📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

چگونگی ارتباط با تامین کنندگان + فیلم

ارتباط با تأمین کنندگان یکی از مهم ترین مباحث در فعالیت اقتصادی است و داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، تأثیر زیادی در موفقیت یک تاجر خواهد داشت.
پیدا کردن تأمین کننده، شیوه ارتباط و مذاکره با تأمین کننده و مسائل دیگری که در این رابطه وجود دارند، در ادامه مطرح می شوند تا دغدغه افرادی که تازه قصد ورود به عرصه تجارت دارند، بر طرف شود.

راه های پیدا کردن تأمین کننده

تأمین کننده ها را به سه صورت می توان پیدا کرد و با آن ها ارتباط گرفت. بهترین راه برای پیدا کردن تأمین کننده، نمایشگاه های تخصصی و بین المللی است؛ چرا که هر تولیدکننده ای که در زمینه خاصی مشغول فعالیت است، حداقل سالی یکبار در نمایشگاه تخصصی محصول خود که در تهران برگزار می شود، باید شرکت کند. نمایشگاه تهران، اصلی ترین و مهم ترین نمایشگاه در ایران است که سالیانه نمایشگاه های مختلف برای تمامی صنف ها را برگزار می کند و مهم ترین و بزرگترین تأمین کننده ها در آن حضور پیدا می کنند.

بعد از نمایشگاه بین المللی تهران که توصیه می شود حتما برای پیدا کردن تأمین کننده به آن مراجعه کنید، نمایشگاه ها در شهرهای بزرگ مثل، مشهد، تبریز، شیراز، اهواز، اصفهان نیز می توانند گزینه خوبی باشند.

بازارهای تخصصی محصولات

دومین مسیر برای پیدا کردن تأمین کننده ها، بازارهای تخصصی محصولات است.

حدود ۹۵% محصولاتی که در داخل کشور تولید می شوند، دفتر مرکزی آن ها در تهران است و به راحتی می توان با حضور در شهر تهران، با بسیاری از تولید کننده ها و تأمین کننده ها که شاید کارخانجات آن ها خارج از تهران باشد، ارتباط بگیرید. با پیدا کردن مکان های مخصوص در شهرهای بزرگ که تولید کننده ها و عرضه کننده های یک محصول مشخص در آن جا جمع شده اند، به راحتی با انواع محصولات و تولید کننده ها آشنا خواهید شد و خیلی سریع می توانید تصمیم گیری درباره انتخاب برند مناسب را انجام دهید.

شهرک های صنعتی

یکی دیگر از راه های پیدا کردن تأمین کننده ها، مراجعه به شهرک های صنعتی است. با سر زدن به این شهرک ها که تقریبا در تمامی استان ها وجود دارند، می توانید با ظرفیت کارخانجات و کیفیت محصولات، بیشتر آشنا شوید.

تأمین کننده های اینترنتی

راه هایی که برای پیدا کردن تأمین کننده ها بیان شد، سه راه اصلی و مطمئن برای این کار هستند؛ اما راه چهارمی هم وجود دارد که توصیه نمی شود و راه مطمئنی نیست، گرچه بسیاری از افراد در ابتدای کار به سراغ این روش می روند. در این روش، تأمین کننده ها را از طریق اینترنت و وب سایت ها پیدا می کنید. این تأمین کننده ها را به راحتی و با یک جستجوی ساده در گوگل، دیوار، شیپور و یا دیگر نرم افزارها، می توانید پیدا کنید.
باید توجه داشته باشید که تأمین کننده های اینترنتی، در واقع رقبای شما به حساب می آیند و هرگز تولید کننده یا تأمین کننده دسته اول نیستند. به همین علت با استفاده از این تأمین کننده ها، سودهای خوبی به دست نخواهید آورد.

زمان ارتباط گیری با تأمین کننده

بسیاری از افرادی که در ابتدای کار هستند و هنوز مشتری و یا مراجعه کننده ای ندارند، شروع به برقراری ارتباط با تأمین کننده ها می کنند.

این کار، کاملا اشتباه است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. شما تنها زمانی باید با تأمین کننده ها ارتباط بگیرید که مشتری داشته باشید و بخواهید از تأمین کننده خرید کنید.

برای کسب اطلاعات فنی در مورد محصول مورد نظر، راهکارهایی وجود دارد و هیچ نیازی به ارتباط گیری با تأمین کننده ندارد.

شیوه کسب اطلاعات در مورد محصول

شما برای به دست آوردن اطلاعات مختلف در مورد محصول مورد نظرتان، نیازی به برقراری ارتباط با مدیر فروش، رئیس کارخانه یا تولید و … ندارید. به طور معمول، تأمین کننده ها سایت های اینترنتی دارند که می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق این سایت ها به دست آورید. به بیان دیگر، بهترین راه برای کسب اطلاعات فنی و مورد نیاز در مورد محصولتان، اینترنت و جستجوی در آن است.

راه دیگری که برای کسب اطلاعات وجود دارد، تماس با تأمین کننده و کسب اطلاعات مورد نیاز از طریق خود تأمین کننده است. البته این کار باید با یک خط و شماره دیگری که متعلق به کسب و کارتان نیست، صورت بگیرد. تمامی این موارد که ذکر شد، برای زمانی است که تازه شروع به کار کرده اید و هنوز مشتری ندارید.

ارتباط با انواع تأمین کننده ها

بعد از گذشت مدتی از شروع کار تجاری و پیدا کردن مشتری، زمان ارتباط با تأمین کننده ها می رسد. برای این کار، توصیه می شود تأمین کننده هایی که می شناسید را به چند دسته تقسیم کنید. یک دسته، تأمین کننده هایی هستند که از لحاظ اعتبار و جایگاه اجتماعی، در رتبه های پایینی قرار دارند. دسته دیگر، تأمین کننده های با اعتبار و جایگاه اجتماعی بالا هستند و ارتباط با این دسته از تأمین کننده های بزرگ در ابتدای کار، توصیه نمی شود.
با توجه به اینکه در ابتدای کار، تجربه تجاری شما کم است و با قواعد تجارت آشنا نیستید، باید تا زمانی که به جایگاه و اعتبار لازم برسید، کار خود را با استفاده از تأمین کننده های ضعیف و کوچک پیش ببرید. اگر در ابتدای کار، با تأمین کننده بزرگی ارتباط بگیرید و به سبب اشتباهی، او را از دست بدهید، دیگر نخواهید توانست از او استفاده کنید و راضی کردن دوباره چنین تأمین کننده ای، کار بسیار دشواری خواهد بود. بنابراین، ارتباط با این تأمین کننده ها را برای زمانی بگذارید که به اندازه کافی قوی شده اید و تجربه کافی کسب کرده اید.

مزیت دیگری که تأمین کننده های ضعیف تر برای شما دارند، این است که چون آن ها هم در ابتدای کار هستند، برای رقابت با تأمین کننده های بزرگ بازار، محصولات خود را با قیمت کمتر و کیفیت بهتری عرضه می کنند و کمک خوبی برای تجارت نوپای شما خواهند بود.

شیوه مذاکره با تأمین کننده ها

برای مذاکره و گفتگو با تأمین کننده ها در ابتدای کار، هیچ پیچیدگی خاصی وجود ندارد و نیازی به مهارت و دانش خاصی نیست. در شروع کار، دقیقا همان مطالبی که مشتری به شما می گوید و درخواست می کند را به تأمین کننده منتقل کنید. بعد از گذشت مدتی و کسب تجربه های کافی در این زمینه، خود شما متوجه خواهید شد که چه چیزهایی را می توان به تأمین کننده گفت و درخواست کرد و چه اطلاعاتی را باید و چه اطلاعاتی را نباید در اختیار تأمین کننده گذاشت.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ