📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

جایگاه گرفتن در گوگل چگونه است + فیلم

در گوگل جایگاه گرفتن اینطور نیست که صرف تعداد بالای محتوا بتوانید جزو پیشنهادات اول او به مخاطبینش باشید بلکه باید اصولی و طبق قوانینی که هر ساله آپدیت می کند پیش بروید تا بتوانید اعتمادش را جلب کرده و جزو تاپ پیج هایش باشید.

بهینه کردن واژه هایی که جایگاه داریم

واژه هایی که در آن ها جایگاه داریم ولی در قسمت پایین صفحه گوگل قرار می گیرند را باید بهینه کنیم، مثلا وقتی ما در گوگل عبارت خاویار کیلویی چقدر است را در گوگل سرچ می کنیم یک سری اطلاعات را متوجه می شویم و می ‌بینیم که وب سایت ما در صفحه اول هست اما در قسمت پایین صفحه وجود دارد چه کار کنیم تا بالای صفحه بیاییم؟ برای این کار باید یک سری واژه ها را شما در قالب یک سناریو جلو ببرید، سناریو و کارگردانی از اینجا در سئو 2020 مهم می ‌شود که البته در گذشته اینطور نبود ولی امروزه مهم است.

رقیب ها با چه ملاکی مشخص می شوند؟

معیار رقابت، فعالیت حوزه کاری همان فرد، نسبت به حوزه کاری شما است یعنی اگر حوزه کاری شما خرما باشد همان جا به شما نشان می دهد که رقیب های خرمای شما چه کسانی هستند، هیچ وقت خرما را با پسته قیاس نمی‌ کنند خود سیستم این موضوع را متوجه می ‌شود.

سناریو چیست؟

سناریو یعنی اینکه باید یک مقدمه را برای موضوع مان بچینیم و بعد تیتربندی کنیم، در واقع با یک مقدمه ای شروع می ‌کنید، مقدمه درست باشد یا غلط باشد، خیلی تاثیرگذار است.
مثلاً در سایت مازند خاویار یک مقدمه خیلی خوب را در مورد قیمت خاویار شروع کرده است و بعد انواع خاویار را به ما معرفی می ‌کند و در ادامه یکی از انواع خاویار را بررسی می ‌کند و بعد از آن بلافاصله قیمت خاویار را به ما می گوید.

هدف نویسنده و کاگردان در فیلم ها

مثلاً در سریال ‌هایی که در ایران پخش می شود اگر خوب دقت کنید متوجه می‌شوید نویسنده یک قانونی دارد و دارد تلاش می ‌کند بر اساس وقتی که می تواند از شما بگیرد، وقت را طولانی کند، یعنی مثلاً در فیلم دل که ۳۸ قسمت آن بیرون آمده است کارگردان می خواهد همین طور فیلم را طولانی کند و یک داستان خیلی کوتاه را طولانی جلوه دهد، برای اینکه مخاطب مدت زمان بیشتری یاد فیلم دل بیفتد و زمانش تمام شود.

مثلاً فیلمی مثل عاشقانه یا شاهگوش چندین قسمت بودند همین که فیلم تمام شود مردم آن را فراموش می‌ کنند، هدف کارگردان این است که همین طور فصل ‌های فیلم را بیشتر کند.
یا مثلا فیلمی به اسم فرار از زندان وجود داشت که در چندین فصل مخاطب را حداقل سه ماه درگیر خودش می کرد و در این فیلم بیش از ۲۰۰ کارگردان، کارگردانی این فیلم را به عهده گرفتند، این یعنی فیلم خیلی سرشار از هیجان می شود، خیلیتاپ می شود و جزء پر فروش ترین فیلم های دنیا شناخته می شود.
پس هدف این است که شما بتوانید در قالب یک کارگردان وقت بیشتری از مخاطب را بگیرید، این موضوع خیلی مهم است.

سناریو چیدن برای سایت

پس برای سایت هم دقیقا همین طور است، یک محتوایی دارد تولید می ‌شود باید یک کارگردان یا یک فرد خیلی حرفه ‌ای باشید تا بتوانید محتوایتان را تولید کنید، باید بررسی کنید که مخاطب دنبال چه چیزی می گردد.
مثلاً اگر مخاطب می خواهد قیمت خاویار را بداند و شما سریع قیمت را به او بگویید اینطوری زمان زیادی از وقت او را نمی گیرید، مثلا اگر ۱۵ ثانیه از وقت او را بگیرید گوگل به شما جایگاه آنچنانی نمی دهد، پس این طور نیست که شما ۱۰ ثانیه از مخاطب زمان بگیرید و بعد بگویید که من قیمت را گفتم پس چرا در صفحه اول گوگل نیامدم؟
گوگل می‌ گوید شما فقط ۱۰ ثانیه مخاطب را روی سایت خودتان نگه داشتید، شما باید سناریو بچینید، داستان از اینجا مهم می شود، سناریو می چینید و گام به گام فیلم را تمام می کنید.
پس فهمیدیم اول از همه باید رقیب هایمان را بشناسیم، کلید واژه های تجاری و کلید واژه های غیر تجاری را شناختیم، حالا سناریو است که مهم می شود که این کلید واژه تجاری را اگر بخواهیم در آن جایگاه بگیرم باید چه سناریویی برایش بنویسم تا مخاطب مجذوب فیلم یا همان محتوای من شود.

وجود چندین سناریو برای یک کلید واژه

پس برای یک کلید واژه چندین فیلم می تواند نوشته شود یعنی یک داستان عاشقی را اگر شما نگاه کنید می بینید که ما هزاران فیلم از آن داریم که عاشقانه است اما شما عاشق کدام فیلم می شوید؟ کدام فیلم را به عنوان تاپ ترین و بهترین فیلم می دانید؟
این خیلی مهم است، این را برای خودتان انتخاب کنید، اگر می ‌خواهید سایتتان جایگاه بگیرد این موضوع مهم است، گاهی اوقات شما در یک سری از کلید واژه ها جایگاه می‌ گیرید و بهترین مقاله دنیا را ننوشتید اما چرا گوگل به شما جایگاه داده است؟ چون در آن کلید واژه رقیبی وجود نداشته است.

جایگاه دادن گوگل به سایت

اگر شما دو تا تیتر پشت سر هم بزنید این سبک ها برای سئو ۲۰۱۸ است و برای سئو 2020 دیگر جواب نمی ‌دهد، در سئو ۲۰۲۰ تنها چیزی که اهمیت دارد سناریو شما است یعنی در قالب سناریو بخواهید داستانتان را تمام کنید و این سبک برای قوانین سئو 2018 بود و الان دیگر گوگل در قوانین جدیدش به آن ها جایگاه نمی دهد.

بازی نکردن با کلمات

مثلا یک سایت در مورد حقوق تجارت بین ‌المللی را اگر ما باز کنیم می بینیم که یک تیتر زده است که نوشته شده “حقوق تجارت بین الملل چیست” و یک مقدمه ای را شروع می کند دوباره در مورد آموزش تجارت بین الملل صحبت می‌کند، بعد نکات ضروری در مورد تجارت بین ‌الملل را بیان می‌کند.
پس در قالب یک سناریو تمام مباحث مطرح می ‌شوند یعنی به حاشیه نمی ‌پردازد، اگر محتوای شما بخواهد صرفاً با کلمات بازی کند گوگل به شما جایگاه نمی ‌دهد اگر گاهی دیدید که به شما جایگاه داد دلیلش این است که رقابت در آن واژه کم بوده است، پس در سئو 2020 تنها چیزی که اهمیت دارد تایم است و شما تنها برای تایم گرفتن، از تکنیک سناریو در قالب یک فیلم یا داستان می توانید بهترین تایم را بگیرید و اگر بخواهید بیهوده جلو بروید این تایم را گوگل به شما نخواهد داد.

سنجیدن رتبه خود با رقبا

پس تا اینجا متوجه شدیم که کلید واژه های تجاری خیلی مهم هستند سپس فهمیدیم که فقط باید تایم را با رقیب مقایسه کنیم و بررسی کنیم که وب سایت ما در رتبه ‌های جهانی رتبه چندم است، رتبه خودتان را صرفا با رقیب هایتان بسنجید.
پس اگر رتبه شما 1000 یا ۲۰۰۰ ایران بود نگویید این خیلی بد است که من 2 هزارمین وب سایت ایران هستم و بخواهید خودتان را با رتبه یک گوگل یا آپارات مقایسه کنید، نه، باید با رقبای خودتان مقایسه کنید اگر شما رتبه 2000 را دارید ببینید رتبه رقیب شما چند است اگر رتبه او پایین تر از رتبه شما بود ناراحت باشید ولی اگر رقیب های شما همه بالای ۲۰۰۰ بودند در این صورت خوشحال باشید که من در بین رقیب هایم از همه رتبه بهتری گرفتم.
اگر شما 2000 بودید ولی رقیبتان 500 بود بدانید که شما هم می توانید خودتان را تا رتبه 500 برسانید ولی اگر رقیبی نداشتید که رتبه اش کمتر از شما باشد پس انگار که شما بهترین حالت ممکن را روی سایتتان پیاده سازی کردید و دارید روی سایتتان جواب می گیرید.

فیک یا واقعی بودن مشتری

اگر کسی بگوید که من طرح شتاب گرفتم ولی به جز مشتری فیک مشتری دیگری نداشتم باید بداند که اصلاً مشتری فیک به چه کسی گفته می شود.
ما می‌ دانیم که مشتری ها دو دسته هستند مشتری ‌های فیک و مشتری های واقعی، در رابطه با فیک بودن، ما آرادی ها بارها صحبت کردیم، ما بعضاً از مشتری توقع داریم که جنس را از ما خریداری کند و هر کسی که از ما خریداری نکند به او فیک می گوییم ولی این اصطلاح غلط است، چون اصلا این طور نیست.

فیک کسی است که قصد خرید نداشته باشد در این صورت ما به او فیک می‌ گوییم ولی اگر کسی جنسی را خریداری کند اما از شما خریداری نکند در واقع فیک نبوده است چون بنای خرید داشته است اما از شما خرید نکرده است.

بعضی دلایل مشتری ها از خرید نکردن

اگر از مشتری تان بپرسیم که چرا از شما خرید نکرده است ممکن است بگوید که من به این فرد اعتماد نکردم یا اینکه آن را شایسته نمی ‌دانم یا به نوعی بگوید که این فرد اصلاً تامین کننده نبوده است یا اینکه من آن فرد را فیک می دانم، یعنی مشتری بر می گردد می گوید که تامین کننده فیک است، همان طور که شما به‌ عنوان تاجر به خیلی از تامین کننده هایتان می گویید فیک هستند.
مثلا من به عنوان استاد، یک فردی در کلاس آنلاین من حضور دارد که اسمش ooo است که اگر فردی با این اسم را من در جلسه ای ببینم می‌ گویم این فرد فیک است چون اصلا نمی دانم که این فرد کیست و برای من ناشناخته است.

تاجرها باید قابل اعتماد به نظر برسند

در دنیای کسب و کار هم همین طور می باشد و این اسم ها برای کلاهبرداری عالی هستند، اینکه شما با یک اسم جعلی یا ناشناخته ای وارد می شوید و می خواهید آن جو را به هم بزنید این خیلی خوب است، اما اگر می خواهید تاجر موفقی شوید باید قابل اعتماد به نظر برسید.
وگرنه با دیدن چند تا حرف می شود فهمید که این فرد فیک است یعنی حتی اگر کسی می ‌خواهد کلاهبرداری هم کند و یا حتی یک فروش موفقی هم داشته باشد نمی آید خودش را به صورت فیک جا بیاندازد، پس یک سری از رفتارهای ما در کسب و کارمان باعث می شوند که مشتری بگوید شما فیک هستید.
یعنی ما به مشتری می‌ گوییم که شما فیک هستید، مشتری هم به ما می ‌گوید که شما فیک هستید، در اینجا حق با چه کسی است؟ چه کسی واقعاً فیک است؟ این بر می ‌گردد به اینکه شخص خودتان دارید خودتان را به مشتری چگونه نشان می دهید، آیا قابل اعتماد یا غیر قابل اعتماد.
این می ‌شود همان برند سازی، می شود کاری کرد که مشتری به شما اعتماد کند، کسی که قلق را بگیرد یاد می‌ گیرد همیشه و همه جا خودش را مطمئن نشان دهد.

رفتارهای اشتباه تاجرها

یک سری رفتارهای اشتباه شما باعث می ‌شوند که شما نتوانید زیاد و خوب به درآمد برسید، یعنی کارهایی انجام می دهید که مشتری ها به شما اعتماد نمی‌ کنند، مثل عکس پروفایل، مدل پیام دادن، مدل سوال پرسیدن، این ها همه تاثیر گذار هستند.

یاد گرفتن تکنیک ها و قلق ها

امید هست که در گذر زمان همه شما یاد بگیرید و تجارت موفقی داشته باشید کسانی که امروز در آراد دارند خیلی خوب پول به دست می ‌آورند روز اول شان اینگونه تاجر زاده نبودند یعنی روز اول تاجر نبودند بلکه گام به گام تکنیک ها و قلق ها را یاد گرفتند و امروز درآمد دارند و هر روز با یادگیری بیشتر در حد و توان خودشان درآمدشان افزایش پیدا می ‌کند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.28 پاسخ
 1. Avatar
  محمدنبی گفته:

  هدف تمامی سئوکاران اینه که بتونن کاری کنن تا لینک سایت اون ها در صفحه اول گوگل قرار بگیره
  رتبه اول گوگل به بسیاری از معیارها بستگی داره و برای اون تلاش های زیادی می بایست صورت بگیره

  پاسخ
 2. Avatar
  حسین دهقان گفته:

  قبلا اگه قصد داشتیم که در صفحه اول یا رتبه اول گوگل قرار بگیریم فقط کافی بود چند بار و اون هم به تعداد زیاد کلمات کلیدی مرتبط رو به کار ببریم آنوقت سریعا در صفحه اول قرار می گرفتیم اما در چند سال گذشته سازوکار موتور جستجو گوگل تغییرات بسیاری داشته و سایت هایی رو که قصد دارن با تکنیک های سیاه خود رو در لینک برتر قرار دهند جریمه می کنه

  پاسخ
 3. Avatar
  عباس اورنگی گفته:

  اول از همه باید ساختار سایت رو دقیقا مشخص کنیم
  ساختار سایت یعنی یعنی اینکه تمامی المان ها و تگ ها به درستی به کار رفته باشه

  پاسخ
 4. Avatar
  منصور فرنیا گفته:

  استفاده از تگ ها امروزه تاثیر بسیار زیادی در رتبه سایت دارن و اون هایی که از دستورات قدیمی استفاده می کنن برای اینکه نمی تونن ساختار مناسبی رو به کار ببرن سایت اون ها کمتر از نظر سئو رشد میکنه

  پاسخ
 5. Avatar
  مهدی موسوی گفته:

  امروزه با گسترش استفاده از موبایل و تبلت بیشتر کاربران تمامی فعالیت های اینترنتی رو از طریق همین ابزارها انجام می دهن پس خیلی مهمه که سایت به درستی در این ابزارها نمایش داده بشن

  پاسخ
 6. Avatar
  مصطفی الیاسی گفته:

  به غیر از تاثیری که این مسائل می تونه برروی جذب کاربران داشته باشه مساله دیگر تاثیر مثبت اون در گوگله
  از نظر موتور جستجو گوگل اون سایت هایی که از طرح رسپانسیو پیروی می کنن شانس بیشتری جهت قرار گرفتن در رتبه اول گوگل دارن

  پاسخ
 7. Avatar
  عباس بابایی گفته:

  قبلا اگر کلمه ای رو زیاد در سایت به کار می بردیم سریعا در صفحه اول گوگل قرار می گرفتیم ولی امروزه الگوریتم موتور جستجو گوگل تغییرات بسیار زیادی نسبت به گذشته داشته و بیشتر از درصدی خاصی رو جریمه می کنه

  پاسخ
 8. Avatar
  محمدنصراصفهانی گفته:

  اینکه محتوا پادشاهه که همه وبلاگ نویسان امروزه می دونن و بهترین روش جذب کاربران جدید،همین محتواست
  موتور جستجو گوگل بیشتر از هر چیزی به محتوای با کیفیت و ناب و بدون کپی اهمیت زیادی قرار میدن و اون هایی رو که از محتوای کپی شده استفاده می کنن جریمه سختی می کنه

  پاسخ
 9. Avatar
  رضااحمدزاده گفته:

  شاید در نگاه اول این مساله تاثیری در رتبه اول گوگل نداشته باشه ولی باید گفت که در واقع یک فکر اشتباهه
  عکس های بی کیفیت علاوه براینکه می تونن تاثیر منفی برروی جذب کاربران داشته باشن گوگل هم اون رو نادیده می گیره

  پاسخ
 10. Avatar
  حسن محمودی گفته:

  اصولا کسی که از عکس های بی کیفیت استفاده می کنه هیچگونه بهینه سازی برای عکس های خود انجام نمی ده

  پاسخ
 11. Avatar
  رضاعرب گفته:

  یکی از راه های انتشار مطالب اشتراک گذاری اون ها در شبکه های اجتماعیه
  مهمترین شبکه های دریافت بک لینک از اون ها ارزش بسیار بالایی برای موتور جستجو گوگل دارن شامل توییتر، فیس بوک، گوگل پلاس و لینکدین هستن
  هر بک لینکی که از این شبکه های دریافت بشه تاثیر بسیار زیادی در افزایش رتبه سایت گوگل داره

  پاسخ
 12. Avatar
  مرتضی قاضی زاده گفته:

  در پست مهمان مطلبی رو به صورت رایگان و مطابق با هدف اون سایت نوشته میشه و به عنوان بلاگ در سایت مهمان قرار می گیره

  پاسخ
 13. Avatar
  محسن ترکیان گفته:

  باید تکنیک مشخصی رو پیدا میکنیم که برای سئو سایت مفیده ولی به قدری در اجرای اون زیاده روی می کنیم که تاثیرش برعکس شده و موجب از دست رفتن جایگاه ما در نتایج گوگل بشه

  پاسخ
 14. Avatar
  علی نصر گفته:

  به کلیه اقداماتی که بر روی صفحات داخلی سایت انجام می گیره تا گوگل و سایر موتورهای جستجو بتونن درک بهتری از این صفحات به دست بیارن بهینه سازی داخلی سایت یا همان On Page Seo می گن

  پاسخ
 15. Avatar
  سیروس کفاش گفته:

  یکی از مهم ترین متاهایی که باید روی اون سرمایه گذاری کرد متای توضیحاته
  این متا بازدهی و تاثیر بالایی داره بطوریکه این توضیحات هم در گوگل به کاربران نمایش داده می شه و هم در شبکه های اجتماعی برای اعضای شبکه

  پاسخ
 16. Avatar
  حمیدیادگاری گفته:

  نباید تعداد کاراکتر یا حروفِ توضیحات از ۱۵۰ کاراکتر تجاوز کنه در صورت گذشتن از این تعداد ادامه متن توضیحی به صورت سه نقطه در نتایج گوگل نمایش داده میشه همچنین از لحاظ روانشناسی کاربران بر روی جمله های ناقص کلیک نمی کنه و سعی می کنه بر روی جمله های کامل کلیک کنه زیرا اون رو یک نوع مزیتِ وبسایت تلقی می کنه.

  پاسخ
 17. Avatar
  محسن رحیمیان گفته:

  متنی که قرار می دیم باید با محتوای اصلی صفحه مرتبط باشه
  برای مثال صفحه ی ما درباره نمونه کارهای طراحی سایت می باشه درحالیکه متا دیسکریپشن ما آموزش طراحی سایت رو توضیح می ده
  این تناقض هم از نظر گوگل و هم از نظر کاربران سریعاً شناخته می شه و ارزش سایت ما پایین میاد

  پاسخ
 18. Avatar
  آرش سیفی گفته:

  باید بر روی نوشتن متای توضیحات جذاب و کلیک آور وقت گذاشته و تمرکز کرد
  قبل از نوشتن متای توضیحات متای توضیحات سایت های رقیب یا مطالب شبیه به مطالب دیگر سایت ها رو نیز بررسی کرد و مطالب رو طوری نوشت که جذاب تر از مطالب اون ها باشه

  پاسخ
 19. Avatar
  مهدی لطیفی گفته:

  حتماً باید از یک یا دو کلمه کلیدی مرتبط با صفحه ی سایت در متای توضیحات بهره برد.
  یکی از این کلمات کلیدی مرتبط با عنوان صفحه رو حتماً در ابتدای توضیحات به کار گرفت

  پاسخ
 20. Avatar
  سعیداسدی گفته:

  با استفاده از تگ ها می توان عناوین و تیتر مطلب رو نوشت
  در حقیقت این هدینگ ها نوعی از ارزش گذاری برای متن هستن و قراردادی بین موتورهای جستجو و زبان های برنامه نویسی می باشن

  پاسخ
 21. Avatar
  بهنام سلطانی گفته:

  تگ های هدینگ باعث شناساندن بهتر سایت به موتورهای جستجو می شن و در حقیقت مبنای جستجو به حساب میان

  پاسخ
 22. Avatar
  لیلا شکرالهی گفته:

  من یه سوال دارم!
  با توجه به اینکه در حال حاضر شما در هر حوزه مشخص چندین مشتری دارید چطور میخواهید کاری کنید که همه آنها جایگاه بگیرن؟
  مگه تو صفحه اول گوگل چندتا سایت میتونه بیاد!
  مثال: من تو حوزه خشکبارم شاید پنجاه نفر دیگه عین من سفارش سایت دادن اونوقت شما چه میکنید و چه تکنیکی دارید.
  این سوال رو در بخش پرسش و پاسخ میخواستم مطرح کنم ولی متاسفانه هر کاری میکنم ایمیل منو نمی پذیرد

  پاسخ