📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

نحوه جستجو کلیدواژه حوزه چرم در گوگل + فیلم

برای حوزه چرم طبیعتا در گوگل کلیدواژه های فراوانی وجود دارد که نیاز هست تا نحوه صحیح جستجو کردن آنها را یاد بگیریم تا بدانیم برای تجارت نیاز هست در کدام موارد امتیاز بگیریم؟

کلید واژه های پیشنهادی گوگل

مثلاً فردی که روی چرم کار می ‌کند می ‌گوید تماس ‌های من زیاد است، چه اتفاقی افتاده است که تماس هایش زیاد شده است؟ در حوزه چرم شاید بیش از ۱۰۰۰ کلید واژه وجود داشته باشد و وقتی ما عبارت چرم را در گوگل سرچ می کنیم گوگل تقریبا ۱۰ کلید واژه را به ما نشان می دهد در این صورت چطور ما می‌ گوییم ۱۰۰۰ کلید واژه وجود دارد؟

وقتی به ازای هر حرفی که بعد از چرم بزنیم گوگل کلی پیشنهاد به ما بدهد، یعنی علاوه بر آن ۱۰ پیشنهاد قبلی، الان اگر ما حرف های “ش”، “س”،”سا”، “سال” و … را هر کدام جداگانه بعد از کلمه چرم بزنیم برای هر کدام از این ها گوگل ۱۰ پیشنهاد به ما می دهد، حالا حساب کنید چند حرف و چند کلمه بعد از کلمه چرم وجود دارد که ما به ازای تک تک آنها پیشنهاد داریم.

حالا اگر ما بیاییم حرف “س” را قبل از کلمه چرم بزنیم می ‌بینیم که دوباره ۱۰ تا پیشنهاد به ازای “س” قبل از چرم به ما می دهد حالا حساب کنید چند حرف و چند کلمه قبل از کلمه چرم وجود دارد و چند کلید واژه در رابطه با آن ها گوگل به ما پیشنهاد می دهد.

یعنی اگر به جای “س” ما “سا” بگذاریم می ‌بینیم که دوباره یک سری پیشنهادها در رابطه با “سا” به ما می ‌دهد، گاهی هم کلید واژه ای وجود ندارد و اشتباه پیشنهاد می ‌دهد مثلاً برای “ست چرم” کلمه های زیادی به ما پیشنهاد داده می‌ شود.

 کار کردن در حوزه چرم

یک فرد می گوید من می خواهم در حوزه چرم کار کنم و دنیای چرم، دنیای بسیار بزرگی است، آیا این فرد همه مدل چرم را کار می کند؟ خیر، مثلا چرم پوست مار، گاوی کیفی، گاوی کفشی، تزیینی، گوسفندی و کروکودیل را کار می کند، پس یک سری عبارت ها را مشخص کرده و گفته من می خواهم در حوزه چرم کار کنم، فعال چرم هستم و این مدل چرم ها را کار می کنم.

اگر از این فرد پرسیده شود که چه مدل چرم هایی وجود دارد که شما نمی ‌خواهید روی آن کار کنید ممکن است بگوید چرم خام و سالامبور را نمی خواهم کار کنم.

کلید واژه های پیشنهادی نامناسب

مثلا اگر چرم کروکودیل را در گوگل سرچ کنیم می ‌بینیم که به ازای این واژه پیشنهادهای خیلی زیادی وجود دارد و اگر ما بعد از آن حرف “ش” را بگذاریم عبارت “چرم کروکودیل شدن” را به ما پیشنهاد می دهد، آیا چرم کروکودیل شدن کلید واژه است؟ و آیا کسی در گوگل چرم کروکودیل شدن را سرچ می کند؟ خیر کسی اینگونه سرچ نمی کند و این کلید واژه ای است که به کار من تاجر نمی آید و آن را پاک می کنم، پس با حرف “ش” در رابطه با چرم کروکودیل پیشنهادی وجود ندارد.

کلید واژه های پیشنهادی مناسب

اما اگه حرف “ف” را بگذاریم می‌ نویسد “فروش چرم کروکودیل”، آیا این عبارت چیزی است که ما به دنبال آن هستیم و می‌خواهیم در آن جایگاه بگیریم؟ بله ما نیاز داریم تا در کلید واژه فروش چرم کروکودیل جایگاه بگیرم.

آیا برای چرم کروکودیل فقط همین واژه فروش وجود دارد؟ خیر تقریباً ۵۰ تا ۵۰۰ کلید واژه فقط برای چرم کروکودیل وجود دارد، یعنی برای چرم خرگوش، پوست مار، گاوی، گوسفندی و بز هم به همین شکل می باشد و به ازای تک ‌تک محصولاتی که شما نام ببرید حداقل بین ۵۰ تا ۵۰۰ کلید واژه وجود دارد.

محصولاتی با تعداد محدودی کلید واژه

بعضی از محصولات مثل کروکودیل هستند که شاید تعداد کلید واژه های شان کمتر باشد، کلید واژه های کروکودیل ممکن است به ۵۰ تا نرسد، اشکالی ندارد هر چقدر که وجود داشت شما استفاده می کنید، یعنی ما نمی ‌توانیم به مردم جهان بگوییم که بروید چرم کروکودیل را زیاد سرچ کنید، نه این حرف منطقی نیست ما باید نگاه کنیم که بازار امروز به چه چیزی نیاز دارد کافی است ما در عبارت هایی که بازار نیاز دارد وارد شویم و در آن جایگاه بگیریم.

سایت های تخصصی و جایگاه آن ها در گوگل

ما اگر فروش چرم کروکودیل را سرچ کنیم می ‌بینیم که سایت اول دکتر کروکودیل، سایت دوم لیدر اسکین، سایت سوم اسماعیل شاپ و سایت های بعدی شروین لیدر و ارج چرم می باشند و وقتی سایت اول را باز می کنیم  می بینیم که این سایت فقط در رابطه با کروکودیل فعالیت می کند.

یعنی در این سایت همانطور که از اسمش هم مشخص است به غیر از کروکودیل در رابطه با هیچ مدل چرمی دیگری صحبت نشده است و از فروش نوزاد کروکویل تا مشاوره و پرورش و رزین آن بحث می‌ کند.

پس اگر اسم سایت شما دقیقا با محصولی که می‌خواهید کار کنید، مرتبط باشد گوگل سایت شما را بیشتر جایگاه می دهد، یعنی اگر اسم سایت من دکتر کروکودیل باشد و قرار باشد چرم گاوی و بزی هم کار کنم، سایت دکتر کروکودیل جایگاه کمتری می گیرد اما اگر قرار باشد فقط و فقط چرم کروکودیل کار کنم و اسم دامنه من طوری باشد که در آن عبارت کروکودیل وجود داشته باشد گوگل به سایت من جایگاه و ارزش بیشتری می دهد.

در واقع گوگل علاقه دارد که شما به صورت تخصصی به ازای هر دامنه کار کنید، یعنی دوست ندارد که شما بگویید من کل صنف را می خواهم کار کنم، بلکه علاقه زیادی دارد که سایت های زیادی ایجاد شود که هر سایت به صورت تخصصی کار کند.

پس دلیل اینکه وقتی ما فروش چرم کروکودیل را سرچ کردیم و سایت دکتر کروکودیل بالاتر از بقیه سایت ها قرار گرفت همین موضوع است چون اسم دامنه اش دقیقاً در رابطه با همین است.

اسم عمومی برای سایت هایی با چند محصول

حالا اگر ما به جای فروش چرم کروکودیل مثلا فروش چرم خرگوش را بنویسیم می بینیم که دیگر سایت دکتر کروکودیل را در صفحه اول مشاهده نمی کنیم اما سایت های شروین لیدر و لیدر اسکین دو باره تکرار شده اند، پس اینجا ما متوجه می شویم که اگر اسم دامنه من به صورت عمومی بیان شود یعنی یک صنف را شامل شود و من بخواهم در همه اصناف آن محصول کار کنم بهتر است که اسم عمومی باشد.

اما اگر فقط یک مدل می خواهم کار کنم مثلا یک فردی بگوید من فقط می خواهم گلدان پلاستیکی کار کنم پس بهتر است اسم دامنه ای که برای شرکتش انتخاب می کند همین واژه گلدان پلاستیکی باشد و بتواند از معادل فارسی و انگلیسی اش یک دامنه خریداری کند و روی آن سایت کند اما اگر بگوید علاوه بر گلدان پلاستیکی می خواهم روی میز و صندلی پلاستیکی، لوازم پلاسکو و … کار کنم اینجا دیگر پیشنهاد نمی کنیم که اسم تخصصی بگذارد چون جایگاه نمی گیرد.

اگر ما فروش چرم مار را سرچ کنیم باز هم سایت های شروین لیدر و لیدر اسکین را مشاهده می کنیم ولی خبری از سایت دکتر کروکودیل نیست.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ