📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

نحوه محاسبه قیمت صادراتی + فیلم

در این مقاله سعی شده تا نحوه محاسبه قیمت صادراتی به طور کامل و با مثال برای عزیزان توضیح داده شود تا بتوانند قیمت کالهای خود را برای بازار صادراتی به دست آورند.

در این مقاله نحوه ی محاسبه قیمت محصولات صادراتی را آموزش می دهیم.

برای آموزش بهتر با یک مثال این کار را انجام می دهیم، فرض کنید که قصد داریم تا 20 تن ورق را به فروش برسانیم که در هر کانتینر 20 فوت محصول قرار می دهیم.

1) قیمت محصول

در قدم اول هزینه ای به عنوان قیمت محصول داریم، به طور مثال اگر چندین کانتینر فروش داشته باشیم، قیمت هر کانتینر در ایران )228000000( دویست و بیست و هشت میلیون تومان می باشد..

با توجه به این که دلار امروز 11400 تومان است، محاسبه می کنیم که 228000000 ، دویست و بیست و هشت میلیون تومان تقسیم بر 11400 تومان، می شود 20 هزار دلار که اغلب این قیمت ها را به دلار بیان می کنیم و به تومان حساب نمی کنیم چرا که قرار است صادرات داشته باشید و دلار دریافت کنید.

 اگر در آینده قیمت دلار در ایران افزایش پیدا کند، قیمت کالای ما تغییری نمی کند بلکه حاشیه سودمان زیاد می شود.

یا در صورتی که قیمت دلار کاهش پیدا کند باز در روند محاسبه قیمت کالا تغییری ایجاد نمی کند و شما همان مقدار 228000000 میلیون تومان را به دلار دریافت می کنید.

2) هزینه حمل تا محل بارگیری

در مرحله بعدی باید هزینه حمل کالا تا محل بارگیری، که به طور مثال تا بندرعباس را محاسبه کنیم، که این هزینه با یک تماس مشخص می شود که هزینه حمل کالا تا بندرعباس چقدر می باشد.

فرض می کنیم که 3550000  سه میلیون و پانصد و پنجاه تومان می گیرند، که این مبلغ را تقسیم بر قیمت دلار یعنی 11400 می کنیم که حدودا 310 دلار می شود.

3) هزینه خدمات بندری THC 

این هزینه برای حمل و رسیدن کالا از گمرک تا عرشه کشتی است، که به عنوان مثال 2000000 دو میلیون تومان است که به دلار 177 دلار می شود.

 4) هزینه صدور بارنامه

که شرکت های مربوطه برای صدور آن  حدودا 350000 سی صد و پنجاه هزار تومان دریافت می کنند که این مبلغ حدودا 32 دلار می شود.

5) هزینه حق العمل کاری:

هزینه این قسمت هم 400000 چهارصد هزار تومان است که حدودا 35 دلار می شود.

6) هزینه متفرقه:

هزینه های دیگری هم شامل قیمت نهایی صادرات محصولات و کالاها است، که 180000 صد و هشتاد هزار تومان یعنی 16 دلار می شود.

پس با توجه به مطالب فوق یک هزینه برای کالا و هزینه هایی مربوط به خدمات داریم، که از شماره 2 تا 6 هزینه های مربوط به خدمات است.

پس در نتیجه هزینه های مربوط به کالا را مشخص کردیم و هزینه های جانبی یا خدمات هم در مجموع 570 دلار تعیین شد.

پس هزینه FOB یعنی حمل تا عرشه کشتی به ازای یک کانتینر( 20570 $ ) بیست هزار و پانصد و هفتاد دلار می باشد.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که هزینه حمل هر تن ورق تا حمل به عرشه کشتی در بندرعباس چقدر می شود؟

یک کانتینر 20 فوت ظرفیت دارد پس حدودا 20 تن ورق را در خود جای می دهد، که هزینه به دست آمده مربوط به یک کانتینر می باشد، پس 20570 دلار تقسیم بر 20 شده و حدودا 1028 هزار و بیست و هشت دلار هزینه FOB هر تن ورق می باشد.

7) هزینه  FOBبه تمام دنیا:

در نهایت هزینه حمل تا هر نقطه ای از دنیا که مورد نظر ما باشد را محاسبه می کنیم، که به طور مثال به بندر سها صادرات داریم که هزینه حمل دریایی تا بندر سها 600$ دلار است.

پس هزینه نهایی حاصل جمع FOB و هزینه حمل تا بندر مورد نظر است که 21170 بیست و یک هزار و صد و هفتاد دلار می شود.

هزینه FOB  یعنی هزینه کالا و حمل تا عرشه کشتی برای خارج کردن که ثابت است، ولی هزینه برای ارسال به هر نقطه ای از جهان تفاوت دارد که باید با توجه با محل تحویل، آن را حساب کنید.

گاهی به درخواست مشتری ممکن است محصولات و کالاها بیمه شوند، یعنی وقتی کالا در کشتی قرار می گیرد هر مشکل و اتفاقی برای آنها به وجود آید، بیمه شده باشد.

در صورتی که CFR قیمت بدهید، یعنی هزینه تا قرار گرفتن در عرشه کشتی، که بعد از آن به شما مربوط نیست و هزینه بیمه شامل آن نمی شود.

و اگر بخواهید CIF قیمت بدهید، هزینه بیمه هم شامل آن می شود و شما باید انجام دهید، که در این حالت باید هزینه بیمه را هم به هزینه های حمل تا عرشه کشتی یا محل تحویل اضافه کنید.

عامل موفقیت در تجارت

تنها قیمت، عامل موفقیت در تجارت نیست، در بحث بازار داخل قیمت اهمیت بالایی دارد و می تواند عامل موفقیت در کسب و کار و فروش باشد.

ولی در بحث تجارت خارجی قیمت اهمیت بالایی ندارد، چرا که به این موضوع آگاه هستند که وقتی از ایران کالایی را وارد می کنند با هزینه های کمتری انجام می شود.

بلکه چیزی که اهمیت دارد این است که تحت تاثیر چه شرایطی کالا و محصولات را به آنها تحویل می دهید و آیا حاضر به همکاری هستید یا قرار است زحمات کار تجارت را به دوش طرف خریدار بیاندازید.

پس اهمیت دارد که در مورد ارائه خدماتی همچون حمل و نقل، باربری و … سرویس های خوبی بدهید.

هرچقدر شما قادر باشید شرایط بهتری فراهم کنید که برای خریدار راحت تر باشد، بیشتر از شما خرید می کنند.

به زبان ساده و عامیانه بازاری، نباید کاری انجام دهید که مشتری از خرید و معامله با شما بترسد، بلکه باید اعتماد آنها را جلب کنید تا خیالشان از بابت حمل و نقل و ارائه خدمات دیگر آسوده باشد.

این مورد را هم در نظر بگیرید که مردم دنیا نسبت به ایرانیان نظر مثبتی ندارند، پس باید با فراهم کردن تمامی مسائل، نسبت به دیگر کشورها و رقبا بیشتر تلاش کنیم تا از ما خرید کنند.

عوامل دیگر موفقیت در تجارت

1) شرایط اعتبار شما در بین مردم و تاجران

2) سرعت تحویل کالا و محصولات

3) کیفیت محصول و بسته بندی

که مشتریان قبل از خرید اغلب تحقیق و بررسی می کنند که اگر کالایی را به طور مثال از عراق خریداری کنند طی گذشت چند روز تحویل می گیرند و اگر از ایران یا چین واردات داشته باشند چطور؟

آیا برای تاجران این مباحث اهمیت دارد؟

بله صد درصد مهم است، چرا که کیفیت بیشتر از قیمت برای آنها اهمیت دارد.

چرا چنین مباحثی مثل زمان و نوع خدمات برای تاجران اهمیت دارد؟

چرا که تاجران میلیاردی هزینه می کنند و به ازای از دست دادن یک روز هم ممکن است دچار ضررهای مالی کلانی شوند، پس زمان و خدمات برایشان اهمیت دارد تا در کار و تجارتشان موفق باشند.

در بحث داخلی ممکن است همین که کالایی را با بسته بندی ارائه کنید که آنها خراب نشوند و صدمه ای نبینند، کافی باشد.

اما در بحث تجارت و صادرات خارجی، اینکه نوع بسته بندی به شکلی باشد که کیفیت محصول حفظ شود از حداقل هاست و علاوه بر آن باید شکل و ظاهری زیبا هم داشته باشد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.10 پاسخ
 1. Avatar
  moradi ali گفته:

  هزینه هایی که در خصوص باربری وجود داره توسط خریدار پرداخت میشه یا فروشنده باید آنها را متقبل شه؟

  پاسخ
 2. Avatar
  الیاسی گفته:

  منظورتون از حاضر به همکاری کردن چیه؟
  مگه غیر اینه که تا همکاری و معامله انجام نشه محصول فرستاده نمیشه؟

  پاسخ
 3. Avatar
  ........... گفته:

  چرا ایران از نظر بقیه کشورها کشور خوبی برای تجارت و صادرات خوب نیست؟
  از چه نظر؟
  چه مشکلی وجود داره؟

  پاسخ
 4. Avatar
  محمود رزقی گفته:

  معمولا همینطوره دیگه
  هرچی خدمات بیشتر و خوبی ارائه داده باشه چه در داخل کشور چه در صادرات مشتری بیشتر اعتماد میکنه و همیشه تمایل به خرید از محصولات ما داره و یا برعکس

  پاسخ
 5. Avatar
  سبحان گفته:

  هرکاری که مشتری رو راضی نگه میداره و میتونه اعتمادشو نسبت به ما جلب کنه و باعث از بین رفتن ترس و نگرانی از خرید از ما رو رفع کنه رو باید انجام داد…

  پاسخ
 6. Avatar
  IRAN-26 گفته:

  ولی من تو یکی از مقالهاتون خونده بودم که بعضی از کشورها محصولات ایرانی و با بسته بندی ایرانی و نوشته فارسی رو تو کشورشون عرضه نمیکنن و بسته بندی جدیدی برای محصول تعبیه می کنن…

  پاسخ