📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

نحوه ارسال نمونه کالاهای صادراتی + فیلم

در انتخاب محصول بسیار مهم است که چه محصولی را انتخاب میکنیم و برای ارسال نمونه آیا می توانیم به سادگی دست مشتری برسانیم یا نه؟ به ارسال نمونه مواد شیمیایی یا بعضی از محصولات که ممکن است خیلی سریع تمام شده و نمونه جدید جایگزینشان شود باید دقت کرد.

فرآیندهای ارسال نمونه کالا

کالا علاوه بر اینکه خریدش مهم است، نمونه اش هم مهم است، مشتری قصد دارد از من خرید کند آیا نمونه می خواهد یا نمی خواهد؟ آیا این نمونه نیاز به ارسال دارد یا ندارد؟ آیا امکان ارسال نمونه را داریم یا نداریم؟

ارسال نمونه کالای بی خطر و سبک

هر کالایی که می‌ خواهد صادرات شود موانع خودش را دارد، اما باید ببینیم مشتری شما چطور می‌ خواهد این کالا را بپذیرد، اگر من محصولی مثل مثلاً صندلی کار کنم مشتری از من روکش صندلی را می خواهد تا ببیند چه کیفیتی دارد، مقداری از پارچه آن را در پاکت می گذارم و برای او پست می ‌کنم و هر جای دنیا که بفرستید ۱۰۰ یا ۱۲۰ هزار تومان بیشتر هزینه پستش نمی ‌شود، پست می کنیم و حدودا یک هفته تا ده روز بعد دستش می ‌رسد و می تواند نمونه کالا را ببیند، کیفیت را بشناسد و بهتر بتواند تصمیم گیری کند.

 ارسال نمونه کالای خطرناک

اما اگر محصول شما یک ماده شیمیایی باشد، این ماده شیمیایی خطر خودش را دارد و مخاطب که می‌ خواهد این را بخرد باید نمونه اش را برایش پست کنید تا آن را ببیند، حالا اگر شما بخواهید پست کنید باید چه کار کنید؟ هیچ شرکت حمل و نقلی این مسئولیت را نمی پذیرد.
مثلا فردی بود که قصد داشت یک محصول خطرناکی را پست کند و برای مشتری نمونه بفرستد فقط دی اچ ال مسئولیت ارسال آن را قبول کرد که در ازای ارسال آن ۳۰۰۰ دلار هزینه می خواست در صورتی که این پول زیادی بود.

یا اگر از طریق فرودگاه بخواهید نمونه را ارسال کنید گیت بازرسی فرودگاه ایراد می‌ گیرد و برگشت می دهد حالا اگر خیلی شانس بیاورید و با هزار ترفند از گیت بازرسی رد بشوید به محض اینکه نمونه بخواهد وارد آن کشور شود آن را بر می‌ گرداند چون خطرناک است و اجازه ورود آن را به کشور نمی دهند چون بعضی از چیزها پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

کالاهایی که ارسال نمونه نیاز ندارند

بعضی از کالاها مثل ماشین آلات ارسال نمونه نیاز ندارند، درست است یک عیبی که دارد تک خرید بودن آن است، اما چون ارسال نمونه نمی‌ خواهد و با فیلم و عکس و ویدیو می ‌شود نظر مخاطب را جلب کرد یک مزیت به حساب می آید، راحت تر به معامله نزدیک می ‌شوید و راحت تر می توانید کار کنید. محصولی که در ارسال نمونه وارد می ‌شود حداقل دو یا سه ماه درگیری ارسال نمونه را داریم.

مشکلات ارسال نمونه برخی کالاها

بعضی از محصولات مثل مثلاً داروی گیاهی محصول بسیار خوبی است اما تا بخواهیم نمونه را دست مشتری برسانیم خراب می شود. ما اگر بخواهیم یک گیاه تازه را دست مشتری برسانیم از اینجا که پست کنیم تا دست مشتری برسد از بین رفته است و اگر بخواهیم با پست پیشتاز هم بفرستیم هزینه‌ های خیلی زیادی دارد مخاطب من نمی تواند این هزینه ‌ها را بپذیرد، برای خود من هم توجیه پذیر نیست که بخواهم ۲۰۰۰ دلار پول پست بدهم.
یا آن فردی که قصد داشت نمونه ماده خطرناک را برای مشتری اش ارسال کند می گفت مثلا من یک کانتینر بگیریم از ایران تا مالزی می رود ۵۰ دلار می دهم (آن زمان ۵۰ دلار بود که با دلار مثلا ۲ هزار تومان می شود ۱۰۰ هزار تومان)، کل امور گمرکی من هم مثلا ۳۰۰ هزار تومان شود من کلا با ۴۰۰ هزار تومان این کالا را به آن کشور می فرستم این چه کاری است که من بخواهم این کالا را با ۳ هزار دلار بفرستم در صورتی که با همان سرعتی که دی اچ ال می برد این کانتینر هم می برد اما صورت هزینه ام کمتر است یعنی دردسرش کمتر می‌ شود.
پس کالا مهم است، آیا کالای شما ارسال نمونه نیاز دارد یا ندارد؟ آیا با برگه آنالیز مشتری می پذیرد یا نمی پذیرد؟ آیا نیاز دارد عینا کالا را ببیند یا خیر؟ آیا نمونه با اصل یکی است یا نیست؟
من یک محصول امروز دارم کار می کنم مثلاً یک نوع میوه خشک یا یک نوع گیاه دارویی است این گیاه دارویی امروز دستم می رسد؟ من نمونه را برای مشتری می فرستم، نمونه هم سالم و کامل دست مشتری می رسد اما تا این مشتری بخواهد تصمیم بگیرد که این محصول را می خواهد یا نمی خواهند من آن کالا را فروختم یا آن کالا در انباری که بوده فروخته شده و تمام شده چون کالا به سرعت دارد گردش می کند.

مثل این است که من می خواهم نمونه گیلاس را برای کسی بفرستم تا من بخواهم نمونه گیلاس را بفرستم تمام شده و گیلاس های بعدی یا محصول بعدی با کیفیت، مدل، سایز و نوع دیگر آمده است و در واقع نمونه با اصلش یکسان نیست پس مخاطب باید لحظه ‌ای تصمیم بگیرد که آیا می خواهد یا نمی خواهد.
بعضی از محصولات مثل مثلاً سنگ ساختمانی وقتی به صورت فله باشد هر سنگی با سنگ دیگر فرق می کند مخاطب شما خیلی وقت ها باید عین نمونه را ببیند (این نمونه را که نمی‌ توانیم بفرستیم چون در این صورت باید کل فله را بفرستیم) پس یا باید با عکس و فیلم و … بتوانیم آن اعتماد را برایش ایجاد کنیم یا خود مخاطب بیاید و نمونه کالا را رؤیت کنند.
برای مراحل اولیه این درگیری ‌ها را خواهید داشت. پس یک سری از عواملی که می تواند شما را در انتخاب کالای مناسب و تحلیل آن کالا که آیا کالای مناسب برای صادرات است یا نیست، نمونه و یا ارسال نمونه خواهد بود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ