نحوه پاسخگویی به مشتری در پیام + فیلم

نحوه پاسخگویی به مشتری در پیام باید دقیقا مطابق با شناخت او باشد تا بتوان از نوشته هایی که برایمان ارسال کرده منظورش را به درستی درک کرده و پاسخگوی نیازش باشیم.

طریقه جواب دادن چت مشتری

درست نیست که چت را در ساعات اداری با ویس جواب بدهیم، اگر مشتری پیام داد، در پیام ارتباط می‌ گیریم، اگر تماس گرفت همان تماس تلفنی را با او ادامه می دهیم، اگر ایمیل زد با ایمیل با او پیش می رویم و اگر فرم پر کرد ما هم با پیام جلو می‌ رویم، وقتی مشتری فرم ‌پر کرد، بلافاصله تماس نگیرید چون اشتباه خیلی بزرگی است، ما در پیام می‌ توانیم در یک ساعت با چندین نفر ارتباط بگیریم و سریع همه فرم هایمان را صفر کنیم.

مدل ارتباط گرفتن مهم است، اگر ارتباط اولیه با شماست مدل ارتباطی تان باید متفاوت باشد مثلا الان سایتتان را چک می کنید و می بینید که 10 تا فرم برایتان آمده است در لحظه می توانید یک پیام آماده بسازید و در کمتر از ۵ دقیقه به همه آن ۱۰ نفر ارسال کنید اما اینکه چه پیامی باشد مهم است.

محتوای پیام در فرم

مثلاً پیام می تواند این طور باشد که فقط بنویسید “سلام” و ارسال کنید و بعد صبر می کنید که اگر جواب سلام شما را داد ادامه دهید و اگر جواب نداد شما هم ادامه نمی ‌دهید، شاید بیش از ۷۰ درصد افرادی که به آن ها سلام می کنید، پیام شما را می بینند، می خوانند ولی جواب سلام شما را نمی ‌دهند، پس متوجه باشید که یک چنین پیامی اشتباه بوده است، باید فکر کنید، تحلیل کنید و پیام‌ هایتان را عوض کنید.

متاسفانه خیلی از تازه واردها فکر می‌ کنند که مشکل از مشتری است یعنی می گوید من سلام دادم ولی او بی ادب بود و جواب سلام من را نداد، این مشتری خوب نیست و رهایش می کنند، دقیقا چنین نگاهی دارند، این نگاه، نگاه آماتور است چون آنها هنوز مردم شناسی را متوجه نشدند و فکر می کنند مردم همین طوری بی ادب هستند و جواب سلام آن ها را نمی دهند.

درست به هدف زدن

این افراد باید استراتژی خودشان را عوض کنند، در واقع مردم همه محافظه‌ کار شده اند یعنی اگر یک قلابی دارید و می ‌خواهید ماهی بگیرید باید درست جایی پرتابش کنید که دقیق به هدف بخورد نه اینکه بگویید قلاب من همین جا باشد (من سلام کردم) مشتری هر وقت که پیام من را سین کرد خودش به دام بیفتد، نه اینطوری نیست، الان دیگر همه حرفه ‌ای شده اند و به این راحتی که شما استراتژی چیدید به دام شما نمی افتند که از شما جنس خریداری کنند.

این فرد در آن لحظه ای که فرم پر کرده است نیت و قصدش این بود که جنس شما را خریداری کند، انسان قلبی دارد که این قلب دگرگون می شود، آیا برای خودتان اتفاق نیفتاده است که در یک بازه زمانی، در روز خاصی، دلتان بخواهد که یک کالایی را خریداری کنید، آن روز دنبالش رفتید که خریداری کنید، پول هم داشتید ولی آن چیزی که خواستید را پیدا نکردید و کلا منصرف شدید؟

پس به اصطلاح تا تنور داغ است باید نان را بچسبانید یعنی وقتی مشتری در نمودار در نقطه 100 است باید درست به هدف بزنید و پول را بگیرید چون حس در زمان تغییر پیدا می‌ کند، یعنی اگر زمان سپری شود و حس مخاطب و مشتری شما کم شود باید تلاش زیادی کنید تا حسش را به نقطه 100 برگردانید تا به شما پول بدهد، یعنی آن روزی که شما ناامید شدید، دیگر فروشنده هر چقدر که تلاش کند تا شما جنسش را خریداری کنید دیگر شما این کار را انجام نمی دهید چون تصمیم گرفتید که این کالا را خریداری نکنید.

پس باید حرفه ‌ای رفتار کنید و آماتور نباشید، فروش کار ساده ای نیست، بلکه فروش تخصص، مهارت، تیز بینی، ریز بینی و زمان می‌ خواهد، باید مشتری های خودتان را درک کنید، باید حالت ها و رفتارهایشان را بشناسید، آن ها به طور شانسی جنسی از شما خریداری نمی ‌کنند، اگر جنسی را شانسی فروختید بدانید که مشتری شما در گام های قبل تر به واسطه رقبایتان به نقطه 100 رسیده بود پس باید یک فروشنده حرفه ‌ای باشید.

انسان ها فراموش کار هستند

آیا درست است که من با این استراتژی جلو بروم و فقط سلام کنم و منتظر باشم تا مشتری با من ارتباط بگیرد؟ این نکته را یادتان باشد که انسان فراموش کار است، یعنی امروز روی سایت شما فرم پر می کند و وقتی شما در زمان دیگری با او ارتباط می گیرید و می‌ گویید که شما در فلان زمان روی سایت من فرم ‌پر کردید، آن فرد می‌ گوید که نه من اصلاً چنین کاری را انجام نداده ام و وقتی اطلاعاتی که در فرم داده است را برایش می خوانید، می گوید شما کلاهبردار هستید چون اصلا یادش نمی آید که این اطلاعات را خودش وارد کرده است.

پس انسان فراموش کار می باشد و خصلت انسان همین است، شما با یک سری از مشتری هایتان ارتباط می گیرید و طوری وانمود می کنند که اصلاً شما را نمی شناسند و بعد شما فکر می کنید که این مشتری ها فیک هستند، در صورتی که این ها فیک نیستند بلکه فقط فراموش کردند که در آن زمان وارد سایت شما شده بودند و اصلا یادشان نمی آید که در آن لحظه چه محصولی را می خواستند، اینقدر صفحات اینترنتی مختلف زیاد شده اند که این ها فراموش می کنند اصلا دنبال محصول شما بوده اند و یادشان می ‌رود.

و چون انکار می کنند، شما دلیل و مدرک می ‌آورید و می ‌گویید مثلاً صفحه اول سایت من این شکلی بود و وقتی که عکس می فرستید بعد یادشان می آید اما از آن به بعد تلاش می‌ کنند که انکار کنند چون به شما اتهام زدند و گفتند که شما را نمی‌ شناسند.

هرگز چنین کاری را انجام ندهید که بخواهید یک موضوعی را به مشتری هایتان اثبات کنید چون وقتی مشتری می ‌گوید “نه”، حاضر نیست که جلوی شما تحقیر شود و بگوید که شما راست می گفتید و در انتها هم از شما جنس خریداری کند، این اتفاق خیلی کم می ‌افتد و اکثر مشتری ‌ها مغرور هستند و حاضر نیستند چنین موضوعی را بپذیرند که اشتباه می کردند.

همانطور که در ابتدای بحث گفتیم افرادی که زنگ نمی زنند یا افرادی که پیام واتساپ شما را می ‌بینند ولی پیام نمی دهند آنها وارد مرحله فرم می شوند، این ها مشتری های ضعیف تری هستند، خارجی‌ ها داستانشان متفاوت است و اصلاً زنگ نمی زنند چون نمی دانند که شما قرار است با چه زبانی با آنها صحبت کنید و چون حس می ‌کنند که همان اول زبان شما را متوجه نمی ‌شوند، خیلی کم اتفاق می ‌افتد که زنگ بزنند، اول از همه در واتساپ پیام می‌ دهند یعنی بیشتر ارتباطاتشان در واتساپ است.

پس امروز متوجه شدیم که اگر در جواب مشتری فقط یک کلمه سلام بنویسیم شاید بیشتر از ۸۰ درصد آن ها جواب سلام ما را ندهند.

بهترین راه ارتباط با کسانی که فرم پر می کنند

بهتر است با کسانی که فرم پر می کنند با پیام جلو بروید، با پیام که پیش بروید متوجه می شوید که آیا مشتری سریع جواب می دهد یا وانمود می ‌کند که شما را نمی شناسد، پس گام به گام جلو بروید، ممکن است بعد از اینکه شما پیام دادید، مشتری همه چیز یادش بیاید و ویس بفرستد، در این صورت شما هم اینجا اجازه دارید که ویس بفرستید.

اگر مشتری برای شما متنی پیام نوشت سعی کنید تا آنجا که امکان دارد ویس نفرستید، هرگز چنین کاری را انجام ندهید، بلکه ابتدا صبر کنید و اجازه دهید پیامی با همدیگر در ارتباط باشید و اگر مشتری خواست ویس ارسال کند شما هم آنجا می توانید ویس بفرستید.

یک جاهایی ممکن است منظور همدیگر را متوجه نشوید سعی کنید مذاکره را روی تلفن بیاورید که بهتر و راحت تر منظور خود را برسانید، متاسفانه گاهی می بینیم که افراد در واتساپ تماس می گیرند، هرگز چنین کاری را انجام ندهید مگر اینکه مشتری خارجی باشد.

در ایران به هیچ وجه در واتساپ ارتباط صوتی برقرار نکنید چون زنگ واتساپی این حس را به مخاطب القا می کند که شما فقیر هستید و وضعیت مالیتان خوب نیست، هرگز چنین حسی را به مخاطبان خودتان القا نکنید.

اگر مشتری در واتساپ زنگ زد شما قطع کنید و بعد بگویید الان با شما تماس می گیرم و زنگ بزنید، این حس فوق العاده قوی را در مخاطب شما ایجاد می کند، پس سعی کنید ارتباطات صوتی تلفنی یعنی آنلاین را از واتساپ استفاده نکنید حتی اگر قطع کنید و زنگ بزنید یک حس فوق العاده ای را به مشتریتان می دهد یعنی متوجه می شود که شما پولدار هستید و هزینه تلفن برایتان اهمیتی ندارد، اجازه دهید چنین حسی در وجود مشتریتان شکل بگیرد و بعد متوجه می شوید که چقدر خوب دارد به شما اعتماد می کند.

پس اگر شما همین تکنیک های ساده را رعایت ‌کنید، متوجه می شوید که تا حالا اینطوری رفتار نمی کردید و داشتید خلاف این چیزهایی که امروز ما آرادی ها گفتیم رفتار می کردید و برای همین پول به دست نمی ‌آوردید و بعد از رعایت این تکنیک ها متوجه می ‌شوید که کم کم می توانید از مشتری پول بگیرید و می فهمید که ارتباط مشتری دارد با شما بهتر می ‌شود، فقط باید همین نکته های ساده را اجرا و رعایت کنید.

هزینه ها برای یادگیری تکنیک های ساده

شاید ما آرادی ها این نکته ها را ساده به شما یاد می دهیم ولی برای یادگیری تک تک این نکته ‌ها میلیون ‌ها تومان پول خرج شده است تا ما آرادی ها همین موضوع ساده را متوجه شویم و آنالیز کنیم.

ما آرادی ها هر روز بابت تبلیغات پول می‌ دهیم و در حالت های مختلف و در صفحات گل مختلفمان می خواهیم بفهمیم که در کدام حالت مشتری بیشتر به ما پول می ‌دهد، هر روز تحلیل و بررسی می ‌کنیم تا از داخل آنها یک چکیده ای به دست بیاید و شما راحت بدون هیچ هزینه ای یاد بگیرید.

پس همین نکته های ساد‌ه را رعایت کنید و نخواهید یک مسیر دیگر را تست کنید، چون اگر شما بخواهید به یک مسیر دیگری فکر کنید و آن را تست کنید همین که زمان را از دست بدهید، شکست می خورید و این برای شما قابل جبران نیست برای همین ناامید و دلسرد می ‌شوید.

یعنی یک جاهایی ما با پول زمان را خریداری می کنیم ولی اکثر شما آن قدر توانمندی مالی ندارد که بتوانید با پول زمان را خریداری کنید پس می خواهید با آن چیزی که دیگران خریدند استفاده کنید و این عالی است که شما از این تجربه ها در کارتان استفاده کنید و سریع آن را اجرا کنید و نخواهید یک چیز دیگری را که در ذهنتان است را تجربه کنید، آن چیزی که در ذهن شما است را ما بارها در آراد تجربه و تست کردیم و متوجه شدیم که جواب نمی ‌دهد و این طور نباشد که شما دوباره از اول بخواهید آن را تست کنید، طبق همین استراتژی ها گام به گام جلو بروید بعد می ‌بینید که شما هم پول به دست می آورید و پول گرفتن خیلی راحت می شود.

جمع بندی نهایی

امروز داریم به شما تاکید می کنیم که با همین پیام بازی می توانید پول بگیرید، گاهی اوقات ممکن است تازه واردها بگویند مگر می شود کسی در پیام پول بدهد؟ مشتری جلوی مغازه می آید من کلی با او صحبت می کنم ولی او پول نمی دهد چطور می شود که شما می گویید در پیام دادن می توانیم از مشتری پول بگیریم؟

پس نگویید نمی شود بلکه بگویید من تکنیک پیام دادن و پول گرفتن را بلد نیستم، با پیام هم می توانید پول بگیرید و اصلا نیازی نیست که مشتری صدای شما را بشنود، اگر ذهن و باور شما این باشد که نمی شود برای شخص شما واقعا نمی شود اما اگر بگویید می‌ شود، برای شما واقعا می ‌شود پس تکنیک ‌ها را یاد بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 پاسخ
 1. مهرداد
  مهرداد گفته:

  خیلی سپاسگزارم از مشاورین آراد که انقد همه چیو خوب میدونن
  منکه با کمال میل مطالبتونو دنبال میکنم

  پاسخ
 2. جوادزاده68
  جوادزاده68 گفته:

  از چه راهی میشه ارتباط خوب و مناسبی با مشتری ایجاد کرد و رابطه یک طرفه نباشد و تاثیر گذارتر باشه؟
  شما جز اینای که گفتید دیگه چه راهی و پیشنهاد میدید؟

  پاسخ
 3. مراد قنبری
  مراد قنبری گفته:

  جهت پاسخگویی به خریدار باید انقد حرفه ای و با آگاهی عمل کرد که تو کوتاهترین زمان به بیشترین تعداد مشتری با بالاترین میزان سود رسید

  پاسخ