لحاظ معیشتی و وضعیت مالی ، قسمت عرب نشین عراق از قسمت کرد نشین ها در رتبه ی پایین تری قرار دارند .

سود صادرات انواع کالا به عراق

آخرین آمار های رسمی که از گمرک رسیده ، نشان می دهد ارزش دلار صادرات کالا های غیر نفتی ای که صورت گرفته ، ارزشی بالغ بر هشت میلیارد دلار بوده است .
اما به خاطر این که تاجران عراق ، دنبال خریدن اجناس ارزان قیمت اند ، ما نمیتوانیم سود خیلی بالایی در نظر بگیریم .
چون اکثر تاجران عراقی آدم و نفر هایی را در داخل بازار ایران دارند و رفت و آمدشان به بازار ایران زیاد پر هزینه نیست .
به محض اینکه اراده کنند می توانند به ایران بیایند و هزینه ی ایاب و ذهاب زیادی برایشان ندارد .
ولی با این حال چون حجم خرید محصول بالاست و هم مصرف مردم عراق بالا هست ، این حجم خرید هم به تناوب تکرار می شود ، میتوان سود بسیار خوبی را از صادرات محصول به عراق کسب کرد .

داشتن شناخت کافی از فرهنگ مردم عراق

برای آن که با یک تاجر عراقی وارد مذاکره شده و بتوانید توجهش را جلب کنید ، باید نکات بسیار مهم را در نظر بگیرید . برای این کار ، در ابتدا باید ظرفیت ها و آداب و رسوم و فرهنگ مردم عراق را بشناسید و بدانید که مردم هر منظقه ی عراق ، به چه محصولاتی و با چه کیفیتی و با چه قیمتی نیاز دارند .

اگر جامعه ی هدف را خوب شناسایی کنید ، به یک بستر مناسب برای شما تبدیل می شود و می توانید به جای یک محصول و کالا ، چندین محصول را به این کشور صادر کرده و سود کنید.

مشاوره ی صادرات اجناس ایران به عراق

امروزه افراد زیادی می خواهند بدانند برای صادرات به عراق باید چه پارامتر هایی را در نظر بگیرند و چه مشخصاتی باید داشته باشند ! مواد غذایی گزینه ی بسیار خوبی برای صادرات است .مانند : رب گوجه ، انواع کمپوت ها ، خشکبار ها و انواع کنسرو ها ، شکلات و کیک و کلوچه و … شوینده ها .
عراق کشوری است که تازه از جنگ رها شده و در حال ساخت و ساز است .
مخصوصا ساختن هتل و منازل مردم و این فرصت برای تاجران ایرانی بسیار خوب است و می توانید مصالح ساختمانی ای چون : کلید و پریز ها ، آهن ، گچ ، سیمان ،شیر آلات ، ایزوگام ، کاشی و سرامیک و حتی سنگ نما ، گزینه های بسایر عالی و پرطرفداری برای صادرات به این کشور هستند .

بهترین راه های صادرات به عراق

ایران و عراق مرز های زمینی بسیار طولانی با هم دارند . و از آن جایی که فاصله ی این دو کشور کم است ، مرز زمینی گزینه ای بسیار خوب است .
بیشترین میزان صادراتی که صورت گرفته از مرز هایی چون خسروی ، مهران ، باشماق ، پیران شهر و کرمانشاه بوده است ، راه های زمینی هم کم هزینه و با صرفه هستند و هم بسیار مطمئن ترند و نهایتا در ظرف چهل و هشت ساعت کالا از ایران به عراق می رسد .

مدارک لازم برای صادرات

فاکتور فروش

اولین مدرکی که باید داشته باشید ، فاکتور فروش است .
این فاکتور حتما باید به زیان های انگلیسی و عربی باشد و مشخصاتی چون نام شخص یا شرکتی که ارسال می کند ، تولید کننده یا صادر کننده و نام و سمت مدیر عامل یا شخصی که صادر می کند و نام خریدار و وارد کننده ی محصول قید شود .

گواهی مبدا

این گواهی حتما باید به زبان فارسی و انگلیسی باشد .
باید آدرس تولید کننده و صادر کننده و همچنین خریدار و وارد کننده به طور دقیق و نام پایانه یا گمرکی که محصول از ان جا ترخیص می شود ، در گواهی مبدا قید شود .

لیست اظهار کالا

در این لیست باید نام ، مقدار و ارزش قیمتی و یک سری اطلاعات مختصری از محصولی که صادر می کنید ، قید شود .

Packing List

برای افرادی که قصد صادرات چند محصول را دارند . مثلا اگر در یک کانتینر ، قصد صادرات چند محصول را دارند باید نام و مقدار و قیمت تک تک کالا ها را مشخص کنند و به گمرک ارائه دهند .
گواهی بهداشت ، تاییدیه ی شرکت ها بازرسی ، استاندارد محیط زیست ، گواهینامه ی استاندارد ، اخذ استاندارد های رضایت مشتری ، اخذ استاندارد های ایزو (در صورتی که بتوانید تهیه کنید) ، تهیه ی برچسب های کالا (حتما به زبان عربی و انگلیسی باشد) و گزارش تست نمونه برداری و بررسی کالا که در در گمرک ، در قسمت بهداشت آنجا از هر کالایی که شما صادر می کنید ، یک نمونه برداشته و از آن تست می گیرند تا کالای صادراتی شما با آنچه که ذکر شده مطاقبت داشته باشد .
تهیه ی این مدارک ، برای صادرات به کشور عراق نیاز و مهم است که توسط شما صادر کننده و تولید کننده ی محصول باید تهیه شود .
برای راحتی ارسال کالا ، می توانید از یک شرکت ترخیص نیز کمک بگیرید .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.11 پاسخ
  • Avatar
   اتابکی گفته:

   به خاطر اینکه انگار این جماعت از ازل تا ابد نمیتونن با هم متحد بشن و یک کاری رو درست انجام بدن.. چند دسته ای بودن و فرقه ای بودن شون از زمان پیامبر بوده و هست و ادامعه داره و تا زمانی که اتحاد نداشته باشی به جایی نمیرسی

   پاسخ
 1. Avatar
  م ی گفته:

  بعد از بازگشت تحریم ها و کاهش بسیار شدید ارزش ریال ماشاالله تمام ایران شد پر از عراقی های عزیز که گویی به رایگان هرچه میخواستند خرید میکردند و با لبخندی بر لب به میهن باز میگشتند. ما ایرانیها هم هاج و واج مانده نگاه میکردیم و آه حسرت که دیگر بسیاری از مردم حتی توان خرید یک کیلو گوشت ندارند برای پخت غذا
  کمی تامل
  کمی احساس مسئولیت

  پاسخ
 2. Avatar
  هموطن گفته:

  آقایان محترم
  مدت دو سال است که در عراق در بخش انرژی کار میکنم به موازات خواستم کار تجاری هم بکنم و بازار تجارت نگاهی داشته باشم .
  عادت ما ایرانیها که بسیار نکوهیده است ،:
  همه میگویند این باید بشود و آن باید بشود ولی کسی نمی گوید چطور ؟
  اصول تجارت بر همگان مشخص است :
  بازار یابی و نیاز
  بحث حمل و عبور از گمرک و مرز
  انتقال وجه : چگونه میخواهید پول خود را بگیرید اساتید آراد برند آیا در جریان هستید که تحریم هستیم و انتقال وجه از طریق Lc نمیتوان
  تنها راه انتقال وجه صرافی است
  چه تضمینی وجود دارد
  عراقیها بسیار بد عهد هستند شما در مبادلات تجاری یا تمسک به قانون را انتخاب میکنید یا از طریق ارتباط و روابط شخصی
  قدری با مطالعه و تحقیق بیشتر به کسانی که ضربه خوردند بپردازید
  بازرگان عراقی داشتیم که فراوان جنس گرفته و دو بار خوش حسابی و بار سوم کل زندگی ایرانی را بالا کشیده و بعد تحویل جنس ناپدید شده است کشوری که بهشت پول شویی است همه آلوده و بلحاظ مالی فاسدند در این کشور پست و مقام بفروش میرسد طوریکه خود مردم عراق از فساد کشورشان به خیابان ریختند مگر ندیدید شلوغیهای بصره و ایران ستیزی که همه در شبکه های اجتماعی دیدند
  صادرات به کشوری که هندوانه های و خربزه و گوجه را با شعار بگذار تا بگندد ….. بر بر ایرانی
  آقایان محترم در جریان هستید مرز عراق از سوی ایران بسته است یا خیر ؟ پس از بی مرا می عراقیها در حمله به کنسولگری کربلا ایران مرز خود را به عراق بست حالا هم که عراق بخاطر کرونا مرز خودش را بست
  اگر ورای این موارد سالانه ۸ میلیارد دلار صادرات به عراق داریم شاید بازار انحصاری منظور شما است که مختص ارتباطات خاص است که اگر برای عموم مردم و جوانان کشور

  پاسخ