نحوه بارگیری کشتی در صادرات + فیلم

حمل بار روی عرشه کشتی

حمل بار توسط قطار و یا کانتینر به نظر شخص تاجر بستگی دارد. اینکه بار شما تا گمرک با ۱۰ نیسان حمل شود یا با یک کانتینر به نظر شما بستگی دارد، این که قصد داشته باشید، چقدر برای ارسال بار هزینه کنید! زمانی که بار به ترمینال گمرک می رسد، توسط جرثقیل هایی که در آن بخش موجود هستند، بار روی عرشه کشتی قرار گرفته و تحویل کشتیرانی می شود.
تفاوت FOB و CIF در هزینه حمل و بیمه بار
اگر قرارداد شما در FOB بسته شود، هزینه های حمل بار تا روی عرشه کشتی و بیمه بار نیز تا آن موقع بر عهده شما است و پس از حرکت کشتی بقیه هزینه ها از جمله حمل و بیمه بر عهده مشتری می باشد. اما در صورتی که قرارداد شما در CIF بسته شود، هزینه حمل و بیمه بار تا مقصد بر عهده شماست.

مسئول ترخیص بار از گمرک

زمانی که بار به کشور مقصد می رسد، شخص مشتری مسئول دریافت بار است. برخی مواقع اتفاقاتی در کشتی ها رخ می دهد، به علت طوفانی بودن هوای دریا و یا به دلیل دیگری ممکن است، اتفاقاتی برای بار های سوار بر عرشه کشتی بیفتد. یک عده از کانتینر ها زیر آب یعنی داخل کشتی قرار می گیرند و یک عده دیگر نیز روی عرشه یعنی روی آب قرار می گیرند تا تعادل برقرار شود.
کانتینر ها با بست هایی مانند یک زنجیر به هم وصل شده و طوری روی هم قرار می گیرند، که فشاری به یکدیگر وارد نکرده و آسیبی به بار ها وارد نشود.

اسناد و مدارک مورد نیاز جهت تحویل بار

مدل های بار و مجوز هایی که از سازمان های ایران صادر می شود، برای کشور های دیگر اعتبار و ارزشی ندارند. درج شدن علامت استاندارد روی محصول جزو ضرورات در ایران است، اما این علامت استاندارد برای سایر کشورها قابل قبول نیست. برای اینکه بتوانید بار را تحویل مشتری دهید، باید یک سری مدارک و اسناد داشته باشید.

فقط یک سری از اسناد به رسمیت شناخته شده و درست هستند، که اولین سند، فاکتور تجاری است. پس از تهیه و ارسال پیش فاکتور و فروختن محصول باید COOMERCIAL INVOICE تهیه شود و به عنوان یک فاکتور رسمی و سند اصلی برای مشتری ارسال شود. علاوه بر این برخی از محصولات به مجوز های صادراتی نیز نیاز دارند.
پس زمانی که محصولی را برای صادرات انتخاب می کنید، باید توجه داشته باشید که آیا محصولی که انتخاب می کنید، درگیر مجوز های دولتی هست یا نه؟! آیا می توانید به راحتی محصول را بفروشید یا نه؟!

بارنامه و عدل بندی

زمانی که بار را تحویل کشتی رانی می دهید و بار روی عرشه کشتی قرار می گیرد، کشت رانی به شما بارنامه ای می دهد و می توانید آن را نیز به مشتری نشان دهید تا با خیالی راحت به شما اعتماد کند. سند بعدی که باید تهیه کنید، عدل بندی است. فهرستی که شما در آن مشخص می کنید، در کانتینر چه محصولاتی و با چه بسته بندی هایی قرار دارد؟!

گواهی مبدا

زمانی که محصولی را صادر می کنید، از طرف اتاق بازرگانی ایران گواهی مبدا به شما می دهند که این گواهی نشان دهنده این موضوع می باشد که محصول تولید ایران است.

در صورتی که مشتری شما درخواست گواهی مبدا کند، می توانید این گواهی را به آن ها نشان دهید و مورد استفاده در زمانی که از شرکت های بازرسی برای بازرسی از محصول شما مراجعه می کنند، نیز است.

داشتن ساختار مناسب

خیلی از افراد در شبکه های اجتماعی تبلیغات متعددی می کنند و حتی برای محصول و برند خود مشتری هایی پیدا می شود، اما موفق به معامله نمی شوند. باید این افراد بدانند علت ناموفق بودن آن ها در این زمینه عدم داشتن ساختار مناسب است.
اگر در مسیری که قدم برداشته اید، از مسیر درست منحرف شوید مشتری نمی تواند به شما اعتماد کند. باید ساختار مناسبی داشته باشید و شرایط حرفه ای بودن را در خود ایجاد کنید، تا مشتری ها شما را بهتر بشناسند و به شما اعتماد کرده و در نتیجه با شما معامله کنند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ