🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

نحوه صادرات به عراق + فیلم

عراق یکی از جامعه هدف های مهم و ویژه برای تاجران ایران است که متاسفانه به تازگی به علت های متفاویت میزان صادرات کم شده و باید تجار به خوبی روی این کشور کار کرده و بتوانند مجدد میزان بالایی کالا به عراق صادرات کنند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
صادرات به عراق

افرادي هستند كه درگير موضوع به دست آوردن بازار در کشورهای همسایه و فعاليت كردن در آن حوزه‌ها هستند. اما مشکل اصلی داشتن سرمايه كم است. و چون با فرآیندهای درست از تجارت آشنا نیستند نمی توانند بازار مناسبی را برای خود پیدا کنند.
اما اين موضوع بايد روشن شود كه منظور از سرمایه کم چه ميزان است و چطور میتوانیم با این سرمایه در بازارهای این کشور ها کار کنیم؟ كشور عراق نسبت به كشورهايي مانند مصر، يمن و سوريه مرفه تر است و از نظر درآمدي ثبات بهتري دارد. بازار بزرگی دارد و اکثر تجار در اين بازار به روش سنتی کار می کنند.
اكثر تجار به صورت مستقیم به ایران رفت و آمد دارند. يعني تجار عراقی به ایران می آيند و از طريق دوست، آشنا يا قوم و خويشي كه در ايران دارند و آنها را راهنمايي مي كنند، محصول را دريافت مي كنند. یعنی همیشه واسطه هايي وجود دارند که در ایران به دنبال تامین کالا هستند.

حال اگر شما به دنبال صادر كردن محصول به کشور عراق هستید ابتدا بايد با شركت هايي كه در اين زمينه تحربه هاي موفق داشتند مشورت كنيد و بگوئيد كه محصول شما چيست. تا بعد از تحليل و بررسي به شما بگويند كه براي موفق شدن در بازارهاي همسايه چه رفتاري بايد داشته باشيد.

ظرفيت استفاده ايران از بازار عراق

تقريبا ظرفيتي كه ايران از بازار عراق استفاده می‌کند، بین ۱ تا ۵ درصد است. يكي از دلايل اين اتفاق اين است كه ايران در طول دوره‌های مختلف درگیر نوسانات خیلی زیادی بوده است. مثلاً در يك دوره عملكرد خيلي خوبي داشته است اما به خاطر فعالیت یک سری تجار و تولید کننده های ایرانی، باعث شد كه کالای ایرانی در بازار عراق بدنام شود. مانند كالاي چيني كه در ایران اعتباری ندارد.
اين موضوع باعث شد كه ايران سهم خود را در اين بازار از دست بدهد و کشور ترکیه سهم بزرگی از بازار را در دست بگیرد. دليل بعدي مي تواند اين باشد كه در بازار تغییراتي را اعمال کردند. مثلا کشور آمریکا کالاهای ایرانی را تحریم کرد و اين باعث ضعف عملكرد بازار ايران در يك دوره اي شد.
مرزهای جنوب عراق و کردستان هر سری درگیر قوانین و مسائل مختلفی می شود و در دوره‌های مختلف عوارض گمرکی تغییر می‌کنند و همین مسائل باعث می شوند که ايران نتواند خيلي خوب كار كند.

عراق، وابسته به ابران

عراق برای تامین کالاهای خودش به کشور ایران وابسته است. یکی از کشورهای هدف برای توسعه روابط اقتصادی با ایران، عراق است. اين موضوع را بايد بدانيم كه ایران به عنوان سومین شریک تجاری عراق محسوب می شود و بازار عراق به عنوان یکی از بهترین بازارها برای صادرکنندگان ایرانی در نظر گرفته شده است. و مسئولان کشور عراق استقبال خیلی خوبی از کالاهای ایرانی در کشورشان دارند.

سهم صادرات ايران به عراق

بايد اين را در نظر داشته باشیم که کشور عراق به عنوان یکی از بهترین خریداران محصولات کشاورزی، دارویی، پتروشیمی و صنعتی ایران است. سهم صادرات ایران در این محصولات تقریباً بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است كه این آمار نشان مي دهد که تاجران ایرانی بیشترین تمرکزشان را روي کشور عراق گذاشته اند. هر چند كه این اتفاق در طولانی‌مدت می تواند باعث ضرر به اقتصاد کشور ایران باشد اما در حال حاضر ما می توانیم از این ظرفیت برای صادرات به کشور عراق استفاده کنیم.
بسياري از شركت ها هستند كه شما را در برندسازي، شناخت محصول صادراتي و بازارهاي كشورهاي ديگر كمك كنند. پس بهتر است از اين فرصت نهايت استفاده را كنيد و برند خود را جهاني كنيد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.2 پاسخ
 1. Avatar
  شهربانو فیض گفته:

  سلام الان با این وضعیت دلار برای کسی که میخواد شروع کارش باشه به نظرم غیر از ضررچیزی دستشو نگیره

  پاسخ
 2. Avatar
  مسعود گفته:

  سلام نظرتون درمورد صادرات. بهترین کالایی که می‌شود صادر کردبه عراق چی هست وسرمایه موردنیاز چقدر است حداقلر

  پاسخ