📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

چگونه در شرایط رکود ثروتمند شویم؟

برای کسب درآمد و ثروت، مسیر حلالی به غیر از مسیر تجارت وجود ندارد. ممکن است انسان‌ها از مسیرهای مختلفی ثروتمند شوند، اما راحت‌ترین و سریع‌ترین مسیر تجارت است.
اگر در مسیر صحیحی برای ثروتمند شدن قرار بگیرید، مطمئن باشید که برنده‌اید، حتی اگر نتوانید به انتهای این مسیر برسید و جزء ثروتمندترین‌ها باشید.

چگونه ثروتمند شویم

بهترین راه ثروتمند شدن

به سخن پیامبر اعتماد کنید که فرمود: «روزی خدا بر ده قسم است و نه قسم آن در تجارت است». با اعتماد به کلام خدا و رسولش، ضرر نمی‌کنید.
اما اگر به سخن رسول خدا اعتماد ندارید، تاریخ را بررسی کنید. در این صورت می‌بینید که امروز همه ثروتمندان دنیا تاجر هستند.
برای فهم این مسئله که تنها راه ثروتمند شدن تجارت است، دو راه بیشتر وجود ندارد.
عده‌ای که کلام خدا و حرف رسولش برای آن‌ها کفایت می‌کند و به آن اعتماد دارند، می‌توانند به آیات قرآن، روایات و احادیثی مراجعه کنند که در این زمینه وارد شده است.
عده‌ای که به این مسائل اعتقادی ندارند، می‌‌توانند تاریخ و جغرافیا را مرور کنند و عصر و جامعه خودشان را بررسی کنند تا ببینند امروز ثروتمندان دنیا چه شغلی دارند.
پس از اینکه مطمئن شدید برای ثروتمند شدن راهی جز تجارت وجود دارد، بنا را بر این بگذارید که گام‌های خود را در تجارت استوار کنید.

چه کسانی ثروتمند هستند؟

بر اساس آمار، بیش از ۹۹٫۷ ثروت دنیا در اختیار ۰٫۳ درصد از جمعیت دنیاست و همه آن‌ها هم تاجر هستند.
جالب که در تقسیم‌بندی این آمار، به ثروت بازیگران اشاره‌ای هم نشده است و حتی بازیگران معروف و بین‌المللی هم در لیست ثروتمندان دنیا قرار ندارند.
فوتبالیست‌ها هم با وجود اینکه قراردادهای میلیاردی می‌بندند، در لیست ثروتمندان جهان نیستند.
تصور کنید که در این لیست چه اعداد و مبالغ بزرگی وجود دارد که درآمد میلیاردی بازیگران و فوتبالیست‌ها حتی وارد معادله هم نمی‌شود.
این سوال پیش می‌آید که اگر شما هم تجارت را شروع کنید، آیا این شانس را دارید که جزء ۰٫۳ درصد ثروتمندان جهان باشید؟
شاید نتوانید در لیست‌ ثروتمندترین اشخاص جهان قرار بگیرید، اما مطمئن باشید که شرایط شما از وضع امروزتان بهتر خواهد بود و می‌توانید به حدی برسید که دیگر دغدغه پول را نداشته باشید.

چه کسانی ثروتمند هستند؟

ثروت اندوزی در اسلام

شخصی به محضر پیغمبر رسید و به ایشان عرض کرد: در قرآن آمده که خدایا ما را به راه درست هدایت کن. اگر باید به مقصد برسیم و منظور از راه درست، همان مقصد است، چرا قرآن نفرموده: خدایا ما را به مقصد درست هدایت کن؟
پیغمبر فرمود: چون اگر کسی در راه درست قرار بگیرد، در نهایت با گذر زمان به مقصد می‌رسد.
آن شخص پرسید: اگر پیش از رسیدن به مقصد مردیم، چطور؟ پیامبر فرمود: در این صورت، خداوند برای شما ثواب کسی را در نظر می‌گیرد که به مقصد رسیده است. چون خداوند مرگ را برای شما قرار داده و اگر این مرگ را مقرر نمی‌کرد، به‌یقین به مقصد می‌رسیدید.

ثروت اندوزی در اسلام

حرکت در مسیر ثروتمند شدن

همه ما در این جهان زندگی می‌کنیم و در نهایت می‌میریم. بهتر است انسان در مسیر درست بمیرد، حتی اگر به مقصد نرسد و یا در حالی بمیرد که در مسیر اشتباه حرکت می‌کرده؟
اگر در مسیر درست حرکت کنید، پس از مرگ می‌توانید به خدا بگویید: اگرچه به مقصد نرسیدم، اما در جاده درست حرکت می‌کردم.
پروردگار هم به همین دلیل در قرآن فرموده: «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ»؛ ما را راه درست هدایت کن، نه به مقصد درست.
بنابراین اگر در جاده درستی حرکت کنید و به بیراهه نروید، می‌توانید با آسودگی خاطر بمیرید، حتی اگر نتوانید به مقصد برسید.

حرکت در مسیر ثروتمند شدن

چرا باید تاجر شویم؟

اگر در جاده درست اقتصاد قدم بردارید، به خیر دنیا و آخرت می‌رسید. اما اگر زمانی که از دنیا می‌روید، در جاده غلطی باشید، محل شماتت بقیه خواهید بود.
مثلا اگر بنا باشید، دیگران می‌توانند شما را به خاطر این شغل سرزنش کنند؛ چون این امکان را داشتید که شغل بهتری انتخاب کنید.
اما اگر فقیر باشید و در حالی از دنیا بروید که شغل تجارت را انتخاب کرده‌اید، هیچ کس نمی‌تواند شما را شماتت کند. کسی نمی‌تواند بگوید: چرا شغل بهتری را اختیار نکردید، چون شغلی بهتر از تجارت وجود ندارد.
بنابراین دستاورد حداقلی انتخاب شغل تجارت این است که جایی برای شماتت دیگران باقی می‌ماند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


12 پاسخ
  • Avatar
   setareh گفته:

   سلام.
   به نظرم شما خیلی بدبین هستید. اینطور هم که میگید نیست. کم نیستند انسان های شریفی که کسب حلال دارند
   اما خوب آدم بد هم پیدا میشه

   پاسخ
 1. Avatar
  شهاب ابراهیمی گفته:

  حالا در کشور ما اکثریت دنبال این هستند که هرطوری شده کارمند یه شرکتی یا اداره دولتی بشن که یک حقوق ماهیانه داشته باشن و یک بیمه ای و دلشون خوش که ما موفقیم!!

  پاسخ
 2. Avatar
  لاله گفته:

  سلاااام و.دروووود
  واقعا. همین نکته هست،ما خیلی وقتها ذهنمون درگیر مقصدها میشه، که چه رویایی،در صورتی که اقدام در یک مسیری که خدا آدرسش رو داده. به همراه توکل و صبر نتایجش رو نشونت میدهد ولی چون همش مقصدی اینها رو نمی بینی،واقعا.فقط باید به این نکته شما توجه کنیم. ممکن. و شاید اصلا مقصد رو هیچوقت نبینیم. باید از همین اتفاقهای خوب و نشونه ها هم لذت برد. واقعا ممنون رئیس. به خاطر تلنگر های به موقع. شما

  پاسخ
 3. Avatar
  سعید قاسمی گفته:

  تشکر از ریاست محترم آراد که با راهنمایی های خود که بر گرفته از قرآن و سخنان پیامبر و اهل بیت نبوت است ما را با بسیاری مسائل کسب روزی حلال و سایر موارد زندگی آگاه میکند.
  از خداوند برای این بزرگوار و اهل ذکر طلب آمرزش و طول عمر را دارم.

  پاسخ
 4. Avatar
  محمد گفته:

  سلام واقعا ریاست محترم چقدر حرفهاش لذت بخش و درونی هست..یعنی حرفهایی میزنه که با تمام وجود باورش داره ..واقعا دوست دارم تو یکی از جلسات حضوری ایشون باشم انشالله..

  پاسخ
 5. Avatar
  شی ما موسوی گفته:

  ممنونیم از اطلاعات بسیار مفید و کاربردی و آمار دقیق جهانی که در اختیار مون قرار میدین.
  در آراد بودن واقعا آرامش بخشه نه به خاطر تضمینی که برای ثروتمند شدن در اختیار می گذارن، بلکه به خاطر تک تک سخنان و عمل هایی که بر اساس گفتار و کردار اهل بیت انجام می دهند، اینطوری، انسان عاقل و مومن می تونه چشماشو ببنده و با خیال راحت اعتماد کنه و خودشو به آراد بسپاره چرا که در حقیقت خودش رو در مسیری قرار داده که خیر و صلاح شخص و رضا ی خداوند و اهل بیتش در اون هست.
  خداوند، آراد و ریاست بزرگوار شون رو در پناه خودش حفظ کنه. قربان قلب با محبت تون.

  پاسخ
 6. Avatar
  علی گفته:

  کسانی که به دین و مذهب اعتقاد چندانی ندارند مثل خودم باید به این موضوع اعتقاد کامل داشته باشند که از روز ازل تا امروز اقتصاد دان ترین انسان روی زمین، روانشناسترین ادم سیساستمدار ترین ادم استراتژیکترین ادم، جامعه شناسترین ادم و،،،،، کسی نیست جز محمد ابن عبدالله

  پاسخ
 7. Avatar
  عبدالله گفته:

  سلام.خدمت همه ی آرادیهای عزیزوهمچنین وعرض ادب خدمت آقای رییس بامطالب خوب راهگشای ایشون انشالله که همه ی دوستان
  به خواسته هاشون دراین مجموعه برسن.

  پاسخ