نحوه ورود به بازار چین + فیلم

سیاستی که دولت چین دارد این است که به علت جمعیت بالای کشورش ترجیح می‌دهد که اقتصاد را در تمامی کشور توزیع کند ولی عملا این اتفاق رخ نداده است.
یک سری از شهرها مثل پکن، از شهرهای مهم تر و رده یک این کشور هستند. یک سری از شهرها ضعیف تر هستند و رشد در این کشور به صورت یکپارچه نمانده است.

فعالیت در بازار های چین

نکته ای که در مورد چین با این جمعیت بسیار بالا وجود دارد، این است که اگر در ضعیف ترین شهرها و استان‌های چین هم بخواهید فعالیت کنید متوجه می شوید که مثلاً در آن استان ۱۰۰ میلیون جمعیت وجود دارد. یعنی از بازار کشورهایی مثل عمان، قطر، کویت و غیره، این استان محروم و ضعیف، پتانسیل بالاتری دارد.

پس ضعیف ترین نقطه چین به علت قدرت اقتصادی خیلی بالایی که این کشور دارد یک منطقه خیلی مهم محسوب می شود.

پس ما اگر بخواهیم در این کشور فعالیت کنیم باید همه مناطق چین را بررسی کنیم، در انتخاب‌ هایمان دقت کنیم و با درایت بیشتری انتخاب کنیم.

شهرهای رده یک چین شامل شانگهای، پکن و گوانجا می باشند. شهرهای رده ۲ شامل شنزن، تیانجین و چند شهر دیگر می باشند.

تخصص های شهری

وقتی بخواهیم محل حضورمان را در چین انتخاب کنیم بهتر است چه کار کنیم؟ اگر بخواهیم به چین سفر کنیم دلیلی نمی شود که بگوییم چون پکن پایتخت آنجا است پس ما بهتر است آنجا را برای کار انتخاب کنیم.

مثلا شهر شانگهای روی یک سری از محصولات خاص عمل می کند. اگر بخواهید در حوزه IT فعالیت کنید برای این کار بهتر است سراغ شهر پکن بروید و نباید شانگهای را انتخاب کنید.

اولین چیزی که برای ورود به چین انتخاب می کنید، دقت می کنید و به آن اهمیت می دهید این است که شهری که ما انتخاب کرده ایم برای تخصص ما خوب هست یا نه.

مثلا اگر در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنیم باید دقت کنیم که کدام شهر ظرفیت بیشتری دارد. اگر در حوزه اتومبیل می خواهیم فعالیت کنیم باید ببینیم کدام شهر بهتر است، مثلا در اتومبیل شهر گوانجو انتخاب خوبی است و سراغ شهر پکن که پایتخت کشور می باشد نمی رویم.

پس اولین پارامتر در انتخاب مقصد در چین این است که حوزه فعالیت چه می باشد و کدام شهر در چین به صورت تخصصی روی این محصول فعالیت می‌کند.

 هزینه های ثابت و عملیاتی

درست است که پکن شهر مهمی است ولی گران می باشد. مثلا در ایران هزینه های شهر تهران نسبت به سایر شهرهای ایران بالاتر است و میزان رقابت و هزینه های ثابت و عملیاتی تان برای اینکه به نتیجه بهتری برسید بیشتر می شود. پس اگر بودجه کافی را ندارید نیازی نیست وارد شهرهای تهران، پکن یا گوانجو بشوید، می‌توانید شهرهای درجه دو را انتخاب کنید.

امکان رشد

در بعضی از شهرهای ما که در نزدیکی شهرهای اصلی ایجاد شده است ضریب رشد بالاتر است. پس اگر شهرهای رده دو و رده سه را انتخاب کنید ضریب رشد بالاتر می رود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. تارا
  تارا گفته:

  ضعیف ترین بخش چین قسمت مسلمان نشین این کشوره! چرا نمیدونم!!
  چرا دلشون میخواد مسلمان ها فقیر و ضعیف باشند؟

  پاسخ
  • پروانه
   پروانه گفته:

   چون چین یک کشور کمونیست و دین رو نمیپذیره و دین اسلام هم که تفاوت های واضح و روشنی با سایر ادیان داره

   پاسخ
 2. بابک هادوی
  بابک هادوی گفته:

  کشوری که یک شهرش ۱۰۰ میلیون جمعیت داشته باشه یعنی از کل جمعیت ایران جمعیتش بیشتر باشه پتانسیل صادراتی بسیار بالایی میتونه داشته باشه

  پاسخ
  • پویا بزرگمهر
   پویا بزرگمهر گفته:

   وقتی به این فکر میکنم که برای همچین شهری چه محصولی ببرم و چه مقدار باشه که بتونه جوابگو باشه براشون خنده م میگیره!!
   برای صد میلیون آدم واقعا چه محصولی اراءه بدی؟ به سرعت فروش میره

   پاسخ
 3. پیروز دادفر
  پیروز دادفر گفته:

  سلام استاد، با توجه به صحبت های شما پس ما باید اول ظرفیت های صادراتی یک کشور و یک شهر رو بسنجیم و درباره ش تحقیق کنیم و طبق حرفهای دیگران محصول رو انتخاب نکنیم.
  حالاا ما چطور میتونیم به این هدف برسیم؟

  پاسخ