🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

چگونگی شناخت حق از باطل + فیلم

امیر المومنین علی علیه السلام فرموده اند که به شناخت حق نمیرسیم مگر اینکه باطل را بشناسیم، پس گاهی نیاز است تا ابتدا باطل و غلط را بشناسیم تا بتوانیم درستی را تشخیص دهیم.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
برای راه درست حق را بشناسیم یا باطل را؟

یک سوال که مطرح می‌شود این است که برویم ربا را بشناسیم بهتر است یا برویم و صداقت را بشناسیم. فرمایش امیرالمومنین است که حق شناخته نمی شود مگر با شناختن باطل. به فهم قرآن نمی‌رسید مگر آنکه پیش از آن کسانی که قرآن را رها کرده‌اند را بشناسید. نکته‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که شناخت حقیقت سنگین است، و در بسیاری اوقات شناخت باطل از شناخت حقیقت آسانتر است.

به طور مثال شاید ما متوجه نشویم که بهترین شغل چیست؟ اما می توانیم متوجه شویم که فلان شغل و فلان شغل غلط هستند. در نتیجه یک راهی که انسان برای اینکه خودش را در صداقت وارد کند دارد، این است خود را حداقل از آنچه که از ربا است دور کند. وقتی من از این مساله دوری کردم، راه درست را پیدا می کنم. اصلا لا اله الا الله هم همین است. اول می‌گوید لا اله یعنی اول الهه ها را کنار بگذارید، بعد الله می آید.

مثال: یک خانه بهم ریخته را چطور باید مرتب کرد؟فرض کنید مثال شخصی که چنین ذهنی دارد مثال یک خانه درهم است. یک خانه ای که تمام وسایل آن به صورت نامرتب چیده شده است. نمی داند جای درست وسایل کجاست. اول باید همه وسایل را بیرون بیاورد و سپس چینش را انجام دهد؟ یا همان طور که هست شروع به چینش وسایل کند؟ کار درست این است که همه را از اول بیرون آورده و سپس لوازم را در جای درست بچیند.
پس بهتر است که انسان اول ربا را بشناسد. با استفاده از این کار متوجه می شود خیلی از شغل ها غلط هستند. حالا آرام آرام مصادیق صداقت و درستکاری را متوجه می شود. زیرا خیلی وقت‌ها نمی توان متوجه صداقت شد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ