📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

چگونگی امتیاز سایت در گوگل + فیلم

آیا می دانستید امتیاز سایت در گوگل چگونه حساب می شود و تا به حال به آن فکر کرده اید که بتوانید بهترین اقدامات را نسبت به سایت خود برای بهتر دیده شدن انجام دهید؟

بالا آمدن در صفحه گوگل

گاهی اوقات ما در پایین صفحه گوگل قرار می گیریم که باید سعی کنیم دوباره خودمان را بالا بکشیم، برای این کار باید محتواهایی که پایین صفحه رفته است را ویرایش کنیم، یعنی باید به محتوایی که یک بار آن را نوشتیم اصلاحیه بزنیم و یک سری کارهای جدید روی آن انجام دهیم.
کارهای جدید طبق قوانین سئو ۲۰۲۰ فقط مربوط به شناخت مشتری می باشند، یعنی کسی که در گوگل عبارت خاویار کیلویی چقدر است را سرچ می کند صرفا دنبال قیمت آن می گردد.
چرا وب سایتی نداریم که وقتی عبارتی مثل خاویار کیلویی چقدر است یا هر سوالی شبیه به قیمت را سرچ کنیم به ما یک جدول نشان دهد که سریع قیمت را به ما بگوید بلکه همیشه متن را با یک سری محتواهای غیرمرتبط شروع می کند.

 بالا بردن عدد CTR

مثلا وقتی عبارت قیمت گوشت خاویار را در گوگل سرچ می کنیم (اولین سایت، سایت اقتصاد آنلاین است یعنی قوی ترین سایتی که گوگل به آن جایگاه داده است این سایت می باشد)، وقتی ما این عبارت را سرچ می کنیم در واقع باید گوگل به ما یک جدول نشان دهد که ما قیمت ‌ها را در آن ببینم، ولی وقتی اولین سایتی که بالا می آید را باز می کنیم می بینیم محتوایی که تولید کرده است، اصلاً ربطی به قیمت ندارد.
پس اگر می خواهید که وب سایت شما هم به همین شکل در گوگل خوب جایگاه بگیرد باید تکنیک و راز آن را بدانید، یعنی این وب سایت کلی محتوا تولید کرده است ولی یک راست به ما قیمت را نمی‌گوید که ما متوجه شویم بلکه در واقع با ما بازی می ‌کند و هدف از این بازی هم این است که از مخاطب زمان بگیرد تا عدد CTR آن سایت بالا برود.

امتیاز گرفتن از گوگل

پس هدف مخاطب این است که قیمت را ببیند اما خالق و مالک این سایت نمی ‌خواهد راحت به او قیمت بدهد بلکه می‌خواهد کاری کند مخاطبی که روی سایتش آمده است، مدت زمان زیادی را روی سایتش سپری کند چون معیار گوگل برای امتیاز دادن به وب سایت ها مدت زمانی است که مخاطب از گوگل روی سایت آمده است.
اگر همان ابتدا قیمت را بزند مخاطب هم آن را می ‌بیند و سریع صفحه را می بندد، صفحه که زود بسته ‌شود گوگل می‌ گوید پس سایت شما محتوای کم ارزشی تولید کرده است که مخاطب در صفحه نمانده است.

استراتژی قوی ترین سایت های طلا

اگر عبارتی مثل قیمت طلا را در گوگل سرچ کنیم و اولین سایتی که بالا می آید را باز کنیم می بینیم در این سایت تعداد زیادی جدول وجود دارد که در آن قیمت دلار، صرافی ها، پوند، بیت کوین، نفت، سکه، طلا، بورس و کلی قیمت دیگر وجود دارد که ما را در این صفحه با دنیایی از اطلاعات گیج می ‌کند.
یعنی مقدار زیادی اطلاعات به ما می دهد و فقط دارد به ما جدول نشان می‌ دهد و ما را همین طور در صفحه نگه می دارد و نمی آید سریع قیمت طلا را به ما بدهد بلکه ما را بازی می‌ دهد و حجم عظیمی از اطلاعات را به ما نشان می دهد.
و هدفش از این کار این است که فقط ما را روی سایت خودش نگه دارد در حالی که راحت می ‌توانست فقط آن چیزی که مد نظر ما بود را به ما نشان دهد ولی اگر این کار را می ‌کرد گوگل به او اعتبار و امتیاز نمی ‌داد.
۸۰ میلیون وب سایت در حوزه طلا وجود دارند که این سایت رتبه اول را به خودش اختصاص داده است یعنی این سایت، بهترین و تاپ ترین سایت در این حوزه بود که البته استراتژی این سایت هزینه بردار است، اینکه شما بتوانید جدول بندی کنید و اطلاعات به روز و لحظه ای روی سایتتان بزنید یک تیم قوی لازم دارد که باید سرمایه خوبی داشته باشید تا بتوانید شبیه به این سایت کار کنید.
پس دو حالت دارد اول اینکه ما مخاطب را با دنیایی از اطلاعات فنی تسخیر خودمان کنیم یا اینکه در قالب یک سناریو و فیلم مخاطب را روی سایت خودمان نگه داریم.
اگر سایت دوم را باز کنیم می بینیم که دارای یک استراتژی کم هزینه تری است که در اصطلاح به آن سئو می گوییم، در اینجا می آید یک سناریویی را شروع می کند و سریع یک قیمتی از طلا به ما می دهد و دوباره سناریواش را ادامه می دهد و در انتهای صفحه هم جدول بندی می کند و یک سری قیمت به ما می‌ دهد.
یعنی برای مطالعه این صفحه چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان لازم است اما سایتی که همه اش جدول بود تقریبا نیم ساعت شما را درگیر خودش می کند.

رقبای هر صنفی متفاوت هستند

حالا سوال اینجا است که من هم یک وب سایتی دارم آیا باید وب سایت من هم مخاطب را نیم ساعت درگیر خودش کند؟ خیر.
این طور نیست که همه وب سایت ها با هم برابر هستند، بلکه ما باید هر صنفی را اختصاصی با همان صنف بررسی ‌کنیم یعنی یک نفری که فعال اقتصادی خرما است را نمی آیند با وب سایت طلا مقایسه کنند بلکه رقیب های خرما فقط در حوزه خرما می باشند.
مثلا رقیب های وب سایت پسته همان شرکت ‌های دیگری هستند که دارند در این حوزه کار می‌ کنند، پس شما بایستی با رقبای خودتان فقط رقابت کنید و فقط هدفتان همین باشد، یعنی اصلاً نباید سایت شما اگر مثلاً روزی ۱۰ یا ۲۰ تا تماس دارد یا 5 دقیقه مخاطب را روی خودش نگه می دارد را با سایت های دیگری که اصلا مرتبط با کسب و کار شما نیست، مقایسه کنید، این کار اشتباه است چون باید با کسب و کار شما مرتبط باشند.

وب سایت Alexa.com

وب سایت Alexa.com وب سایتی است که همه شما می توانید از آن بهره بگیرید، یک سری آمارهای خوب به شما می دهد و از این آمارها می توانید کمک بگیرید تا وب سایت شما رشد کند، این سایت یک منویی در قسمت بالا دارد و در اینجا یک گزینه ‌ای به اسم ابزارها دارد که یک سری ابزارهای رایگان دارد که اگر روی آن کلیک کنیم یک اطلاعاتی از وب سایت را به ما نشان می دهد.

رنک سایت در ایران و جهان

پنجره ای باز می شود که در این پنجره ما می توانیم اسم آدرس سایت خودمان را بزنیم، مثلاً ما اگر سایت مازند خاویار را در آن کپی کنیم و عبارت ران آنالیز را بزنیم چند ثانیه ای طول می کشد و یک سری آمار به ما می ‌دهد.
در واقع به ما می ‌گوید که مثلاً رنک الکسای شما در جهان رنک دو میلیون و ۸۰۰ هزار تایی است و در ایران رتبه شما 78227 می باشد، یعنی در بین تمام سایت ‌های ایرانی رتبه وب سایت شما ۷۸ هزارمین وب سایت ایران است و این رتبه به عنوان یک سایت ایرانی رتبه خوبی نیست اما در بین سایت های خاویار می‌ تواند رتبه خوبی باشد.
پس اینکه خیلی ها می گویند من می خواهم تلاش کنم تا رتبه یک ایران باشم باید بدانند که رتبه یک ایران به کسب و کار آن ها بر می گردد و کسب و کار آن ها اینطور نیست که بتوانند رتبه یک ایران باشند.

اطلاعات شرکت های رقیب

در اینجا یک سری اطلاعات از شرکت‌ های رقیب هم به شما می دهد، ما که در رابطه با مازن خویار سرچ می کنیم همان اول در قسمت اور لپ یک سری اطلاعات به ما می ‌دهد و می‌ گوید سایت های مشابه سایت شما و در حوزه شما، این سایت ها می باشند.
در واقع رقبای سایت شما را نشان می دهد که قوی ترین رقیب مازن خاویار سایت رایبا می باشد که البته رتبه الکسا همه سایت های رقیب را هم به ما نشان می دهد و در اینجا می توانید قوی ترین رقیب وب سایتتان را هم پیدا کنید.

مقایسه سایت خود با سایت های غیر مرتبط

پس از اینجا باید بین رقیب ها بررسی کنید، نه اینکه سایت خودتان را بخواهید با سایت طلا یا گوگل و … مقایسه کنید، سایت شما هیچ وقت نمی‌ تواند شبیه گوگل، ترافیک کسب کند، سایت شما شبیه به آپارات، یوتیوب و فیس بوک نیست، آنها با یک ساختار و استراتژی دیگری مخاطب های بیشتری دارند، مگر مردم ایران چقدر خاویار می خواهند؟
مثلا ما هیچ وقت نمی ‌توانیم خاویار را با گوشی موبایل قیاس کنیم، میزان تقاضای گوشی موبایل خیلی بیشتر از میزان تقاضای خاویار است، پس نسبت به محصول، ترافیک وب سایت شما هم متفاوت خواهد شد، حوزه کسب و کار شما طوری نیست که شما بتوانید رتبه یک ایران شوید هرگز با سایت خاویار نمی توانید رتبه یک شوید.

قسمت تاپ سایت

اینجا یک قسمتی به نام تاپ سایت وجود دارد که تاپ سایت ها را به شما نشان می دهد و اینکه برترین وب سایت های هر کشوری چه می باشد، مثلا اینجا در حالت جهانی ۵۰۰ تا وب سایت را نشان می دهد که بهترین سایت دنیا وب سایت گوگل است.
که اینجا در واقع میانگین مدت زمانی که مخاطب روی سایت گوگل می ماند ۱۴ دقیقه است، یوتیوب ۱۵ دقیقه است، یعنی مخاطب روزانه تقریبا ۱۵ دقیقه روی این سایت وقت می گذارد، هر مخاطب روی سایت فیس‌ بوک ۱۹ دقیقه وقت می‌ گذارد که این مدت زمان زیادی است که مخاطب ۱۹ دقیقه روی یک سایت بماند این عدد برای سایت آمازون 9، برای ویکی پدیا 3 و برای یاهو 4 دقیقه است.
این ها که برترین وب سایت های جهانی هستند این تایم را می گیرند حالا حساب کنید سایت شما چقدر دارد زمان می گیرد؟

بهترین تاپ سایت های ایران

اگر بخواهیم بهترین تاپ سایت های ایران را بررسی کنیم می ببینیم که دوباره گوگل در ایران هم بهترین است و ۱۴ دقیقه و ۴۹ ثانیه از مخاطب زمان می گیرد، بعد از آن اپارات بهترین وب سایت ایران است، سومین آن دیجی کالا و بعدی ورزش تری است.
وب سایت های شاپرک، نمناک (یک سایت خبرگزاری است)، تلووبیون، ایموفید (یک سایت بورسی است که قبلا وجود نداشته است ولی در دو ماه اخیر ایجاد شده است)، وب سایت دیوار و چندین وب سایت بورسی که قبلا جز تاپ پیج ها نبودند ولی اخیراً از بس مردم وارد این سایت ها می‌ شوند جز تاپ پیج ها شدند.
سایت ‌فیلیمو هم اعتبار خیلی خوبی دارد که البته بیشترین میانگین زمانی آن ۵ دقیقه است، سایت یاهو و بیتوته هم در ادامه این سایت ها قرار می گیرند که سایت بیتوته هم شبیه سایت های خبرگزاری فقط ۲ دقیقه مخاطب روی آن می ماند.
نی نی سایت که اکثر خانم ها با آن سر و کار دارند یک دقیقه و ۳1 ثانیه است، سایت سافت ۹۸ که اکثر افرادی که می‌ خواهند نرم افزار دانلود کنند از این سایت بهره می گیرند که البته در کمتر از ۳ دقیقه وارد سایت می شوند و از آن خارج می شوند.
سایت بلاگفا را انتهای این سایت ها می بینید که یک زمانی سایت بلاگفا رتبه 3 و 4 ایران بود ولی الان رتبه ۴۲ را به خود اختصاص داده است، و همین طوری یک سری سایت ‌های دیگر هم در ادامه قرار می‌ گیرند.

سایت هایی که رتبه خوب می گیرند

پس اینها جز برترین وب سایت های ایران هستند و شما هیچ وقت نمی توانید سایتی شبیه به بلاگفا شوید چون خدماتی که این سایت دارد ارائه می دهد را شما را ندارید و اکثر این سایت ها فروشنده کالا نیستند بلکه خدمات ارائه می‌ کنند.
مثلا سافت ۹۸، تمام نرم افزار های دنیا را دارد ارائه می‌ کند و یک سایت تجاری نیست، یعنی شما هیچ وقت نمی توانید رتبه 31 ایران شوید و اگر حوزه کاری شما حوزه نرم افزار نباشد نمی توانید رتبه ۳۱ ایران باشید.

مخاطب سایت ها و رقیب هایشان

سایت bmi یک سایت بانک ملی است که در واقع رقیب های آن بانک ملت، سایت رده، تجارت بانک و سایت شاپرک می باشند یعنی هر کسی را باید با گروه خودش قیاس کرد، ما هیچ وقت بانک ملت یا بانک ملی را با سایت طلا و آپارات و … مقایسه نمی کنیم.

مخاطب سایت آپارات، همه مردم ایران می باشند، اما مخاطب بانک ملی فقط افرادی هستند که مشتری بانک ملی هستند و همه مردم ایران را شامل نمی شوند پس شما نمی توانید هرگز رتبه ۲ ایران شوید، هیچ وقت نمی توانید گوگل شوید، چون مخاطب های گوگل همه مردم ایران می باشند و همه گوگل را نیاز دارند.
آپارات را خیلی ها نمی ‌خواهند و آن را نمی‌ شناسند ولی گوگل را همه می شناسند، پس بستگی به مخاطب شما دارد، وقتی حوزه شما خرما باشد شما هیچ وقت با خرما نمی توانید رتبه ۲ ایران شوید.

بررسی سایت آراد برندینگ

حالا اگر سایت آراد برندینگ را نگاه کنیم می ‌بینیم که رتبه جهانی آن 8874 است و رتبه ایران آن ۳۵۳ می باشد و رتبه اش هر روز در حال افزایش و رشد است، رقیب هایش هم سایت های آی اکسپورت که این سایت هم در واقع صادرات است و رقیب دیگر آن سایت دی ان کارون است، پس ما هیچ وقت خودمان را نباید با سایتی مثل آپارات مقایسه کنیم هر کسی باید با رقیب هایش مقایسه شود.
رنک آراد برندینگ 8874 است در حالی که رنک رقیب هایش خیلی خیلی پایین تر می باشد، یعنی رقیب هایش کلی با آن فاصله دارند تا بخواهند به آراد برندینگ برسند چون آراد برندینگ برترین وب سایت از لحاظ جهانی در حوزه برند سازی و تجارت الکترونیک می باشد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.25 پاسخ
 1. Avatar
  جمشیدالوندی گفته:

  گوگل به سایت هایی که از محتوای ناب و غیر کپی استفاده می کنه بیشتر بها و امتیاز می ده و اونها هایی رو که محتوای دیگر سایت رو کپی کرده نه تنها جریمه می کنه بلکه ممکنه لیست نتایج گوگل هم حذف کنه

  پاسخ
 2. Avatar
  بهروز معاونیان گفته:

  به روزرسانی محتوا بر اساس برنامه ریزی و به صورت مداوم نه تنها می تونه باعث جذب کاربران بیشتری هرروز به سایت ما بشه بلکه از نظر سئو اهمیت فراوانی داره و گوگل به این سایت ها که همیشه در حال تغییر و به روز کردن مطالب خود هستن اهمیت ویژه ای می ده البته اگه از محتوای ارگانیک استفاده کنن و از این رو این مساله می تونه افزایش رتبه سایت در گوگل بشه

  پاسخ
 3. Avatar
  محسن ملکی گفته:

  کلمات نه باید خیلی کم باشه که گوگل تقریبا اصلا تقریبا متوجه وجود اون نشه و نه باید اینقدر زیاد باشه که فکر کنه ما قصد دورزدن اون رو داریم

  پاسخ
 4. Avatar
  کوروش سیگاردی گفته:

  لینک های داخلی بین صفحات که با استفاده از انکر تکست انجام می شه باعث ارتبط بین صفحات داخلی و سریع ایندکس شدن صفحات می شه

  پاسخ
 5. Avatar
  حمیدرضاکسایی گفته:

  لینک های خارجی یعنی اینکه اون ها محتوای سایت ما رو مناسب دیدن و به نوعی تاییده سایت ما به عنوان یک سایت باکیفیت هست

  پاسخ
 6. Avatar
  سام آزادی گفته:

  کاربران اگه محتوای صفحه ای رو مناسب ببینن اونو در شبکه های خود برای دوستانشون به اشتراک می زارن و از این رو این مساله می تونه باعث ورودی بیشتر به سایت ما بشه

  پاسخ
 7. Avatar
  سیدابراهیم علومی گفته:

  مهمترین عاملی که باعث می شه کاربران سایت ما رو در شبکه های اجتماعی خودشون به اشتراک بزارن مطالب ارگانیک ماست

  پاسخ
 8. Avatar
  مهندس مرتضی پیشوا گفته:

  باید برای سایتمون در هر شبکه های اجتماعی یک صفحه اختصاصی تولید کنیم و در اون فعالیت کنیم و مطالب خود رو به اشتراک بزاریم

  پاسخ
 9. Avatar
  جهان سلطانی گفته:

  تگ کردن عکس شاید تاثیر مستقیمی در بهبود رتبه سایت در گوگل نداشته باشه اما بعضی مواقع عکس ها به خوبی آپلود نمی شن و دراین زمان که عکس ها در هنگام بارگذاری سایت نشان داده نشن جمله داخل این تگ نشان داده میشه

  پاسخ
 10. Avatar
  محمداسکندری گفته:

  هر عکسی باید تگ مخصوص به خودشو داشته باشه و همچنین بهتره که از کلمه کلیدی اصلی سایت نیز در این تگ استفاده بشه
  البته در جستجوی عکس گوگل معیار جستجو و نشان دادن عکس ها این تگ هاست

  پاسخ
 11. Avatar
  امیرزندگانی گفته:

  در شرایطی که میلیون ها سایت و وبلاگ در اینترنت بر سر تصاحب جایگاه بالاتر در بین نتایج جست و جوگرها رقابت و مبارزه می کنن کسب رتبه در موتورهای جست و جو کار سخت و دشواریه

  پاسخ
 12. Avatar
  محمدهادی مهیمن گفته:

  کسانی در این میان توفیق به دست میارن که بر نحوه عملکرد موتورهای جست و جو آگاه باشن و خود رو با اصول مورد نظر جست و جو گرها سازگار کنن

  پاسخ
 13. Avatar
  داودکیا گفته:

  یکی از پارامترهائی که در تعیین رتبه سایت ما موثره میزان لینکهائیه که سایت‌های دیگه به سایت ما دادن

  پاسخ