چگونگی انتخاب محصول صادراتی در ایران + فیلم

در صادرات باید بدانیم چه محصولی انتخاب کنیم تا هم حاشیه سود بالایی داشته باشد و هم به صورت دائم بتوانیم معاملات بین المللی انجام دهیم.

تعیین حوزه تجاری

برای شروع تجارت باید بدانید که قصد دارید روی چه محصولی فعالیت کنید؟! شاخصه های انتخاب یک محصول برای تجارت متفاوت هستند. وقتی شما محصولی را برای تجارت انتخاب کردید، باید به موضوع مهم دیگری نیز توجه داشته باشید، این که قصد دارید خودتان محصول را تولید کنید و یا این که صرفا یک تاجر باشید و محصول را از تامین کننده خریداری کرده و بفروشید؟!

تامین مواد اولیه برای تولید

وقتی محصولی تولید می شود، شامل چند بخش مهم است. بخش اول تامین مواد اولیه برای تولید است. هر محصولی برای تولید نیاز به یک سری مواد اولیه دارد. به عنوان مثال یک گوشی موبایل را در نظر بگیرید. این گوشی حداقل ۵۰ عنصر سازنده آن درون خاک قرار دارد.
پس برای تولید محصول در ابتدا باید به مواد اولیه آن توجه کنید که در دسترس باشند! هنگامی که مواد تامین شد، باید دستگاه هایی را برای تولید محصول تهیه کنید. طبیعتا پشت هر دستگاهی نیرویی قرار دارد که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به عملکرد دستگاه ها نظارت می کند!

بحث دیگری که حائز اهمیت است، این است که آیا این محصول در داخل کشور وجود دارد یا خیر؟! به فرض مثال شما اگر قصد دارید محصول عسل را تولید کنید، مشاوران مجموعه آراد برندینگ با تولید این محصول موافقت نمی کنند. چرا که ایران سومین کشور تولید کننده عسل در جهان است.

فروش محصول قبل از تولید آن

پس از تولید نیازمند تبلیغ و برند سازی هستید تا بتوانید محصول را تولید کرده و بفروشید. اما در برند سازی به روش آراد برندینگ باید برعکس عمل کنید. یعنی قبل از این که محصول را تولید کنید باید آن را برند سازی و تبلیغ کرده و بفروشید.
در ابتدا محصولی که شرکت ها و کارخانه های دیگر تولید می کنند را با نام و برند خودتان معرفی و تبلیغ کرده و زمانی که مطمئن شدید که برای محصول شما مشتری هست و می توانید محصول را بفروشید، نسبت به تولید و تامین آن اقدام کنید.

تاثیر تحریم ها و تورم بر تولید

ایران هفتمین کشور تولید کننده کفش در جهان است و تولید کننده های بسیاری وجود دارند اما بسیاری از این تولید کننده ها نمی توانند محصول خود را به خوبی و با سود بالا بفروشند. چرا که اصول برند سازی را نمی دانند و رعایت نمی کنند. یعنی در این صورت ظرفیت تولید بالا می رود اما ظرفیت فروش نه!
در این صورت تولید کننده سودی نمی کند چرا که تورم در کشور افزایش پیدا کرده و تولید کننده ها برای جلو گیری از ورشکست شدن میزان تولید خود را افزایش دادند اما سود بیشتری کسب نکردند.

تولید داخلی بودن محصول

در صورتی که قصد تولید محصولی را نداشته باشید و بخواهید صرفا یک تاجر باشید، حتما باید محصولی را انتخاب کنید که تولید داخل کشور باشد. در صورتی که قصد تجارت در بازار داخل کشور را داشته باشید، داخلی بودن محصول الزامی نیست. اما برای بحث صادرات محصول حتما باید تولید داخل کشور باشد.
محصولی را انتخاب کنید که قیمت روی آن درج نشده باشد و محصولاتی که قیمت آن ها به صورت عددی مشخص نباشند. محصولاتی مانند گوشی های موبایل حاشیه سود بسیار کمی دارند چرا که قیمت آن ها به صورت عددی مشخص است و شما نمی توانید بالاتر از قیمت عرف بازار آن را بفروشید.
اما لوازم جانبی آن ها مانند هنذفری، کابل، شارژر و حتی کیف و گلس و قاب گوشی ها محصولات بسیار مناسبی برای تجارت هستند. برای شروع هر کسب و کاری چقدر خوب است که مشاوره بگیرید و بدون آگاهی کاری انجام ندهید.

ارزان بودن هزینه های تولید در ایران

وقتی محصولی در داخل ایران تولید می شود، نسبت به سایر کشور ها به هزینه های خیلی کمتری نیاز دارد. چون هزینه های تامین مواد اولیه در ایران کم است اما در کشور های دیگر نسبت به ارزش ریال ایران بسیار بالاتر است.
هر محصولی برای تولید نیازمند سوخت و انرژی است. هزینه سوخت و انرژی در ایران کمتر از کشور های دیگر است. این که هر رئیس جمهوری وارد ایران می شود و از نرخ بنزین در ایران تعجب می کند، دقیقا به همین علت است. قیمت بنزین در ایران برای مردمی که داخل ایران زندگی می کنند ارزان نیست اما برای افرادی که خارج از ایران زندگی می کنند خیلی ارزان است.
زمانی که قیمت محصولی در ایران بالا می رود، به نفع تاجران می شود، چرا که در این حالت قیاس بین قیمت اجناس رخ می دهد و با استفاده از همین قیاس محصولات خود را با سود بیشتر و قیمت بالاتر می فروشند.

سرمایه گذاری در ایران

وقتی شما بخواهید محصولی را صادر کنید باید محصول داخلی انتخاب کنید، چرا که هزینه مواد اولیه و سوخت و انرژی و همچنین حقوق نیرو های متخصص در ایران ارزان است و همین امر سبب می شود که وقتی یک محصول هم در ایران و هم در کشور دیگری تولید می شود، در ایران با هزینه بسیار کمتری تولید می شود.

دقیقا به همین دلیل کشوری مانند چین توانسته است امروزه به خوبی رشد کند. اگر کشور ایران هم شبیه کشور امارات عمل می کرد و تحریم ها و سیاست های دولت ها وجود نداشت، بسیاری از شرکت های اروپایی حاضر به سرمایه گذاری در ایران بودند.
برندی مانند شرکت رنو که در سالیان گذشته یک شعبه در ایران داشته ولی امروزه هیچ شعبه ای در ایران ندارد و علت آن فقط سیاست های حکومتی بوده است. در شرایط کنونی و با وجود تحریم ها و تورم های موجود در کشور باید خود مردم ایران از این صنایع و منابع استفاده کنند. چرا که سرمایه گذاران خارجی نمی توانند در ایران سرمایه گذاری کنند.

حاشیه سود مناسب

دو تاجر را در نظر بگیرید که یکی از آن ها تجارت برنج و دیگری تجارت دستگاه های صنعتی را در دست دارند. قیمت هر یک از دستگاه ها حداقل ۵۰۰ میلیون تومان است که از فروش هر یک عدد دستگاه ۴۰ الی ۵۰ میلیون تومان سود نصیب تاجر می شود.حالا در نظر بگیرید که تاجر برنج از فروش هریک تن برنج ۱ میلیون تومان سود کند و با فروش ۱۰۰ تن برنج بتواند ۱۰۰ میلیون تومان کسب در آمد داشته باشید. شخصی می تواند با فروش فقط دو عدد دستگاه به این میزان سود دست پیدا کند و تاجر دیگری با فروش ۱۰۰ تن! پس خیلی مهم است که محصولی را برای تجارت انتخاب کنید که حاشیه سود بالایی داشته باشد.

حمل و نقل آسان

محصولی برای تجارت و صادرات مناسب است که حمل و نقل راحتی داشته باشد. حمل محصولات فله ای بسیار سخت تر از محصولات بسته بندی شده است. محصولات بسته بندی شده را می توان به راحتی در یک کانتینر قرار داده و حمل کرد.
در نتیجه بحث حمل و نقل محصول نیز در تجارت اهمیت دارد. علاوه بر این ها نوع بسته بندی محصول نیز برای انتخاب محصول مناسب حائز اهمیت است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ