🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

نحوه صادرات به خارج از کشور + فیلم

صادرات به خارج از کشور از نظر مالی بسیار پرسود است اما باید تمامی مراحل آن را یاد بگیریم که بتوانیم در مذاکرات با مشتری با اطلاعات بیشتری اقدام کنیم.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

پس از انتخاب محصول مناسب، گام بعدی این است که مشتری داشته باشید و بازاریابی مناسبی انجام دهید.
انواع بازاریابی کالای صادراتی
1) بازاریابی سنتی و مرسوم
2) بازاریابی اینترنتی و مدرن
بازاریابی به دو شیوه انجام می شود، سنتی و اینترنتی که اغلب بازاریان قدیم به شیوه سنتی تجارت می کنند و از تجربه هایی که طی سالیان کسب کرده اند بهره می گیرند.
همچنین مورد بعدی به روش الکترونیک است که در بستر اینترنت انجام می شود و جوانان مطلع هستند که امروزه هرچیزی در اینترنت پیدا می شود.
برای تاجرانی که تجربه کافی و ثروت زیادی ندارند تا به صورت سنتی به کشورهای مختلف سفر کنند و تجارت خویش را پیش ببرد، روش مدرن و اینترنتی مناسب است چرا که ریسک کمتر و هزینه های بسیار پایین تری دارد.
اما تاجران با تجربه با توجه به سابقه و خوشنامی که دارند حتی امروزه با سفر کردن به نقاط مختلف جهان تجارت می کنند و از روابط خوبی که در کشورهای دیگر دارند استفاده کرده و کالا و محصولات خویش را به فروش می رسانند.

 پس یک تاجر قدیمی حتی با شرایط مدرن، مشتریان خویش را دارند، ولی کسی که تجربه ای در زمینه تجارت ندارد با سفر کردن و استفاده از روش سنتی هیچ شانسی برای موفقیت ندارد، چرا که ممکن است هزینه های زیاد سفر را متحمل شود و در نهایت قادر به فروش کالاها و محصولات خویش نشود.
با استفاده از روش اینترنتی به شدت هزینه ها کاهش پیدا می کند و نیازی به سفر کردن به کشورها را ندارید، که در یک سفر ده روزه حداقل سی الی چهل میلیون تومان باید هزینه کنید، با وجود اینکه هنوز هیچ مشتری برای کالاهای خویش ندارید.
در روش اینترنتی با صرف هزینه بیست میلیون تومان می توانید پنجاه مشتری پیدا کنید، پس این نکته را درنظر بگیرید که تجارت به روش اینترنتی، حجم مشتریان شما را چندین برابر افزایش می دهد.
در این روش شما به سراغ مشتریان نمی روید، بلکه در فضای اینترنت تبلیغات می کنید و مشتریان به سمت شما می آیند.
در روش سنتی چون شما به سمت مشتریان می روید، مشتری برای شما شرط می گذارد و دائم سعی در کاهش قیمت ها دارد، ولی در روش مدرن چون مشتری به سمت شما آمده تا کالایی را خریداری کند این شما هستید که شروط تجارت را تعیین می کنید تا به آنها کالا بدهید.
کسانی که در زمینه بازاریابی کار کرده اند به خوبی متوجه این موضوع می شوند، زمانی که شما برای فروش به سراغ مشتریان می روید، احتمال خرید مشتری بسیار کم است ولی وقتی مشتری به سمت شما آمده احتمال خرید بسیار بالا می باشد.
قوانین UCP 600 چیست

قوانین ucp 600) (قوانین متحد الشکلی هستند که در دنیا وضع می شود و قوانین روند صادرات را ایجاد می کند که این قوانین همه بخش ها را شامل می شود.
این موضوع را در نظر بگیرید که در راهنمایی و رانندگی، همه ماشین ها باید پشت چراغ قرمز بایستند و از قوانین پیروی کنند.

آیا قوانین راهنمایی و رانندگی فقط در ایران وجود دارد؟

در مسابقات فوتبال هم به همین صورت است و کارت زرد، قرمز و … همگی در جهان به یک معنا می باشد، چرا که قوانینی هستند که فیفا برای فوتبال وضع کرده است.
در تجارت هم قوانین UCP 600 هست، که قوانین تجارت را تعیین می کند و روند صادرات را به نوعی تعریف می کند که در ایران با توجه به تحریم ها باید پارامترهایی از این قوانین را تغییر دهیم و ایرانی ها اغلب این قوانین را دور می زنند و از آن پیروی نمی کنند.

این قوانین که در همه جهان برقرار است و مردم برای تجارت از آنها پیروی می کند، شامل موارد زیر است:
1) تیم خریدار:
• بانک خریدار
• خریدار
• گمرک کشور خریدار

2) تیم فروشنده
• بانک فروشنده
• فروشنده
• شرکت حمل و نقل

گام اول : ارسال درخواست از طرف مشتری به صادرکننده
شما به عنوان فردی که کالایی برای فروش دارید، فروشنده و صادرکننده هستید و خریدار برای کشور خویش به عنوان واردکننده است.
فرض کنیم شما محصولی را برای تجارت انتخاب کرده و تبلیغات انجام داده اید و مشتری پیدا شده که در ادامه نحوه و مراحل کار بیان می شود.
گام دوم: ارسال FCO و پیش فاکتور از طرف صادرکننده به مشتری
مشتری درخواست و پیشنهادی به شما ارسال می کند و شما یک FCO تنظیم کرده و ارسال می کنید و
شرایط خودتان را با مشتری در میان می گذارید.
پس از دریافت اولین سیگنال ها از طرف مشتری و شروع مذاکره، مشتری از شما درخواست می کند که یک فاکتور صادر کنید.
نحوه صدور فاکتور به این صورت است که وزن کالا و شاخصه های آن را بیان کرده و در اختیار مشتری قرار می دهید، سپس مشتری تصمیم می گیرد که با شما معامله داشته باشد یا خیر؟
ممکن است در کنار اینکه مشتری به شما پیام داده به فروشنده ها و تامین کنندگان دیگری هم پیام بدهد و نحوه انجام کار و قیمت را از آنها نیز پرس و جو کند.
سوال: در این قسمت این سوال مطرح می شود که مشتری از میان افرادی که به آنها ارتباط گرفته و مذاکره داشته، با کدام تاجر معامله خواهد کرد؟
پاسخ:
پیدا کردن جواب این سوال نیاز به کسب تجربه دارد و ما گام به گام به شما توضیح خواهیم داد که در ذهن مشتری چه اتفاقی می افتد و چه پارامترهایی سبب جذب یک مشتری می شود.
پاسخ این سوال تکنیک آرادبرندینگ است، مجموعه ما این تکنیک ها را به شما آموزش می دهد تا یاد بگیرید که چطور مشتریان را به سمت عقد قرارداد صادرات بکشانید.
گام سوم: درخواست مشتری به افتتاح اعتبار در بانک
پس از ارسال پیش فاکتور برای مشتری و به فرض در صورتی که مشتری تصمیم به معامله کردن می گیرد، در روش دور زدن تحریم ها مشتری مستقیما پول را به حساب شما واریز می کند.
اما بنابر قوانین UCP 600 مشتری به بانکی در کشور خویش مراجعه کرده و درخواست ایجاد اعتبار می کند که بانک مشتری با توجه به پیش فاکتور، یک حساب اعتباری ایجاد و مبلغ مورد نظر را برای انتقال به بانک فروشنده در اختیار می گیرد.
که با توجه به تحریم بودن ایران این امکان برای ما وجود ندارد ولی در صورتی که به کشورهای گرجستان و ترکیه صادرات داشته باشید، به راحتی می توانید پول را دریافت کنید چرا که این کشورها تحریم نمی باشد.
گام چهارم: اعلام گشایش حساب اعتباری بانک خریدار به بانک فروشنده
به عنوان مثال در مورد ساتنا در کشور ایران، که قصد داریم پولی را از طرف بانک سپه به بانک ملی ارسال کنیم، همه این بانک ها به یک بانک مرکزی متصل هستند و این ساختار که می توان پولی را از یک بانک به بانک دیگر ارسال کرد، به نام ساتنا می باشد.

سوئیفت چیست

ارتباط حساب بین بانک های جهان سوئیفت نام دارد، که تمامی بانک ها در سراسر دنیا به هم متصل هستند و ایران هم قبل از تحریم ها امکان استفاده از خدمات آن را دارا بود.

اما به علت تحریم ها چندین سال است که این ارتباط قطع شده و نمی توانیم از طریق بانک های جهانی پولی انتقال دهیم.
گام پنجم: ابلاغ بانک فروشنده به جهت دریافت اعتبار
پس در نهایت اعتبارات بین دو بانک مشتری و فروشنده جا به جا می شود و بانک فروشنده به صادرکننده ابلاغ اعتبار می کند.
گام ششم: دستور فروشنده به شرکت حمل و نقل برای تحویل کالا
پس از اینکه شما تاییدیه بانک خویش را برای جا به جا شدن پول دریافت کردید، کالا و محصولات درخواستی مشتری را تامین کرده و آماده ارسال می کنید و به شرکت های حمل و نقل تحویل می دهید تا برای مشتری ارسال شوند.
همچنین با توجه به کشور خریدار نحوه ارسال کالا از طریق دریایی، زمینی و هوایی فراهم می شود تا ارسال کالا و محصولات صورت بگیرد.
گام هفتم: صدور بارنامه از شرکت حمل و نقل برای فروشنده
به محض ارسال کالا یک بارنامه صادر می شود، به عنوان مثال با ارسال یک بسته از طریق پست یک کد رهگیری برای پیگیری بسته پستی در اختیارتان قرار می گیرد.
در مورد ارسال محصولات تجاری هم، بارنامه با ثبت دقیق نوع کالا، تعداد و … تعیین کننده جزئیات محصول است.
گام هشتم: ارائه اسناد حمل کالا توسط فروشنده به بانک
گام نهم: دریافت پول از بانک
در نهایت فروشنده با ارائه بارنامه، اسناد حمل و تاییدیه های مورد نیاز از اتاق بازرگانی به بانک، می تواند پول ها و اعتبارات جا به جا شده را دریافت و برداشت کند.

نکته مهمی که در این بخش متوجه می شویم این است که در تمام تجارت، اسناد نقش کلیدی و اساسی دارند، تمام مذاکرات و صحبت های طرفین تجارت برای بانک هیچ سندیتی ندارد بلکه اسنادی همچون بارنامه و … مهم هستند و باید به صورت مکتوب شده در اختیار داشته باشید.

در صورت بروز هرگونه مشکل و تمایل به شکایت از طرفین خویش در تجارت، باید حتما اسناد معتبر کتبی در اختیار داشته باشید.
گام دهم: ارائه اسناد حمل از طرف بانک فروشنده به بانک خریدار
پس از اینکه فروشنده اسناد تجاری را برای تحویل گرفتن پول به بانک ارائه کرد، این اسناد بین هر دو بانک فروشنده و خریدار جا به جا شده و در نهایت مشتری در کشور مقصد متوجه برداشت پول فروشنده می شود.
گام یازدهم: تحویل اسناد حمل کالا از طرف بانک به مشتری
مشتری پس از دریافت اسناد حمل کالاها و محصولات متوجه ارسال آنها می شود و همچنین اطلاع می یابد که کالا و محصولات چه زمانی به دست او می رسد.
گام دوازدهم: ارائه اسناد حمل از طرف مشتری به اداره گمرک کشور خویش
گام سیزدهم: تحویل کالا از گمرک به مشتری
در نهایت مشتری با ارائه اسناد تجارت به گمرک، کالاها و محصولات خویش را تحویل می گیرد، این ها مراحل یک تجارت قانونی در جهان می باشد که گام به گام برایتان شرح داده شد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.



0 پاسخ